NIEUWSBLAD dee CENTRAAL AMERSFOORTSCHE G 0 U R A N NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN Jts 109». van DJJXGSDAG, ó7 November dS63. Wegens den Feestdag is Dingsdag 17 November de Drukkerij der Amcrs/oorlschc Courant gesloten. Dit Blad verschijnt dus Dings/lug* en Vrijdags.— De Abonnementsprijs is f 1.50 in da 3 maanden. Van A.lvertontiën, 1 tot 6 regels 60 Centselke regel meerder 10 Cents; legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. - Afzonderlijke nummers fO. 10. Brieven franco. Bestellingen hij den Uitgever A. II. van Cleeff, te Amersfoort, Rurean Amersfoortsche CourantLangstraat, Wijk F, N°. 43. over de Oude Vischmarkt, zoo mede hij alle Boekhandelaren en Post-Dircctcuren in het Rijk. lijksclie gratificatie, boven en behalve het pensioen hun uit 'sR(jks schatkist verstrekt. Wel zal ieder moeten erkennendat hier de liefde tot het vader land helder beert uitgeblonkendaar er toch aan zienlijke schatten noodig waren om het beklagens waardig lot van zoo velen te verzachten. Maar een niet gering aantal ongelukkigcn bleef nog telken jare te bedoelen overigdat te vergeefs op onder steuning aanspraak maakte. B(j de bedroevendo ervaring dal de opbrengst der collecte van jaar tol jaar verminderdezag men levens het getal van nieuwe sollicitanten aangroe(jen. En al mogt in de laatste vier jaren die opbrengst een weinig bevredigender dan vroeger zyazoo was dit nog geenzius van invloed op het verminderen van het aantal ongelukkigcn dat op billyko ondersteuning aanspraak maakt, liet cijfer van 995 sollicitanten in 1862 is ondanks het opnemen van 121 daarvan onder de deelgeregtigden van het Fonds tot 1113 in 1803 aangegroeid. Onder dc bestaande omstandigheden zullen er van die 1113 slechts weinig meer dan 100 in dit jaar kunnen geholpen worden. Zoo lang nog zóó vele honderden oude en onge lukkige krijgers te vergeefs hunne oogen naar het Fonds houden heen gerigtomdat die instelling niet bij magie is om te helpen waar wezenlijk hulp verdiend wordt; zoo lang is en bl(jft hel Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden een onvoltooid monu ment t aan welks opbouw wel krachtig werd ge werkt maar waaraan tot beschaming van den tijdgenoot met slappe handen wordt voortgebouwd. Is dan de verzorging van den verminktenden blinden, den zwakken of den afgeleefden krjjgsmaii geen pligt der dankbaarheid en eene billijke be looning voor z(jnc liefde tot het vaderland Elk dus" dat zijn do woorden van den feestredenaar, die in 1840 tot 25jarig beslaan van het fonds herdacht, «elk dus die het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in da Nederlanden waardig keurt in stand te worden gehoudenhetoone thans en in het vervolg zoo veel ruimte van hart en mildheid van handals noodig zijn om deze onze vaderlandsche instelling, onder den zegen van den Algoede, onverkort en even heilvol over te brengen tot aan het laatste nageslacht 1815-18C, 3. Het groot Nationaal- en Oranjefeesthet herinneringsfeest der herwinning onzer vrij heid, onzer onafhankelijkheid, na het torschèn van het Fransche dwangjuk, het feest van het door drie eeuwen geijkte verbond van Nederland en Oranje wordt thans in ons Vaderland vreugdevol gevierd. Alle zonen, geteeld op denzelfden grond, aan Castilië's ijzeren scepter na eenen tachtig jarigen vrijheidsstrijd ontrukt, alle Neder landers vereenigen zich tot het luistervol herdenken van het heroveren onzer onaf hankelijkheid geknot en vertreden door den overmoedigen Corsikaan; vereenigen zich om blijk te geven hoe diep is ingeworteld hunne gehechtheid en trouw aan, en hunne liefde voor Oranjevoor de Vorstelijke nazaten van den Grondvester onzer vrijheidPrins Willbm de Eerstewiens gansche leven aan de vrij making des Vaderlands was gewijd. Nederland en Oranje zijn door eenen on verbreekbaren band ineengestrengeld. Ultra liberalen en liberalen bestlijden zich ook op onzen bodem op het veld van theorie en practijk, doch zij zijn broederlijk eensgezind in hunne liefde voor Vaderland en Vorst. Gedenkteekenen en eerzuilen van marmer of metaal worden door eendragtige zamen- werking opgerigt en ook al krachtiger vest zich, door den schakel der eeuwen heen, de zuil van Vaderlandsliefde en Vorstenliefde in de borst der elkander opvolgende geslach ten in Nederland. Deze zuil kan nimmer wankelen. Op dan Telgen van hetzelfde Vaderland Juicht, viert feest, en bezegelt door de uiting van uw gevoel eu door vreugdeblijken het grootsch verbond van NEDERLAND EX ORANJE. AMERSFOORT. 1(1 November 1863. Gister. Zondag, had in de Protestantsche kerk gebouwen enz. de kerkelijke feestviering ter her innering aan het vijftigjarig beslaan onzer onaf hankelijkheid plaats en werden dank-en bidstond, en indrukwekkende en toepasselijke predikatiën gehouden. In de kerkgebouwen der Booinsch-Catho- linken en der Rooinsch-Catholieke gemeente van de Aartsbisschoppelijke Klerezie zijn terzelfder gelegen heid Te Dcums gezongen. Zaturdag middag j.l.te 12 ure. heeft in de Synagoge te Amersfoort de kerkelijke feestviering plaats gehad ter herinnering aan het 50jarig bestaan onzer onafhankelijkheid. De plegtigheid, opgeluis terd door een koor, ving aan met Psalm 100, gevolgd door eene zeer doelmatige feestrede in de Noderlandsche taaluitgesproken door den Voor zanger der Israël, gemeente alhier; wijders eenige Psalmeneen voor deze gelegenheid toepasselijk gebed en het gebed voor den Koning, terwijl de plegtigheid besloten werd met Psalm 150. Heeft men reeds sedert een paar dagen te Amersfoort aangevangen met feestelijke toesiellen met bel uitsteken der vlaggenhet gereed maken der illuminatie, en versiert men zich reeds alge meen met de Oranje- en Vaderlandsclie kleuren, ook van Gemeentewege wordt alles toebereid om den grooten herinneriugsdag van morgen luistervol te vieren, waaronder de illuminatie aan liet Raad huis en de fraaije nieuw opgcrigtc Muzijktempcl op den IIof de eerste plaats bekleedenzullende de illuminatie aldaar morgen avond te half aclit ure worden ontstoken. Overal treft men versieringen en ontelbare eerebo^en aan tcrwyl inzonderheid de grooto cerepoort, aan het einde der Kampstraat, met de woorden: aan den Koning, uitmunt. De grootc parade van dc d.d. Schutterij met het garnizoen wordt morgen tegen het middaguur gehouden. De collecte voor het Nationaal Gedenkteeken heeft in de Gemeente Soest opgehragl f 40. In de drie laatst gehouden zittingen der Spaar bank-Commissie is ingebragt door 27 personen waaronder 4 nieuwe deelnemers 509.21, en is uitbetaald aan 4 personen 139.54. De discussie over de Bankwet is levendig inde Tweede Kamer. De h.h. GeertscmaBlussé en van Voorthuizen waren tegen; van Bosse en Hoortman voor. Heden is de Minister] van financiën aan het woord. Het programma voor de feestviering te'sGra- venhago is ontworpen door de hoofdcommissie en vastgesteld met goedkeuring van Z. M. den Koning. De laatste omstandigheid geeft, duoktons, vol doende verklaring van Zr. Ms. bezwaar, om de hem aangeboden eerewachten aan te nemenhet pro gramma reeds vastgesteld zijndeliet hel niet toeen zoo kan 's Konings beslissing niet anders dan goedgekeurd worden. Men meldt uit Assen van 14 Nov.: Gisteren is alhier de herkrijging onzer onaf- hankclijkhied in 1813 met zeer veel geestdrift ge vierd. Het was gisteren juist 50 jaren geleden dat de Kozakken hier het eerst kwamen, 's Morgens zijn de ouden van dagen, 95 in getal, die nog overig waren van de Ürentsche landweerdie in 1813 en 1814 deel genomen heeft aan de belege ring of liever de insluitiog van Coevorden, en zich hadden aangegeven in plegtigen optogt door de stad geleidmet muziek aan het hoofden onder geleide van eene eerewacht van het garnizoen, 's Middags hebben deze ouden het gebruik gemaakt van een hun aangeboden maaltijd. Toen hel donker begon te worden is eene illuminatie ontstoken terwijl ten half zes de optogt van een aantal jon gelieden te paard, in het Kozak ken-costuu m by fakkellicht en onder geleide van muziek aanving. Deze optogt werd vergezeld van eene ontelbare menigte, die telkens de lucht deed weêrgalmen van Nederlandsche liederen, Ten acht ure werd er een vuurwerk afgestoken, dat zeer voldeed; terwyl daarna Bals op onderscheidene plaatsen aanvingen. De meeste geestdrift heeft het feest van het begin tot het einde gekenmerkt, en wy hebben van geene ongelukken vernomen. Dc Courrier des Alpes" meldtdat eene tal rijke famillie en vele vrienden dezer dagen het lijk van zekeren lieer Taffnt, grondeigenaar in de gemeente Saint Pierre-d'Ëntremontdie den vorigen dag eensklaps was overledennaar zijne laatste rustplaats vergezelden. De Priester was bezig met de mis, toen men eensklaps uit de kist een vreemd geluid vernam het deksel werd afgeschroefd en men bespeurde, dat de heer Taffut nog in leven was. Bij besluit van 24 October 1803, a". 58, beeft Z. M.beschikkende op hel verzoekschrift van J. A. Ross, J. G. Rauditz, L. J. Gehring, fabriek arbeiders, en J. NV. van der Kamp, magazijn meester bij de CentraaLSpoorweg-Maatschappij en II. B. Wiardi Beekman, koopman en rcederallen wonende of gedomicilieerd te Amsterdam, de vier eersten als bestuurders, de laatste als eere-com- missaris der aldaar opgerigte nanmlooze vennoot schap de Amsterdamsche Winhclverceniging voor de burgereu werkende klasse Ill), bewilliging verleend op de bij het verzoekschrift gevoegde notariële acte van oprigting van gemelde naatnlooze vennootschap, liet «loei der vereeniging is oin een geschikt win- kellocaal te huren (of later te koopen), daur een ruimen winkel en de noodige bergplaatsen gereed te inakenen de in bel groot ingekochte kruide niers-, grutters-, koinenijs- en vette waren, aard appelen en brandstollen in het klein met matige winst door de leden zal worden genoten. Bij gebleken behoefte zullen meer localen kunnen geopend worden. De leden zijn de comparanten en gerepresenteerde» en zoodanige persouenwelke zich aansluiten aan. deze vereeniging en, door bestuurders toegelaten de thans nog niet geplaatste aandeelen in het maatschappelijk kapitaal zullen bijdragen. Hel kapitaal van deze vennootschap wordt bepaald op tien duizend guldenverdeeld in aandeelen van tien guldcu ieder. liet Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden. Acht-cn-veertig jaren beeft het fonds, gesteund door de opbrengst dor jaarlyksche collecten, reeds getracht aan zyne roeping to beantwoorden en meer dan 6000 deelgeregtigden genoten eene jaar- VERGADERING van den Raad der gemeente Amersfoort van 9 November 1863. Alwczig met kennisgeving de ll.H. Herschel en ran JVatchren. Na de goedkeuring dor notulen van de vorige vergade ring komt in behandeling 1°. liet rekwest van P. T. van Binnendijkwaarbij deze, namens A. F. Donatb vraagt, dit de Raad ilicu persoon vrijstellc van de betaling van don hoofdelijkrn omslag ol' anders een subsidie verleenc lot verpleging iu een gesticht voor krankzinnigen. De Voorzitter zegt, dal hij den verzoeker reeds vroeger beeft te kennen gegeven dat non oen dergelijk verzoek mocijclijk kon voldaan worden maar dat de daaromtrent geldende wettelijke bepalingen moeten opgevolgd worden. Daar de leden met den inhoud van bet rekwest bekend zijn, at sedert de vorige zitting Ier secretarie ter lezing beeft elegen stelt bij alsnu voor daarop afwijzend te beschikken. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. dat sedert ill 6' '2°. Reglement voor bet burgerlijk armbestuur. De Voorsltler herinnertdat do IVaad vroeger in be ginsel hoeft besloten tot de oprigting van zoodanig bestuur, en stelt voor alsnu het daartoe betrekkelijk concept-be sluit goedlckcuren en bet ontworpen reglement in behande ling te nemen. Daar tegen de algcmocnestrekking hiervan gcenerlei bedenkingen waren gemaakt bij het onderzoek in de Afdeelingcncn ook nu niemand xicli daartegen verklaartworden dc artikelen voorgelezen en achter eenvolgend met enkele wijzigingen goedgekeurd. Volgens die wijzigingen zul bet gelul leden van het armbestuur beslaan uit minstens 5 en hoogstens 7 leden, waaronder een Wethouder nis Voorzitteren twee leden van den gemeenteraad. De Raad benoemt de ledenwaar van er jaarlijks twee aftreden die echter weder verkies baar zijn. Door Burg. cn Wclh. wordt hun een sceretaris- penningmecstcr toegevoegddie eene jaarwedde tal ge nieten van 230 terwijl het bestuur een bode kan aan stellen op eene bezoldiging van hoogstens f 200De bedoeling zal wekelijks plaats hebben. Voortaan genees-heel-of verloskundige hulp meer verleend gewone '«orden van wege bet gemeentebestuur, maar zal drrgelijki hulp nis bcdtcling beschouwd worden. Het armbestuur houdt toezigt op de bedeelden en let er inzonderheid op of zij zich ook schuldig maken nan misbruik van sterk n drank, cn of hunne kinderen die daartoe iu de tcrunn vallen bet onderwijs op de scholen getrouw bijwonen, in eene godsdienstige 'opleiding bij eene der kerkgenootschap pen erlangen. Alleen over liet artikel dal handelt over dit toezigt, ontstond eenige discussie. De Voorzitter brengt daarbij ter tafel een adres van bet Genootschap tot af-

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1