G 0 0 R A JiS. 1015. T.an DINGSDAG, C dO Februari} J86S. Dit Blad verschijnt dea Dingsdags en Vrijdags. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën1 tot C regels 60 Cents elke regel meerder 10 Cents legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zcgelrcgt. Afzonderlijke nummers, f0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. II. van Ctee/f, te Amersfoort, Itureau Ainersfoortsche Courant, Singel Wijk K N°. 61, zoomede hij alle Boekhandelaren en l'ost-üireclcuren in het Kijk. kennisgeving. RATIONALE MILITIE. de BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien de arlt. 9 en II van het Koninklijk Besluit d.d. 17 December 1861 (Staatsblad N°. 127) en de arlt. 11 tot en met 14 der Wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad N°. 72) [loepen de ingezetenen die verlangen als vrijwilligers hij de Militie op te treden, hij deze op, om zich daartoe hij hen ter Secretarie, op Maandagden 16 Februarij aanstaande 's vooriniddags van 10 tot 1 ure des namiddags aan te geven onder overlegging van de navolgende be wijsstukken o. het getuigschrift vermeld in art. 11 dei Wettot welks afgifte ter Secretarie zaï worden zitting ge houden op Zaturdag den 14 dezer maand, des morgens van 10 lot 1 ure; b. het bewijs van aan de verpligtingcn ten aanzien van de Militie, voor zoo ver uie tc vervullen waren, te keblicu voldaan C. het bewijs van ontslag en het getuigschrift in art. 13 der Wet vermeld, zoo de persoon, wien het geldthij de zeemagthij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in 's llijks Overzccschc Bezit tingen heeft gediend d. wat een minderjarige aangaateen bewijs van toe stemming van den vader moeder of voogd. Urn vrijwilliger hij de Militie tc zijn, moet men onge huwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten wezen voorts ligchamelijk voor de dienst geschikt te minste 1,56 el lang op den 1 Januarij van het jaar der optreding als vrijwilliger het 20ste jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet volbragl hebben tot op hel tijdstip der optre ding aan zijne verpligtingcn ten aanzien voor de Militie, voor zoo ver die te vervullen waren voldaan en een goed zedelijk gedrag geleid hebben. Het bezit, van die vereisehlcnmet uitzondering van de ligchauielijkc geschiktheid en van de gevorderde lengte wordt bewezen door een hierboven bij Tetter a bedoclu getuigschrift vai. den Burgemeester der woonplaats. Hij die voor de Militie is ingeschreven wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de gemeente, iu welke bij ingeschreven is tenzij bij gecnc verpligtingcn ten aan zien van de Militie meer tc vervullen behbe. Hij die bij de zeemagtbij het leger hier te lande of bij bet krijgsvolk iu 's Rijks Overzccschc Bezittingen heeft gediend wordt niet als vrijwilliger hij de Militie toegelaten tenzij hij bij het Verlaten van de dienstbe halve een bewijs van ontslag van den bevelhebber onder wien hij laatstelijk heeft gediendeen getuigschrift hebbe ontvangen inhoudende dat hij zich gedurende zijnen dienst tijd goed heeft gedragen. Hij kan heeft hij dit ontvangen tot dat zijn veer tigste jaar volliragt isals vrijwilliger hij de Militie worden toegelaten. De vrijwilligers strekken in mindering van liet aandeel in de hgting te dragen door de gemeente voor welke zij optreden. Amersfoort, den 7 Februarij 1863. burgemeester en Wethouders voornoemd, Ut burgemeester. De Secretaris, A. G. W1JERS. W. L. SCI1ELTUS. AMERSFOORT, 9 Februarij 1863. ]n liet jaar 1862 zijn Ie Amersfoort OVERLEDEN: M. Vr. M. Vr. beneden bel jaar 38 2G per Transport 95 o3 van 1 lot 2 13 9 van 40(0(45 jaar 3 3 2— 3 11 9 45—50 5 5 3— 4 6 3 50—55 10 2 3 4— 5 3 9 55—60 2 8 5— G 4 4 GO—65 7 11 10 2 6» 65—70 7 0 10—15 2 4» 70—75 5 13 15—20 2 2 75—80 1 12 20—25 5 1» 80—85 3 4 25—30 4 5 85—90 1 2 30—35 2 4. 91—02 1 35—40 3 1 Trausporteeren 95 83 Totaal 139 153 In de Gemeente hebben zich GEVESTIGD: Mann. Vrouw Uit cene andere gemeente der provincie 125 115 des Rijks bui ten dc provincie213 199 Uit de Koloniën van den Staat 6 den Vreemde3 5 Totaal. 347 Uit de Gemeente zijn VERTROKKEN: Mann. Naar eene andere gemeente der provincie. 138 des Rijks bui ten de provincie159 Naar de Koloniën van den Staat. 12 a den Vreemde2 Totaal 311 De BEVOLKING bedroeg op 31 December 18G2: 6214 mann. GG28 vrouw. Totaal 12842. De betrekkelijke GEBOORTE heeft bedragen 1 op de 31 zielen. De betrekkelijke STERFTE heeft bedragen: 1 op de 44 zielen. Ia de laatste vergadering der natuurkundige afdecling van de Kon. Akademic van Wetenschappen heeft de heer Vrolik, namens de daarvoor benoemde Commissie, verslag uitgebragt over de zaak van den paalworm. Ten aanzien van de genomen proeven tot beveiliging van het bout wordt o. a. iu dit ver slag medegedeeld, dat kooltccr, paiapiiinc olie en creosoot niet voldoende zijn bevondendat echter de beer Conrad bij proeven met creosoot betere uitkomsten heeft verkregenop «rond waarvan de Commissie meent, dat de proeven inet creosoot en met paraphinc moeten worden voortgezet. De Com missie acht het ook wenschelijk, dat proeven worden genomen met petroleumal of niet in verband met paraphine-olie. Zij heelt ook voorgesteld proeven tc ncmeu met het zoogenaamde yari-yari-houl. Dc vergadering heeft besloten het daartoe benoodigde hout bij den Minister van Koloniën aan tc vragen. Donderdag avond omstreeks 8j ure kwamen drie jufvrouwen van den kant van den Rijswijkscben weg te 's llage. Hare buitengewone omvang wekte dc achterdocht der aan bet Zieken geslationneerde stedelijke beambten op. Dij visitatie bleek het dal die omvang eenvoudig voortsproot uit 7U ned. pon den koud vleescbwelke de dames onder hare respective krinolines wensebten binnen tc smokke len. De krinolines werden aan de dames gelalen, maar het daaronder verborgen koud vleescb is in beslag genomen. De Vollenhovensche hukkings worden thans in aanzienlijke kwantiteit naar de Rijnprovinciën gezonden en koinen daar veel frisscher aan dan onze schelvisschen. De Uverjjsselschc paling blijft te Parijs zeer gezocht. Baron Sloet tot Oldhuis waarschuwt de Noord* Brabandsche schoenmakers, dat zij moeten toezien op dc vorderingen welke de schoenmaakkunst in F rankt ijk maakt. Doen zij dat niet. dan komen de Franschen en nemen ons weldra de maat! In Overijssel is eene onbekende ziekte onder bet rundvee uitgebroken. De beestendie daardoor worden aangetastzijn binnen weinige uren dood. Men noemt die ziekte liet bloedvuur. In Engeland sterven jaarlijks niet minder dan G0.000 personen middellijk of onmiddellijkaan de gevolgen van het misbruik van sterken drank. Het doet ons echter goed te kunuen meldendat sedert iiet garnizoens-inatigheids-genootschap in het vorige jaar te Woolwich werd opgerigt, 519 onder» officieren en manschappen hunne namen op de lijst van deze vereeniging geteekend hebben. Onge veer 700 zijn teetotallers (die niet alleen geen sterken drank maar zelfs geen wijn of bier drinken) ge worden. (Het ware te weusclien dat zulke genoot schappen bij elk leger bestonden). Op de Tuilleriën is dezer dagen het volgende met den Amerikaan Home voorgevallen. Tafeldans, stoelendans, dat is een bagatel voor dit wereldver maarde medium; Home kan ook dooden oproepen. Eeue dame weuschte een barer overledene bloed verwanten te zienzij zag den afgestorvene of meende hem te zienen werd ongesteld. De kei zer, die aan niets van dit alles gelooft, verlangde den onlangs te Veracruz aau de votnito overleden kapitein ter zee Bussel te zien. Heeft Napoleon hein gezien? Men weet het niet, maar zooveel is zeker, dat de keizer, zeer onthutst, de zitting liet ophef, fen en dat Home werd weggezonden. De heer Grandguillotgewezen hoofd-rcdacteur van den Constilulionnel"geelt een boek in het licht, getiteld; «Over den invioed der vrouw in de politiek" verdeeld in vijf hoofdstuk keu l de moeder, de dochter, de zuster, de vrouw en de tnaiircs. Men verwachtdal dit werk een groot schandaal zal te weeg brengeu. Men leest in den Messager du Midi": Nog altijd krioelt het in de hallen en op dc markten te Marseille van ratteu. liet stedelijk be stuurte regt vrcezendedat bij het wegruimen en verplaatsen van ceuige opstallen op de Marclië de la Honnelurie" eene ontzettende menigte dezer knaagdieren zou te voorschijn komen, besloot daar ter plaatse, op het oogeublik dat men met de afbraak beginnen zou, een twintigtal felle honden, (terriers,) bijeen te brengen. De wakkere viervoeters herhaalden hier de grooie welbekende scène der kul van wijlen den beroemden Richard Wiuington ci» gingen ovcrzadeiyk gretig te gast. liet was een waar bloedbad. De honden gundcu zich den tjjd niet tol verslindenmaar moordden -Is razenden onder de zwarte massa ratten, die alle denkbeeld in talrijkheid overtrof. De bewoners van de omliggende huizen hadden druk werk om met bezems de vlug- telingen te verjagen en het insnellen binnen hunoe woningen tc beletten. Dit looneel duurde eeDige uren, en had iets waarlijk origineels. De Amst. Cour. maakt zich zeer vrolijk over, of liever spot met den Minister van Justitie Mr. Olivier, zeggende: dat Z. Eic. zich vermaakt met weinig te doen en kan hij dus met meer regt dan de heer Tborbecke zeggen: wacht op mijne daden. Men weeft thans de levensgeschiedenis van den nieuwen Minister van Koloniën, die zeer rijk werd in O.-Indië. Hij was vroeger stuurman, verliet het schip, werd later industrieel en hervat nu weder zijn jongeliogs-emplooi slaande thans aan het roer van Slaat. De bekende redevoering, door hem in de Tweede Kamer gehoudenwas niet geïmproviseerd maar goed gesteld. Hij is misschien beter parlemen tair-regeringspersoon dati zijn voorgangermaar er zijn zaken die door kunst niet van gedaante veranderen. Behoord hebbende tol het leidend personeel der N. Itotl. Cl. heeft hij zich in bare leerschool van machiatellisme volkomen met alle ingrediënten vereenzelvigd, die de kracht van re geerkunst der ultra-liberalen vormen. De heer van llamine, een der leden van het Am sterdam sche tooneel, heeft 33 jaren gespeeld als Arlekijn. Er zijn, die zulk eene rol gedurende hun geheel leven vervulden, inaar weinigen die het zoo goed deden als de heer van Hamme. Hij heeft 145 balletten geinonteetü, dat is niets tot iels gemaakt. Hoe menigeen in het werkelijk leven is Arlekijn maar kan niets, doet niets, en b!jft niets. De beide ontwerpen tot schepping van eenen nieuwen en tol verbetering van eenen bestaandtc waterweg in de Provinciën Holland hebben in ge heel Nederland groote belangstelling opgewekt, en hoe verschillend het oordeel over het nut en de uitvoerbaarheid ook zijn rnoge, een groot voordeel hebben zij aanvankelijk reeds aangebragt. Overal is de vraag uitgelokt: Hoe is het met onze eigen positie, wal de communicatie betreft? Hoe verbe teren wijwat verbetering eisebt Hoe verkrijgen wij nieuweof betere waterwegen tot vermeerdering van onze welvaart, en wat is er te doen om onze algeheele kwijning te verhoeden? Dat zijn inderdaad belangrijke onderwerpen; de overweging daarvan is voor menige plaats nut tig en noodzakelijk en wij achten het een geluk voor de burgerij, als zij een Raad heeft, die tot de beantwoording dier vragen lust heelt en t(jd vindt; als hy ernstig en naauwgezet onderzoekt wat er dient verrigt te worden en eene verstandige vrijgevigheid gebruikt, wanneer voorgestelde plan nen wszeuiyk tot voordeel zullen strekken van de handeldrijvende en neringdoende en andere klassen van ingezetenen, een voordeel, dat, zooals van zelve spreektguuslig werkt op de waarde van alle eigendommen. Als zoodanige Raad slechts een paar mannen van énergie uitkiest, om de plannen te beramen tot hetgeen ten nutte der gemeente kan gedijen, dau is er kaus dat veel goeds zal geboren wordeu. De Leijdsche Courant voorspelt eene koude lente en een buitengewoon drooge zomer. Dat is op de manier van Tijl Uilenspiegeldie altijd regen na droogte en droogte na regen beloofde. De Tweede Kamer is nog niet bijeengeroepen, doch inmiddels denkt de hear Fransen van de Putto er aau hoe hij zijne koloniale politiek inet die der Eerste Kamer zal doen rijmeniets dat uiet gemakkelijk voor hem is, naar hetgeen hjj onlangs in de Tweede Kamer leverde. Zijne laak is, om te bewijzen, dat de koloniale rigtingen van alle partijen zich in de zijne vereenigen. Bezit hij de gave dat mirakel te verrigten Politieke Revue. De eene dag is de markt beter met nieuws voor zien dan de andere ca toch geeft elke dag in den tegenwoordigen tijd nieuws genoegmaar Europa is verwend. Men wil altijd belangrijke feilen. Een koning die wegloopt, of't geen intéressanter is, die met geweld wordt weggejaagd; een_oprocr met

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1