AHERSFOORTSCEE COÜRAR Jtè 1030. van VRIJDAG, TE friBCELENl 3 April 3863. Dit Blad verschijnt des Dingsdags en Vrijdag*.De Abonnementsprijs is 1,50 in de 3 maanden. Van Adrertentiën1 tot 6 regels 60 Cents elke regel meerder 10 Cents legale Advcrtentiën per regel 15 Cents, behalve bet Zcgelregt. Afzonderlijke nummers, /0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. II. van Ge*ff, et Amersfoort, llureaa Amersfoorttche Courant, Singel Wijk K N°. 61, zoomede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Directcnren in het Rijk. Wegens het Paaschfeest zal het volgend nummer der Courant Dingsdag avond e. k., in plaats Maandag avondverschijnen. Advcrtentiën, enz. worden tijdig mogelijk verzocht. AMERSFOORT2 April 1863. Z. M. heeft benoemd tot President der Ar- rondissements-Regtbank te Amersfoort den Heer Mr. A. N. J. van de Pull, thans regler in deze regtbank. Z. M. heeft, wegens verandering van woon plaatseervol ontslag verleend aan Jhr. F. J. II. Tindal, als 2e luit. bij de d.d. schutterij te Amers foort. Maandag j I. is ten raadhtiize te Amersfoort aanbesteed 1°. het uitbreken en weder opbouwen van een riool aan beide zijden met steeneri hoofden als mede bet vernieuwen van eene houten scboeijing aan de Steenenhrug" buiten de Kamppoortaan nemer II. Leusink voor ƒ293. 2°. het afbreken en weder opbouwen van een gedeelte der werf. aan den Wevers-Singel tegen over wijk D, nM. 87 en 88; aannemer J. 11. Abbenhuis, voor ƒ214.en 3°. idem. idem, tegenover wijk Dn°*. 7072; aannemer J. 11. Abbenhuis, voor 485. Gister namiddag is de le luitenant der artillerie S. R—g, alhier in garnizoen, op ongelukkige wijze overleden. Op Dingsdag, den 7 April 1863, des namiddags ten één ure zal de Raad der Gemeente Amersfoort eene zitting houden, waarin de punten van behan deling zijn 1°. Voorstel van Burg. en Weth. tot regeling van de jaarwedden der ambtenaren ter Secretarie. 2°. Ontwerp-besluilen tot af- en overschrijving van posten op de Gemeente-begrooting van 1862. 3". Voordragt tol af- en overschrijving van posten- op de begrooting van het Burgerweeshuis over 1862. 4®. Vaststelling van het kohier der hondenbelas ting dienst 1863. 5". Missive der Commissie van de Zwem- en Badinrigting, met onlwerp-besluit tot in gebruik geving van grond voor de daarstclling eener nieuwe inrigting. 6 Request van de Heercn C. Baron Nepveu en G. E. C. Croisel aangaande het begriuden van den Ouden Soesterweg. 7 Voorstel van Burg. en Weth. lot herziening van belasting-reglementen. 8°. Voorstel van den lieer L. A. van Beek tot herziening van hel reglement voor het Burgerwees huis. 9". Voorstel van den lieer E. E. Visser aangaande de veemarkten. 10°. Benoeming van eene regentes voor het Burger Weeshuis. 11 Benoeming van twee Leden voor de openbare Gezondheids-Commissie. Men deelt mede, dat weder pogingen worden aangewend om munt te snoepenhebbende men te Rotterdam een gulden vertoondwaarvan de opstaande gekartelde rand was afgenomen, zooda nig. dal dit voor een begin dezer allaire vrij netjes is gedaan te meer netjes omdat het randschrift geheel ongedeerd is gelaten. In eene gemeente in Friesland is eene ver- ecniging van burgers geformeerd die den Raad wil voorlichten. Zij heeft daartoe reeds 4 zaken bij het hoofd gevat, namelijk: eene lantaarn bij zekere brug, eene brandspuit, de hoofdelijke omslag en het onderwijs. 't Kan zeer gemakkelijk voor den Raad zijn, als die vcreeniging vele kiezers telt. Hij heeft dan niets te doen dan aan te nemen wat deze vcr eeniging wil. Ook behoeven de Raadsleden alsdan gedurende hun leven niet af te tredenzelfs niet zij die te oud of zij die versleten zijn. Dezer dagen verzochten 43,000 Ncderlnndsche vrouwen per adres aan de koningin van Spanje dat Matamoras en zijne lotgenooten, gevangen we gens bijbellezenin vrijheid zouden worden ge steld. Het doel is goedmaar waarschijnlijk zal de Koningin het adres doen deponeren ter griffie. In de Kaapkolonie twist men druk over orthodoie en moderne theologie. Als die twist ge ëindigd is, zal het huis- cn ziekenbezoek mei kracht worden hervat. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur In eene der jongste Raadszittingen verklaarde ik. hij het ter tafel brengen der door Gedeputeerde Staten goedgekeurde begrooting dezer gemeente voor 1863, dat ik mijne bedenkingen, wat betreft de subsidie aan het R.-C. Armbestuur, daartegen zoude inbrengen, en verzoek U, in bet belang der zaakonderstaande missive aan Gedeputeerde Staten in uw geacht Blad op te nemen. COPIE. Amersfoort, 27 Maart J863. Edel GuootAciitbare Hekken Geeft met verschuldigdcn eerbied te kennen L. A. van BeekLid van den Gemeenteraad en Koopmau alhier; dat hij kennis nam van uwe aan hem gerigte mededeeling. luidende als volgt: o wij moeten zwarigheid maken le voldoen «aan uw schrijven waarbij afschrift wordt gevraagdvan het door Burg. en Weth. van Amersfoort uitgebragt advies op het «door U ingezonden Adres, betreffende de «Plaatselijke Begrooting van Amersfoort, «voor den jare 1863." Het heeft adressant, een verzoek in het belang der Gemeente doende, bevreemd, als niet schrijvende 1663 en niet 1763, dat in het jaar der openbaar heid 1863 hem geen enkel motief is medegedeeld, waarom afwijzend op zijn verzoek is beschikt. Hij zal, als onbekend gelaten met den inhoud van liet stuk van Burg. en Weth., niet zeggen, dat UËd. Gr.Achtb. daardoor op een dwaalspoor zijt gebragtdoch het heeft vermoedelijk er toe mede gewerkt, dal UEd. Gr.Achtb. de Gemeentebegroo- ting, in weerwil der bijna algemeen gewraakte verhoogde subsidie, hebt goedgekeurd; te meer bevreemd, omdat in de confcrentiën, welke hij de eer had in het einde van 1862 met Zijn Eic. den Heer Commissaris des Konings en verscheidene Leden van uw geacht Collegie te houden. Hun Ed. Gr.Achtb. antwoord aan mij in resumtie luidde: «met spijt te ontwaren, dat de Gemeenteraad eene verhoogde subsidie aan het R.-C. Armbestuur had verleend en dat dit in eene stad van dit Gewest door Burg. en Weth. was voorgesteld." En geen wonder! Vluglig aangemerkt, dal art. 60 bene, der Wet op het Armbestuur eene doode letter ten opzigle van het R.-C. Armbestuur schijnt! te zijnals geen degelijk onderzoek geschied zijnde, dat trouwens illusoir kan worden gemaakt, zegt het slot van art. 61 dier Wet: Ged. Staten nemen alle maatregelen, waartoe zij bevoegd zijn om de vermindering van subsidie» aan Armbe- sturen te bevorderenwaarbij nog komt de jonuste daartoe betrekking hebbende Circulaire des Ministers van Binnenlaudsche Zakenterwijl .daar enboven het R.-C. Armbestuur nooit gebruik maakt van de faculteit, nedergelegd in gemelde Wet, om zijne armenkas te stijven. Uwe aandacht voor bijgaande Bijlage verzoekende, zal het UËd. Gr.Achtb. nu beider zijndat de evenredigheid der subsidiën op de meest in 't oog loopende wijze wordt verbroken, door hel exorbitant cijfer aan hel R.-C. Armbestuur verleenden waar door een toestand in gemeentelijke armen-subsidiëu is ingetredendie onmogelijk kan worden besten digd zoodat adressant UEd. Gr.Achtb. bij deze eerbiedig den wensch blootlegt, dat door UEd. Gr. Achlb. in tijds alhier maatregelen worden aan bevolen lot oprigting van cei. Alg. Burg. Armbestuur, waardoor alle begunstiging en ouregt ophoudt zijnen werkkring kunnende aanvangen met P-1. Jan. 1864. ten einde bij de behandeling der begrooting van 1864 niet kan worden voorgewend, dat de tijd tot het daarslcllen daarvan vóór den aanvang van 1864 le ver verstreken is. 't Welk doende By LACK. V- 1>E«. Hel B-C. Armbestuur ontving eene subsidie voor bet jaar 1862, dezelfde som als voor 1861, als1726.87 voor liet jaar 1863 (c) eene verhooging van circa 300, dus2000.00 derhalve in twee jarenƒ3726.87 Ware het Raadsbesluit van 1853, even als ten opzigte der andere Armbesturen, ook opzigtciis liet R.-G Armbestuur ge- bandhaafd gewordenhet had alsdan bebooren te ontvangen voor bel jaar 1862 (n)ƒ1304.2! 1863 (6). 1398.79 .2933.00 on is het nlzoo in slechts 2 jaren met 773.87 meer gesubsidieerd, dan voormeld Raadsbesluit gebiedt, en dat 10 °/0 jaarlijksche vermindering van subsidiën voor alle Armbesturen vocrschryft. Thans de kwestie: Indien het R.-C. Armbestuur zich voor de subsidie van 1864 aan de 10 °/0 ver mindering onderwerpt, van welk cijfer moet alsdan de vermindering geschieden Van bet cijfer van 1861 1862 ƒ1726.87? 1862 (a) .1554,21 1863 (6) 1398.79?? or 1863(c) >2000.00?! Welk cijfer is alsdan het wettelijk en regtvaardig cijfer? Wettelijk en regtvaardig in verhouding tot de andere Armbesturen, die zich niet aan de 10 °/0 vermindering wilden onderwerpen en de subsidie daarom weigerden Wettelijk en regtvaardig in verhouding tot het cijfer van bet Hervormd Armbestuur, dat zich stipt aan bet voorschrift der Wet cn der Synode onder werpt Wettelijk en regtvaardig in verhouding tot het nietig cijfer ƒ118.35 van bet Israëlitisch Armbe stuur, dat zich mede aan de 10 °/a vermindering onderwierp? Zal de beslissingwelk der 4 vermelde cijfers het wettelijk en regtvaardig cijfer is, wederom afhangen van het toeval (om niet scherper te spreken) eener stemming in den Gemeenteraad Als de Gedeputeerde Staten zich de zaak niet in tijds aantrekken, is het te vreezen, dal de schreden op het pad van begunstiging en onregt, betrekkelijk de subsidie der R.-C. gedaan, door meerdere der gelijke zullen worden gevolgd. Voor copie conform L. A. v. B. 11 Heden werd in het familiegraf alhier bijgezet het lijk van Mr. Hendrik Arnoud Laan in deze gemeente overleden den 27 Maart j.l. in den ouder dom van 83 jaren. Zoon van liet vroegere lid van het Wetgevend Ligchaam der Bataafsche Republiek, begon bij in 1802 op 22 jarigeo leeftijd zijne ambtelijke loop baan als Schout en Gadermeester der beide Eem- nessen en werd reeds in het vclgende jaar benoemd tot districts gecommileerde voor de toen uitgescbre- vene buitengewone geldheffing. Na in 1804 den graad van Doctor in de regten aan de Uirechtscbe Academie verworven te hebben werd hij spoedig daarop aangesteld tot Ontvanger der beschrevene middelen iu het tweede Arrondis sement van Utrechtdaarna bij Keizerlijk decreet van Napoleon in dato 31 Januarij 1811 tot Ont vanger Particulier aldaaren bij dal van 29 Fe bruary 1812 tot Ontvanger der Directe Belastingen te Amersfoort; niet lang bekleedde hij echter deze betrekking, daar hij door den Prins van Oranje, Souvereiu Vorst der Vereenigde Nederlandenna diens terugkomst in het Vaderland, tot Inspecteur der Indirecte Belastingen in laatstgenoemde stad en tevens tot Kapiteinlater lot Majoor van den Landstorm werd bevorderd. in 1SI6 werd hij verplaatst naar 's Hertogen- bosch als provinciale verificateur van Noord-Braband. doch nam na eenigen tijd aldaar te hebben gear beid om familieredenen zijn ontslag. Als ambteloos burger in het ouderlijk huis te Baarn teruggekeerdwerden hein spoedig nieuwe betrekkingen opgedragen en was hijzoowel als lid der Provinciale Stateuder Commissie van LandbouwAssessor der gemeente Baara als in onderscheidene polder- en kerkelijke adininistratiën onvermoeid werkzaam en wijdde, zonder ooit per soonlijk belang te beoogenzijue krachten aan het algemeen welzijn. In 1840 tot buitengewoon lid van de dubbelde Vergadering der Slaten-Generaal tot herziening der grondwet afgevaardigd, gaf hij ook aldaar blijken van zijne groole gehechtheid aan het Vorsllijk Huis van Oranje, buitengewone bekwaamheid e.i eerlijkheid, hetgeen hij iater ook ruimschoots ge toond heeft na in 1848 tot lid der Gedeputeerde Staten benoemd te z(jn. Herhaalde malen iu deze betrekking met de waarneming als hoofd van het bestuur der provincie voor den Commissaris des Konings belast, werd hij in 1850 afgevaardigd tol lid der Commissie lot verdeeling van het Rijk in Kiesdistricten. Dat de vele diensten aan Vaderland en Provincie bewezen ook door Z. M. den Koning werden gewaar deerd, bleek uit de onderscheiding die hem t(idens 'sKouiugs bezoek te Utrecht in 1853 te beurt viel, toen hij lot Ridder vau de Orde van den Neder- landscben Leeuw werd benoemd. Veel beeft hij in bet bijzonder ook voor de streek

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1