AMERSFOORTSGHG COURA^, V' M 956. van VRIJDAG, J8 Julij 8862. Dit Blad verschijnt tweemaal in de weck des Dingsdugs en Vrijdags. De Prijs van liet Abonnement is /'KSO in de 3 maanden. Van Advertentiën1 tot 6 regels 60 Cents elke regel meerder 10 Cents, behalve bet Zegclregt. Afzonderlijke nummers, /0.10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. van Cleeff, to Amersfoort, Bureau Amersfoorlsclie Courant, Singel Wijk E N°. 61zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Dircctcuren in het Rijk. AMERSFOORT, 17 Julij 1862. Gister had te oud-Leusden de twee en dertigste algemecnc vergadering plaats van het Genootschap van Leeraren aan de Nederlandsche Gymnasiën. Deze vrij talrijk bezochte vergadering, die door uitmuntend weder begunstigd werdkenmerkte zich zoo door de belangrijkheid der verhandelingen als door den echt vriendschappelijken geest, die er heerschte. Behalve andere werkzaamheden en ■wetenschappelijke verhandelingen werd aldaar ook bet besluit genömen, dat bijaldien in de nieuwe Wet op het llooger Onderwijs geen admissie-examen voor toelating op de Uoogescholen wordt vastgesteld liet Genootschap eene petitie zal indienenom te verzoekendat zulk een examen zoowel voor de discipels der Gymnasiën als voor hen die elders onderwezen zijn, bepaald worde, daar het Genoot schap van oordeel isdat do Gymnasiën voor hunne discipels geen onpartijdig onderzoek vrcezen, maar integendeel daarbij slechts winnen kunnen en het monopolie, dat zij tegenwoordig genieten htm volstrekt niet ter harte gaat. Deze vergadering zal bij de leden, die tegenwoordig waren, lang eene aangename herinnering achterlaten. Op de lijst der bekroonde Nederlandsche inzen ders voor de Tentoonstelling te Londen komen voor uit Amersfoort: rnet de médaille, de lieer F. T. de Cliarrovoor schoone inlandsche tabaksbladen en de llceren I. J. Diemont Zoonvoor fraaije hoedanigheid van eikenschors; met eervolle ver melding, de Heer A. II. van Iluijoenvoor goed gemaakte spijkers. Het Japansch gezantschap, eergister te Utrecht aangekomen, ging na gebruik van hel aangeboden dejeuner uil tol bezigtiging van het merkwaardige. Hul eerste bezoek gold de Rijksmunt en het duurde wel 2.! uur. Al de werkzaamheden werden hun in de bijzonderheden getoond en aangewezen. liet was te laat geworden om verder het museum van land bouw te bezoekenhet diner wachtte in het Ih'itel de Pays-Bas; Burgemeester eu Wethouders, de leden van het «nuntcollegieeenigc militaire over heden, de maj.-komm. en de oudste kapitein der schutterij waren door het gezantschap genoodicd aan den maaltijd deel te nementot ruim 8 ure bleef men aan tafel bij den Heer Commissaris des Konings was dien dag juist een diner der Prov. Stalen. Tegen 9 ure kwam het geheele gezant schap in het Park Tivolihet gewone orkestdat zeer doelmatig tot hunne ontvangst was ingerigt, was keurig gedecoreerd met bloemenvlaggen wapens, enz., en wachtte de hooge gasten. Daar werden hun ververschingen aangeboden. Bengaalsch vuur wierp telkens een fantastisch licht over de opeengedrongen massadie men veilig op bijna 2500 personen mag stellen. Tegen 101 ure keerden de gezanten naar hun logement terug. Gister wer den onderscheidene instellingen door du Japanners bezocht; tegen 3 ure gingen de voornaamste leden van het gezantschap met den lieer Commissaris des Konings naar Soestdijk, om II. M. de Koningin- Moeder een bezoek te brengen en op het paleis te dineren. Tegen ure hebben zij eene uitnoodiging aangenomen bij den lieer Commissaris des Konings die eene soiree gaf ter eerc van het gezantschap. liet door de Tweede Kamer laatstelijk aan genomen wels ontwerp tol onteigening van perceelen voor den aanleg van renen spoorweg Utrecht- Amersfoorl- Zwolle (Ccniraal-Spuorweg) zal eerlang door de Eerste Kamer worden in behandeling genomen. Volgens liet gedrukt verslag van den Raad van Administratie der Ned. Cenlraal-Spoorwcg-Maal schappij, zal liet maximum der tarieven voor het vervoer vau personen met de gewone treinen be dragen le klasse 6 cents, 2e klasse 4 cents en 3c klasse 2J cents per Ned. mijl van 1000 ellen. De afstand van Utrecht gerekend kan men aldus stellen tot het station de Bildt-Socstdijk op 8J mijlen. Soest 5 n Amersfoort 21 Nijkcrk 32 Putten 39 d n Harderwijk 48, de halte Hulshorst 54J het station Nunspeet GOJ n Elburg 01) de hallo Oldebroek-Wezep 78 het station Zwolle 80J Men kan nu gemakkelijk berekenen wat men van plaats lot plaats zal moeten betalenzoodra men langs den Ccnlraal-Spoorwcg reist. De tarieven voor hel vervoer binnen 's lands van goederen en bagaadje zullen zooveel doenlijk overeenstemmen met die der andere spoorwegen waarmede de weg in verbinding komt, en mogen in geen geval hooger zijn dan die voor het ver voer op den Ned. Rijnspoorweg, volgens het tarief dat op den len Januarij 1857 aldaar in werking was. Velen en vooral de aandeelhoudersdie inwoners zijn der streken van dien spoorweg, haken naar den tijd om dat tarief te mogen betalen. Blijkens het 18e jaarverslag door de vereeniging tot arschalling van den sterken drank uitgegeven winnen de pogingen der vereeniging steeds veel in kracht en hebben zij in de heerschcnde meening eene belangrijke schrede voorwaarts gemaakt, maar wordt tevens erkend, dat er nog veel, zeer veel te wenschen overblijft, daar er, naar men berekent, jaarlijks nog 20 millioen aan sterke drank wordt verteerd. l(et hoofdbestuur, meenendedat, zoo lang de regering niet tot een beslissende stap kan besluiten, in de getrouwe toepassing der gemeente wet, die politie over tapperijen en aile voor het publiek openslaande plaatsen bij uitzondering stelt onder de politie van den Burgemeester, eene groote kracht is gelegen, heeft aan een in het vorige jaar Ier algerneene vergadering gcuiten wensch gehoor gegeven en zijne aandacht gewijd aan het vervaar digen van een geschrift, waarin de bevoegdheid der gemeenteraden ten aanzien der uitoefening van het tappersbedrijf en de openbare dronkenschap naauw- keurig wordt ontwikkeld, welk geschrift aan alle gemeentebesturen zal worden toegezonden als een leiddraad waardoor welligt de uitvaardiging van ineer plaatselijke verordeningen op dit onderwerp zal worden uitgelokt. Aan dit verslag zijn als bij lagen toegevoegd: eene nota waarin de gronden voor die bevoegdheid zijn zamengevat, en eene concept-verordening, die incn zal kunnen raadplegen of volgen. Te Rotterdam vierde een echtpaar, dat armoe dig ishet G7jarig huwelijksfeest. De le luitenant der artillerie d. R..., die zoo als vroeger is lierigt, in de maand Augustus 1861 uit het garnizoen te Bergen op Zoom deserteerde eenigen tijd in Algiers bij het vreemdelegioen diende en vervolgens, na vier herhaalde indagingen zich vrijwillig in arrest begaf, is door den militairen krijgsraad in de le militaire afdeeling, bij vonnis ter zake van desertie door een officier in tijd van vrede gepleegd, gecasseerd, verklaard eerloos en onbekwaam om voortaan eenige burgerlijke of mili taire charge te bekleeden. Van deze uitspraak is hij onmiddellijk in appèl gekomen. De zaak zal alsnu voor liet Hoog militair geregtshof dienen. Een treurig ongeval gaf te Franeker veel sensatie. Een der arbeiders, die aan het maaijen was, had liet ongeluk met de zeis in zijn been te slaan, zoodat de voet er geheel bij hing. Men heeft oogenblikkclijk heelkundige hulp ingeroepen. In 'Je veenkolonie de Wilp" bevindt zich een paar gehuwden, die te zamen ruim 130 jaar tellen en reeds meer dan veertig jaren in het huwe lijksbootje hebben gevaren, doch nu elkander zoo lief beginnen te krijgen, dat zij beide smachtend zijn van verlangen, om den voor 40 jaar gelegden band weder te ontkuoopen zoodat zij reeds deze zaak aan de bevoegde autoriteit hebben opgedragen. Algemeen verwekt dit verwondering, omdat het gehuwde paar vrij bemiddeld is. liet schijnt even wel, dat zij heide meer lust hebben in het celibaat dan in den stand, die volgens de dichters vergezeld gaal met rozegeur cn maneschijn, doch waarin sommigen ook wel eens donder en bliksemvuur ontmoeten. De lieer Deleauoud soldaat der Keizerlijke garde van Napoleon I, thans adjunct-maire van Vice] in het departement van hel Noorden en die dezer dagen eene belangrijke verklaring allcgde hij het onderzoek betrcllende de door Cambroniic op liet slagveld van Waterloo gesproken woorden la garde meurt, muis ne se vend pas. door Victor Hugo in zijne Misérables aangehaald, is tot ridder der orde van het Legioen van Eer benoemd. De invloed van den uitvoer der voortbreng selen van het vruchtbaar Hongarije op het midden en Westen van Europa neemt mot groote snelheid toe. vooral sedert eene aaneengeschakelde spoor weg-verbinding tusschen de rjjke vlakten van Hon garije cn de grootste koopstad van Oostenrijk Triëst, lot stand gekomen is. Uit laatstgenoemde plaats schrijft men aan de Agronomischo Zcituwj (1802p. 12); Men betreurde daar voor korten tijd het verlies van den graanhandel op Odessa cn waande zijno groote korenmagazijnen tol eeuwigdurende leegte veroordeeldmaar binnen ongeloollijk korten tijd is Triëst de hoofd-uitvoerplaats van de Hougaarsche graDen geworden. Op het einde van 1861 was die handel van zoo grooten omvang, dat alle bij zondere vrachtwagens der stad Diet voldoende waren om de groote hoeveelheid Hongaarsche producten waarmede het spoorweg-station als overstroomd was, naar de graanpakhuizen te brengen, zoodat de commandant der stad de groote met 4 paarden hespannen militaire vrachtwagens gedurende eenigen tijd ter beschikking van den handel gesteld heeft. Vele millioen guldens vloeijen naar Hongarijë eu bevoordeelen tevens den handel van Triëst. Beide geven eenen aanmerkelijken steun voor den, in vele opzigten anders zoo moeijelijken. geldelijken toe stand van Oostenrijk, een land, dat, bij vele gel delijke bezwaren echter ook nog groote hulpbronnen in zich zelf bezit. VERGADERING van den RAAD der Gemeente Amersfoort van Maandag, den 14 Julij 18G2, des namiddags ten één ure. De Heeren Herschel, Diemont en Scheltus waren afwezig. De notulen van de vorige Vergadering worden na voorlezing goedgekeurd. De Voorzitter geeft te kennen, dat Burg. en Weth. vermeenende dat het in 't belang der gemeente is om dezerzijds een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal inledienen met betrekking tot het wetsontwerp aangaande de regterlijke iodeeling. deswege een adres hebben ontworpen, hetwelk zonder hoofdelijke omvraag in behandeling wordt genomen. Nadat door de Heeren Voorzitter en Schluiler aan den Heer van Beek eenige inlichtingen waren gegeven opzigtelijk de rangschikking dezer gemeente voor de personele belasting en het patentregtwordt het ontwerp met algerneene stemmen goedgekeurd en besloten om daarvan aan de gemeenten, die gerekend kunnen worden bij het behoud van de Reglbank alhier belang te hebben afdrukken te zenden, met verzoek het adres te ondersteunen. Op de vraag van den heer Schluiler in hoever het doelmatig zoude zijn ook aan de Provinciale Stalen de ondersteuning van het verzoek te vragen, merkt de Voorzitter aan, dat zulks door de vertegen woordigers in die vergadering zal kunnen geschieden, waarna eerstgenoemde Heer deze zaak aau de hier bedoelde vertegenwoordigers meent te mogen aan bevelen. Aan de orde is de benoeming van een lid voor de openbare gezondheids-commissie. Nadat op voorstel van den Voorzitter zander hoof- delijken omvraag was besloten otn het er voor te houden dat de Heeren Diemont en van Bel in die commissie zitting hebben als raadsledenwordt voor de thans bestaande vacature lot eene vrije kctuc overgegaan. Bij de eerste stemming erlangen de Heeren Dr. L. C. E. E. Fock 5Dr. J. van Breda Kolff 3 en C. Brom 2 stemmen; geene vol strekte meerderheid verkregen zijnde, erlangde bij de tweede stemming de Heeren Fock 7 en van Breda Kolff 2 stemmen, terwijl 1 briefje in blanco was, zoodat eerstgenoemde is benoemd. Vervolgeus wordt overgegaan lot de benoeming van eene regentes voor het Burger Weeshuis, uit de voordragt vau de Dames regentessen. Uil de stemming blijkt dat op zich vcreenigd hebben Mevr. ile Littler gel). Willink 7. Mevr. Okhnijzen geb. Fatder 2 cn Mevr. Quarks van U/ford geb. Triller 1 stern weshalve de eerste is benoemd. Overgaande lot het benoemen van leden en plaats vervangende leden Tan het stembureau voor de verkiezingen van leden voor den Gemeenteraad in den loop dezes jaars, worden de llceren Diemont cn Herschel benoemd tot leden eu de Iloeren L. E. Lagerweij en van Beek lot plaatsvervangende leden. Op voorstel van den Voorzillcr wordt besloten dat ingeval van onverhoopte verhindering der leden cn plaatsvervangersalle leden van den Raad in het stembureau zitting kunnen nemen. De lieer van Bel verlaat de Vergadering. De Voorzitter brengt ter tafel 1°. liet besluit van Heeren Gedeputeerde Stalen, houdende goedkeuring van hel Raadsbesluit lot liet vorrigten van af- en overschrijvingen op de plaat selijke begroeting dienst 1861. Aangenomen voor notificatie. 2°. liet proces-verbaal van kasopneming bij den Gemeente-Ontvanger d.d. ll) Julij 1802, op welken datum in kas was een som van /"15796,34s. 3®. Den staat van de opbrengst der plaatselijke belastingen over hel 2e kwartaal 1802, bedragende

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1