C 0 n R A N T,^, AIERSFOORTSGHI NIEUWSBLAD der CENTRAAL2 NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGE WESTEN ffZEGEI.FA.Vi Jts 1109. van DJNGSRAG, 5 Januarij dS6i. Dit Blad verschijnt des Uingtdajt en Vrijda/t, De Abonnementsprijs is f l .50 in de 3 iniinden. Van Ad verten tien, I tot 6 regels 60 Gents elke regel meerder It) Cents; legale Advcrtentiën per regel 13 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummers f 0.10. Brieven franco. Bestellingen hij den Uitgever A. van Wee ffte Amersfoort, Bureau Amersfoortsche CourantLangstraat, Wijk F, N°. 43. over de Oude Visclnnirkt, *o> mede lij alle Itaekhin lelarcn en Post-Directcnren in het Rijk. AMERSFOORT, 4 January 1864. Gedurende den jare 1863 zijn binnen de ge meente Amerstoort geboren Uit wettige huwelijken. 238 rn. en 210 vr. gesl. In onechte17 10 Totaal 253 m. en 220 vr. gesl. hieronder zijn begrepen 7 tweelingen. Levenloos aangegeven: Uit wettige huwelijken. 16 m. en 10 vr. gesl. In onechte2» 1» Totaal 18 m. en II vr. gesl. Gehuwd) Jonginans en jonge dochters80 paren. weduwen6 Weduwenaars en jonge dochters9 weduwen1 Totaal 96 paren. Overleden Ongehuwde mannen lil ongehuwde vrouwen 91 Gehuwde 34 gehuwde 24 Weduwenaars 27 weduwen24 Totaal mannen 172 Van deze overleden vronwen 139 beneden het jaar 65 m, 38 vr. ges van 1 tot 2 jaar. 11 13 2 3 3 8 13 4 2 5 4 5 4 5 6 2 2 6 8 2 3 8 12 3 1 12 20 4 0 20 25 2 4 25 30 2 30 33 6 35 40 4 40 45 4 4 45 2 50 55 4 55 60 9 5 60 63 9 4 63 66 4 3 66 68 7 1 68 70 2 5 70 3 72 74 2 4 74 76 5 4 76 78 1 "2 78 0 80 82 4 82 0 84 86 3 2 86 jaa 1 87 0 88 1 Totaal 172 in. 139 vr. gesl. In den nacht van Vrijdag op Zaturdag j.l. is alhier brand ontstaan in een huis, gelegen te genover de manè-te. en bewoond door eenige gezinnen, wier inboedel niet tegen brandschade was verzekerd doch waarvan slechts weinig konde worde gered. Het huis is geheel uitgebrand, maar was evenmin tegen brandschade verzekerd heb bende de eigenaar wel in het vorig jaar andere eigendommen doen assureren, maar juist dit huis Ingevolge bekomen toestemming van hel Edel Achtb. Gemeentebestuur alhiersal eenc Commissie zich geconstitueerd hebbende, morgen. Dingsdag 5 Januarijaan de huizen der Ingezetenen liefdegaven inzamelenten behoeve der gezinnendie bij dezen brand alles of bijna alles verloren hebbenen hopen wij van harte, dat deze Commissie een rijken oojsl voor ddl edele doel erlange. Op 28 December j.l. is door 16 personen waar onder 3 nieuwe di elnemers. in de spaarbank gebragt ƒ602.42, terwijl aan 2 personen 15.— is uitbe taald. lieden avond heeft in Ainicilia alhier plaats de eerste Voorstelling van het Tooneelgezelsehap onder directie van den heer J. Eduard de Vries. Z. M. heeft de benoeming van Mr. E. L. Baron van Ilardenbroek vau Lockhorstburge meester van Sloutenburg, tot secretaris dier ge meente. met zijne goedkeuring bekrachtigd. Z. M. heeft den heer van der Maesen de Sombref op zjjn verzoek eervol ontslagen als Minis ter van Builenlandsche Zaken en den heer lluyssen van Kallendijke. Minister van Marine, tijdelijk met de portefeuille van Builenlandsche Zaken belast. Men meldt uit Zutphen van 1 Jan. Gedep. Staten onzer provincie hebben aanmer king gemaakt, met betrekking tot den post uitge trokken op de gemeentebegrooting voor thee en koftij ten behoeve der beambten van de stedelijke secretarie en de commission, die ten raadho'zc vergaderen ter behartiging der belangen van de gemeente, liet dagclijksch bestuur heeft deze aan merking wederlegd doch Ged. Staten hebben hier mede geen genoegen genomen. De Burgemeester heeft, als voorzitter van den raad. thans voorgesteld bij het eens genomen besluit te blyien persisteren, en ofschoon de zaak slechts van luttel geldelijk belang ishoopt mendat ons gemeentebestuur in hel gelijk zal worden gestelJ. Men deelt nu mede hel verslag van de zesde vergadering der hóofdcoinmissie voor het nationaal gedenkteeken voor 1813 enz. (over welks late uit gave de secretaris zich regtvaardigt). Het is over de vergadering van Novembermeerendeels be trekkelijk tot en handelende over de regeling van het feest der eersten-steenlegging voor het monu ment op den 17, en dus post festum. Thans trof echter de vermelding eener interpellatie van den heer de Sloppelaar uit welke nevens het antwoord van den penningmeester bleek dal de aankondi gingen der hoofdcommissie in andere dagbladen kosteloos zijn geplaatst, maar niet in de van Rijks wege uitgegeven Staals-Courantbij welkeop last van den Minister van Binnenlandsche Zaken, reeds de enorme som van f 700 was gevorderd. Mei het oog op hel doelop de herhaalde verklaringen des miuisters dat ook hij de nationale feestviering zeer genegen was. en op den verleenden vrijdom van zegel en briefportkon de heer S. zulks niet gelooven '•n had het bepaald tegengesproken. Hem werd echter zijne illusie beuotnen. Op de nationale geldenvoor het nationale gedenkteeken bijeengc- bragtwas die som door den nationalen en nati- onaal-gezinden minister gepreleveerdWel was den penningmeester zijdelings ter oore gekomen dat eene aanvrage om restitutie vermoedelijk wel gevolg zou hebben; hij moet echter geineend heb ben zich aan de proef niet te kunnen wagen alzoo hij verklaarde geene vrijheid tot het doen van eeuigen stap gevonden te hebben. Mogelijk zullen erjwel gevers zijndiemet het oog op het oude spreekwoord, zeggen: zoo bleef er weer «hangen aan maat en strijkstok," of, oin niet voor eene inofficiële benaming te worden berispt, strijkel" ineenen wij. Men schrijft uit 's Hertogenbosch De van poging tot moord op den aartsbisschop Zwijsen beschuldigde Jan van Veen is op vrye voelen gesteld." Lc Droit meldt het volgende: Dezer dagen ging dc heer C., handelaar in wijnen in zijnen kelder, reu Bichat. Hij was vergezeld door zijn winkelknecht, die eene kleine lamp zonder glas in de hand droeg. Deze zetie hij op den steenen trap. Op eens hoorde men eene schrikkelijke ont ploffing. Beide personen stonden rondotn in brand. Op hunne kreten toegeschoten personen gelukte het echter hen uit dien toestand te redden. De oorzaak, eerst onbegrijpelijk bleek zeer zonderling. De kruidenier G.rue Grangeaux-Belleshad een vat petroleum in zijn kelderdie door een vrij dikken muur van dien des wijnkoopers gescheiden was. liet vat lekte en het vocht moet zich einde lijk een weg hebben gebaand door de waarschijn lijk poreuse steenen en zijn gas den buurkelder zoodanig hebben vervulddat de vlam der lamp genoegzaam was het te ontsteken. Tc Parijs zijn duizenden en duizendenmis schien wel millioenen francs verteerd aan nieuwjaars geschenken. De goud- en zilversmeden, de winkeliers in stoffen, de banketbakkers en despeelgoedverkoopers worden rijk. De vermaarde Sirandin had een pop te koop voor 35,000 francsen hij raakte ze kwijtde keizerin betaalde deze som voor dat beeldjehetwelk met paarlcn en een diamanten halssnoer is getooid en een met robijnen bezet tooverstafje in de hand heeft. Naauwelijks waren de Kersfeesten lc Chester afgeloopen of eene vrouw werd naar de plaats der strafoefening gebragt. Zij was veroordeeld wegens vergiftiging van hare moederdoch hield tot het laatste oogenhlik staande dal de man aan wien zij haar ongeluk lc danken had de bewerker was van dc misdaadhoewel er geen twijfel schijnt te kunnen bestaan dal zij zelve ze volbragt. Het dood vonnis was reeds lang uitgesproken, doch eerst kortelings werd het kindje geboren welks leven het leeken zijn moest, dat aan de moeder het hare ontnomen zou worden. Men verbeelde zich de toe stand der vrouw gedurende die gevangenschap. Maandag ochtend was het te Chester koud, en er viel eenige sneeuw, hetgeen echter niet belette dat drie of vierduizend personen aanwezig warca om het inenschonteerende schouwspel aan te zien. Toen de jonge zwakke moeder zich op de afzigte- lijke stellaadje vertoonde of liever gesleept werd, heersclite er eene diepe stiltedie slechts afgehrokea werd door haar hartverscheurend steunen en ker men. Nadat Calcraft (boe lang zullen er nog men- schen gevonden worden die zich met zulk een taak belastende noodige toebereidselen gemaakt had viel de vrouw op hare knieën en bad dat het onschuldig wicht, waaraan zij het leven had geschonkenvoor het lot der moeder bewaard mogt blijven. Zij maande Calcraft toen aan zich te haastendoch heizij de man zijne bedaardheid verloorof hoe ookhet gelukte hem niet den grendel van liet valluik te openen. Haast u 1 riep de gefollerde vrouw, die bij het hooren be wegen van den grendel een angstkreet uitstiet, welke zelfs een Engelsch graauw het bloed in de aderen cnoesl doen verstijven. Calcraft beproeft ten tweeden male den grendel weg te schuiven, doch was liet toeval of bestond er eene laatste hoop op schorsing der straf bij den man bet luik valt niet, en een tweede kreet der vrouw giert door de lucht, gevolgd door hel smeekende «haast u!" Hel graauw blijft ongevoelig, het schouwspel levert meer op dan liet verwachtte, en het berigt meldt niet dat een enkele stem van medelijden zich verhief. Eindelijk beproeft Calcraft ten derden male den grendel weg te schuiven; nu wordt liij door eenige der bij de gevangenis aangestelde personen bijgestaan, liet luik valt en nog vóór dat zij liet reeds dikmaals uitgesproken «ilecr, wees mij genadig!" had uitgesproken, viel de vrouw naar beneden, doch ten gevolge van den zoo liet schijnt, niet naar behooren ge- legden strik of strop worstelde zy gedurende twee of drie minuten onder zwaar gesteun, daar de nek niet, zoo als gewoonlijk het geval is, gebro- keu wasnadat Calcraft zich nogmaals vertoond had oin de enkcis vaster te snoeren! Indien hel akelige van dit berigt eenigzins strek ken kan het afschuwelijke der doo^jtrat testerker te doen uitkomen, dan is dit ten minste niet ver geefs geplaatst. Politieke llcvac. De dagen des jaars volgen zich opmaar gelij ken} Yieli niet. Evenmin gel ijken zich de nieuw jaarsdagen. Een lustrum geleden, in 1359, was de nieuw jaarsdag een bode des oorlogs, want Keizer Napo leon's toespraak had tol gevolg den Italiaansch- 0 istenrijksclien kryg, doch op den Nieuwjaarsdag van 1864 sprak hij in vredelievenden zin uitte de hoop, dat de verwikkelingenwaarvan sommige gedeelten van Europa thans het tooneel zijn uit den weg zullen worden geruimd door den geest vau verzoening die de gekroonde hoofden bezielt, en wendde hij zich tot den Amenkaanschen Gezant zeggende: ik hoop. dat het jaar 1864 getuige zal wezen van de verzoening tusschen Noord eu Zuid. De gansche wereld zegt Amen op diewcnschen; maar zal hel er beter op worden Zal men op houden io Polen te vechtente moorden en te siberiseren Zal het in Italië en llongarijë rustig blijven? In Sleeswijk-llolsteiuin Griekenland, in Mexico, in Japan, in Noord-Ainerika rustig worden? Menigeen meent: nog zoo spoedig niet. Buitengewoon nieuws is er in de laatste dagen niet; het oude jaar is in het nieuwe gesmolten, echter de politieke wolkeu bleven hangenen of nu al door den Franschen Keizer fraai over den vrede is geredeneerdmen is er geen stap nider bij gekomenen zelfs verneemt mendat de aanslaande Hertog van Sleeswyk-llolstein uniformen en wapeus heeft besteld voor liet legertjedat hy in zijne uieuw te bakken Staten wil oprigten, waartoe hij eene leenitig denkt te sluiten. Er zijn nog een aantal Regeringendie plan hebben in 1864 veel ter leen te vragen, zoodat er alle kans beslaat dc elïectcnlyst in 1864 weder

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1