NIEUWSBLAD dee CENTRAAtófe COURANT; NOORDOOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN, -MJ 1097. van DIJNGSDAG, 24 November d863. Dit Blad verschijnt des Dingt/lag* en Fr ij dag t. De Abonnementsprijs is ƒ1 50 in de 3 intanden. Van AdvertentiënI tot 6 regels 60 Centselke regel meerder 10 Cents; legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummers f0.10. Brieven franco. - Bestellingen bij den Uitgever A. ran Cleeff, te Amersfoort, Uureuu Amersfoorlsche CourantLangstraat, Wijk F. N". 43, over de Oude Visch-nirkt, zoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in het Rijk. K!E N!\ I S G E V I N GjE N. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Stellen zich ten aangename taakhjj deze hun nen welmeenenden dank te betuigen aan Amersfoorts ingezetenen, die, allen zonder onderscheid op zoo uitstekende wijze hebben medegewerkt om den gedenkwaardigen dag van 17 November j.l. op waardige wijze te helpen vieren. De voorbeeldige orde die, ook bij soms luidruchtig vreugdebetoon bleef heerschen zal gewis den indruk hebben gewektdat men alhier den waren toon van feestvreugde had getroffen, en bij allen de berinnering aan dezenvoor Vorst en Volk zoo heugelijken dag blijven levendig houden. Amersfoortden 23 November 1803. l)e Burgemeester l)c Secretaris. A. G. WIJERS. W. L. SCIIELTUS. Ik BURGEMEESTER va* .4 MER SF O (HIT brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat tot hel uitgeven van de l>alenll>l:i<lcu anti hen die gedurende het tweede kwartaal van het dienstjaar I80:7M aangifte hebben gedaan, ten raadhuize zal worden zitting gehouden op Wo nsdag den 25 November aanstaande des morgens van 10 lot I ure en dal deze uitgifte uil sluitend aan de belanghebbenden in persoon zal geschieden, zullende de niet afgehaalde I'atentbladen door den Deur waarder van 's rijks-helaslingci» bezorgd worden tegen betaling van tien cents. Amersfoortden 19 November 1863. De Burgemeester voornoemd A. Cr. t\V IJ E R.S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Doen te weten dal door den Raad'dier gemeente, in zijne vergaderingen van den 18 Mei23 Junij en 22 September 1863, is vastgesteld de novolgeude Verordening tot heffing ccner belasting op het Gcslagt. De RAAD neit gemeente AMERSFOORT Gezien de artt. 232240240 eu 230 der ge meentewet, Besluit: Artikel 1. Er zalbinnen deze gemeente geheven worden eene belasting 1°. Op de hoofdsom van den rijks-accijns op het gcslagt. ten bedrage van I00>pcenten 2°. Op het rund- en kalfsvleeschhetzij versch. gerookt, of gezouten, in deze gemeente ingevoerd wordende en waarvan elders de rjjks-accijns voldaan isten bedrage van vier Cents per pond. Art. 2. Ingeval van uitvoer van rund- en kalfs vleesch naar eene andere gemeente, wordt aan belasting teruggegeven drie Cents per pond. Gedaan te Amersfoort, ter openbare' raadsvergade ringen van den 18 Mei, 23 Junij en 22 September 1863. De Voorzitter De Secretaris. A. G. WIJERS. W. L. SCIIELTUS. Welk besluit is goedgekeurd bij dat van Z. M. den Koning van chui 1 November 1863. N°. 9. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 20 November 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester. De Secrptaris. A. G. WIJERS. W. L. SCIIELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Doen te weten dat door den Raad dier gemeente in zijne vergaderingen van den 23 Junij31 Jul ij. 22 September en 20. October 1863, is vastgesteld dc navolgende Verordening lot heffing eener belasting op hel Bin nen- en Buitenlandsch Gedistilleerdden Wijn en dc Binnen- en Buitenlandsche Likeuren. De RAAD der gemeente AMERSFOORT Gezien de artt. 232240 246 en 230 der ge meentewet Gezien de bepalingen der wet van den 20 Junij 1862 (Staatsblad N°. 62) en van den 1 Mei 1863 (Staatsblad Nc. 47); Besluit: Er zullen binnen deze gemeente worden geheven': op de hoofdsom van den rijks-accijns op het binnen- ca buitenlandsch gedistilleerd 90 opcenten op het ingevoerde binuen- en buitenlandsch ge distilleerd waarvan de rijks-accijns elders voldaan is, eene belasting van ƒ19.80 per vat, bij eene warmte van vijftien graden van den honuerddeeligen thermometer, hetwelk vijftig kannen zuiveren alcohol bevaten bij meerdere of mindere hoeveelheid of sterkte, naar evenredigheid; op den wijn eene beiasting van f 8,voor iedere 100 kannen op de hoofdsom van den rijks-accijns op de bui tenlandsche zoete likeuren 60 opcenten op de ingevoerde buitenlandsche zoete likeuren welke beschouwd worden eene sterkte te hebben van 50 waarvan dc rijks-accijns elders voldaan is. eene beiasting van ƒ19.80 per vat, meerdere sterkte naar evenredigheid op de ingevoerde binnenlandsche likeuren, als mede op andere vermengde alcohol bevattende dranken, waarvan de sterkte met den vochtweger niet kan worden bepaaldwelke beschouwd worden eene sterkte te hebben van 43 °/0 en waar van de rijks-accijns elders voldaan is, eene belasting van 17 per vat. Gedaan te Amersfoort, ter openbare raadsver gaderingenvan den 23 Junij, 31 Julij, 22 September en 20 October 1863. De Voorzitter, De Secretaris A. G. W IJ E R'S. W. L. S C II E L T U S. Welk besluit is goedgekeurd bij 'dat van Z. M. den Koning van den l November 1863, N°. 9. Gedaan en op dc daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 20 November 1863. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, De Secretaris, A. G. W IJ E R S. W. L. SCIIELTUS. AMERSFOORT, 23 November 1863. In de zitting van den Gemeenteraadheden middag te 1 ure gehouden, is behandeld. 1°. Missive van Burg. en Weill, aangaande den rentestandaard der Bauk vao Leening voor 1864. Besloten Burg. en Weth. te magtigen nader aan- tedringen op het behoud van de tegenwoordige renten bij de Bank van leening in 1864 waartegen Z. Esc. de Minister van Binnenlandsche Zaken bezwaren ad ingebragt. 2". Benoeming van leden voor het Burgerlijk Armbestuur. De hecren L. A. van Beek, Mr. S. J. A. van Walchrcn, B. IV. van Burgsleeden en M. van Beek zijn benoemd tol leden van hel burgerlijk armbe stuur. Een van de Wethouders is Voorzitter, en in de eerste plaats de heer van Bockom Maas. Ook van Soesterberg, waarvan voor vijftig jaren nagenoeg niets bestond, berigt men ons,dat de 17 Nov. feestelijk is herdacht des voormiddags door het houden eener godsdienstoefening en des namiddags door het onthalen op chocolade en kren tenbroodjes, het uitreiken van platen, versjes enz. aan 100 kinderen in de kerk der Herv. gemeente; terwijl de ingezetenen zich beijverden om door het uitsteken van vlaggen het versieren hunner wonin gen en door illuminatie hunne vreugde te kennen te geven. Te Scherpenzeel werden de kinderen door den heer en mevr. Royaards den 16 gul onthaald en toegesprokende kinderen deden daarop een optogt door het dorp; voor het volk werden volks spelen gehouden. Z. M. de Koning heeft Vrijdag morgen in een plegtig gehoor ontvangen het collegie van den Hoogen Raad der Nederlandenbenevens de leden van de algemeene rekenkamerde eerste waren in regterlijb kostuum. Z. M. werd door hen geluk geweuscht met de viering van het feest van het herstel van s'lands onafhankelijkheidnu vijftig jaren geleden. In de Vrijdag gehouden zitting van de Tweede Kamer der Slaten-Gcneraal was in beraadslaging het wetsontwerp houdende voorziening omtrent de Nederiandsche Bank." Nadat de amendementen van de heeren Geertsema en Idserda, alsmede het vroeger aangehouden nieuw artikel 2 van den heer van Rosse met aanzienlijke meerderheid waren verwor pen, is het wetsontwerp in aya geheel saagenoincn met 41 tegen 17 stemmen. De hoofdcommissie te 's Hage tot oprigting van een Daiionaal gedenkteeken voor November 1813 heeft den 13 dezer het eerste verslag gegeven "ar. de tol dien dag toe bij haar ingekomen giften. Daaruit blijkt, dat toen in het geheel ontvangen was eene sotn van 89,388.96. Het Weekblad van Regl van den 16 Nov. zegt in een artikelwaarin het spreekt over de op te riglen gedenk teekenen ter herinnering aan de her boren vrijheid van Nederland, o. a. het volgende: Binnen weinige dagen zal bet ook vjjftig jaren geleden zijn dat de wijsheid der vaderen de Frac- sche wetten bij provisie" in stand hieldtot daaromtrent andere bepalingen zullen zijn gemaakt." Wat wij nu zouden gewenscht hebben, zou dit geweest zijn dat wij naast alle die monumenten van metaal en marmer nog ée'n eenvoudig monu ment hadden zien verrijzen op den zeventienden Novemberdat niets zou gekost hebben en dat reeds dadelijk ons zijne weldadige vruchten had kunnen schenken. Wij- hadden alleen deze woorden willen lezen in het StaatsbladAlle Napoleontische wetten en decreten zijn afgeschaft." Eerst daarmede zouden wij onze volkomen vrij making van de Fransche overheersching veroverd hebben." Bij gelegenheid der nationale feestendezer dagen in Nederland gevierdhebben zich den 16 's avonds eenige te Parijs aanwezige Nederlanders in hel Maisou doréeaan een feestmaal vereenigd, waarhij menige dronk op vorst en vaderland werd ingesteld. De commissie, met de organisatie van dal feest belasthad voorgeschreven dat niemand zonder eene kokarde met de vaderlaudsclie en Oranjekleuren mogt verschijnen. Sir Moses Montefiorede bekende voorstander zijner behoeftige geloofsgenootenis voornemens eerstdaags naar Marokko te vertrekkenom de belangen der vervolgde Israëlieten aldaar te be hartigen. Te Parijs woont sedert eenigen tijd eene zeer rijke Poolsche dame. Dezer dagen ontving zij een bezoek van een onbekendedie zich als agent van het nationaal comité aan baar voorstelde en haar de schriftelijke bewijzen toonde dat hij geen onwaarheid sprak. Namens dat comité zeide hij haar dat zij naar Poleu moet terugkeerenen gaf haar een reispas; tevens voegde hij er bij: «Gij zijt rijk en moet dus bijdragen ia de kosten door dea opstand vereischl; in verhouding tot uw ver mogen heeft het nationaal bewind u dus aange slagen voor de som van....." Er was niets aan te doende dame moest gehoorzamen en betalen. De onverwachte dood van koning Frederik VII van Denemarken heeft in dat land een die pen indruk gemaakt. De overledene toch was zeer bemind bij zijne onderdanen had zich vooral door zijne liberale beginselen de liefde en achting zijas volks weten te verwerven. Door dit sterfgeval treedt plotseiiug de erfopvol- giugskwestiehet zwaartepunt van hel Sleeswijk- Holsleinsche vraagstukweder op den voorgrond. De Duitsche bond toch heeft, zooals bekend is, het Londeusche protocol omtrent de erfopvolging van den 31 Julij 1853, waarbij het regt der wet tige vorsten van Sleeswyk en Holslein voor altyd werd buitengesloten, niet erkend en zal zich nu waarschijnlijk met kracht laten gelden. Thans moet beslist worden dus laat zich een Duitsch dagblad uit of het werk van Eu- ropesche intrigues, van Russische aanmatigingen van Duitsche toegevendheidhet Londeusche pro tocolgeldig verklaard zal worden," Intusschen is de bij bedoeld protocol aangewezen opvolger, prins Christiaan. tot Koning van Dene- tnarkeu uitgeroepen en heeft hij den 16 dezer den eed op de constitutie afgelegd. Toen hjj aarna op het balcon van het paleis te Koppeohagen ver scheen is hij door eene talrijke volksmeuigte met aanhoudend gejuich begroet, eu toen h(j nogmaals verscheengingen daverende boerah's voor de ge meenschappelijke constitutie en het ministerie Hall uit het midden der menigte op. De Koning heeft in een open brief verklaard dat 'hij vast besloten is de rijksconstilutie en de welleu trouw te handhaven en aan alle onderdanen gelijke regten en voordeelen te doen genieten. Aan bel slot wordt bepaalddat de gang van zaken geene verandering zal ondergaan eu de ministers e:i ambtenaren op hunne posten blijven zullen.

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1