aiebsfoortsghe courant, M 983. van DINGSDAG, 2d October d862. Dit Blad verschijnt de» Dingsdag» en Vrijdag». De Abonnementsprijs is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentien1 tot 6 regels 60 Cent» elke regel meerder 1< legale Advertentien per regel 15 Cents, bebalve bet Zcgelregt. Afzonderlijke nummer», 0,10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. II. van t Amersfoort, Bureau AmenfoorUehe Courant, Singel Wijk E N®. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en Bost-Dircctcnren in bet Rijk. Aan deze Conrant is een bijvoegsel gehecht bevattende het vervolg der advertentiënenz. AMERSFOORT, 20 October 1882. Op Dingsdag den 21 October 1862, des namid dags ten 12j ure zal de Raad der Gemeente Amers foort weder een vergadering houdenwaarin de Punten van Behandeling zjjn 1®. Voorstel van Burg. en Weth. tot opheffing der betrekking van wijkmeesters, en de byhou- ding van het bevolkings-register. 2°. Begrooting van de schutterij voor 1863. 3®. Begrooting van het Burger Weeshuis voor 1863. 4°. Rekeningen en begrootingen van de armbe sturen, met ontwerpenbesluit tot toekenning van subsidie. 6°. Gemeente begrooting voor 18G3. Naar geruchten zou de ex-administrateur van de Brandwaarborg-Maatschappij Ultrajectum L buiten 'stands zijn gearresteerd. Dit is onjuist. Hy is Dingsdag j.l. te Zeistzjjne woonplaatsin ver zekerde bewaring genomenen Woensdag middag jl. door den gemeente-veldwachter van Zoist alhier naar het Huis van arrest overgebragt. Van 3 tot en met 16 Oclober lelde Amers foort slechts twee overledenen. Dat bet voorzigtig iswanneer men met z(jne wederhelft zijne woning gaat verlalen om kermis te houdenzonder dat er iemand tot opzigt te huis bljjft, vooraf goed de deur te sluiten en den sleutel bjj zich te stekenleert het navolgende voorval. Bjj gelegenheid van de onlangs gehouden Ankeveensche kermis, bekroop een reeds bejaard paar ook de lust om de algemeene pret eens van nabij te beschouwen. Na zich daartoe (denkelijk in feestgewaad) gereed te hebben gemaaktwerd de deur van buiten geslotenmaarmen mogt elkander eens in bet gedrang verliezenen opdat ieder in dat geval zich vrijelijk in huis zoude kunnen begeven werd besloten den sleutel in een hoekje van het windhok, dat voor de voordeur stond, te bergen; dit was toch reeds zoo vaak geschied, zonder dat het kwaad gevolg bad gehaden zou nu wel wcêr goed afloopen. Maar de kruik gaat zoolang te water tot ze breekt. Nadat de oude luidjes genoeg van de pret hadden, keerden z(j huiswaarts, doch behoefden naar den sleutel niet te zoekendie stak reeds in de geopende huisdeur. Een kabinet, waarvan de sleutel in eene der onderladen had gelegenstond mede openen men bevond dat daaruit was weg genomen een gouden doekspeldeen dito vingerring en een gouden slot van een koralen halsketting. Terwjjl het echtpaar zich op de kermis verlustigde had een handige dief zich de gelegenheid ten nutte gemaakt, om zich de bovenvermelde versierselen toe te eigenen. De regtbank te 's Bosch heeft uiispraak gedaan in de zaak van den advocaat van Baerle te Breda wegens de meervermcldc belcediging van den griffier by het kantongeregt te Ginnikenen hem schuldig verklaard aan het met woorden beleedigen van een magistraatspersoon van het regtsbewind(er gelegen heid van de waarneming zijner functionen bedoelde advocaat van Baerle na bereids tot cellulaire gevangenisstraf van meer dan zes maanden veroor deeld te zijn geweesttot drie maanden eenzame opsluiting verwezen. De brigadier der rijks veldwachters te Eind hoven G. A. Dietzis wegens het hem ten laste gelegde feit van alle rcgtsvervolging ontslagen. De arrondissement-regtbunk overwoog daarbijdat de beklaagde volkomen was bevoegd het pistoolhem van rykswege verstrektonder omstandigheden als diewelke het feit vergezeldenin handen te nemen dat hydoor den oproerige vcrslagene los te laten, den eerbied aan de politic verschuldigd, zou heb ben prjjs gegeven; dat, ingeval de verslagene van Micrtona de brigadier tot twee malen toe te heb ben uitgejouwdop dc hem gedane vraag zyn naam bad opgegeven en zich niet gcweldadig had verzet, het pistool niet zou zyn getrokken geweest on dus ook het ongeluk niet zou hebben pluats gehadtcrwyl ongelukkenwaarvan hier de rede iswel het gevolg zyn van het wapenmaar niet van hemaan wien dat wapen is verstrekt om daarvan des noods gebruik te inakcn. Te Heerenveen heeft een treurig ongeluk plaats gehad: op een handkar werd een zware vracht vervoerdeenige jongen." trokken om te helpen aan ceu touw vooraan de kar; plotseling brak het touw, en kwamen een paarjougeus te vallen; zy, die achter de kar waren merkten daarvan niets en gingen voort dezelve voort te duwen met het ongelukkig gevolg, dat twee jongoas onder bet rad kwamenwaarvan een op de plaats dood bleef en de andere zeer ernstig is gekwetst. Naar men verneemt isdefirina G. en H. Salo- monson veroligt om uit gebrek aan katoen binnen eenige dagen de stoomkatoenwevery te Nyverdal te doen stilstaan. De heer G. Salomonson is voor nemens aan het punt van reparatie aan het kanaal in de gemeente llellendoorn. behalve een gebouw voor eigen gebruik 14 bouwmanswoningen te doen bouwen. Ook wordt gezegd dat dc 1111. B. Bavink en Zoon het voornemen hebbenom ter werkverschaffing in hunne stoomweverij een ander fabricaat uit een andere grondstof dan katoen te doen vervaardigen. Te Hasselt is een treurig ongeluk voorgeval len doordien de wip der nieuwe ijzeren brug welke onlangs over de stadsgracht was gelegd is gebroken. Vijf uit school komende kinderen heb ben belangrijke wonden bekomen, waarvan 2 niet buiten levensgevaar verkeerenwas hel ongeluk een groot kwartier uurs vroeger geschieddan zou het misschien een bOtal uit school komende kinderen hebben kunnen treffen. De Londensche correspondent van den Bir mingham Post verhaalt het volgende:Ik heb dezer dagen eene anecdote hooren verhalendie uit zeer authentieke bron afkomstig is, ofschoon het feit reeds vóór langen tijd heeft plaats gehad. De direc teuren der bank ontvingen zekeren dag een naam- loozen brief, waarin de schrijver verklaarde de middelen te bezitten om in de gewelvenwaar de edele metalen der bank worden bewaardte komen. De directeuren beschouwden dezen brief als eene scherts en namen er verder geen nota vanen toen een meer dringer.de brief eveneens werd ter zydc gelegdbood de schrijver hun aanhen in die gewelven te ontmoeten op zoodanig uur als zij zouden aanwijzen. De directeuren besloten nu aan het hun opgegeven adres te antwoorden en bepaal den het uur van middernacht voor de gevraagde bijeenkomst. Van eencn lantaarn voorzienbegaven zij zich kort te voren naar de gewelvensloten er zich op en verbeidden met ongeduld het bezoek van den geheimzinnige briefschrijver. Met den klokslag van 12 ure hoorde men een onderaardsch ge- druiscb; eenige vloerplanken werden zonder gerucht verschoven eo eenige minuten daarna bevoud de briefschrijver zich te midden der onthutste direc teuren. De toedragt der zaak was eenvoudig: een oud riool kwam in de gewelven uit, waardoor die man ontzettende sommen had kunnen ontvreemden. Er werd een onderzoek ingesteld waaruil bleek dat er niets vermist werden de eerlijke man een behoeftig arbeider, die aan reparalien van het bankgebouw had gewerkt, ontving van de direc teuren 800 pd. st. 9000 Ned.) als bclooning voor zyne eerlijkheid." Uit Edinburgh wordt gemeld, dat den 12 dezer op den spoorweg tusschen die stad en Glas gow eene hevige botsing tusschen twee treinen heeft plaats gehad waarbij 17 inenschcn om het leven kwamentcrwyl ongeveer 100 min of meer zwaar gekwetst zijn. Ook op den spoorweg tusschen Londen en Dover heeft den 13 een bedroevend ongeluk plaatsgevon den. De te 8 uur van Victoriastaiion verdokken passagiers-sneltrein was goed en wel te Chatham aangekomeu, doch oin eenig verwijl aldaar in te halenhad dc machinist aan den trein de onver antwoordelijke snelheid van nagenoeg 50 mijlen in het uur gegevenwaarvan het gevolg wasdat dc locomotief nabij Teynhain, waar de weg een bogt heeft, uit het spoor stoof en in eene sloot stortte, eenige rijtuigen verbrijzeld, de machinist gedood en de stoker, benevens verscheidene reizigers in meerdere of mindere mate gekwetst werden. In een dorp in de Hooglanden van Schotland maken negen personen de geheele bevolking uit en wel vyf mannen en vier vrouwen, allen ongehuwd die te zamen 600 jaren tellen. Men zegt dut de heer Rothschild zeer onte vreden over de houding des hoeren Fould ten zij nen aanzienmet de keizerlijke regering pruilt. De heer Fould beschouwt dit als zeer ernstig en moet den keizer verklaard hebben dat zulk een pruilcry wel eenige milliocnen aan de schatkist zou kunnen kostenomdat de rente-conversie er door zou kun nen benadeeld worden. De keizer zou den wenk begrepen hebbenmaar wat te doen om den ba ron tol bedaren te brengen? Ridderkruizen! hij is er mede overladen. Dc keizer oordeelde toen dat het niet kwaad was de eigenliefde van den finan cier te streelen eu besloot hein tot ecu dejeuner op Saint-Cloud uit te noodigen. Zoo gezegd zoo ge daan. Rotschild verscheen, dejoueerdc met Napoleon en daarna hield deze een politiek gesprek met hem, en dit blijk van vertrouwen van den Souverein bragt den baron in een buitengewone verrukking. Vervolgens zeide Napoleon tol hemA propos baronik heb gehoord dat gy zulk een prachtige jagt heb te Ferrières. Ik kom deze week eens bjj u jagen." Rotschild viel bijna om van bijjdschap en ik ben overtuigd dat het feest door Fouquet gegeven toen hy Lodewijk XIV te Vaux ontving, niet haalde by dat hetwelk baron Rotschild voor Napoleon III te Ferrières zal aanrigten. De koetsier van|den|grooten Parijsschen finan cier de heer Pereire, die op de beurs zelf koopt en verkooptspeculeerde ook en op straat gewoon vóór zyn heer aan te rydenreed hy op de beurs achter hem aan. Daardoor won hy ongeveer 200,009 francs. In het finantieël overzigt van den Industrieel, leest men Op Industrieel gebied is ons niets der vermel ding waardig voorgekomen, alleen vinden wij ons helaas verpligt te wijzen op den drukkenden finan- ticelen toestandwaaronder velen der nijvere en eerzame coopluyden" aan de Zaan gebukt gaan. De dwaze speculation in olie en rogge, waaraan velen dc zoogenaamde termijn- mannenzich'zoo roekeloos overgeven slepen menige jonge handela ren de steun en toekomst dier nijvere streekin het verderf, en velen zoo schrijft men ons hangt liet zwaard van Damocles nog boven bet hoofdt liet staken der betalingen, vroeger daar gevreesd als de pestwordt er thans meer en meer inheemsch en te betreuren is het datgeheel in stryd met het vroeger gehuldigde beginsel om alleen de niet-Zaanschenop te offeren, men thans al het mogelijke schijnt te doen, om elkander den maatschappclijken doodsteek te geven." De soldaal-muziekant Watrin te Brussel is dezer dagen voor het regemenl geroepenwaar de kolonel hem toesprak en de hand drukte, verkla rende dat zijne daad het geheele regemenl ver eerde hij vond dezer dagen 45,000 fr. in bankpapier bragt die aan de politie en weigerde de uitgeloofde belooning, toen by vernam, dat een beambte met zjju gezin de som van zyn meester had verloren. Voorleden week kwamzoo vermeldde het Journal dc Liègc. een bruidspaar voor den ambtenaar van den burgerlijken stand op het stadhuis te Luik ten einde in den huwelijken stand te worden opgenomen. Nadat de ambtenaar beiden had afge vraagd hun naam voornaam datum en plaats van geboorte zeide hij hun dat hy ze niet kon trouwen. Waaromniet? vroeg een hunner. «Omdat gij beidea tot het mannelijk geslacht behoortantwoordde de ambtenaar. liet tegendeel zou ik u wel kunnen bewyzenzeide de bruid. En ikhernam do ambtenaar, ik ga alleen af op de registers en die vermelden dat op 27 Sept. 1837 geboren is Georges Gillis R. cn niet Ge'orgine R.zoo als gij u noemt." Zou het nietoin zulke tooncelen te voorkomen raadzaam zyn om de hand te houden aan art. 1>5 van het Wetboek dat voorschrijftdat het kind moet vertoond worden aan den ambtenaar van den burgerlijken stand Men verneemt uit Spezzia dat men zeer on gerust is over den toestaryl van Gurribaldidoor eene inwendige elterstrooming is. uaur men verze kert, zijn leven in gevaar gebragt. Dr. Zannetti van Florenceheeft gezegd dat men den lijder dadelijk na zyne aankomst te Spezzia had moe ten amputerenen dat dit nu nog hoe eerder hoe liever behoort te geschieden. Zal Garribaldi echter de operatie kunnen doorstaan? To Chee Fue eene stad in China zyn 20.000 menschen aan de cholera gestorven, en to Peking stierven ongeveer 1000 menschen per dag aan die ziekte. Ouder de meest aantrekkelijke cn aangename kermisvermakelijkheden mag voornamelijk worden gerangschikt het groot theatre van gedresseerde hon den cn apen Chineesclic dwergpaarden enz. van den heer L. Verdi. In zyne sierlijke schouwburgtent geschieden kunslverrigtingen cn worden amusemen ten aangeboden, welke men sedert jaren niet in Amersfoort aantrof, zoodat liet geen twjjfcl zal op leveren dat dit keurig en hocycnd Theatre de algemeene aandacht zal trekken en door allen die eencn genoegelijken avond wcnschcn duurte- brengenzal worden bezocht. Inroiue-tax. Het woord income-tax is reeds zeer impopulair hy ons, en de zaak zal het nog meer zj,,i. Minder om het bedrag volgens het pijn des Ministers is dal uiet hoog dan om de vele ongeriefelijk-

Amersfoortsche Courant | 1862 | | pagina 1