IHEBSFOOBTSCHl GOOBAN M 1022. ran VRIJDAG, 6 Maart 3863. Dit Blad Terscliijnt dc» Dtngsdags en Vrijdags. |)e Abonnementsprijs is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advcrtentiën1 tol 6 regels 60 Cents elke regel meerder 10 Cents legale Advcrtentiën per regel 15 Cents, behalve bet Zegelregt. Afzonderlijke nummer», f(i. 10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. san Get ffte Amersfoort, Bureau AmertfoorUche Courant, Singel Wijk E N°. 61, zoomede bij alle Boekbandelaren en Bost-Directeuren in het Rijk. KENNISGEVING. DE BURGEMEESTER va* AMERSFOORT Brengt ter kennis van de Ingezetenen dezer ge- nieeente, dat het door den Commissaris des Konings in deze provincie executoir verklaarde kohier Nn.8 van de Personele Belasting over liet 2de kwar taal van het dienstjaar 18fi,/« 3aan den Ontvanger van 's Rijks Directe Belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voette voldoen. Gedaan en dp de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 2 Maart 1803. Dc Burgemeester voornoemd A. G. WJJERS. SPAARBANK. Het Bestoor zal zijne eerstvolgende zitting bonden op Klimming O Klnnrt e. k. ten Rnndliuue te Amertfoort, des namiddags van l'J tot t ore. VAN DE l'OI.I., Secretaris. AMERSFOORT, 5 Maart 1803. Gister avond omstreeks 7 ureis alhier een bevreemdend luchtverschijnsel waargenomen. Er bevond zich namelijk aan het uitspansel een vrij groote gekleurde bal. terwijl een drietal minuten na zijne verdwijning eert sterk gedruisch wer.l gehoord veel overeenkomst hebbende met vcrwij- derd kanongebulder. Alen meldt uit Zwolle van den 2 Maart Eergisteren zijn in de nabijheid dezer stad een locomotief en eenigc waggons, die men tol vervoer van materieel ten dienste van den aanleg van den centraal-spoorweg bezigde, gederailleerd. De ma chinist is door een .stouten sprong buiten gevaar geraakt en een der werklieden van den centraal- spoorweg heeft een zijner bcenen gebroken. Dit ongeval is een gevolg van de losse aardspecie waarop de rails van het hulpspoor zijn gelegd. II.II. K.K. 11.11. de Prins van Oranje, Prins Frederik eu III), dochter Prinses Maric hebben Maandag avond de soiree dansante ten hove bijge woond. Daaiop waren ook tegenwoordig de leden van het Corps Diplomatique, dc prui.ssischc kolo nel vun Alvcnslcben en een groot aantal genoo- digden. De Koning heeft bij Besluit van den 21 Fehr. erne nieuwe beslissing genomen in de reeds lang hangende kwestie omtrent hel onderwijs in de gemeente Vledder. Reeds hij Kon. Besluit van den 14 Jan. 1802 was bevolen, dat het getal openbare scholen in de gemeentedoor den gemeenteraad bepaald op 3. zou worden gcbragl opf». De Rand weigerde lot dc uitwerking van dn bevel mede te werken, waarop de burgemeester alleen (aangezien alle leden voor de betrekking van wethouder be danken) de vcreischlc voordragt deed tol regeling van hel lager onderwijs. Gedcp. Stalen van Drenthe maakten evenwel zwarigheid om mede te werken lot een maatregeldien zij oubevoegd genomen achten. Aangezien alzno (dus luidt het thans bekend geworden Kon. Resluit) Ged. Staten niet zorgen voor de uilvoering van ons bevel van den 14 Jan. 1862; gelet op art. 120 der prov. wet hebben wij goedgevonden en verstaan onzen Commissaris in ile provincie Drenthe Ie inagligcn in de uitvoering van ons voorschreven bevel te voorzien." De Minister van Rinnenl. Zaken is met de uit voering van dit Besluit belast. Er zijn te Workuin in den laatsten tijd ver scheidene plotselinge sterfgevallen gebeurd. Ook zijn de drie geneesheeren aldaar alle ziek of althans zoo ongesteld dat doctoren uit naburige gemeenten de practijk moeten waarnemen. Naar men verneemt zullen in den loop der aanstaande maand dc jongelingen beneden den ouderdom van 18 jaren, van de onderscheidene arlillerie-regemcntcnbij de artillerie instructie- kompagnie te Schoonhoven overgaan die alsdan in werking zal treden. Gemelde jongelingen zijn bestemd om daarbij lol onder-ofliciercn en korpo raals te worden opgeleid. Met het bevel van ge zegde kompagnie is belast de kapt. Coliardzijnde voorts daarbjj ingedeeld de lc luits. Pleill'er en Mejjcr, de 2u luits. Gezelschap cn Calkocn, van de regementen vcsting-artilerie. Bij de verkiezing voor een lid ter Tweede Kamer vart de Staten-Gcncrnal in het distrikt Bot terdam in de plaats van den heer Fransen van de Putte, zjjn ingeleverd 1670 hiilclteii, van dc 2005 kiezers. Gekozen is de lieer W. A. Viruly Verbrugge, met 1058 stemmen. De heer s'Jacib beeft 460 cn de lieer Biclton van Yssclmuude 121 stemmen erlangd; 21 stembriefjes waren van on waarde. De vorige week werd de bevolking van de gemeente Warmenhuizen wakker geschrikt door het branden van eene onaanzienlijke dagloonerswoning behoorende aan en bewoond door J. Dekker. Ofschoon het stil weder was, gaven de wijd uiteenvliegcnde stroovonkea aan dien op zich zelf onaanzienlijken brand voor de buren een ernstig aanzien met het verbranden van dat huisje was de zaak echter niet uit. liet huisje welligt slechts 150.waard, en bezwaard met eene hypotheek a 400was tegen brandschade verzekerd a 1000het bleek verder dat dc inboedel een paar dagen vroeger naar de naburige gemeente l.angendijknaar den zwager van genoemden Dekker, was gevoerd. Ten gevolge van een en ander is een gereglelijk onderzoek inge steld cn bevinden zich genoemde J. Dekkerdiens vrouw en haar vader, benevens den zwager en diens vrouw aldaar in verzekerbe bewaring. Dc eerste secretaris van de Nederlandsche legatie te Wecnen Graaf van Bcchtercn van Ro- sanrie. is in een tweegevecht met den eersten secretaris van hel Spaanschc gezantschap, Muruaga y N'ildosolagedood. De plaats van bijeenkomst was Brigittenau het wapen de pistool, en zoo noodig, dat wil zegsen, als geen van beiden gewond werd, de degen. Men nam plaats op 50 passen van elkander, en mogt 10 schreden avanceren, wat beiden deden. Dc Graaf van Bechteren kreeg een kogel door beide longen en was onmiddellijk een lijk. Iri een bij hem gevonden brief, zegt bij, door zelfmoord een einde aan zijn leven gemaakt te hebbenwelligt om de tegenpartij te redden indien cr niet np andere wijze iets van uitgelekt warezoo als nu geschied is. Dc Spanjaard is onmid dellijk gevlugt. De justitie onderzoekt deze zaak naauwkeurig. Dc onschuldige aanleiding tot dit duel moet eene dame eene bekende schoouhcid dc gade van een rijk man te Wcenengeweest zijn. In haar huis verkeerden de beide diplomaten en bragten der vrouw des huizes hunne ridderlijke hulde. De Spanjaard ontvlamde in jaloezij tegen den Nederlander en schoot dezen uu dood uaar alle regelen der eer Voor ecnige dagen werd in het niet ver van Berlijn gelegen dorp Tempelhof, dat door vele zeer gegoede boeren wordt bewoond eene bruiloft ge vierd waarop belangrijk genoten werd. Er waren 130 gasten; zij gebruikten 60 kippen. 100 pond karpers. 100 pond koeken, i L stukken kalfsgebraad 14 stukken varkensgebraad (barnoed) en ongeveer 300 llesschen wijn. De bruid en Itare speelgenooten verwisselden vijfmaal van kleeding gedurende de twee dagcu, dal de feeslelijkheden duurden. Vol gens lanos gebruik mogt de jonggehuwde vrouw geen enkelen dans afslaan, maar elk jongeling, die met haar danste, moest 3. en elk man I tha ler aan de muziekanten betalenflie daardoor 103 thaler 180) verdienden, 's Avonds bad er een optogt bij fakkellicht door liet dorp plaats, en bij hel vertrek naar hare nieuwe woning werd de jonge vrouw door eene eerewaebt vau 14 jonge boeren te paard vergezeld. De landdag van Tyrol heeft 25 Febr. j.l. beraadslaagd over het bekende voorstel van de boogc geestelijkheid des laads. Volgens dit voorstel zouin strijd met het constitntionncle beginsel van godsdienstvrijheid. 1°. in Tyrol gcene kerk gemeente van onrooinschen mogen worden gevormd 2'. de Protestanten aldaar geene openlijke, maar enkel huiselijke godsdienstoefening mogen houden 3". hel Protestaulsche bedehuis te Merau enkel eene plaats voor huiselijke zamenkomsten bleven 4n. geen onroomschc in Tyrol vaste goederen mo gen verkrygen zouder eene voor ieder afzonderlijk geval van den landdag te vragen vergunning. Verder werd voorgesteld deu keizer bij een adres van den landdag te verzoeken om voor Tyrol die afwijkingen van 's Rijks grondwetten vast te stellen en om in deze aangelegenheid onmiddelijk, zonder de constitutionele tnsschenkomst zijner verantwoor delijke staatsdienaren te beslissen. Na eene leven dige discussiedie door een talrijk publiek werd bijgewoond en tot 11 ure 's nachts aanhield, zijn die voorstellen achtereenvolgens met eene meer derheid van'nagenoeg twee derden der aanwezige 52 leden aangenomen. Een amendement strekkende om aan het voorstel een wat minder onverdraag zaam en inconstitutioneel voorkomen te geven was vooraf verworpen. Te Parijs is Zondag avond in den Cirque voor het eerst een zoogenaamd drame cquestre ver toond getiteld: Marengo, by welke gelegenheid een buitengewone militaire praal is ten toon gespreid Niet alleen zijn ditmaal de infanterie en de kavalerie ten tooneele verschenen maar ook de artillerie met wezenlijke kanonnen. Een gedeelte van het tooneel was bestraat. De schouwburg-directie was gemagtigd geworden het stuk op de aanplak-biljellen te be stempelen met den naam van drame national. Het schijnt inmiddels niet aan de verwachting te hebben beantwoord. Toen het gordijn des nachts ten half twee ure viel, was de helft der toeschouwers reeds vertrokken. De verloving van Z. K. II. den Prins van Oranje met de dochter van Z. K. II. Prins Frederik is in den aanvang dezer week door bijna alle bladeo medegedeeld doch dat berigt bleek onjuist eu wat meer zegtongepast te zijn. Immers, eene verloving van leden der Koninklijke familie dient bet eerst in de Slaats-Courant bekend gemaakt te worden zoodat wij ons onthouden hebbendit berigt te plaatsen, hetzelve minstens als voorbarig l>eschouwende. Een naburig blad beging daaren boven dc dwaasheid met groote letters een uitge breide gelukwensch aan de N'ederlandscbe Natie te publicerenzich later daarmede verontschul digende. dat ook anderen met dit berigt by den neus waren genomen. Echter duizenden en duizenden verheugden zich over de tijding en bespraken waarom die verloving zoo wenschelijk was. Dochdie vreugde duurde slechts kort. Dezelfde hand, die het Volk verblijdde was ver pligt teleurstelling op vreugde te laten volgen en als Jobsbode te telegraferende Prins is niet verloofd T Spreekt van zelve dat iedereen den berigtgever hard valtmaar bet lijdt geen twyfel of hij is de dupe geweest van eene zeer laakbare grap! Iloe 't zijons Koninklijk Huis beeft kunnen ontwarendat de bedoelde verloving zou worden bekroond door de goedkeuring, ja door de blijd schap van het Volk, dal Orauje zoo groote genegen heid toedraagt. De 2V. Rolt. Cl. keurt het ten hevigste af, dat bij de verkiezing op eergister van een lid der Tweede Kamer te Rotterdam, door hare tegenpartij gedrukte briefjes zijn rondgezonden met den naam van den liberalen Candidaal Viruly' Verbrugge, aldus geschreven: Viruly vau der Drugghenten einde daardoor de kiezers in verwarring te brengeD. Echter in de N. Rolt. Cl. is de naam van den beer s'Jacobden candidaat der anti-liberalen, gedrukt: s'Jjbob. Moest die spelling niet eveneens de kiezers verwarren? By al de argumenten dier Courant, om den beer Viruly Verbruggeburgemeester van Gorinchem in zes ellenlange artikelen aan te pry- zen is éeu argument vergeten namelijk het is een verdriet voor de liberalen te Rotterdam dat zij in hunne groote stad geen enkel candidaat konden vinden en stellen, geschikt en gezind voor het maudaat van lid der Tweede Kamer." Wel ware bijua een lid van den Raad aldaar, die vroeger reeds de candidaluur afgeleend had om eerst den heer Olivier en daarna den beer Betz met de plaats te gerieven thans tot candidaat der liberalen voor de Tweede Kamer gesteld geworden, doch ook nu is dat niet geschied, welligt zeer juist, want: tel brille au second rangqui s'cclipse au premier. Politieke Iteviic. Belangrijk Poolsch nieuws is heden niet te melden. De beriglen over de gevechten tusschen de opstan delingen en de troepen blyven tegenstrijdig, doch naar het schyut is er zoo veel uit op te maken dat de Russeu eene aanzienlyke krijgsmagt naar Polen eenden om met den meest mogelijken spoed een einde aan de beweging te maken. Of dit ech ter iu het door den keizer bepaalde tijdsverloop van tien dagen zal kunnen gebeuren, is te belwy- fclen. In de omstreken van Plock breidt den opstand zich inmiddels al meer en meer uit, ea is het berigt waar dat Generaal Ramsay als opperbevel hebber der Russische troepen in Polen door Geoe* raai Graaf von Berg vervangen zal worden, dan mag' mou zich op een nieuw en krachtig verzet der gewapende bevolking van dat ongelukkige land voorbereidenwant de door dezeu Generaal in 1831 daar gespeelde rol ligt nog in het geheugen der Polenwelke zich toen zoo bitter over hem hadden te beklagen. De diplomatie harerzijds heeft zich de zaak der Pruissisch-Russische conventie met warmte aange trokken. Nadere byzouderheden bc'reHendc de door Frankrijk en Engeland bij de kabinetteu van Der-

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1