COURANT. M 1082. ma rtin VII IJ I) K G I)e GEDEPUTEERDE STATEN der PROVINCIE UTRECHT October Ó86S. Dit Blad verschijnt des Dingtdagi en Vrijdugt. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van AdvertentiënI tot 6 regels 60 Cents elke regel meerder 10 Cents; legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve bet Zegelregt. Afzonderlijke nummert ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. van Cleeff, te Amersfoort, Bureau Amersfoorlsche CourantLangstraat, Wijk F, N°. 43. over do (Ja Ie Visclrnirkt, zoo mede li j alle Boekhandelaren en Post-Oirectenren in het Rijk. Gelet op artikel 100 der Provinciale Wet Brengen ter kennis van dc daarbij belanghebbenden dat de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1364 bij Koninklijk Besluit van den 31 en Augustus 1863, n°. 51 goedgekeurd, tegen betaling van 40 Cents per exemplaarter Provinciale Griffie algemeen verkrijgbaar is gesti ld. Utrechtden 30 September 1853. De Geileputeesrle Staten voornoemd VAN DOORN. Voorzitter. C. W. SlOORREES Griffier. DE GEDEPUTEERDE STATEN DER PROVINCIE UTRECHT Gelet op art. 100 der Provinciale Wet Brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de rekeningen betredende de enkel provinciale en huishou delijke inkomsten en uitgaven over 1861 bij Koninklijk besluit van 14 September 1863, n°. 72. goedgekeurd, tegen betaling van ƒ0.50 per exemplaar ter Provinciale Giiffie verkrijgbaar zijn gesteld. Utrechtden 30 September 1863. De Gedeputeerde Stutrn voornoemd VAN DOORN. Voorzitter. C. W. .MOORREES, Griffier. AMERSFOORT1 October 4863. Maandag j.l. is door Burgemeester en Wethouders in hel openhaar verpacht het ophalen van dc straalvuiluisvoor den tijd van drie jaren, en gegund aan F. de Brce voor 248.per jaar. De Suh-Coinmissie alhier voor hel Nationaal gedenkteeken hield Maandag 23 dezer 's namiddags ten 2 ure eene vergaderingwaarin werd besloten cun llingsdag 13 October e. k.'s voortnidd„s ten 10 ure, aantcvangen met het houden ecuer Collecte aau dc huizen der ingezetenen. Gedurende de heide vorige maanden is in de Spaarbank ingebragt door GO personen waar onder 7 nieuwe deelnemers, eene som van ƒ535.48! en is aan 18 personen uitbetaald ƒ1048.08. hoofd zakelijk wegens verandering van woonplaats of tot geldbelegging op andere wijze. Rij dc Tweede Kamer der Slaten-Generaal zijn ingekomen de volgende ontwerpen van wel: 1". tot afschaffing van den accijns op de brand stollen 2". tol verbooging van idem op hel bin- tienlandsch gedistilleerd; 3n. lot helling der grond belasting in Limburg; 4". tot voorziening omtrent de Nederlandsche Bank; W. op hel regt van zegel G". op dat van registratie; 7". lot verwisseling der inunthillellcii van 1843 en 1849; 8°. tot bekrach tiging van onderhaudschcn verkoop van rijksgrond. liet voornemen bestaatom in liet volgend jaar 12 bal. inf.. 8 'escadrons kavallerie 2 batte rijen veld-arlilleriej batterij rijdende art. en 1 komp. artillerie-trein in het kamp van Mdligen te vereenigenten einde daar op het voelspoor van vorige jaren op ruime schaal te worden geoefend hetgeen ook weder, even als in dit jaar. zal plaats hebben met het bat. mineurs en sappeurs in het kamp bij Zeist; alsmede inel eenige komp. vesting- art. in de vlakte bij Waalsdorp. Men nteldl uit Zwolle van 23 September: Sedert eenige dagen is men bij den bouw der brug voor den Centraal-Spoorweg over den IJssel begonnen met het in elkander zeilen en leggen van liet ijzeren bovendek, waartoe Franschearbei ders worden gebezigddie in dat soort van werk uiet alleen groote bedrevenheidmaar ook veel voortvarendheid toonen te bezitten. De bouw zal evenwel na 1 November e. k. geen belangrijken voortgang meer kunnen hebben, omdat de daarvoor onmisbare houten stellaadjes vóór het intreden van den winter moeten zijn opgeruimd. Indien geene tegenspoeden worden ondervondenmag men de voltooijing der brug in het begiu van 1864 te ge- moet zien. De ten vorigen Jare ontworpen plannen tot opleiding van onderwijzeressen zijn thans lot rijp heid gekomen en weldra zal die opleiding geregeld kunnen zijn. liet voornemen bestaat haar te doen plaats hebben te Arnhein, Rotterdam Amsterdam Leeuwarden en Maastricht, grootendeels op dezelfde wijze als bij de normaallessen voor ouderwijzers geschiedt. De helft der tot dat einde voorgedrageu som van ƒ0000 zou dienen om subsidiën te ver- leencn aan inriglingen tot opleiding van onderwij zeressen in die vijf gemeentende wederhelft voor beurzenaan enkele dier inriglingen te verbinden. Men meldt dal in de noordelijke provinciën 6ederl eenige dagen Polen in nationale kleederdragt gezien zijnvermoedelijk met hel doeloineven als in Limburg, vrijwilligers legen Rusland aan te werven. Eenige dagen geleden ontdekte een arbeider van den heer D. in de gemeente Averreest, dat een der honden van dien heer een kinderlijkje in de bek had, aan welk lijkje een arm en een heen ontbrak; de arbeider legde het lijkje in een mest- bak, als zijnde het reeds in eene ver gevorderden staat van ontbinding en in hooge mate beschadigd en verminkt. Op de kennisgeving daarvan aan dc policie is een onderzoek ingesteldals wanneer men in de schuur van den heer U. een verscli in den turfmolm opgekrabt gat ontdekte, waaruil dc houd waarschijnlijk het lijkje had gehaald terstond viel het vermoeden op ue dienstmeid, die tneu vroeger verdacht hield van in zwangeren toestand te verkeeren lerwijl rnen laler eene merk bare physieke verandering hij haar ontdekte. Daarna begaf zich de justitie naar Avereest, en uit het aldaar ingestelde onderzoek schijnen belangrijke bezwaren tegen de bedoelde dienstmeid te zijn gerezenzoodat door den heer rezter-commissaris een bevel tot voorloopize aanhouding tegen haar is afgegeven en zij terstond naar Avereest is ge transporteerd. Uit het Land van Allena schrijft men: Sedert eenige dagen is de prijs der aardappelen iets meer rijzend. De winter-aardappelen worden thans ƒ1.90 a 2.per rnud geleverd. De vroege tot 1,30. Uit Vecndam wordt gemeld, dat de opbrengst van den aardappeloogst in die streken algemeen meevalt. In Vecndam, Ommerlanderwijk. Zuidwen- (linz en Borger-CornpagDie bedraagt zij van 250 lot 300 mud per bunder; uit Wildervank gewaagt men van eene bijna geljjke opbrenzsten in Mun tendam en Meedcn van 250 lot 300 mud. Overal wordt de kwaliteit, in vergelijking bij vorige oog sten zeer geroemdzoodat men alle redenen heeft orn over de resultaten van dit vooral voor den geringcren burgerstand gewigtig product van den akker tevreden te zijn. 23 September had te Stadskanaal een vreemd verschijnsel plaatst; twee militairen, door hoogere autoriteit gezondenhadden de goedheidzich bij eenige achterstallige belastingschuldigen, wezens sclioolzelden ongevraagd als gast te huisvesten. Bedoelde onwilligenniet zeer gediend met zooda nige inlegeringhaastten zich in allerijl het door hen verschuldigde te voldoenten einde van die voor hen lastige huisgenoten weder te worden ont slagen e'e'n echter niet ongewoon zich tegen de openbare magt te verzetten, weigerde den fuselier binnen te latenen zal hem zeker het door hem te gned gemaakte loon daarvoordoor de justitie worden uitbetaald. In het ontwerp van wet over het verbrecdcn van de hoofdstraat op het zuideinde te Meppel komt voor dat daar thans mocijelijk twee rijtuigen elkander kunnen wisselen doch dit is niet alleen moeijclijk maar bij een rijtuig van tamelijke breedte, zooals diligences en wagens met hooi, enz., zelfs onmogelijkterwjjl bijna geen voelgangers e'ën rijtuig kunnen passeren vooral wanneer het dames met de thans zooveel gebruikt wordende crinolines betreft. Te meer is daar eene verbreeding noodzakelijk geworden, omdat in den laalsten lijd aan die zijde dezer bloeijende stadkapitale ge bouwen zijn geplaatst en nog gebouwd zullen worden. In den Wieringerwaard leeft een 20jarig jongeling, wegende bruto 284 halve Ned. pouden. Men schrijft van Javadat het ontslagden heer Stieltjes toegezonden, nog al sensatie had verwekt. Java belooft dit jaar een goeden koffij-oogst. Ook de Indigo-cultuur zal eene ruime opbrengst gevenzoo ook de kaneel- en cochenille-teelt en suiker-cultuur. De thee- en peper-cultuur is echter minder gunstig en van den tabak is nog niet veel te zeggen. Onlangs heeft voor de regtbank te Parijs eene allervreemdste aanklagt gediendnamelijk: eene lijf-kneed-aanklagt(De woordverbinding klinkt wel wat vreemdmaar toch welen wij er geene andere uitdrukking voor te vindenen is alles waarheiden niets dan waarheid.) De klaagsicr was Désirée Hochet, lijfkueedster van de Hertogin L. tegen deze zoo dikwijls door haar gekneede dame. «liet rollen, en kneden op Oostersclie wijze is thans te Parijs schering en inslag, liet bestaat daarindat men alle spieren van het ligchanin met de handen drukt en kneedt, totdat dc ge wrichten kiaken, en dc ledematen uitrekken, om ze leuiger te maken." Jufvrouw Désirëe Hochet moet dan in deze edele kneedkunst eene buitengewone vaardigheid verkregen hebbenhare hand wordt geroemd als zeer vast en toch zeer ligt. Zij kneedde mevrouw de hertogin in het hertogelijk paleis. Toen zij haar 64 maal gekneed had, reikte zij haar de rekening daarvoor over, ten bedrage van 320 francs. Vijf francs per kneeduur, dat was voor de bezitster van zoovele millioenen te veel zij wilde maar 128 francs, dus 2 francs voor de knecdles geven. Jufvrouw Hochet daarmede niette vreden wendde zich lot de regtbank en won met glans haar proces. Ja, de booze wereld verzekert, dat de regtbank haar gaarne het dubbele der som zou toegekend hebben indien zij het maar gevraagd had. Twee Fransche heeren zijn Daar België ver trokken om te duëlleren en daar slaan gendarmen gereed, om hen te arresteren zoo als ze beiden ook begeeren Het Zwitsersche kanton Bazel was dezen zomer als 't ware overstroomd met vlinders. Er zijn 12 inillioen zevanzen en daarvoor is aan premiëo uitbetaald 180.000 francs. Waren die 12 millioen niet zearresteerddan zouden daaruit ontslaan zijn 216 millioen larven, die dan het verwoeslingswerk in 't aanstaande jaar op nog grooter schaal zouden hebben voortgezet. Van de 100 vlinders zijn ongeveer 45 van T vrouwelijk geslacht en elk wijfje brengt voort circa 40 vruchtdragende eijeren. Te Triest viel dezer dagen een curieus geval voor. De manschappen der aldaar uit burgers be staande policiewachtkregen 's avonds aan het wachthuis lust om een kaartje te leggen. Daar hun een vierde man ontbrak lieten zij een gevan gen» medespelen. Deze speelde echter valsch en maakte twist, hetgeen de spelers zoo boos maakte, dat zij man de deur uitwierpen. Den volgenden dag werd eene geregtelijke vervolging tegen hen ingesteld, wegens het bevrijden van den gevangene, die vergeten had terug te komen, Te DusselJorff is op den 16 dezer een huwe lijk voltrokken tusschen eene bruid en een bruide gom die te zamen juist 100 jaren tellen. Het jarental was echter tusschen de beide partijen eenigzins ougelijk verdeeld. De bruidegom had daarvan regt op 82 jarende bruid slechts op ecu 1 Stal. De eerste wilde van dat regt wel afstaan zelfs met toestemming der tweede. Polilicke Revue. De Polen weten alleen te sterven, en weten niet te leven, ziedaar met een enkel woord de stelling teruggegevenwaarachter zich de hoogere diplomatie, d. i. de diplomatie die voor de ingewijden, als Keizers en Koningen alleen doordringbaar isver schanst om de dappere en vaderlandslievende Polen aau hun lot over te laten. De Polen aan hun lot over te latenzoo veel willende zeggen als: «de vrede tusschen de groote Europeesche Mogendheden zal niet om hunnentwille verbroken worden brengt de glans op aller ge laat die geeu Polen en geen Polenvrienden zijn want men wil den vrede, zelfs velen willen dien, het koste wat liet wil, ja ten koste van regtvaar~ diglteid en billijkheid. Regtvaardigheid en billijkheid worden door velen met dc voeten gelreden ter wille van het eigenbelang Frederik de groote, de Koninklijke wijsgeer CatharinaKeizerin van Ruslandde Messalina vaa het Noorden en Maria Theresiade groote Oostenrijksche Keizerin wisten reeds in hunnen lijd den heldenmoed der Polen te gebruiken oin een begin te inaken met de onderlinge verdeeling van Polenlaler door de groolere verdeelingen gevolgd. Zullen dan nu Engeland en Frankrijk voor de heldhaftige Polen het zwaard uil de schede tegen Rusland trekken? Engeland zeker niet; het deed dat uiet voor de Italianen en het cijfert te goed om uiet te kunnen berekenen, dat geen winst, ■naar wel verlies daaruit zou opdoen. Keizer Napoleon hoe Ruslands hooghartig ant woord hem ook wondde, zal niet alleen den Rus- sischen colossus durven aangrijpen. Zonder Engeland zal hij voor Polen niet ten strijde trekken, en dóaroin is de politieke horizon der laatste dagen weder verhelderd. Als men liet Memorial Diplomatique gclooveo moetdan is de aanslaande Meiikaansche Keizer, Maxiiniliaau, reeds sedert eenige jaren Mexikaan van kop lot teen, want reeds in een brief geschre ven 20 Januarij 1862 worden hem de volgende woorden in den mond gelegd: Wanneer ik naar Mexico gadan zal ik rnjj voor altoos van Europa scheidenzonder ooit een

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1