A1ERSF00RTSGHE C O B A I T, NIEUWSBLAD der CENTRAAL-^ NOORD-OOSTELIJKE SPAORWEGGEWESTEN. K||7 Jts 1099. van DJJXGSDAG, d December dS63. Dit Blad vcrsehijnt des üingsdags en Vrijdags. Du Abonnementsprijs i» f\ 50 in (lu 3 uit inden. Van AdverteutiSn, I tot 6 regels 60 Cenls elke regel meerder 10 Cents; legale Advcrtcnliën per regel 15 Cents, behalve liet Zegelregt. - 4fz',aderlijke manners ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. II. van Cleeff, te Amersfoort, IS arena A.nenfoorlsche CourantLangstraat, Wijk F. N". 43. over de Ou le Visclunirkt, zoo nu le bij alle Boekhandelaren en I'ost-Dirccteurcn in het Rijk. Dit Nummer wordt ter dubbele grootte uitgegeven. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER es WETHOUDERS vak AMERSFOORT doea te weten, dat door [den Raad dier gemeente, in zyne vergaderingen van den ^e' 4803, is vastgesteld de navolgende 23. Juny VERORDENING lot heffing ccncr belasting op de STEENKOLEN. De RAAD der gemeente AMERSFOORT Gezien de arlt. 232, 240, 240, ;250 en 251 der gemeentewet Besluit: Art. 1. Er zal binnen deze gemeente eene be lasting worden gelieven op de steenkolenten bedrage als volgt: Van de schaelkoleaƒ5,00 per 1000 pd. n muaikolen0,30 mud. sintels, einders of cokes »0,10 2. Van deze belasting zal vrijdom verleend wor den voor de steenkolen dienende tot voortbrengend verbruik in fabrieken of andere ondernemingen van nijverheid voor zoo veel deze vrijdom genieten van den rijks-accijnsen volgens den maatstaf daarvoor bij de rijks-wetten bepaald. Gedaan te Amersfoort, ter openbare raadsverga- 18. Mei deringen van den 1863. 23. Junij De Voorzitter, A. G. WIJERS. De Secretaris. W. L. SCUELTUS. VERORDENING op <le invordering der belasting op de STEENKOLEN. De RAAD der gemeente AMERSFOORT Gezien de artt. 257 en volgende der gemeentewet Resl u i t: Art, 1. De bepalingen van het algemeen regle ment op de invordering der gemeente-belastingen op voorwerpen van verbruik zijn ten deze ten volle toepasselijk voorzoover daarvan niet bij de volgende artikelen wordt afgeweken. 2. Da belasting der steenkolen is verschuldigd ten tijde en op de wijze bij bet algemeen regle ment voorgeschreven; die van cokes, niet van elders ingevoerd, doch uit alhier gevestigde fabric- ken afgeleverd bij de aflevering. 3. Aan handelaars in steenkolen kan voorzoovcr zij deze bij partijen van minstens 92 mudden inslaan, legen behoorlijke borgstelling een crediet worden verleend voor den tijd van drie maanden bijaldien de verschuldigde belasting niet meer dan 300 bedraagt. Voor groolere sommen kan deze termijn tot op zes maanden worden verlengd onder dien verstande, dat de eerste helft van het verschuldigde binnen drie maanden zal moeten worden aangezuiverd. De aanzuivering geschiedt door betaling of af schrijving. 4. Burgemeester en Wethouders bepalenop het daartoe strekkend verzoekwie in het genot zal gesteld worden van zoodanig credieten zijn be voegd dit bij gebleken misbruik inlelrekken. 5. De verificatie der steenkolen en cokes geschiedt bij invoer of uitslagvoor de schaatholen bij toeging voor de overige soorten bij meting. Zij beeft plaats onder toczigt van de ambtenaren der plaatselijke belasting. 6. Hij die vrijdom van belasting wenscht te genieten voor steenkolen bestemd lot voortbren gend verbruik in ondernemingen van nijverheid, aan welke vrijdom van rijks-accijns is toegestaan, zal zich daartoe, bij den aanvang van ieder jaar of van zijne nijverheids-onderneming, schriftelijk aanmelden bij Burgemeester en Wethouders. 7. Bij den invoer van steenkolen aangebragt met schepen of voertuigen, wier ladingen geheel be stemd zijn voor inriglingen. die, ingevolge het vorig artikel vrijdom genieten, is de Controleur bevoegd zicli met de aangifte van den invoerder in verband met de rijks-gelcibiljeltente vergenoe gen zonder de nameting tc vorderen. 8. De inslag onder vrijdom zal steeds geschieden onder toczigt van een daartoe aangewezen ambtenaar. 9. Aan de bandelaars in steenkolen welke (na bekomen consent vau den ontvanger) kolen zullen hebben afgeleverd aan inriglingen die vrijdom genieten wordt op hunne aanvrage restitutie der betaalde belasting verleendindien de afgeleverde hoeveelheid niet minder dan 18 mudden bedraagt of hel restant is der hoeveelheid waarvoor aan deze vrijdom is toegestaan. 10. Het is verboden steenkolen, onder genot van vrijdom ingeslagen, of daarvan verkregen cokes te vervoeren of uilteslaan uit de fabrieken of ondernemingen van nijverheid of uil de daar toe beboerende perceelen tenzij deze zijn gedekt door ecne kwitantie van betaalden accijns of een biljet van uitvoer, of tenzij daartoe door den Controleur schriftelijk vergunning mogtzijn gegeven. 11. Bijaldien de houder der vrijstelling, of de personen voor welke bij verantwoordelijk is. be vonden worde.i deze ie misbruiken zullen Burge meester en Wethouders hiervan aan den Raad kennisgeven,.opdat deze. zoo daartoe termen zijn, kunne bandelen overeenkomstig art. 274 der ge meentewet. 12. De overtreding der artt. 8 of 10, benevens de poging daartoewordt gestraft op de wijze bij de gemeentewet voorgeschreven. 13. De artikelen 258 lot 260, 270 en volgende der gemeentewet zijn ten deze van toepassing. Gedaan te Amersfoortter openbare raadsver gaderingen van den 18G3. 23. Ju "J De Voorzitter, A. G. W IJ E R S. De Secretaris W. L. S C II E L T U S. Zijnde de beding goedgekeurd bij het koninklijk besluit van den 1. November 1863, N°. 9, Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 20. November 1803. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, A. G. WIJERS. De Secretaris, W. L. SCUELTUS. AMERSFOORT, 30 November 1803. Donderdag morgen jl. overleed alhier de lieer Hendrik van Loon, Cliir. en Art. obst. Lector, die de oudst practiscrendc geneesheer in ons Rijk was, als ruim een en zestig jaren in kwaliteit van Chi rurgijn en Vroed meester gefungeerd hebbende. Geboren den 19 Mei 1783 te Dordrecht, werd hij den 24 Jnlij 1802 lol heelmeester aangesteld, en vestigJe bij zich, na bijna 3 jaren in zijne ge boortestad gepractiseerd te hebben, in 180a te Amersfoort, alwaar bij als stads-lieelmeester be roepen werd, welke betrekking hij nog, lot kort voor zijn overlijden in weerwil van zijnen 83jarigen ouderdom met ijver vervulde. Ingevolge de dezer dagen door Z. Esc. den Minister van Rimicnl. Zaken gemaakte bepaling zullen als hoofdstations van den Nederlaudsclien Centraal Spoorweg worden aangemerkt de stations Utrecht, Amersfoort rn Zwolle. De Minister van Rinnenl. Zaken heeft dezer dagen aan Ged. Stalen in de verschillende provin ciën liet resultaat medegedeeld nopens hetgeen in de onderscheidene gemeenten des rijks is vastge steld ten aanzien van het in art. 25 der armenwet bedoelde maximum van den onderstand voor 1S63. Z. Esc. heelt met genoegen opgemerktdat de gemeentebesturen op den weg van verlaging voort gaan en hoopt, dat ook die enkele gemeentebe sturen die nog ten achteren zijn gebleven, bij de vaststelling van bel maximum van onderstand voor 1864 liet groute voorbeeld van de groote meerder heid zullen volgen. De Tweede Kamer beeft aangenomen de hoofdstukken Binneulandsche Zaken, met 38 legen 25 stemmenalsook die van llerv. eu van R. Calholieke Ëeredienst, het eerste met 42 legen 20, het tweede met 43 tegen 19 stemmen. Men meldt uit Harderwijk van 25 Nov: Ten bewijze boe bel personeel van onderwijzers nog onvoldoende is, kan dienen, dat op de open bare hoofdschool te Coilendoorn, in de omnidde- lijke nabijheid dezer plaats, bij de eerste oproeping slechts cJu sollicitant zich voor het examen aanbood. Het bestuur der gemeente is overgegaan tot eene tweede oproeping. Men heeft de opmerking gemaakt, met het oog op de Iraklementsopgnve, waarom het bestuur thans de van rijkswege verstrekte toelage ten behoeve der openbare school-tractementea voor zich zei ven behoudt en niet aan den onderwijzer uitkeert Dergelijke gevallen doen zich meer voor Een mandie den slag van Waterloo bij woonde schoot dezer dagen in Gelderlandop eene buitenplaats, op ée'a dag II hazen en een konijn. Als hij die in de omstreken van Amersfoort had geschotenzou het opmerkelijker zijn geweest. Het getal der beklaagden in de zaak der vergiftiging te Ruinen is met een vermeerderd, daar laatstleden dingsdag eene werkster uit Rui nen eene gehuwde vrouw en moeder39 jaar oud die ten dage der vergiftiging van Dalsem te dien huize werkzaam was, als verdacht van medeplig- tigbeid aan die misdaad en wel van de beschul digde Hendrikje Kolk tot de misdaad te hebben aangespoorden later de bewijzendie lol de ontdekking zouden hebben kunnen leidente heb ben verduisterd, in hechtenis is gesteld. Naar wij vernemen zal de bekende zaak van den zich noemenden Engelschman Sommerset Lee op 10 December e. k. ter openbare teregtzitling van liet provinciaal geregtshof in Gelderland wor den behandeld. De beschuldigde zal wegens op den kapitein van Dongen Francken gepleegden moord te regt staan. Uit de instructie moet gebleken zijn, dat de overledene, die, blijkens eenstemmige ver klaringen van officieren welke met hem gediend hebben, een zeer geacht en regtschapen man was, is vermoord gewordennadat Lee hein eenige minuten heeft opgewacht en bij die gelegenheid ter zekere volvoering van de daad, eerst zijn mes met een dolk is gaan verwisselenhetgeen door hem wordt erkend. Verder is uit van Ierland over gezonden pocesstukken gebleken, dat de beschul- digdigde aldaar in 1824 mede een moord gepleegd heeftdoor iemand ten zijnen huize, met wieu hij eene woordenwisseling had gekregen met een mes of sabel het leven te benemen, nadat de vermoorde in eene worsteling was geraakt met een knecht wien S. last had gegeven om hem met geweld uit zijne woning te verwijderen. Het behoeft niet ge zegd te wordendat men de behandeling dezer zaak met groote belangstelling te gemoet ziet. De Londcnsche Times heeft een schrijven opgenomen van eenen Engelschman, die, vijftien jaren lang in onderscheiden oorden der wereld gereisd hebbende, zegt dat hij zijne landgenooten overal buiten 's Lands aanmatigend en ongema nierd heeft bevonden, en gereed tot handelingen die de Inlanders ergeren en geschillen veroorzaken moesten. Te Peking, te Rio Janeiro en in Japan bad hij hen alzoo zien bandelen. In Japan, bij voorbeeld, is het verboden in de nabijheid van het paleis van den Taïkoen of bin nen eenen omtrek van 20 mijlen een geweerschot te lossen; en evenwel, zegt bet aangehaalde schrij ven plegen de te Yakohama en te Kanagawa komende Engelscben er op de jagt te gaan en wild te schieten, hetwelk evenzeer onder de hoede van het eigendomsregt staat als de faisanlen van een adellijk park in Engeland. Een koopman of winkelier of vrouw in Japan te paard rijdend is verpiigt hel paard te laten stappeudoch de Engelsche heeren en dames rijden er veel te paard en galopperen met dolle drift, ook door druk bezochte straten. Vau Jeddo tut Kanagawa, eenen afstand van 22 mijlen loopt een groote weg, met eene schier ouafgebroken reeks huizen aan de zijdealdaar zag de brief schrijver hen galopperen midden onder hel gedrang van mannen, vrouwen en kinderen, die uaauwe- uil den weg konden gaan. De Times vestigt in een hoofdartikel de opmerk zaamheid zijner lezers op dal schrijven acht deszelfs inhoud over liet algemeen overeenkomstig met de waarheid, en hoopt dal de Europeanen in China en Japan meer dan tot nog toe onder toezigt. onder eene soort van Kuropesche policie zulleu worden geplaatst. De vermaarde Petrolis, de zoogenaamde gom- elaslieke man"die thans in het Morauer theater te Triest voorstellingen geelt, heeft voor eeuige dagen d-ar eeue niet zeer aangename ontmoeting gehad. Als het non plus ultra der met slangen en katten wedijverende buigzaamheid vau zijn ligchaam. I.a.t hij bij gelegenheid van zijne beiieflel-voorsiehing een prijs van 500 11. uitgeloofd voor deugetiu, die hem niet ecu louw vau 50 voet lengte zoo vast op een stoel kon binden, dat hij zich niet binnen 10 minuten daaruit kon loswringen. Ongelukkig out-

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1