AHERSFOOBTSCHE COURA M 1004. vail VRIJDAG, J an uar ij dSt Dit Blad verschijnt des Dingsdagt en Vrijdagt. De Abonnementsprijs is f 1,50 in de 3 maanden. Van AdvertentiënI tot 6 regels 60 Cents elke regel meerder 10 CenU legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegclregt. Afzonderlijke nummert, /0,10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. II. van Qeeff, te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede hij alle Boekhandelaren en I'ost-Dirccteuren in het Bijk. Wegens deu Nieuwjaarsdag verschijnt dit nummer Woensdag avond 3L December, in plaats Donder-avond 1 Januarij. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien art. 22 vr.u het reglement op het onder houd en gebruik der wegen in de provincie Utrecht van den 8 December 1853 (provinciaalblad N#. 102 Brengen ter kennis van de belanghebbenden dat op Maandag, den 5 January 1863 door hen eene buitengewone Schouw over den Liendertschen Weg binnen deze gemeente zal gevoerd worden. Amersfoort, den 29 December 1802. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris A. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT, 31 December 1802. Met veel genoegen beriglen wij dat het Z. M. heeft behaagdte herbenoemen tot Burgemeester van Amersfoort, den Heer Mr. A. G. Wijers. In N". 1002 van 26 Dec. j.l. bevindt zich een berigt omtrent de watergebeurtenissen te Eem- nes. hetwelk door ons is overgenomen uit de Amsterdamsche Courant van 23 Dec. j.l. Rij nadere informatiën is ons geblekendat dit berigt is gegeven door iemand die niet juist is ingelicht of gaarne overdrijft. Eerstens, stond er in de kerk, die hooger dan hel omgelegen land is gebouwd, niet 1[ el maar naauwclijks 1 palm water, hetwelk Zondag morgen reeds grootendeels was weggezakt. Tweedens. is het water niet door kleine scheuren of openingen van den dijk noch door de zomer- uitgangen gestroomd want geen dezer heeft iets doorgelaten of bezorgdheid verwekt, zoodat het zelfs onnoodig is geweest deze te versterken. Vermits echter de bodem ven Eernnes veenachtig is, kwelde het water op sommige plaatsen onder den dijk door en had dit in het bijzonder onder een tweetal duikers plaats, waar het ongedierte waarscliynlyk den toegang gemakkelijker had ge maakt. Daar dit de ernstigste gevolgen koude hebben is hieraan gedurende de 24 urendat de dijk door de hoogopgesluwde golven van het zeewater geteis terd werd met den meesten ijver en volharding door de inwoners gearbeid en zijn bierdoor rampen voorkomen. Eindelijk wordt nog gesproken van geleden schade aan huisraad en provisie, doch ook dit is onjuist, «laar niemand schade heeft geledenwant slechts enkele huiten den dijk gelegen woningen hebben in het water geslaan. en derzei ver bewoners nemen steeds de nóodige voorzorgen. WH geven den berigtgever uil Eernnes den raad in het vervolg niet te schrijven, voor hjj goed onderzocht heeft. Z. M. heeft herbenoemd tot Burgemeester der gemeente Nijkerk, den Heer A. Marcus, tot Burgemeester der gemeenten Lensden en Stouten- burg, den lieer C. van Diepenheim Scliellusen tot Burgemeester van Zeist, den lieer Mr. W.D.F. Schas. Men meldt uit Amcrongen van den 29 Dcc.: In de namiddag-godsdienstoefening der Neder- duitsche llervorrmle gemeente alhier op gisteren werd. onder grooten toevloed van belangstellenden en nieuwsgierigen, hel nieuwe orgel ten gebruike toegewijd. De leeraar sprak te dezer gelegenheid, naar aanleiding van 1 Cor. 10, 31 hij herhaling afgewisseld door gezang. Dit orgel is verkregen door vrijwillig renteloos voorschot van zeer vele gemeenteleden en van enkelen daarbuiten, die desge lijks van hunne belangstelling deden blijken, liet munt uil in solide eu keurige bewerking, on strekt den vervaardiger, den heer C. G. F. Witte, firma Piilz eu Comp. te Utrecht, tol eer en aanbeveling. Bjj uitnemendheid voldeed het spel van den heer G. J. van Eykenorganist der Waalsche gemeente te Utrecht, die de welluidendheid en den omvang van het instrument voldoende deed uitkomen. In de zitting der Eerste Kamc! van Maandag isna discussie de begrooting van het departement Koloniën voor 1863 verworpen, mcl 30 tegen 4 stemmen. Naar men verneemt, zal de zaak van Gio vanni Roncagliolibeschuldigd van op 17 Augus tus l.l. aan het Hoofd te Schiedammet een dolksteek den persoon van Gerrit Klein te hebben gedood op 16 January 1803 by het prov. geregtshof in Zuid-Holland in behandeling komen. Bij de brandweer te Leeuwarden zijn achttien man aangesteld als redders en bergers; ook zijn aangeschaft toestellen om menschen en goederen uit brandende gebouwen te redden; gereedschappen om by brand dienst te doenenz.gelijk te Lon den en andere steden in bet buitenland het geval is. Volgens voorloopige raming zal de schade, door den storm van 2021 dezer, voor de pro vincie Friesland zijn minstens een ton gouds. Den 19 December 1.1. overleed te Woodford de heer Thomas Lucas, in den ouderdom van 100 jaren, zijnde te Ashwell in Ilerfordsbire ge boren in 1750. De heer Lucas behield zijne lig- chaamskrachten en het gebruik zijner geestvermo gens tot het laatste oogenblik in verwonderlijke matezijne moeder had den ouderdom van 101 jaren bereikt. Men leest in het voorloopig verslag der Tweede Kamer De opheffing van het arrondissement Amers foort vond bij een aantal leden bezwaar. Is de werkkring dezer reglbank niet zóó uitgebreid als van menige andere, hij kon toch de vergelijking doorstaan met dien van enkele regtbankendie behouden worden. Aan gemis van voldoende werk zaamheden ware bovendien te gemoet te komen door uitbreiding van het arrondissement zoowel naar de Hollandsche als Geldersche grenzen. Het is reedsbij de behandeling der opheffing van de Regtbank te Haarlem, gezegd, dat Amsterdam aan de oostzijde zou kunnen verkleind wordenwaarbij men het oog had op de insmelting van het kanton Naarden bij Amersfoort. Bovendien vergroot met Nijkerk eu met een deel van het kanton Harder wijk zou Amersfoort het middenpunt worden van een behoorlijk zamengesleld arrondissement. De gemeenten van de Veluwe, die zich langs de Zui derzee uitstrekken tot Harderwijk en landwaarts in tot Barneveldzouden zich binnen den afstand van vijf uren van de arrondissemcntshoofdplaats bevinden, alzoo veel Dader dan bij Arnhem. Straat wegen en geschikte vervoermiddelen verbinden haar bovendien reeds met Amersfoort, en de bestaande middelen van gemeenschap zullen zelfs binnen kort nog vermeerderd worden door den aanleg van den centraalspoorwcg. Op dien voet ten oosten en ten westen uitgebreidzal het nieuwe arrondissement ook van eenen behoorlijken werkkring verzekerd zijn; terwijl tevens door de verkorting van de afstan den der Geldersche gemeenten en van een deel van het kanton Naarden tot de arrondisementshoofd- plaats eene aanzienlijke besparing op de justitie- kosten te verwachten is. Op die wijze wordt ook hot arrondissement Utrecht, dat zich anders over dc geheele provincie, d. i. over eene uitgestrekt heid van 148.125 bunders met 163,333 zielen zou uitstrekken, binnen behoorlijke grenzen gehouden." Professor Goudsmit te Leijden zegt in een artikel in de N. Rolt. Ct. met verbazing te hebben verno men «dat door verscheidene leden der Tweede Kamer ernstig beraadslaagd is over de opheffing der arrond.-regtbank Ie Leiden." Tegen «leze op heffing voert hij eene menigte goede gronden aan. Voornamelijk uil het oogpunt der practische lc«w-» ring, welke de zittingen dier regtbank voor de studenten in de reglsgeleerdlieid aanbiedt, is des Uooglecraars inzigt der zaak juist. Men zou dan ook daarmede geheel instemmenware het niet dat hijwelligt verleid door zijne vrees voor die opheffing, zijn artikel met de volgende rnin gepaste woorden eindigt: men bedenkt eindelyk niet dat het voor 's lands welvaart tamelijk onverschillig kan schijnenof Sneek dan wel llecrenveen, Go- rinchcm of Tiel hare Reglhankjcs behouden." Het mag waarlijk verbazing wekken te ontwaren dat een zoo uitstekend juristals Professor Goud smit is, aldus dc leer voorstaat «Ie gemelde plaatsen te ontnemen, wal zy bezitten; dat hy liet onverschillig acht dc beperkte welvaait, welke deze steden nog voornamelijk door liet bezit dezer Regtbanken ge nieten te zien vernietigdzonder dut deze ver nietiging in werkelijkheid iets tot meerdere welvaart van het llyk bijdraagt, maar daarentegen het Rijk zal bcnadeelen, en daardoor ook geen sneller, goedkooper of beter regl zal worden verkregen; dat lt(jde reglsgelccrdchij de lloogepriestcr van Themis, de achtbaarheid der Regtcrlyke Col- lcgiën zoodanig uit het oog verliest om dc gemelde regtbanken (en alzoo ook indirect hare leden) met verkleining tc tiluieren. Hoe zou het Professor Goudsmit, een man van groot verstand, maar tamelyk klein van ligchaam, wel smakenals men hem in de N. Roti. Ct. voortdurend zou tituleren Professertje Goudsmit f Een aantal Burgemeesters zijn thans herbenoemd, 't Is echter de vraag, of zich niet daaronder zulien bevindendie op Nieuwjaarsdag geen her nieuwde Burgemeesters zyn, als zij nog niet heb ben afgelegd den eed, gevorderd voor hunnen nieuwen termijn van aanstelling. Politieke Itevne. 1862—1863. *t Heeft iets plegtigs het afscheid van een jaaren hij doet wèldie eens omziet en zich herinnert wat hij beleefde als menscb en als burger en in den kleineren kriDg van het gezin waarin bij zich beweegt. Dat te doen is vooral de pligt van den journalist, die de wereldgebeurtenissen en de kronijk van zijn eigen laDd, en vooral van de plaats zijner woning, op bepaalde tijden en zoo naauwkeurig mogelijk, aan zijne lezers mededeelt. Uit dit besef willen ook wij de wereld op dit oogenblik even uit een vogel perspectief beschouwenons daarby het eene en andere herinneren en ook eene enkele profetie wagen aangaande de toekomst. Eerst rigten wij in onze verbeelding het oog op Italië. «Een ée'oig Italië met Rome als hoofdstad stond er op de vlag, die het stervend jaar 1861 aan dat vau 1862 overgaf en nog is die vlag niet opgerold maar hare banen hangen neêr en met moeite leest men die veelbeteekeneDde leus. Keizer Napoleon, die er onder schreef: «Italië vrij van de Alpen tot de Adriatiscbe zee!" wendt het oog van het vaandel af en is verloren voor de zaak van het jonge Italië Men zegt hetmen verwijt hem dat dikwijls op bitteren toon en wie weet hoe menig hart peinst op wraak voor het verraad, maar is keizer Napoleon III dan almaglig? Is zijn troon onvergankelijk Is hij niet als elk sterveling, het kind der omstandigheden F Wordt ook hij niet geleid door de onzigtbare handdie alles bestuurt Als de Heidenen woelen en der volken ijdelheid bedenken," zegt de Psalmist, «als de koningen der aarde zich stellen en de vorsten beraadslagen tegen den Ileeredan zal Die in deu hemel woont, lagchen en dc Heer zal hen bespotten!" Keizer Napoleon III en koning Victor Emmauel en PiusIX. zij kunnen overpeinzen wat hun weder voer wat ben bedroogwat ben ontvielwat zij wonnen in het jaar dat stierf, maar wat 1803 voor hen op den troon, voor ons, meer of min vergeten burgerszal brengen daarvoor hangt den ont zettend grooten sluyer desgeheims, doorniemands kracht opgetild en ondoordringbaar voor het scherp ste oog. Het Huis der Hahsburgen, door de moker-slagen der revolutie geteisterdgeniet eenige verademing en als keizer Frans JozelT, tot 't begrip gekomen, dat de liefde des volks beter wacht over zijn Huis is, dan Mettcrnichsche geslepenheid of de ijzeren vuist Tan een Windischgriitzdie overtuiging ook door daden laat spreken, dan is er hoop, dat 1863 voor hem gelukkiger dagen zal gevendan 1862 ople verde. O, het volk is zeer gemakkelijk te winnen Als dat de gekroonden beter begrepen, zouden zij zich veel verdriet eu menige grievende vernedering besparen. Koning Wilhelm van Pruisscn heeftzoo zeide onlangs iemand in hittere schertsde rol opgeno men waartoe keizer Frans Jozelf zich niet langer wilde leenen. Hij leeft in twist met de Vertegen woordigers des Volks en hij heeft een hoofd dat te fier is om te hukken en een leger achter zich, dat. als dc vraag wordt gedaan: «voor Koningen Vaderland of voor Vaderland en Koning!" zich welligt niet lang zou bezig houden met het zoeken naar eenconslitulionneelantwoord, maar gehoorzamen aan hel hevel van zyn Opperbevelhebber. Een leger dut het stuk papier, tussclien de kroon en het volk uitgespreid welligt zou doorsnijden met de scherpte des zwaards. Of het dan beter zou gaau in Pruisscn Wij beslissen niet, maar hopen dat cr geen bloe dige broedertwist ontsta in een land't welk misschien eens eene grootsche rol heeft tc vervullen in Europa. De keur-vorst van Hessen doet als de koning van Pruisscnmaar is wispelturiger. Ily speelt met zijn volkje, tot dat het spel ernst wordt en Griekenland is op dit oogenblik koning-loos. Het volk verjoeg Olto cn dit kostte waarlijk weinig in spanning, trouwens een kroon is voor den adem

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1