C O D R A M Jiï. 964 B E III G T. vnn VRIJDAG, d5 Augustus Ó861 Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingsdag» en Vrijilatjt. De Prijs van liet Abonnement is /"I.50 in de 3 maanden. Van Advertentie»I tol 6 regels 60 Cents elke regel meerder 10 Cents, behalve het '/.egel rog t.4 fHinderlijke nummert, /0,10. Brieven franco. -- Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. van dee ff, to Amersfoort, Bureau Amersf oor tscht Courant, Singel Wijk K N«. 6', xoomc.le hij alle Boekhandelaren en Po -Directeuren in het Rijk. Wegens de Verkiezing zal kot volgend nummer der Courant Maandag middag lusscheu 12 en 2 ure worden uitgegeven. Inzendingente plnatscn naar regl van prioriteit, adverteuliëu, enz. worden tijdig mogelijk ver zocht. De verkiezing van twee Raadsleden te Amersfoort. Voor twee plaatsen in den Gemeenteraad van Amersfoort proclameerden de beide Kiesvereni gingen vier Candidaten, de Hoeren Mr. II. Verforen van ThemaalK. E. Visser, Mr. A. N. J. van de Pull en Llr. II. J. de Rooij, Vermits wij voor de twee plaatsen niet meer dan twee Candidaten mogen op den voorgrond .stellenzij liet ons veroorloofd de aandacht der kiezers ter vervulling dezer twee plaatsen met lironden te vestigen op de ileeren E. E. Visser en Mr. A. N. J. van de Poll. Immers velen geven zich bij het kiezen van Can didaten in de Kiesverenigingen aan de leiding van bet oogenblik overzonder op vorige toestanden te letten, waardoor dikwerf een dubbeltal van Can- didaten-antipoden ontstaatwaaruit eene goede keuze inoeijelijk wordt, zoodat eene voorlichting, gesteund op veeljarige routine in den kieswemel. voor velen uict ondoelmatig zal zijnvooral wanneer deze. als hier plaats vindt, door vroegere feiten en cijfers wordt gemotiveerd. Den Heer Mr. II. VerLoren van Thcmaat zou by voorkeur eene plaats in den Raad mogen worden toevertrouwd en zou zijne candidatuur onze warmste sympathie afpersendoch tegen zijne candidatuur heelt hij eene barrière geplant in de vergadering der Kiesverceniging de Eendragt van 16 July 1858, alwaar hij daarvoor bedankte met eene verklaring luidende haar niet te kunnen aannemen op gronddat indien hij mogt gekozen worden, er geen genoegzaam getal reijltrs zoude overblijvenindien er een regis- geding doorof tegen de gemeente Amersfoort voor de Arrntul.-liegt bank mogt worden aanhangig gemaakt." Deze verklaring werd gcykt door zijne hernieuwde, uitvoerige en onderteekendc verklaring in N".544. Amersf. C.t. van 3 Augustus 1858, gcrigt aan de Redactie dezer Courant. Wat is nu natuurlijker, dan dat een man. con- sequent ais de lieer Verforen steeds isook thans consequent blijft! Te meer consequentomdat thans nog een ander lid der Reglhank, de lieer Mr. van de Poll. door de Kiesverceniging de Ecndragt tot 2C» Candidaut is gekozennaast hemKn al meerder consequent, vermits, juist eerlang, blij kens ons raadsverslag in het vorig N'°. 963, de gemeente Amersfoort een regtsgeding tegen de ge meente Doorn meent te aaiitevangcn De beer Verforen is een man van vaste begin selendie niet heden wit en morgen zwart zegt; en, gelijk ons bij ondervinding bleek, als bij zich na rijp overleg een bepaald gevoelen gevormd beeft, door niets daarvan is af te brengen. Virandirt bij nu van gevoelen, dan is immers zijn gevoelen van 1838 toet i-iet geheel onjuist ais expedient aangeduid. Wil men nog duidelijker de opinie des hccrcn Verforen omtrent zijne candidatuur kennenwelnu bier volgt bet slot zijner cvcngcnoeindc 2e gemoti veerde verklaring aan de lleil. der Amersf. Cl.: «De bloote omstandigheid, dal men den een verkiest boren den ander, of iaat ons de dingen noemen bij hunnen waren vaam. dat men zich laat leiden door de herkiezings-nianie, onzer natie zoo bijzonder eigen, is, in mijn nog, geen voldoende grond, om van een rijks-ambtenaar te, vergen, dal hij, ten genoege der kiezers in eene gemeente, zich beschikbaar zal stellen voor eene betrekkingwaardoor waarschijnlijk of mogelijk ongelegenheden zullen geboren worden voor de volledige waarneming van zijn ambt, dat loeit in ieder geval voorgaat. Amersfoort. 30 Julij 1858. II. F.ltLORKN." oo lang dus de heer Verforen deze verklaringen niet retractcertgevoegd bij de kans van slagen der candidatuur van zijnen colega den heer Mr. run de poll, vinden wij geen vrijheid hen»ondanks lieinzijvet), en hoe aanbevelenswaardig hij ook als lid van den Raad zijdc candidatuur op te dringen. Diensvolgens blijft nog een drietal voor de twee plaatsen overwaaronder reeds dadelijk voortre den de hccren E. E. Visser en Mr. A. N. J. van de Poll, al ware liet alleen wegens dc omstandigheid dat beide laatstgenoemde liceren voormalige candi daten der beide Kiesvcreeuigingcn zijn, terwijl moge lijkerwijze de sympathie der kiezers meer ia liet algemeen ten hunnen gunste neigt. Het spreekt wel van zelf, dat velen gaarne een handelaar als de heer E. E. Visser in den Raad zullen zien plaats nemente meeromdat hij in Julij des vorigen jaars de Candidaal der beide Kiesvereenigiogcn was, 156 stemmen der kiezers op hem uitgebragt waren en hij aldus reeds de volstrekte meerderheid voor het lidmaatschap van den Raad had erlangddochvolgens het stellige voorschrift der Kieswet, alstoen wijken moest voor den heer Dr. IK. C. van fockhorstdie 160 stemmen had bekomen, en in wicn den Gemeenteraad, door zijn vertrek naar elders, een ijverig en werkzaam lid ontviel. De lieer E. E. Visser, op nieuw door de eene Kiesvcrecnigiug tolCandidaat geproclameerd, bij eerste stemming en beslissende meerderheid is het alleen aan een niet te voorzien toeval cn reglementaire bepaling te wijten, dat hij ook thans niet de Candidaat der andere Kiesverecniging werd hebbende bij daadwerkelijk primitief ter harer ver gadering van 6 Augustus j.l. een grootcr getal stemmen erlangd dan de heeren van dc Poll en II. Kruijff Gz. Hiertegen valt niet te redeneren doch een beroep op de billijkheid en redelijkheid der kiezers doende, mag wel hoop op hunne mede werking worden gevoed, om den heer E. E. Visser tot lid van den Raad en als plaatsvervanger van den heer van Lockhorst op het witte stembriefje te kiezen. Eveneens zal menigeen^gaarne zien, dat de plaats van den heer M. Wolff, in wien de Raad. wegens verandering van domicilie, een zeer geacht medelid verloor, worde vervuld door den heer Mr. A.N.J, van de Poll, die in February 1859 110 stemmen verkreeg tegen 162 op den heer SI. lKo///"uitgebragt, en laatstgenoemde diensvolgens werd gekozen. De heer pan de Poll bewees en bewijst in de vervul ling van vele betrekkingen, als Schoolopziener, Secretaris der Spaarbank, enz. enz., dat bij met oordeelzaakkennis en ijver werken kan en wil en wie onpartijdig, zonder persoonlijke consideration in het spel te brengeneen nuttig en werkzaam lid van den Raad wil kiezen brenge zijne stein op hem uit, en durven wij met overtuiging voor spellen, dat hij, rang innemende onder de knapste en degelijksle Raadsleden, de keuze der kiezers ten volle zal regtvaardigen en eene likschc aanwinst voor den Raad zal zijn. Het bezwaar en de barrière, door den heer Mr. VerLoren tegen zijne candidatuur geplant, gelden niet opzigtens den heer Mr. van de Poll, vermits de heer v. d. P. dat bezwaar dour zijne onderteekeude verklaring in N°. 541 van 23 Julij 1858 als voor hem niet overwegend zijnde beeft gepreciseerd. Met vertrouwen op liet billijk en juist oordeel der Kiezers worden diensvolgens de*hceren E. E. Visser cn Mr. van de Poll voor de beide Raadslid- plaatsen naar bovenstaande gronden in aanmerking gebragt. Wenschelijk is het daarom dat de Kiezers in grooi getal ter Stembus opkomen cn op aan staanden Dingsdag eensgezind hunne stemmen uit te brengen op de Heeren E. E. VISSER [wit stembriefje). Mr. A. N. J. VAN DE POLL [gekleurd slembriefje). AMERSFOORT, 14 Augustus 1862. Men beiigt ons uit het kamp bij Milligen: De troepen zijn Zatnrdag j.l. in door en door natten toestand in de Legerplaats bij Milligen aan gekomen, werden dadelijk ingelegerd, van aardappe len en gebraden ileesch voorzien cn konden vervol gens de na den marscli gewenschle rust genieten. Zondag morgen had de godsdienstoefening voor de Protestantenwaarbij Z. K. II. de Prins van Oranje tegenwoordig was, cn voorde R.-Calholicken plaats, terwijl aan de militairen der Israëlitische geloofsbelijdenis van des Vrijdags middags lot Zon dags morgens vergunning wordt verleend afwezig tc zijn om hunne godsdienstoefening in eene of andere naburige gemeente te bonden. Zondag middag ten 12 ure werden alle officieren aan Z. K. II. den Prins van Oranje, Opperbevelhebber der kamperende troepenvoorgesteld. De groote parade vond geen plaats uithoofde van don gevallen togen van Zauiuh». Maandag exerceerden de infanterie en kavalerie elk afzonderlijk in de linieschool en de veld- en rijdende artillerie voerde in exercitie-tenue op de Mcerveldsche heide battery-school uit met 6 kanons a 12 en 6 4 4 der veld-, en 4 kanonsa4® der rijdende artillerie. De manoeuvres werden zeer goed ten uitvoer gebragt en gaf de luitenant-kolonel Kellnerkommandant der kamp-artillerie, zijne te vredenheid te kennen over de nelheid der batterijen die op den marscli aanhoudenden regen hadden gehad. Dingsdag manoeuvreerde de kavalerie in brigade- évolutiëu op de Houtdorper heide, waarbij de halte batterij rijdende artillerie was ingedeeld. Voor de overige artillerie was hel divisie-school met 2 bat terijen elk van 6 stukken op de Meerveldschc heide, alwaar Z. K. II. de Prins van Oranje met zijnen staf aankwam en eenige manoeuvres liet uitvoeren die II.D. tevredenheid erlangden. Vervolgens werden de batterijen ter parkplaats geleid door Z. K. H. aan wiens zjjde de luit.-koloneI Kellner reeddie inmiddels zijn komrnaudo aan den artillerie-kapitein R'uklcr had overgegeven. De kompagniën infanterie hielden zoowel Maandag als Dingsdag middag oefeoingea ia het tirailleren waarbij de Gcneraal-Majoor van Muiken, Chef van den Staf der kamperende troepentegenwoordig was. Gister, Woensdag, geschiedden regements-evolu- tiën. Dy elk regemeot infanterie was een escadron kavaleiie en eene sectie veld-artillerie ingedeeld. Dij de lc brigade infanterie bevonden zich 2 sectiën der 4 ffi batterij oader den kapitein Ridderen bij de 2e brigade infanterie 4 kanons a 12® onder den kapitein Jhr. J. L. von Weiter. De overige korpseu bielden gister rust. Tot ledeu der Gezondheidscommissie iu de leger plaats zijn benoemd: de luit.-kolonel Lc Clcrcq als voorzitter, de majoor Ophorst van Duijn eu de le officier van gezondheid der 2e klasse Raum, Maandag middag j.l. was de afdeeling van hel Metalen Kruis, Antersfoort en omslrckeu, ver- eenigd op Lockhorst (tot herinnering van den heugelijken lOdaagschen veldlogt van 1831,) onder presidium van den heer G. Rubers Dz., bij welke gelegenheid verschillende toasten werden uitgebragt op Z. M. onzen geëerbiedigden Koning eu de Prinsen eu Z. D. 11. wjjlen den hertog Dernhard van Saxe- Weimar werd herdacht. Het zamenzijn was buiten gewoon kameraadschappelijk. Te Utrecht begint het water gaz-achtig te smaken en de min gunstige toestand der bevolking van Londen schrijft men aan T zelfde euvel toe. Een tiende van 't gazdat gestookt wordtontsnapt zegt inen. Hoe 't zij de zaak verdient oplettendheid. Van geruchten sprekende, die by ons niet minder dan in het buitenland aan de orde van deu dag zynkaa men ook noemen hel zoo alge meen verspreide en zelfs door sommigen in vele bijzonderheden vermelde berigl, dat door dc tegen woordige Regering eene algeineene reorganisatie ten opzigto van bel personeel bij de Ministeriële Depar tementen was voorbereid en zij eerstdaags zou geschieden. Met eenige zekerheid kan mui zeggen dat hiervan, vooreerst althans, niels van aan is. Zonder nu hieruit een stellig outkeiinend berigt te willeu puitenkan het volgende toch niet als on opgemerkt worden aangemeiki, namelijk: dat voor zoo ver het budget voor 1863 van eenige Departe menten, speciaal Uinnenlandsche Zaken ca Justitie, betrelldit voor gelijke som als het tegenwoordige (uaar althans redeu is te gelooven) is ontworpen. Er is in Holland veel bloemkool. Alleeu uit Rijnsburg, (het bloemkool-dorp bij uitnemcudlieid en waar zij gemest wordt, zegt ineumet doodc visch). ziju sedert Zondag acht dagen 40,000 stuks naar Rotterdam's llage en elders verzonden. Verder wordt er zulk eene ver bazende hoeveelheid in fusten gelegd voor het buitenlanddat er vrouwelijk personeel voor dat werk te kort komt. De verzending van aardappelen naar Engeland vermindertmaar peren en blaauwe pruimen gaan bij duizenden manden derwaarts. Uil houdt de prijzen zoo hoog dat menigeen die bij het gezigt van hel ruime gewas het water langs de taudeu liep, zich daarmede moet verge noegen. Voor vele inenschen is die aftrek plcizierigvoor nog grooter getal buitengewoon hard. Te Delft konden in de vorige week zijdie liet ceuigzins ver hebben gebragt in de zoo moeijclijke kunst van zelfverloocheningzich vermaken met J het zien van eene buitengewone bewegingveroor zaakt door den doorvoer van keur ine boomvruchten.

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1