CODRA JU 4008. rnu VRIJDAG, d6 Januf rij dS63. Dit Blad verschijnt des Üingsdagt en Vrijt lags. De Abonnementsprijs is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Ad verten tien1 tol C regels CO Cents elke regel meerder 10 Cents legale Advcrtcntiën per regel 15 Cents, behalve bet Zcgelrcgt. Afzontlerlijke nummers, /0.10. Brieven franco, Bestellingen bij den Uitgever A. van Cleeff, te Amersfoort, Bureau Amersfoorliche Courant, Singel Wijk N°. 61, zoomede bij alle Bockhandelaren en Bost-Dircctcurcn in het Bijk. Politieke Itevuc. Sultan Abdul Azis, onlangs door particuliere berigten voor tout a fait onnoozel verklaard, is nu door den telegraaf geheel en al gerehabiliteerd, ja tot een Salomo gepromoveerd. Hij wil hervormer zijn, meer en beter nog dan Alexander II van Ruslanden hij wilwat vcct meer beteekent zuinig wezen. De heeren Pacha's die hem daarin niet willen helpen, gaan heen met paspoort en de dames in den harem, die geen genoegen hebben in de plannen huns Gebieders, kunnen bij eene besteedster gaan om een dienst bij den een of anderen bakker of logementhouder. Wy zullen zien hoe ver vader Abdul het brengt. Iu elk geval kan men er op rekenendat bet Turkscbe Rijk zal blijven bestaan, gerugsteund door Engelandopdat bet politiek cvenwigt in Europa niet worde verbroken en ook de Turkscbe financiën gaan ecne goede toekomst te gemoet. Gewaarborgd door het vertrouwen dat de Engelsclie kapitalisten in de Turkscbe effecten stellen kan het niet missen dat die ellëcten welJra eene impor tante rijzing zullen ondergaan, als ertra-rentegevend en ruim zoo solide als zooveel andere fondsen, die garisch zoo se. lur niet zijn als jan en alle man zich verbeeldteu waarvan later wel eens de gevolgen zullen ondervonden worden. De Sultan stelt radicale financieëlc verbeteringen vast. In Griekenland is hetzoo als het sedert Otto's retirade was. Prins Alfred is tot koning verkozen maar prins Alfred is op reis. Toen men te Londen kwam om hem bet beroep te brengen, was hij naar Genua gezeild; toen men te Genua kwam, was hij te Napels; toen men te Napels arriveerde, zat hij boven in do mast en bond de zeilen en louwetjes vastzoo als het liedje zegt. Er zijn Grieken, die nog al bezwaar vinden in die lucht-klauteringen van den bcroepene, en die vreezen dat hij den top der mast zal kiezen als de plek waar hij. eens koning geworden, audiëntie wcnschl te geven. Maar Alfred wil geen koning wezenof liever de Engelsehe Regering acht de kroon der Ilclleoen niet geschikt voor het jonge incnsch. Dan de Republiek roepen de Grieken. «Dat eeuwigdurend gehaspel!" zegt de onpar tijdige. die de Republieken in haar leven en werken gadesloeg. In Polen gaat het nog altijd Poolscli toe en zelfs de wasclivrouwen aan de tobbe zijn nu opgenomen in de complotten tegen de Russische Regering. Als de dames op straal een Russisch otlicicr ontmoeten trekken zij den sluijer voor de oogen als de waschvrouwen een Russisch hemd in de wasch krygenscheuren zij het bii ongeluk Onlangs ontdekte de Russische policie eene brief wisseling, gehouden in cijferschrift en geschreven met onziglfaarcn inkt. Toch werd die corresponden tie gelezen en daarop .300 scribenten gearresteerd. Als hun schoeisel gereed is, gaan zij naar Siberië ten einde in dat wellustige klimaat te berekenen hoe de toekomst zou geweest zijn, als hunne plannen waren verwezenlijkt. In Pruissen verbiedt men de bijeenkomst van de Afgevaardigden des Volks ten einde dan het standpunt te berekenen waarop èn de koning èn de Volksvertegenwoordiging zich plaatsen. Volgens een gerucht zoude heer von Vinckc hij den koning ontboden zijn en is dit waarheid dan mag men geloof hechten aan de profetie, dat Z. M.die eerlijk is, zich nog' ter elfder ure zal bekeeren. De ultra-behoudende partij zou gaarne ziendat Z. M. de hand uitstak tot een likschen coup (Ti-lat, maar daartoe is hy nog niet te bewegen. Altijd uitgaaude van het denkbeeld dat de ultra-liberale partij hem tot een gekroonden figurant wil maken, en dat apdcren zijne bedoelingen miskennen, rekent hy op een tijd, die beter inzigt zal opleveren en in het uiterste geval op het legerdat naar hem zal luisteren en niet naar den president van het Huis der Afgevaardigden. Tusschen Oostenrijk en Pruissen licerscht thans een koude atmosfeer; maar wat de Pruissische kabinets-president tegen den Oostenrijkscben gezant zou hebben gezegd en 't welk een bedreiging inhield, zoo als men een schooljougcn toevoegtis geheel bezijden de waarheid. Er worden thans onbegrijpelijk veel leugens ter inarkt gchragt. Koning Leopold van België doet zijn best, am het hart van Don Ferdinand vau Portugal zoo te vermurwen, dat hij de Griekselic kroon aanneemt maar 't Inkt niet. De Portugocschc prins kent het genoegelijke van 't renteniers-leven te goed om dat te verruilen voor liet voeren van den herders staf! over een volkje, dat sedert ettelijke jaren katjes-spel speelde met koning Olto. Overigens is koning Leopold weder ernstig onge steld en vreest men dat zyn einde spoedig (laar is. Italië geeft weinig nieuws. De Paus is vol goeden moedAntonelli lacht de Europeeschc diplomaten uitkoning Victor Emma nuel heeft op nieuwjaar stout gesproken (dat goed koop is) en de ollioiöelc Courant van Turijn zegt: «wachten wij een heler tijd af, onderwijl berus tende in de Goddelijke i>glvaardiglieid." Die be tuiging is zeer Calholiekmaar ook zeer melancoliek. Keizer Napoleon hoort niet gaarne spreken over Italië, maar die niet hooren wil, moet wel eens voelen. Uit N.-Amerika verwacht men weder een Jobsbode, meldendeer lieert een bloedige veldslag plaats gehad, 't Getal der dooden was duizend eu dat der gekwetsten 43G maal zoo veel. De slagterij wordt aldaar dus inel succes voort gezet maar tot wiens voordeel Dat weet nog niemand. Nu, tot onberekenbare schade van beide partijen en van geheel Europa. Keizer Napolcoo hield Dingsdag eene troonrede, uitmuntende door langdradigheid en onbeduidend heid. Hij bemantelde de Ilaliaansche kwestie; hij draaide om de Roineinsche kwestie; hij gleed over de Mexikaansche expeditiehij aaide de Europesche souvereinen lilj paaide de senatoren en afgevaar digde; hij pochte op het verlcdene. daarmede willende waarborgen de toekomsthij glorifieerde op zijne standvastigheiddoch zweeg van Garribaldivan de Ilaliaansche patriotten cn van zijne vroegere leus: Italië vrij lot de Adrialisehc zee! Kortom de Troonrede van den derden Napoleon was eene flaauwheid En wat zeggen deFranschen van dat meesterstuk van nietswaardigheid Zij zeggen niets want zij durven niets zeggen. Hoe gaarne zouden zij willen zeggen wat de Amers/oorlsc/ie Courant er van zegt. AMERSFOORT, 15 Januarij 1863. Op Dingsdag den 20 Januarij 1803, des namid dags ten c'ën ure, zal de Raad der gemeente Amersfoort eene zitting houden, waarin de Punten van behandeling zijn: 1°. Ontwerpbesluit tot onderhandsche verhuring van het huis naast liet Raadhuis. 2°. Idem tot verkoop van hoornen. 3°. Idem tot afschrijving van den lioofdelijken omslag over 1802wegens vertrek enz. 4". Idem idem hondenbelasting. 5". Voorstel tot liet hij vermindering vaststellen van het tarief der hegrafenisregten, met de verordening op de invordering. 0". Rekwest van de Commiezen der plaatselijke belastingen om eene toelage, met advies van Rurgerneester en Wethouders. 7°. Rekwest van deu Commissaris van Inkwartie ring om verhooging van tractementinet advies van Rurgerneester en Wethouders. 8°. Benoeming van cenen Poortier aan de Dloe- mendalsche poortmet rekwesten. 9". Reuoeming vau eenen Commissaris van In kwartiering, met rekwesten. Men meldt uit Baarn van den 11 dezer: Het was lieden voor de gemeente alhier een aangename feestdag. In eene reeds lang bestaande dringende behoefte was voorzien. Voor de eerste maal prijkte namelijk in de voormiddaggodsdienst oefening onze Avondmaaldisch meteen geiieel nieuw zilveren toestel, bestaande uit eene zilveren schenk kan vier dito bekers, een zilveren hroodplaat, twee dito borden en offorbussen. Te aangenamer was dit voor de gemeente daar zij zelve eindelijk door eigene middelen, daartoe opgewekt door pre dikant en kerkvougdij in dit alles voorzien had. Toch mag hier niet verzwegen wordendat aan liet hoofd der iuteekenlijsl de naam prijkte van II. K. en K. M. Anna Paulowna grootvorstin van Rusland, koningin-weduwe van Z. M. Willetn IIclectrice dezer gemeenteen des zomers op het paleis te Socstilijk (kerkelijk Baarn) en alzoo iu ons midden haar verblijf houdende. H. M. gaf daarinals bc- lydcres dar Griekselic godsdienst, gelijk bekend is, een bewijs dier echte liberaliteit, waarvoor wij niet genoeg dankbaar kunnen zyn en dat zeker aller- wege lof verdient. Behalve deze gift van ƒ100, werden w|j ook nog verblijd door de giften van vele aanzienlijke familiën uit Amsterdamhier alleen des zomers woonachtigwelke w(j langs dezen weg nogmaals onzen welincenendun dank daarvoor toebrengen. In het byzondcr zij dit gerigt tol die dame, die onbekend wcnschl te blijven, doch die ons met een keurig bewerkt damast tafel laken cn vier dito servettenwaaraan inede drin gende behoefte was, zoozeer verraste. Ook voor den II. Doop werden wij in staat gesteld een geheel nieuw zilveren toestel aan te schallendat reeds voor 14 dagen werd ingewijd. Moge ook dit voor beeld elders die navolging vinden, welke wij meenen dat het ruimschoots verdient." Vrijdag j.l. kwam bij de leregtzilting der arrondissemcuts-rcgthank te Utrecht het incident voordat een getuige weigerdeop grond van gemoedsbezwaren den gevorderden eed af te leg gen op rekwisitoir van den ollicier van justitie werd die getuige daarop in gijzeliog gebragt. De rogge staat ietwat tc weelderigzeggen ccnige kenners, en een weinig vorst zou haar geen kwaad doen. Als het zacht weder blijft, zullen de boeren met hunne speculatie-aardappelen spoedig druk-op ter markt komen, omlager prijs te hooren bieden dan lien in T najaar is geboden. Ook de turf gaat lager inarkt te gemoet, als liet niet spoedig vriest. Een kocijcnkooper is op weg tusschen het Schoonhovensche veer en zekere hofstededes mor gens tusschen 3 en 4 uredoor twee mannen aan gevallen met een mes gewond eu 400 ontstolen. De daders zijn nog onbekend. Hel onvoorzigtig gebruik vau lucifers heeft tc Zaandam een voorbeeld opgeleverd dat voor velen tot waarschuwing kan dienen. Eenige kinde renterwijl de moeder afwezig was, waren spe lende inet lucifers; een hunner geraakte inbrand, cn waseer er hulp kon verleend worden zoo deerlijk gebrand dat het na eenige dagen aan de gevolgen is overleden. Met 1 Jan. is te Dockutn ook de belasting op de honden in werking gekomen, eeue belasting die zeker ecne uitmuntende bedoeling heeft, daar onze Maatschappij geen behoefte heeft aau prole tariërs onder de houden. Een grappenmaker scheen niet in le stemmen met de doelmatigheid der be lasting. 11 ij liet rondbellendat er den 1 dezer gelegenheid zou zijn oin in de Groote Breedslraat honden te koopen cn le verkoopen. Op het aange duide uur, tusschen 12 en 1 ure, verschenen op die plaats dan ook eene menigte ledigloopers. jonge staatsburgers, met en zonder hondeu, en liet gaf veel geblaf, gejuich cn geraas. Tegen etenstijd dro pen de zamengekomeueu allen lagcheude af, en zoo de adverteerder een inin onschuldig doel had met zijn oproeping, is dit gelukkig verijdeld geworden. Thans wordt le Amsterdam een ballet opge voerd voorstellende den handel en wandel der gelaarsde kat welbekend aau de schooljeugd. De heer Vangerot heeft liet kattengeslacht zoo bestudeerd, en stelt zoo natuurlijk den kaler voor. dat zelfs eene kat zich in zyn persoon zou vergissen. De Ainslerdamsche jeugd heeft onbeschrijfelijk veel pleizicr ia dat ballet en zal later wel eens gelegenheid hebben om te ontdekkendat de mensch als hij een natuurgeuoot moet voorstellenminder goed speelt. Men incldt uit Londen van 12 January Eergisteren hebben, naar men berekent, 25,000 menschen van den onderaardschen spoorweg hier ter stede gebruik gemaakt; gisteren was de aandrang insgelijks zeer grootdoch de treinen werden ge staakt door ouderaardschc omstandigheden welke, bij de onwetendheid waarin de reizigers gedurende geruimeu tijd bleven, min of meer ongerustheid veroorzaakten. Een menigte menschen stond op een der stations gereed om vervoerd te worden, toen men vernam dat er oponthoud was, terwijl liet station iulusscheu met sloom vervuld werd. De stations-chef was niet le vinden en eenige politie dienaren waren vcrpligt het werk der stalions-be- auibteti te doen. Op de baan vielen tevens een paar ontploffingen voor als van een klein kanon en waar door liet gas in de rijtuigen uitgedoofd werd. Een en ander blykt ontslaan te zijn door het gemis aan luchttoevoer, waurdoor de dampkring op de haan zoo slecht werd, dat de wachters of signaal mannen die reeds gedurende een groot gedeelte vun den dag vreemde gewaarwordingen ondervonden haddeneindelijk iu zwijm vielen en naar het gasthuis moesten gedragen worden. Do nieuwe Minister van Koloniën zal gevonden zijnalthans de porle-lëuille aannemenals de Eerste Kamer de crcdiel-wct heeft aangenomen. Men wil nog altijddat de heer Betz uit do Finauciën in de Koloniën zal stappen. Onder dezelfde vlag 01' zouden iu dien korten tyj de helle kleuren reeds verschoten zjju

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1