ahersfoortsche CO OR AIT, M 1018. va» Y RIJ DAG, 20 Februari) I)it Hind verschijnt des Dingsditgs en Vrijdags. De Abonnementsprijs is 1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën, I tol 6 regels 60 Cents elke regel meerder 10 Cents legale Advcrlenticn per regel 15 Cents, behalve het /.egclrcgt. Afzonderlijke nummersf0,10. Brieven franco. - Bestellingen bij den Uitgever A. II. van CXeeff, te Amersfoort, IlureaiAmersfoorlsc/ie Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Dirccteuren in het [lijk. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op lHliftndng 23 FcbPlinrlj e. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 lol 1 ure. VAN DE l'Ol.lj, Secretaris. AMERSFOORT19 Februarjj 1863. De verkoopiog van hoornen en hakhout, door Burg. en Welh. op den 17 February II. gehouden, heeft eene som van f 1083.opgebragt. De verjaardag van onzen geëerbiedigden Koning wordt heden alhier op de gebruikelijke wyze gevierd. De twee boekdrukkers en uitgevers van nieuws bladen te Meppel worden gereglelijk vervolgd, wegens het plaalsen van advertentiën in hunne nieuws bladen betreffende huiteulandsche loterijen. Naar men verneemt, wordt ook de Uitgever van het Nieuw Dagblad van 's Dage wegens hetzelfde onderwerp vervolgd. Men meldt uit Zwolle van 16 Febr.Den 13 en 14 had men nabij Hattern een verrassend en aangenaam gezigt toen de locomotief met eenige transportwaggons voor het eerst in beweging waren op het afgewerkt gedeelte spoorbaan vau llatlcm naar Wezepe. Dat de landlieden, gewoon aan het oude middel van vervoer tic gehlerse karverbaasd stonden, laat zich begrijpen. De voortvarendheid waarmede begonnen is en dagelijks gewerkt wordt, maakt zeker dal in dit jaar de spoorweg van Utrecht naar den IJssel zal bereden worden. Als die Zwolsche profeet waarheid profeteert, dan heeft hij voor zijne profetie eene ridderorde verdiend. Uit Harlingen wordt gemeld dat de spoorweg die, naar men zegt, tegen December tot aan Leeu warden moet kunnen worden beredennu zoo ver gevorderd is, dat de aardebaan van de haven aldaar tot aan het stationsplein te Leeuwarden gereed is. De stationspleinen ziju byoa zoo ver, dat de aannemer van de stationsgebouwen een aanvang kan maken. Behalve de drie ijzeren brug gen, aangenomen door de firma Endhoven te 's Gra- veuhage en die met Mei in orde zullen worden gebragt, zijn al de bruggen van Harlingen tot Leeuwarden voltooid. Men is druk met het creoso- teren van het hout. De loting der militie moest te 's Ilage gedu rende een uur geschorst worden i ten gevolge van een onverwacht incident. Een der lotelingen name lijk opgeroepen wordende, antwoordde met«men heeft mijn horologie gestolen." Dit verwektegelijk men begrijpen kan. veel opschudding. De Millitie- raad schorste de zitting eu liet den commissaris van politie ontbieden. Deze kwam spoedigliet dadelijk de «leuren afzeilenzoodat niemand de zaal kon verlaten. Ilij vroeg den loteling of hij wel zeker vun zijue zaak was? «Wel stellig," antwoordde deze. «zoo even had ik mijn horologie nog eu nu is het weg, het is dus gestolen." Dc omstanders wisten er niet van. Voorzigliglieidshalve en alvorens andere maatregelen te nemen, verzocht ineu den loteling achter het in de zaal geplaatste schut te komen en zijne kleederen te onderzoeken en n«i kwam het horologie uit dc onderklecderen voor den dag. Men begrijpt dc hilariteit, welke zijne vergissing by de aanwezigen in den zaal te weeg hragt. Men mompelt voortdurenddat de Gouv.- Gen. van Indie wenscht terug te koeren. Ook loopt een geruchtdat de voorloopigc concessie van een spoorweg van Satnarang naar de Vorstenlanden door ons Ministerie niet is goedgekeurd. Dal zou Baron Sloct zeer hinderen. De Tweede Kamer komt np 24 February bijeen en zal werk vinden. Dc dagbladen zijn steeds onvermoeid liczig om den Min. v. Koloniën te loeren wal by zegge in de beide Kuiners en wat diecol- legiën hebben te antwoorden. Hel gemaskerd bal te Parijs, door Prinses v. Metternich gegevenis door den Keizer en de Keizerin bijgewoond. II. M. was als Junn gekleed. Haar gewaad stelde du 1000 oogen van Argus voor. De Prinses v. Metternich was een viooltjeMurat sneeuw en prinses Esterhazy een sneeuwklokje. Ook de Italiaansche gezant was op het bal en men merkte op, dal hij met den Oostenrykschcn gezant op vry goeden voet scheen te staan. Men berekent, dat de uilgaven voor verkleeding door de gezamenlijke dames gemaakt, die aan bel bal deelnamennagenoeg 2 milliocn frs. bedragen hebben. Uit Genua wordt aan den Times het volgende geschrevenEene ongehoorde stoutmoedige daad werd den 4 February in con der waggons van den spoorweg van Turyn naar Alcssantiiïa gepleegd. Vier personen hadden te Alessandria in den voor- laatsten trein, die ten ure naar Genua vertrekt plaats genomenen waren in een waggon der tweede klasse bij elkander gaan zitten. Zij waren een rijks-ambtenaar, twee vrouwen en een hande laar uit Nisi, die voor zaken naar Alessandria gekomen was en met een aanzienlijke som gelds terugkeerde. Toen de trein aan het kleine station Trugorolo, tusschen Alessandria en Novi gekomen waswerd het portier geopend en vier personen kwamen in dcnzelfdcn waggon waarin de anderen zaten. Hadden zij hunne plaatshriefjes aan dit station genomenof waren zij met een ander rijtuig van Alessandria gekomen? Dit weet men niet; maar dc laatste onderstelling is de waarschijnlijkste. Wat er van zij zij schenen er zeer op gesteld bij elkander in den/elfden waggon te zittenen zij plaatsten zich zóó dat zij niet gescheiden konden worden. De trein stoomde toen naar Noviop slechts een kwartier afstaud van Trugole gelegen. Naauwelijks waren zij eenige minuten op wegof dc vier aan- gekomencn stonden met dolken in de hand eens klaps op en wierpen zich op hunne weêrlooze reisgezellen. De ambtenaar, een oud militairwilde zich verdedigenmaar hij moest voor de overmagt bukken na tweegelukkig niet zeer ernstige wonden te hebben gekregen een aan den slaap van het hoofd en een aan het kakebeen. De andere reizi gers ond.rwierpen zich zonder weerstand en ge hoorzaamden aan het bevel hunne handen in de boogie te houden terwijl men hen doorzocht. Den ambtenaar werden veertien Napoleons ontnomen de vrouwen moesten hare edelgesteentenen zelfs bare oorringen afgeven de zakken van den koopman Bossi werden geledig«idóch de roovers vonden niet het gelddat waarschijnlijk hunne hebzucht bad opgewekt, nl. de som welke de heer Bossi te Alessandria ontvangen had en die onder de bank verborgen lag. Na de mannen van hunne jassen en de vrouwen van hare hoeden te hebben beroofdbegonnen zij aan ontsnappen te denken. Toen de trein langza mer begon te rijdensprongen drie der roovers uit den waggonterwijl de vierde met zynen dolk zwaaide om de slagtoffers in ontzag te houden. Hierna sprong ook hij uit het portier en vlugtte met de anderen. De seinwachterdenkende dat het mannen waren die zonder plaatskaartjes de maatschappij trachten te benadeelenwilde hen tegenhoudendoch de misdadigers stieten hem omver en vlugten verder. Toen de trein aangeko men was hoorde men de kreten Houdt den dief! moord moord maar het was te laaten oTschoon de politie de daders nazette kon zij hen niet inha len. Deze misdaadvoegt de correspondent van de Times er bijgevoegd bij den moord van den lieer Poinsot. nabij Parijs en het uitplunderen van eene juffer te Lyon moesten de besturen der spoor weg-maatschappijen opwekkenhunnerzijds voor betere veiligheid hunner reizigers te doen zorgen. Aan herigten uit de Fransche koloniën in Senegal in Afrika, is het volgende ontleend: o Den 2! Septemher, te twee uren 's namiddags, meenden wij dal er een onweder zou losbarsten hoewel hel weder zeer schoon en stil was. In het noorden vertoonde zich eene dikke donkere wolk welke naar ons toekwam en eene zuidoostelijke rigting nam. Wy waren hierover reeds verwonderd omdat deze wolk uit het noorden kwamterwijl hel onweder gewoonlijk uit het zuideu of oosten komt. Eenige oogenblikken later hoorden wij een geluid als hel rolleu van den donder en kort daarna zagen wij dat de wolk niets anders was dan eene ontzettende menigte sprinkhanen. Eenige van die dieren vielen vermoeid op onzen oogsthet grootste gedeelte vloog ongeveer 50 el boven de aardopper vlakte. Het aantal sprinkhanen was zoo grootdat wy geen tien passen van ons af konden zienwij schoten een geweer af met hagel geladenen doodden 300 sprinkhanen. Deze dieren waren ongeveer 6 a 7 Nederiandsclu* duimen lang en groen van kleur met witte vleugelen; zij vlogen langzaam eu het duurde drie uren vóór dc geheele troep was over gevlogen. Hel aantal sprinkhanen was onberekenbaar; de maïsvelden waren er letterlijk mede bedekt vijf minuten na hunne komst waren de niaïsplanlen tot den grond toe weggevreten. «Men vermoedt dut deze sprinkhanen elders ver jaagd waren door het branden van weilanden of prairiën." Jl. Zaturdag lieert te Liverpool een hevige brand gewoed in een huis, welks hoofdbewoner zich bezig hield met het schoonmaken van werk van vlas en hen nep, en hel geheele perceel tolden grond af brunddeter- wijl zes menschen hij die ramp het leven verloren An Meneer tl» Bcderekteur Ik roep in dit blaadtien alle Nederlanse vrouwen op, um een adres aan de Regeringe en aan de Slaoten te sturen ten naosten bij van dissen inbold: An de minnistcr van de schatkist. Heksellensie! Tot ons zieleverdriet hew we lezen in de Coeranten, die nooit liege, dat ie acht cents wilt hebben van een pond koffie en dat hef groote treurigheid onder de vrouwspersonen in het land verwerkt. De sol- daolerij kost bet volk miserabel veulle verdriet en zörgeen daor brengen wij veur op, twalf miljoen; de spoorwegen honderd miljoen, de slaven zestien miljoende kunsten verscheiden duzend gulden zeggen ze, en somma sommarum brengt het volle ongevcert honderd miljoen op en wat hebben de vrouwen daor nou van? Niks, zuver niks, as dat ze ondeidanig muiten wezen aan de manlue en de kommiezen en de burgemeisteren nou vraog ie nog acht cent van een pond koffie, het eenigste dat ons nog is troost, as de man het hoofd verdreit steel over de belasting-papieren die je ons in huus stuurt. Muw we dan aileenig water drinkenwy arme mensen, water bij roggenbrood meteen schien- tien botter Ie leven in KaaoanHeksellentieen wat ow maaggien lust krieg ow moadtien. Och as de kamer ooa hoes geet, dan bij zoo vrolik. zekt zekomt dan is een acht dagentegen beheurlijk kostgeldeen daalder in de weke bij onsgaslreeren. Dan zuj je is kolfie preuven en zien hoe een boeren arbeider deur de wereld bomp. En ai dan ziet hoe'n slomp kolfie wij drinken van een lood daags, dan zuj je sikkuur naor den Haag loopen en zeggen tegen de konink en tegen de staotendaor hebbe ik wat epreufdSireen bin nog misselikmaar de schoone Nederlanse seksiezoo as onze sup- ontvanger zegdrinkt bet met pleizier. 't Was sukerei en kolfieten miDste 't was wat bruunmaar as ter nog acht cent op de koffie komp, word het een drank nog te ellendig voor de konink van Dahoomie, of den Nanib, die mensen-slagtersen daor veur bint de vrouwen te goed. Ik trekke de belasting in. Doet alzoo, Heksellentieen dan zullen wy veur- stellen dat de konink oe permissie gef, ia ow waopen te hebben een kofficboom met breede takken en daor an een helder eschuurd koffie-keleltien ten eeuwigen dage.- twelk doende de Nederlatsse vrouwen. An de Slaoten G inner aal Ileeren! ie weten dat de koffie duur is en ook dat die een levensbehoefte is. Zonder koffie een ontevreden volk en vülle malcontentenen niks geen tier ouder de seksie, en daordeur brommige sakrenienige binders en neetoorige meisters en in 't laatste oproer. En zonder koffie rake weas ter nou ook belasting op komp en 'l koffie-verbouw, aan die schrokkers van Engelschen word in banden espeuld. Wat zuw we oe geven as ie somsdood-of van 't werk in den Haagop de jagt hij ons inloopt tun uulteruslen? Jonge, wat drinkt ie dan graag een koppien goeijen koffie en laot ons, ai je dan met een, dag vrouw! weg gaot, wat water op het dik doen. Dat is tot taor an too, maar wij bidden oe, wies de Mirinisteras hy ons adres in een hoek moffeltmet ziju bclasting-papiertiende kamer oet. Der word genog betaalt. Zoo zij het, zeggen wy met onze dominee. twelk doende de Nederlandse vrouwen. En nou nog een prippositie an alle huismoeders. As tegen Meert de Slaoten Ginneraol koffie-praoijes bolden laot er dan oet elk dörp twalf vrouwen in kommissie en op gemeeule-kosten naor den Haag gaonelk met een uaoldenkoker in de zak en een blikken kelellien an den armen heuren in de raodzalc wal de Iteeren zeggen. As ter eene tegen de belastinge sprek. dan worden al de keteltjes drie maal om 'i heufd edreit, as ter eene veur de belasting redeneert, dan slao we op de ketels, dat de Ministers de portefullies tegen de ooren drukken, en Eu dan, schreeuwde de diender, toe ik hum dissen epistel veurlasword ie gezamentliek opepakt eu naar hel huis van verzekering op de l'riose- gragt ebragt. Das niks, zee ik, want dan drinken we in de ressidensie sikkuur heitere kolfie as hier. De groelenisse, meneer de Rederekteur! M.VUREGIEM. den 18 Februari 1863. l'ostschriptamde meister hef dc teokens ciet.

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1