AfflERSFOORTSGHE COUR M 1051. van DIBGSDAG, 7 jipril JSCS. I)it Iliad verschijnt des Dingsdagt en VrijdagsDe Abonnementsprijs is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advcrtentiën, I tot 6 regels 60 Cents elke regel meerder 10 Cents legale Advcrtentiën per regel 15 Cents, behalve bet Zegclregt. Afzonderlijke nummers, /0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. U. van dee ff, te Amersfoort, Jlureau Amersfoorltche Courant, Singel Wijk E N®. Cl, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Dircctcurcn in het llijk. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER vam AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer ge meente, dat tot het uitgeven van de Patentbladen over het 3de kwartaal van het dienstjaar 1 ten Raadhuize zal worden zitting gehouden op Donder dag, den 9 April aanstaande, des morgens van 70 tot 1 ure, en dat die uitgifte uitsluitend aau de belanghebbenden in persoon zal geschieden, terwijl de niet- afgehaalde Palentbladen door den Deur waarder by 's Rijks belastingen zullen bezorgd worden, tegen betaling van 10 cents. Amersfoort, den 4 April 18G3. De Rurgenwesler voornoemd A. G. WIJERS. AMERSFOORTC April 1863. Ter Raadszitting dezer gemeente, heden namid dag gehoudenwerd behandeld 1". Voorstel van Burg.cn Welh. lol regeling van de jaarwedden der ambtenaren ter Secretarie. Zonder discussie met algemccne stemmen aan genomen. 2°. Onlwerp-besluilen lot af- en overschrijving van posten op de Gemccntc-begrooling van 1862. Als boven. 3°. Voordragt tot af- en overschrijving van posten op de hegrootiug van hel Burgerweeshuis over 1802. Als hoven. 4Ö. Vaststelling van het kohier der hondenbelas ting dienst 1863. Uet kohier is vastgesteld op fü93. 5°. Missive der Commissie van da Zwem- en Badinrigthig, met outwcrp-hesluit tot in gebruik geving van grond voor de daarslelling eener nieuwe inrigting. liet ontwerp-bcsluit tot verhuring, tegen 10. per jaar is aangenomen. 6°. Request van de Heercn C. Raron N'epveu en G. E. C. Croiset aangaande hel licgrinden van dcc Ouden Soesterwcg. Verzending aau Burg. en Welh. om advies. 7°. Voorstel van Burg. en Welh. tot herziening van belasting-reglementen. Nedergelcgd ter Secretarie en behandeling in eene volgeiide vergadering 8°. Voorstel van den lieer E. A. van Beek lot herziening van bet reglement voor het Burgerwees huis. Als boven besloten. 9°. Voorstel van den lieer E. E. Visser aangaande de veemarkten. Verzending aan de Kamer van Koophandel om advies. 10°. Benoeming van cene regentes voor het Burger Weeshuis. Benoemd Mevrouw Ilering. 11". Benoeming van twee Leden voor de openbare Gezondheid s-Com missie. Benoemd de llecrcu D. Schecrcnbcrg en G. C. T. van de Roemer. De Heercn van de PollDicmont en Schelms waren afwezig. Ter zitting van heden is ingekomen het volgen de adres: De ondergeteekenden Handelaars le Amersfoort, geven met verschuldigdcn eerbied den Raad te kennen, dat zij met leedwezen zich verpligt gevoelen hun beklag te moeten indienen, over het ongerief den Handel aangedaanveroorzaakt dooi de verhooging der openbare wegen buiten de Xoppelpoorlcn. Ware de verhooging (volgens hot primitieve plan slechts 70 Ned. duimen) glooijend bijgewerkt, zoo zonde dit weinig ongerief veroor zaken doch nu de verhooging bijna het dubbel iskan geen zwaar vervoer zonder verhoogde kosten plaats hebben. Het nadeeldaardoor op den duur aan den Handel berokkend, is zeer grootwaarom adressanten den Raad dringend verzoeken in tijds maatregelen te nemen tol afwe ring dezer zoo grievende nadcelige gevolgen voor Amersfoort en omstreken. (Reeds heden morgen is'l ongerief gebleken. Ken vrachtrijder, die gewoonlijk 2000 raapkoeken, wc gende 2000 Ned. pondoninel zijne kar vervoert bad nu slechts 1700 stuks geladen cn is met moeite, hoewel door ecu 20lal personen geholpen, de steilte opgekomen.) Op de armenschool te Amersfoort, die, on geveer 230 jongens en 110 meisjes telt, bedraagt bet getal leerlingen voor de handwerken 60, alle boven de 8 jaren die vier malen 's weeks gedu rende twee avonduren in êe'n der lokalen van de armenschool onderrigt ontvangen van eene onder wijzeres. De kosten van dit onderwijs zijn 1°. De jaarwedde der onderwijzeres /"100. 2°. Vuur en licht (vier gaspitten) gedurende de wintermaanden. 3°. De naaikussens; deze zijn bij den aanvang der lessen door de leerlingen zeiven van grof katoen gemaakt en met zand en zemelen gevuld. 4U. Eerste aankoop van grondstellen (een stuk grof katoen) en gereedschappen (naalden breinaal den scharen enz.). Deze kosten verminderen gaan de weg, omdat dc kinderen hoe langer hoe meer hun eigen gereedschap meêbrengcriterwijl velen ook de materialen van huis medenemen. Zijn zij verder gevorderddan rno^en zij ook oud goed mcöbrengen van huis, mits het goed schoon gewassen zij. De eerste uitgaaf uit dezen hoofde bedroeg f15, waarmeé men een half jaar toekwam. Voor het onderwijs worden de gewone school banken (mei leunigen) gebruikt. De iririgling werkt thans ongeveer twee jaren nipt zeer coed gevolg en wordt door de ouders op groolen prijs gesteld. '(Mishandelen van ezels zal te's Dage gestraft worden met I.boete. 't Zal wclligt niet overbodig zijn nadere aanwijzing van de ezels in kwestie te geven. Van den brand in de Tecken-acadcmie le 's Hagc verneemt men niet veel meer, welligt omdat bet beter wordt geacht niet in zijne asch te roeren, Weldra zal dc vrije vaart op de Schelde worden geproclameerd, doch de provinciën Fries land en Drenthe hebben elk een kanaalhelaas gescheiden door een paar voeten gronds, zoodat dit laatste volstrekt geen vrije, rnaar zelfs in 't geheel geen vaart dnarsiclt. Al de commission in dc hoofdsteden der provinciën voor het nationaal monument hebben zich onder veel gepruttel en reserves geconstitueerd doch de hoofd-commissie, die niet wil heengaan, maar lang blijvenzal welhaast zure appels van de provinciale com missiën te bijten bekomen. Oost-Indie levert ons ook cene spoorweg kwestie. Wordt zij spoedig beslist dan spoort men welligt aldaar nog eerder dan in bet Noorden van ons Rijk. Met den Twcntschen spoorweg wordt binnen een paar weken aangevangen. Dit zal velen die thans geen werk hebben goed te stade komen hoewel dc geboren fabrieksarbeider liever in bet wcelstcl zit dan de spade hanteert. Het petroleum of de Amerikaansche aard-olie zal eene lastige concurrente worden van het steen- kolen-gazals zij maar reukeloos is. De aandeelcn ia. gaz-fahrieken beginnen als gevolg daarvan reeds te dalenblaauwe grieken worden daarentegen zeer willig in dc hoop dat een Dcenscb licht wel dra dc Hellenen zal beschijnen. Z. M. de Koning heeft, nadat IID. zijne inschrij ving had verdubbeldde Amsterdammers doen weten, dat Hij hen zal bezoeken, als zy beter hebben iugeteekend voor de doorgraving van Holland op zijn smalst. Volet Amsterdam dit voorbeeld, dan is de ge vraagde som disponnibel. Hoe echter de uitkomst zij Amsterdam ontvangt eene Koninklijke les die niet tot glorie strekt van de Hoofdstad. Een klein inschrijver wil het ontbrekende door de klein-burgcry hebben geleverd maar 80.000 man klein-burgers, die elk 100.iuschryvenzijn mocyclyk te vinden. Waarom de Amsterdammers die ettelijke millioen niet inschreven? Als Rusland 50 millioen vroeg, vond het die welligt op een beurs dag en Turkije heeft ondervonden hoe gretig de IJ- en Amstelstad dc Turksche elfeolen inslikt. Men zegt. dat de vrees voor het ontuitvoerlijkc van het werk vele beurzen gesloten houdt. Politieke Etevue. Dc oorlogsstorm die dezer dagen opslak boven Europa is overgegaan in een diplomatische zefir cn liet wachtwoord der Potentaten is nulaai ons Alexander II van goeden raad dienen tol be vrediging van Polen Geen mensch h?cft daar iets tegen. Ook Keizer Alexander zal welwillend berusten en welligt doet hy meer dan men wenschL Als bij echter, de predikatie's van Napoleon III hoopendceens zeidc: «hoe komt gij tot iny om over vrijheid te spreken gydie uwe eigene onderdanen met ijzeren roede regeert, bij my die millioencn lijfeigenenhel genot der vryheid schonk wat zoude de derde Napoleon dan ant woorden Ik handel volgens de onverbiddelijke noodzake lijkheid zou misschien zyn antwoord zyn, maar als Keizer Alexander hem datzelfde antwoord eens terug gaf ten aanzien van Polen Hoe 't zij. de Kculsclie Courant heeft loos aiarm gemaakt en de millioencn, die daardoor verontrust werden, zullen haar daarvoor niet danken, integen deel haar steeds met een wantrouwend oog aan zien. Het is wonder dat een blad, 't welk zooveel crediet had, zich liet verleiden om zulk een oorlogs- geschrci aan te helTen op zoo lossen grond. Dc opstand loopt in zijn laatste schoenenzegt men en verzekert zelfsdat het Revolulionnair Comité te Warschau, waarvoor ieder siddert, om dat het door geheime wapenen regeertaan al de chefs der opstandelingen order heeft gegeven, om de wapens neder te leggen. Het zou begrypen dat liet bloed der Polen te kostelijk isom het na Langiewicz's vlugt te verspillen. Langicwicz wordt steeds van de eene vesting pebragt naar de andere; waarom? Hij gaf immers zijn woord van eer aan de Ooslcnrijksche Regering. Men g :eft een eerlijk vijanddie zijn woord ver- paudt, gelijk hij deed, de vryheid, waarom dan Langiewicz onder de handen der politie gelaten? Hij is toch geen vijand van Oostenrijk Zijne adjudanle. mejufvrouw Porlorfko, logeert thans in een wachtkamertje te Gratz. Zij zit er dagelijks voor 't raam rookt cigaartjes en heeft veel bekijks. Dc Pruissische parlementaire kwestie blijft steeds op dezelfde hoogte. De Koning geeft niet toe en de liberale partij staat niets af en het volk be taalt, wat de Koning vraagt. Over de Pruissisch-Russische alliantie wordt weinig meer gesproken en als er nog iemand van rept, dan zegt het Ministerie: «gij kent den tekst niet, schort uw oordeel op!" Wordt er dan weder ge vraagd: «wanneer zegt gij ons den tekst?" dan wordt hen toegevoegd: «geduld alles ter be kwamer tijd Nu de Grieksche kwestie! Dc Hellenen hebben eindelijk een Koning en wel Prins Willem van Denemarkendie regeren zal onder den naam van George I. George is de laatste der vijf namen van den Prins. De groote lui doen altijd anders dan de kleine lui. Dij hen is de laatste naam nu de voornaamste. De Nationale Vergadering heeft gcconditionneerd dat de opvolger van den nieuwen Koningde Grieksche godsdienst zal moeten belyden en Prins Willem zag er geen bezwaar in, dat zijne kinderen een ander geloof zullen hebben dan hij. Op den dag der benoeming wus Athene verlicht. Eene Commissie van 3 leden gaat naar Kopen hagen om den Prins de kroon aan te bieden. De Prins is 17 jaar en moet dus eerst nog onder politieke voogdij staan. De Engelsche Gezant dient in deze zwarigheid weder van goeden raad en heeft reeds aangekondigddat de. Hertog Ernst van Saksen Coburg is gevraagd, of hy lijdelijk het regentschap zou willeu voeren. Eene goede keus, maar of die even bekwame als liberale Prins voor een jaar zetschipper zal willen zijn dat is de groote vraag. Van de Amerikaansche kwestiede bloedige kwestiehebben wij weinig mede te deelen. Er zijn vele Yankee's, die in stille naar vrede wenschen, maar niemand wil het hurdop zeggen. Intusschen /naakt men aa listalle otn de slagterij te vervat ten want die honderd duizend kunnen toch op den duur geen leven leiden nis renteniers. Do Negers zijn nu ook op hel toonccl des oorlogs verschenenmaar deze hebben weinig lust tot rid derlijke daden, 't Schijnt dal ze nog meer van de zweep hunner drijvers houden, dau van den uit-, getrokken sabel, die hem wenkt tegen den vijand op le rukken en daarvoor te winnen de vryheid. I N G EZ O N I) E ïl. Straffen en Belooningen op do Scholen. Met veel genoegen vonden wij in de Ainersfoortsche Courant N#. 10^9 van 31 Maart j.l. deplegtigheid vermeld, waarmede op 20 Maart een zilveren medaille

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1