mm AMERSFOORTSCHE G9DRA CENTRA AL-SPOORWEG, "Jts 1060. OP DONDERDAG 16 JULIJ 1865. Tan Y RIJ DAG, d7 Julij d863 Dit Blad verschijnt des üingstlags en Vrijdags. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën, 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents; legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zcgelrcgt. Afzonderlijke nummers ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. II. van CUcff, te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche Courant, Langstraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Vischmarkt, xoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Direc'euren in bet Rijk. VAN DEN Natuur en kunst, rijkdom en magt hadden reeds eeuwen aan eeuwen den hoorn des orervloeds OYer Amsterdam, '^Gravenhage, Rotterdam, Utrecht, Arnhem en meerdere Nederlandsche steden uitge stort, toen zij daarenboven met het voorregt wer den bedeeldallengskens aan eene spoorketen te worden geregen, waardoor hunne inwoners wer den gebaat, en bragt dit versnelde verkeer aldaar al meer en meer welvaart aan. Dochzy, die uit het arrondissement Amersfoort, een groot deel van Gelderlandgeheel Overijssel Drenthe, Friesland en Groningen, de spoorwegstre ken des Rijks bezochtenkonden, te huis komende terhalenhoe men daar achter de locomotief ge plaatst, in een uur tijds zoo ver reist als in eigen landstreek gedurende een hal ven dag, en die ver halen gingen al sedert langenlangen tijd van mond tot mond. Menigeen koesterde in stilte de hoopdat ook het gefluit van de locomotief in de streek door hem bewoondzou worden gehoord maar hij werd ten grave gebragtzonder zijn wensch vervuld te zien. Daarom geloofden zoo velen die lazendat men spoort in Australië en Californiain Brazilië en Mexico en zelfs in Afrika, niet meer aan de waarschijnlijkheid, dat men ook eenmaal in het gansche Koningrijk der Nederlanden zoude reizen, zoo als de bewoners der genoemde wcrelddeelen en landen. Gelukkig, dat ongeloof is verdwenen; de zeker heid is erdat ook in ons land bjjna overal zal gespoord wordenen heden morgen zien wij te Amergfoort reeds een feesttrein door een vuur- spuwenden salamander getrokken, die op het Noorden toestoomt, en in den namiddag naar 't grijze Utrecht terugkeert. Deze feesttrein is de kwartier-makerdie de komst van nog talrijker spoorwegen aankondigt, en daarom zal de juichtoon te Utrechi, te Soest, te Amersfoort, teNijkerk, te Ilarderwyk en te Haltem opgegaanzijne vro'ijke echo laten hooren te Zwolle, te Kampen, te Almelo, te Meppel, te Assen, te Groningen, te Leeuwarden en te llarlingen. Is het de dagbladpersdie het eerste denkbeeld van groote ondernemingen onder de menigte ver spreidt, die dat denkbeeld overweegt en op prijs doet stellendie de goede opinie daaromtrent bij het Volk opwekt en versterkt op de dagblad pers rust dan ook de pligtis dat denkbeeld tot wezenlijkheid geworden, om hare krachtige stem te laten hooren tot lof van hen wier talent en ijver, moed en veerkracht het Volk de zegeningen der kunst en der industrie deelachtig doen worden. Ook de Amersfoortsche Courant boe nederig de plaats ook zjjdoor haar onder hare zusteren ingenomen heeft altijd naar vermogen de groote spoorwegzaak in al hare belangrijkheid onder de aandacht harer lezers gebragt. Het is dan ook voor haar niet alleen een heilige pligtmaar evenzeer een groot genoegen op dezen dag een feestgroet te brengen aan de Mannen, die den CentraaI-Spoorweg ontwierpen en tot stand bragten, en daardoor toonden op hoe bewonderenswaardige wijze soliditeit met spoed kunnen gepaard gaan. De lof, dezen Mannen daarvoor door geheel Neder land toegezwaaid, is bekroond door hst zegel daarop van Regeringswege gedrukt. Mogen wij, tot de alhier aanwezige Vertegen woordigers der Regering, en vooral tot U, Leden van den Raad van Administratie, sprekende, met een stouten wcnsch naderenhij is dezeLaat te Zwolle het einde niet zijn van de spoorljjn, die eerlang aldaar gereed is, en nadat Uw reuzenwerk de bewonderenswaardige IJsselbrug, locomotieven en treinen zal kunnen dragen;maar verleng die spoorlijn tot aan de grenzen van Hannover en Pruissen tot io het hart van het Noordentot in het bloeyend GroningenDe dag van heden be wijst, dat Gij de grootsche taak, die Gij U hebt opgelegd, volmaakt kondet volvoeren; Uw werk is het monument des Vooruitgangs welnu dan, vooruit naar het Noorden en Oosten nogmaals' Vooruit Zult Gijde edele Mannen des Vooruitgangs Gjj, Spoorwegontwerpers en Spoorweguilvoerders Gij. de kundige en ijverige Helpers dezer Mannen! overal welkom zijnook de grijze Eemstadwelke Gij jeugdig bloed instort, voegt haar feestgroet bij den feestgalm van de aijdere steden, waar langs de thans feestelijk ingewyde spoorbaan, door Uw aller arbeid cfaargesteldzich kronkelt. De Centraal- Spoorweg zal van Utrecht tot Zwolle nieuw leven scheppen, en Uwe namen worden heden met gouden letteren geschreven op het blad onzer geschiedenis dat vermeldt, hoe ook in deze oorden de wonderbare kracht van den menschelijken geest een monument heeft opgerigt, dat zich snel van hier tot daar bewegende, overal vreugde en welvaart verspreidt. Zijn meesttijds monumenten doode ligchamen, die op het verledene wijzen Uw spoorwegwerk zal eeuwen na eeuwen een levendig gedenkteeken zijn en blijven! Dank voor. en heil op Uw werk. Gij allen, die door denkbeeldgeldtalent en kunde ons den Centraal-Spoorweg hebt geschonken Ook de stad Amersfoort viert weldra het spoor weg feest binnen muren en k rei Is! Op den eersten dagdat allen zonder onderscheid van rang en stand tot haar per spoortrein zullen kunnen ijlen tooit de grijze veste zich, als verjongd, in feestdos, en de feestschalmeyeudie alsdan schetterende de feestvuurgloeddie alsdan gloort, zullen getuigen hoe hoog aldaar het bezit staat aangeschreven van eenen spoorweg, waarvoor zoo velen harer ingeze tenen veel plengden, en waarvoor haar hooggeachte Burgemeester jaren aan jaren een schat van moeite, tijd en opofferingen veil baden nu met innige zelfvoldoening, omgeven door de Leden der Amers foortsche Spoorwegcommissie enz., op de zoo nobel aanvaarde en glansrijk beëindigde taak nederziet. Prykt voor deze jarenlange taak de Spoorweg zelf als onvergankelijk Souvenirook de pligtma- tige cijns der erkentelijkheid en de ongekunstelde hulde van duizenden aan duizendendie het bezit van eenen spoorweg waarderenzij Hein daarvoor hier geplengd. Aan alle feestgenooten zij den welkomstgroet den heilgroet bij deze feestelijke Spoorweg-opening gewyd. Doch ten slotte rest nog e'éne ontboezeming. Zij welt den Nederlander uit het harte. De Neder landsche Natie is eene godsdienstige Natie, en vooral het Nederlandsch gevoel, doet zijne reglen gelden, omdat steeds voor ons aller geest moet schitteren: dat de banendoor ons allen betreden hoe ver- schillend ook gelegen, ons allen leiden naar cêne naar de Hoogste baannaar ons aller Schejiper Daarom geëindigd met de Nederlandsche feestbede Gods Zegen ruste op den Centraal-Spoorweg Amersfoort, 1G Julij 1S63. v. C. Wegens de verkiezingen verschijnt het volgend nummer Maandag e. k. des mid dags tusschen 12 en 1 ure. Advertentiën enz. worden tijdig mogelijk verzocht. DB COMMISSARIS DES KOMNCS IN DE PROVINCIE UTRECHT, Breng» Ier kenni» r.n de belanghebbenden dat op Maandag den 20 Juli) aanslaande de PRACTISCHE OEFENINGEN »an de »eld- artelerie in garniinen le Utrecht, oe de Zei ster-Heide een aaniang «nllen nemen, telkens des morgens ten 9 ore, de rooilijn loopende *an bel Huis ter Heide naar den toren van Leusbroek. Utrecht, den II Julij 1863. De Commissaris des Konings roornoemd I AN DOORN. AMERSFOORT. 16 Julij 1863. Z. M. heeft benoemd lot Regter in de Arron^is- semenls-Reglbank te Amersfoort den Heer Mr. H. Croockewit Jr.. thans Griflier bij het Kaniongeregt N9. 4 te Amsterdam; bij de d.d. Schutterij te Amersfoort tot-le Luit. den Heer G. A. van Werk hoven, thans 2e Luittot 2e Luit. deu Heer Ant", van Beek. Dagbladen verzekerendat de Algemeene Maatschappij van Nijverheid in de hoofdplaatseu van Utrecht, Groningen Friesland en Drenthe hulp kanton* (moet zijn hulp-kantoren) zal oprigten. Wij hopen dal dit gerucht spoedig waarheid zij. Leden van steinbureaux mogen zich voortaan als zij in funciie zijn geen ververschingen laten toedienen op rekening van de gemeente-kas. Zij zullen dus een vastendag hebben ten einde in de raadzaal te beter in de gelegenheid te zijn, om na te denken over het verkiezingswerk. In 't Westland is geen aardappel meer te rooijen. Die er warenzijn tegen goede prijzen door de Engelscben gekocht en opgegeten. De aardbeziën verminderen door de droogte, die ook de frambozen doet inkrimpen. Ook de bloemkool kwijnt door de bilte. Die een akker of tuin heeft, verlangt hard naar regen. in Overijssel is het hooi duur. Te Zwolle betaalde iemand voor drie wagen vrachten hooi 70. De rivier de Vecht wordt bij Hardenberg droog gepasseerd met hooge schoenen. Politieke Hevne. De Amersfoortsche Mouileur levert heden schraal nieuws. Men verwacht: 1°. de tijding van eene verschrikkelijke bataille in Noord-Ainerika 2°. het antwoord van den Czaar op de raad gevende en waarschuwende nota's der Groote Mogendheden 3°. de intrede van den Üeenschen Prins Wilhelm, als Koning George Ite Athene 4°. het berigt dat de regerende Koningin Radama van Madagaskar iu 'l gunstigste geval op den loop, in't waarschijnlijksteverwurgd of zoo iets is. De komst van tijding n°. 1 is alleen vertraagd, oindat de generaals der beide elkander vijandige legers geene geschikte plek kunnen vinden voor de slagting. Er zijn wel. diezeggeu, dat de generaal der Unie daarnaar zoekt, de oogen digl-knypende maar wie weet hoe het inderdaad is? Genoeg terwijl zij zoeken of veinzen te zoeken verheugen zich nog duizenden in 't levendie als de plek gevonden is, Amerika, het wonderland wel goeden nacht mogen zeggen. Daai toch ver schalkt men elkander niet, maar vermoordt men zijn tegenstander. Er wordt zoo lang gevochten lot dat de eene party begrijptdal zij haar laatste man zal moeten verliezen en is dat begrip gekomen dan loopt zy weg. Het antwoord des Czaars zou 13 dezer uit St. Petersburg gaan en zalzeer welwillendniets beloven, doch de opregte betuiging behelzen, dat Rusland uicts vuriger wenschtdan de vrede. Dat antwoord zal een weder-antwoord eischea en nieuwe opmerkingen uitlokken en aanleiding geven tot nadere opheldering, en onderwijl vechten de Russen en Polen voort, en zal de laatste brief komen met de lijding: «de Polen hebben het hoofd neergelegd." Overigens zal het antwoord des Czaars aan de drie Mogendheden ongelyk-luidende zijnoindat ook de nota's niet denzelfden tekst hadden. Iemand die zich houdt alsof hij Prius Gortschakofl', toen deze de stukkeu schreef, over den schouder keek, zegt: het schrijven aan Frankrijk zal zijn, uiterst hoffelijk

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1