AHERSFOORTSGHE G O V R A N NIEUWSBLAD dee CENTRAA NOORDOOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN Jfö 1111. van DJNGSDAG, ó2 January dS64. Dit Blad verschijnt (les üingsdngi en frijdags.De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 raamden legale Advertcntiën per regel 15 Cents, behalve het Zcgelregt. Afzonderlijke i Amersfoort, Uur eau Amertfoortsohe Courant, Langstraat, Wijk F, N°. 43. over ƒ0.11). de Oll'le Visclu Van Vdvcrtcnliën1 tot G regels 60Cents, elke regel meerder 10 Cents; Brieven franco. Bestellingen bij den Uilgever A. II. van Cleeff, te •kt, z»a ui Ir I»j alle Boekhandelaren en Posl-Directearen in bet Rijk. NOTIFICATIE. DE GEDEPUTEERDE STATEN VAS de PROVINCIE UTItbC/IT Voorzieningen willende nemen tot bet doen opmaken der lijsten van de hoogsl-aangeslagenen in 's Rijks belas tingen ter benoeming van leden der Eerste Kamer van de Staten-Generaal Gelet op de artt. 72 en 73 der Wet van 4 Julij 1850 (Staatsblad n°. 37) regelende bet Kiesregtenz. Noodigen de inwonc s van dit gewest uil. om. bijaldien zij elders in 's Rijks directe belastingen zijn aangeslagen daarvan vóór den 1. April 1SG4 te dien blijk.,,. En zal deze op de gewone wijze worden nlg.-knndigd en aangeplakt. Utrechtden 7. Januarij 1861. Gedeputeerde Stalen roe VAN DOORN. Coorzi't, C. W. MOORREES, G, -//ïer. AMERSFOORT11 Januarij 18G4. Naar wij vernemen is door de Commissie voor den Cecostnmecrden Oplogt alhier met bijdrage van cenige led-at. aau den Heer K. dcRooij, hun medelid, en als lidman der Kozakken hij dezen opmat eefiin-jeerd hchhende. eene herinnering daar- aau vereerd, heslaande uit een gouden Kozak, v-rvaardiü 1 in de fabriek van den heer van Kempen te Voorburg. In liet laatst van de maand Junij va., dit jaar zal te Haarlem hel Noderlandsche Landhuis- hotidkundig Congres worden gehouden. Daarbij zullen ook de belangen tan den kolonialen landbouw worden overwogenen wel hel bebouwen van den prond door stoomkracht; de ie verwachten invloed van den aanleg van den spoorweg op den land bouw; de katoentcell bij de tegenwoordige prijzen de behoefte aan heines iug van suikergrondende meerdere deugdelijkheid van hel zwarte suikerriet lie waarde van de indigo-cultuur, en de vraag, waarom de uitvoer van de voortbrengselen van den klapperboom en van andetc oliijn niet even pro, spet iclief kan worden op Java als op Ceylon. II,. circulatie van Belgische koperen munl- ii is tegenwoordig te Breda zoo groot, dat meer Belgische dan Nederlandsche centen in den handel aantreft. Ook te Amersfoort neemt liet aantal Belgische centen in den laalslen tijd weer hand over hand toe. Men meldt uil Leiden van 7 Januarij De behandeling cener verordeeling op het brand- wezen werd heden in de gemeenteraad uitgesteld tengevolge het voorstel van den lieer Driessen, tot het° aanschaffen ceticr stoombrandspuitwaarvan bij de nuttige werking door voorbeelden aantoonde. Vrijdag avond ten 5 ure is door eene gas- ontploffing brand ontstaan in de woning van A. Ert, op de Wecspcrstraat bij de Keizersgracht te Amsterdam. Door de werking van vijf spuiten was de brand in een groot uur tijds gebluscht. Het perceel is geheel uitgebrand. Zekere Antonia Chasteletnaaister, woon achtig te Dordrecht, stond Vrijdag voor het prov. gereglshof in Zuid-Holland te regt in hooger beroep. Deze vrouw, hoezeer slechts acht en twintig jaren oudis bereids zeventien malen wegens verschil lende misdrijven veroordeeld en heeft ook reeds drie malen cellulaire gevangenisstraf ondergaan. Nu laatstelijk was zij op nieuw voor de regtbank te Dordrecht aangeklaagd, wegens zes verschillende misdrijven in de Maand October j.l. door haar gepleegd. De regtbank aldaar verklaarde haar schul dig aan vijf daarvan en veroordeelde haar deswege lot zes weken gevangenisstraf en twee geldboeten, doch verklaarde haar niet schuldig en sprak haar vrij wegens het zesde haar ten laste gelegde feit zijnde diefstal van vier muntbiljetten. Vin die laatste vrijspraak kwam de officier van justitie in hooger beroep bij bet bof van Zuid-Hollandhet welk zich Vrijdag inet de behandeling dier zaak bezi" hield. De advocaat-generaal air. van Maaneu wees ook op haar' slecht levensgedrag en rekwi- reerde vernietiging van het vonnis der regtbank te Dordrechtwaarhij zij is vrijgesproken van bovenvermelden diefstaleti dat zij ter dier zake door het hof zal worden schuldig verklaard en veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tijd van een jaar. Aanstaanden Donderdag zal bet hof uitspraak doen. De redacteuren van liet Shtisch Weekblad te Aardenburg hebben cassatie auugeteekend van het vonnis van het prov. gereglshof in Zeeland, waarbij zij in In,une hoedanigheid, in booger beroep zijn schuldig verklaard aan boon in een gedrukt geschrift, bet- welk verspreid is, ten laste van den burgemeester van Breskens, en is bevestigd het vonnis der arrondisscmcnts-regtbankwelke hen Ie dier zake heeft veroordeeld tot eene geldboete Tan 20 en in de kosten van hel geding. liet zal den vrienden van orde en matigheid zeker aangenaam zijn te vernemen dat verschil lende Qrma's van handel en nijverheid in Neder land krachtig medewerken oin liet gebruik van sterken drank te werendoor verbodsbepalingen tegen den sterken drank in te voeren en gestreng te doen handhaven, waar hunne werklieden in hun dienst arbeiden. Voor 2 jaren was reeds bekend dat, behalve vroe ger Termeldcook nog de volgende firma's het drinken en schenken van sterken drank in hunn: werk- en bergplaatsen met wegzending straffen f suikerfabriekende IIH. Spaklcr en Terrode s| Ko°y J lettergieterij Tetterode •5 fabriek Paul van Vlissingen b I i a van Rossum en Wintz (EntrepOtdok Botterdam Handelmaatschappij. In elke werk- en bergplaats van de heeren Solo- monson en Co. is dezer dagen opschangen, alsmede in al de bergplaatsen van de Internationale crediet- en bandelsvereenigin^ Rotterdam" het volg REGLEMENT. Art. 1. De werklieden mogen gedurende de hun opge dragen werkzaamheden geen sterken drank hoegenaamd gebruiken of schenken. Art. 2. De baas of wie anders toezigt houdtis ver antwoordelijk voor iedere overtreding van dit verbod. Art. 3. Al de wordt met verbeurte het werk weggezonden slag heu.iliu van art. 1. overtreedt van zijn dagg'ld onmidilelijk van cn hij herhaling voor altijd ont Art 4. Ten it reglement d. an elk der werklied, Bij de e gronde hel tendlieid voor te komen, wordt tas ol' dengene die toezigt houdt, icdegedccld. nber-storineu, die zoo vele schepen geristis vergaau een groot Hamburgsch schip, Williehnibarijmet een aantal landverhuizers voor Australië aan boord, van welke slechts enkele gered zijn. Van een dier weinigen, als door een wonder den dood unlkoinenis een brief aan een vriend geplaatst in de Augsburgschc AU;]. Zeil. Wij outleenen daaraan het volgende «In deu nacht van Donderdag op Vrijdag gebeurde de ratnp. Driehonderd personenwaaronder de kapitein en de scheepsdocter. kwamen in de gol- veu om. liet was een der grootste schepen van Hamburg; het werd totaal uiteengeslagen, behalve hel sterk gebouwde achterschip. Wij waren vóór 14 dagen van Stade vertrokken, ten getale van 315 a 320 passagiers. Naauwelijks waren wij in open zee gekomenof de wind begon uit bet wes ten te spoken. Dat duurde onderscheidene dagen onafgebroken voort, al heviger en heviger. In plaats v?n koers tc kunuen houdeu werd liet schip on- weêrstaanbaar al meer en meer naar de kust ge dreven. In den nacht van Donderdag op Vrijdag was de orkaan tot zulk eene heftigheid geklommen, dat de zeilen als rag in flirden werden weggesla gen. Wij vreesden elk oogeublik verpletterd te worden door de neèrvallende mastendie als zwak riet bogen. De romp kraakte geweldig. Het schip wis niet langer te sturen daar het roer gebroken was. Ten een ure 's morgens liet de kapitein lua len. Men vond 17 voet water. Het schip giug IS voet diep. Wij waren verloren. Inderdaad. 111 weinige minuten gevoelden wij een onbesehrijfbaren schok liet schip zal voor en achter. Men moest de mas ten kappen, die als glas afbraken, en de brokken sloegen brcede gaten in het dekwaardoor de golven met geweld lusseliendeks stortten. Plotseling hoorde men een schrikbaar kraken: liet schip brak midden door. Al die vooruit waren, verdwenen in de diepte: in cenige seconden waren 300 peronen de eeuwigheid ingegaan inet nog enkele passagiers bevond ik mij op hel achterschip. Het talerecl ons toen voor oogen, gedoogt geene besclirijviiig: man nen vrouwenkinderen werden een oogeublik door bel woedende element been en weêr gehutseld en verdwenen voor eeuwig. Wij konden niets toe brengen. In zulke oogeublikketi denkt men alleen aan zich zeiven en de zijnen. Onze eigen toestand was verre van veilig. Ook de achtersteven zonk al diepertol dat hij in liet zand was vaslgewield. Evenwel bevonden wij ons daar nog boven liet vlak der zeeen welligt hadden wij ons daar nog kun nen houdenzotuier hel geweld der overslaande golven, die telkens een nieuwe slagtoffer wegraap- ten. Wij wierpen ons in een der booten die als ware liet verward lag in het gekapte tuig. Vóór ;;n achter ons dooden en zieltogenden. De kapitein was onder de eersten. Zaamgedrongen tegen eikan ker in de boot, verwachten wij elk oogenblik in de diepte geslingerd te zullen worden. Zoo bragten wij den nacht door. Ten 7 ure des morgens zagen wij in de verte eene sloep die zich naar de kust rigtlezij was van een schip even als het onze gestrand en bevatte liet scheepsvolk daarvan. Wij volgden haar voorbeeld. Ongelukkig was de sloep te klein om ons allen in tc nemen. Tien onzer rampgenooten moesten achter blijven tot dat de anderen in veiligheid waren gebragt. Ik was onder de eersten. De sloep verwijderde zichmaar de zee was zoo laag, dat zij weldra in bet zand lie pen. Wij zagen van verre de liedea er uitstappen cn wadende naar de kust gaan. Ziende dat wij aan ons zelvcn waren overgelatenvervaardigden wij ons een vlot, en weldra stuurden ook wij strandwaarls waartegen de golfslag ons dreef. Ook dezen nacht moesten wij onder den blooten hemel doorbrengen, maar wij waren ten minste in veilig heid. Den anderen avond ontmoeten wij einde-lijk kustbewoners, die ons met rijtuig in de naburige dor pen bragten. Eindelijk kon Jen wij nu levensvoedsel nuttigen dat wij in drie dagen niet hadden gehad. Wij bevonden ons up een eiland genaamd Ter schelling. Wij bleven er tot Woensdag, toen w(j naar ilarlingen werden overgebragt. Morgen ver trekken wij naar Amsterdam." Toen Koning Lodewijk voor het eerst het Loo te Apeldoorn zou bezoeken, werd bij door het hoofd der gemeente opgewacht, die den inwoners had uitgenoodigdzich voor het paleis te scharen om den Koning met gejuich te begroeten. De vorstelijke familie verscheen, en de landlieden hieven eenparig de kreet aan vei;.... Oranje bovenNa deze begroeting meende de schout bij de audiëntie op geene aangename ontvangst (e mogen rekenen. Doch Lodewijk trad tot zijne ver won lering hem minzaam te gemoetmet de woorden: «Mijnheer de schout, ik dank u voor de mij bereide ontvangst. Ik" heb daar echter een kreet gehoorddie misschien aan eenigen vaa mijn gevolg heeft mishaagdmij echter heeft" die kreet getroffenen ik kan het zeggen, verheugd. Het is een bewijs van gehechtheid van het volk aan een vorstin wien het zijn weldoener zag. Met zulk volk is iets te doen, en ik koester het vertrouwen dat het ook rnij gelukken zal de liefde dier goede mcuschen te winnen.Bij deze woor den stelde de Koning den sellout eeue vrij aan zienlijke som voor de gemeente ter hand, met verzoek die aau tc wenden tot welzijn der bur gers. mits voor geene artnen-instelling. Dj Koning- Lidewijks-school te Apeldoorn is de blijvende gedachtenis aan die gebeurtenis. Op den Frunsclien Noorder-spoorweg heeft den 4 dezer de van Brussel komende sneltrein ondanks de gegeven seineniugesioomd op den omnibustrein van Calais, die wegens eene be schadiging der locomotief te Pierrefilte stilstond. Vijf passagiers verloren hierbij het leven en lt) werden min of meer zwaar gewond. De personen op den snaltrein kwamen er met een zwaren schok af. De directeur der Maatschappij voor den invoer van aardolie (petroleum)" heeft aan den Times berigt dat deze Maatschappij in Wallachjjö nieuwe petroletim-bronnen ontdekt en daar reeds contracten voor de levering van 20.000 vaten ge sloten heeft. Door een van lhraïla aangekomen stoomboot zijn reeds 2S0 vaten iu Engeland aan- gebragt. en de kwaliteit van deze Waliachjjsche aardolie is volkomen gelijk aan die der Penn- sylva nischc. Politieke Heme. Het beperkt congres, door Engeland voorgesteld, ten einde de Deensch-Duitsehe kwestie te beslissen, schijnt niet te zullen bijeenkomen, hoewel Keizer Napoleon verklaard heeft daaraan te willen deel nemen. Immers, zijne toetreding zal niet veel bateu. Waarom niet Omdat ile Duilscbc Bondsverga dering uaar dat Congres, te Parijs te vergaderen, geen afgezant zal willen zenden want het is niet te denkendat de meeste aldaar congresseerende Mogendheden haar eigen werk het protocol van Loudenzullen verscheuren.

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1