AMERSFOOBTSCHE C 0 R A N NIEUWSBLAD der CENTRAA EC ft NOORDOOSTELIJKE SPOORWEGGE WESTEN, V M H AS* Y®YO>. vau DIWGSDAG, 26 January ÖS64-. Dit Blad verschijnt des Dingsdags en Vrijdag». De Abonnementsprijs is 1.50 in de 3 maanden. Van AdvertenliënI tot 6 regels 69Cents, elke regel meerder 10 Cents; legale Advcrtenliën per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummers ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever .4. van Cleeff, te Amersfoort, Bureau Amcrsfoorlsehe CourantLangstraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Viscbmarkt, zoo mede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Dirccteuren in het Rijk. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER ek WETHOUDERS vak AMERSFOORT. Gelet op art. 26 der Militiewet Doen te weten dat het register van inschrijving over bet jaar 1863 en de alphubetische naamlijstbevattende de ingeschrevenen voor de ligting der nationale militie van 1864 gedurende acht dagen te rekenen van heden 's morgens van 10 tot 1 ure op de Secretarie voor een ieder ter lezing liggen binnen welken tijd bij den lieer Commissaris des Konings bezwaren kunnen worden ingc- bragt door middel van een door de noodigc bewijsstukken gestaald verzoekschrift op ongczegeld papier intcdicncn bij den Burgemeester der woonplaats. Amersfoort, den 20 Januarij 1804. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, A. G. WIJRRS. W. L. SCIIELTUS. De BURGEMEESTER vak AMERSFOORT Brengt te kennis van de Ingezetenen dezer gemeente, dat bet door den Commissaris des Konings in deze pro vincie executoir verklaarde kohier van de Gt*oildF»e> lasting over het dienstjaar 1864 aan den Ontvanger van 's Rijks Directe Belastingen alhier is ter hand ge steld aan wien ieder verpligl is zijnen aanslag op den bij de Wel bepaalden voette voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aan geplakt te Amersfoort den 21 Januarij 1864. De Burgemeester voornoemd, - A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 25 January I8G4. Op B Januarij IGG2 werd de dienst van het telegraaf bureau lu Amersfoort geopend, liet aan* tal telegrammen was: Verzonden: OntvangenTotaal: in 1863 1008 1524 3132 1802 1148 1025 2173 aldus 400 400 ü"»0 meer in 1803 dan 1862. Wü vestigen de attentie op de 2c toonccl- voorstelling in liet abonnement, ouder directie van den Heer J. Ednard de Vries, die te Amersfoort zal gegeven worden en beslaat uit een nieuw blijspel de Bandieten, van Benedii, waarin de beste sujet ten van dal looneelgezelsebapals Mevr: Albrcgt Engelman von der Fink ens.en de lleeren Albregl, Moor, Barbiers enz: optreden, terwijl de voorstel ling wordt besloten door een lief stukje: Ju/vrouw Anljevertaald door den lieer Manits. Tevens zul het waarschijnlijk velen genoegen doeudat hel abhonnemeutwaartoe men zich k in aanmelden bij den kastelein in hot gebouw Amicitionog is open gesteld tot en met morgen Dingsdag 20 Januarij. Meu leest in de Groninger Cl. iu dato 21 Januarij uit llarlingen: Naar wij uit eene bepaald goede bron vernemen, heeft de heer I'. Verschuur, vau Amsterdam, zich noemende en schrijvende directeur der brandwaar borg-maatschappij de Adelaar, last gegeven tolde vervolging voor het kantongeregt te llarlingen van 15 personen, wegens weigerachtigheid in hel voldoen van premiën en opgelegde geldboeten. Jammer dat deze meest assuraute vau alle iulandsche assu rantiën, wier actiën voor 11 pel. in verkooping werden genomen terwijl die van andere maatschap pijen voor brandwaarborg tot 60 pel. maakten, zoo op den duur met insoliede contribuanten heeft te kampenterwijl zij nog zoo vele bewijzen van soliditeit produceert als er aanmaningen tot betaling komen opdagen. Met 's Konings verjaardag wacht men weder een promotie by het leger. Te Schiedam had de gemeenteraad dezer dagen het besluit genomen om de geneesmiddelen voor de armen te doen aanbesteden. Hij heeft echter dat besluit ingetrokken, daar het bleek dat het Koq. Besluit vau 1827zulke aanbestedingen ver biedende nog van kracht is. Tot nu leverde elk apothekertegen een goeden prijs, op zijne beurt. Nu is men voorloopig overgegaan tot de toepassing der phann. paupnrum, daar men nog terugdeinst voor de kosten van een stads-apoilieek. Men meldt uit Venlo 22 Jan. Hoe ontzettend de waarde der landerijen in de laatste jaren iu deze provincie is toegenomenkan btyken uit de prijzen die voor onteigening ten behoeve van den Staatsspoorweg worden betaald. Vernamen wy in het vorige jaardat tnen in de nabjjheid van Roermond ƒ7000 en ƒ8000 per bunder benalde thans vernemen wij dat buiten deze vesting 10,000 wordt betaald. Reeds is in de dagbladen melding gemaakt van een besluitdoor hel Zceuwsche Genootschap der Wetenschappen genomenoin tot Z. M. den Koning een adres te riglen waarin de wenschelijk- heid der afschaffing van de doodstraf in Nederland zou worden uitgesproken. Dit adres, den 18 Dec. door het uitvoerend be stuur ingezonden, is iu de vergadering van Wofensdag 6 dezer voorgelezen en gaarne maken wij gebruik, zegt de iM'uld. Ct.. van de ons verschafte gelegen heid oin hel in zjjti geheel roede te deeleo. Hel is van den volgenden inhoud o liet provinciaal Utrechlsch genootschap van kunsten en wetenschappen heeft zich lol Uwe Majes teit gewend met een adres, waarbij zijne overtuigiag wordt uitgesproken, dat de ophelliag der doodstraf in Nederland wenschelijk is. Blijkens het adres was het de bedoeling van he' geuootschap niet, zich te mengen in wat alleen aan de wetgevende magt toekomtmaar een bewijs te leveren hoezeer de overiuiging van het moge lijke en weuschelijke van zulk eene opheffing hoe langer hoe meer veld wint in Nedërlaud. Met dezelfde gevoelens bezield, heeft liet Zeeuwsch genootschap der weteuscliappen besloten dal adres eerbiedig bij Uwe Majesteit te ondersteunen. Wij weten, Sire! dat bet niet ligt in de roe ping van genootschappen gewijd aan de beoefening der wetenscliappeuontniddelijk invloed uit te oe- feuen op de vraagstukken van polilieken of socialen aard, wier beslissing toekomt aan de magten, daartoe gesteld in den slaat. Maar wanneer de beoefening der wetenschap zulk eene vereuuiging heeft geleid tot ceue vaste overtuiging op wetenschappelijk gebied dan zal hel haar immers wel gegund zijn, die overtuiging uit te spreken al moge verandering in do wetten des Rijks daarvan het gewenschte doel zijn Eu hoeveel te meer is dit hier het gevalnu de voorname grond waarop het behoud der dood straf nog wordt verdedigd is de overtuiging van hare noodzakelijkheid die bij de nalie zou bestaan, en de vrees van door de afschaffing van die slraf het gevoel van regt bij de natie te kwetsen. Wanneer loch van alle zijden stemmen opgaan om die afschaffing te vragen, en die stemmen uitgaanniet van geheel onkundigenmaar van de zoodunigen, die eerst na ernstige stndic zich eene overtuiging hebben verworven dan zal im mers weldra blijkendat die voorname grond waarop het beltoud der slraf wordt verdedigd, in Nederland niet meer bestaaten de regisover- tuiging der nulie het behoud er van niet verlangt maar de afschaffing vordert. Daarom rekenen wij het een pligt en een voor- regt voor ieder, die zulk eene overiuiging heeft, deze openbaar te makendaarom ook wensclu het Zeeuwsch genootschap zjjne overtuiging uit te spreken enwel verre van zich te laten weêr- houden door de gedachte, dal anderen hierin reeds zyn voorgegaan, veeleer de pogingen vau deze zooveel mogelijk tc ondersteunen. En bij wien, Sire! zou ons genootschap dit beter en voegzamer kunnen doen dan by Uvre Majesteit Aan U toch is het adres, dat wij ondersteunen gerigt gewordenuw hart wij zyn er van over tuigd verlangt de afschaffing evenzeer als wij. liet zonde eene van de roemrijkste geheurleuissen Uwer Regering zijn, als, tijdens die Regering, die afschaffingdoor zoovelen tot nu toe te ver geefs gewensebt. tol stand kwam. De gronden die er voor pleitenop nieuw te ontwikkelenkomt ons overbodig voor. Zoo dik wijls zijn deze uiteengezet, dat w(j slechts zouden kunnen herhalen wat reeds anderen hebben ge zegddaarom verklaren wij liever met den inhoud van het adres, dat wij nu oudersteuneuons geheel te verecoigen. Uwe Majesteit vergunne ons alleen daarby te voegen, dal by den twyfel, die bij sommigen uog bestaat, of de doodstraf al of niet noodzake lijk is: die vraag alleen voor goed zul beslist zijn als de proef daarvan door de opheffing der straf is genomen, en bel hier dus alleen geldt de vraag kan «lie proef, zonder gevaar voor do maatschappij in Nederland genomen worden? En als wjj dan zienhoc men in andere lan den zonder ccnige nadeelige gevolgenlot de afschaffing der doodstraf is overgegaan hoe tot nu toezonder vermeerdering van het aantal der misdadendie straf ook sedert eenigen Ifjd in Nederland niet meer wordt uitgevoerd hoe dit zelfs geschiedt nu, terwijl geene andere speciale straf daarvoor is in de plaats getredenals wij het oog slaan op den rustigen aard van het Nederlaudscbe volkde veiligheidwaarin de maatschappij verkeert, en de onbetwistbare ge makkelijkheid die in ons vaderland bestaat om gevaarlijke misdadigers onschadelijk te maken zonder hen van hel leven te berooven, dan ver- meenen wij als onze overtuiging te mogen uitspre ken dat de lijd gekomen is om in Nederland uit de rij der straffen de straf te doen verdwijnen, die alle'en kan gereglvaardigd worden zoo lang zjj voor het behoud der maatschappij noodzakelijk is." «'t Welk doende" enz. Ook werd in deze vergadering mededeeling ge daan van het door den Minister van Justitie op 's Konings last gegeven antwoord, luidende, dat de in het adres aangevoerde grondenbij eene aanstaande herziening der Nederlandsche strafwet geving een onderwerp van ernstige overweging zullen uilmaken. Het Portugeesche gouvernement heeft den 11 dezer aan de kamer van afgevaardigden eene voordragt tot afschaffing der doodstraf gedaan. Het stelt voor die straf alleen te behouden voor zekere militaire misdaden gepleegd ia eenen oorlog tegen eene builenlandsche Mogendheid. Onder de gemeente Kaatsheuvel is in de laat ste koude dagen eene moeder met haar kind dood gevroren. Te Belfast bevindt zich thans een Fransche reuslang 8 voet cn wegende 420 Engelsche pon den. De omvang van het hoofd is 2 voet 3 duim, de lengte van den bovenarm 1 voelS J- duim die van den voorarm 1 voet 4 duim de omtrek van den voorarm 1 voel 4 duim, die van den mid delsten viugcr 3 duim breedte der hand 8J- duim, lengte van het dijbeen 2 voet GJ duim en die van het scheenheeu 2 voet 1 duim omtrek der borst 4 voet G duiin, breedte van schouder 1 voel lij duim en leugte der uitgestrekte armen 4 voet en i duim. In de vorige week was het te Weenea en te Leipzig kouder dan het hier dezen winter geweest is. Den 10 dezer was het er kouder dan het hier te laude ooit was. Te St. Peietsburg daarentegeo was de koude niet grooter dan te Romeul. 4 graden. Ook daarin hecrscht eene Holsteinsche verwarring. Het congres te Washington heeft inet 88 stem men tegen 21 ceue motie aangenomen, strekkende dat elk voorstel tol onderhandelingen met de Zuide lijken moet worden verworpen. Uit deze stemming blijkt de meerderheid voor het krachtdadig door zetten van den oorlog veel grooter te zijn dan bij du laatste steinmiugen. Üie ommekeer is dus op merkelijk. In eene beschouwing over het beste stelsel van oorlogvoeren ter zee viudeu wy belangrijke opgaven omtrent de maritieme krachten der beide stryd- voerende partijen. De Vereenigde Staten vaa Noord- Atnerika bezitten 500 schepeuwaaronder 75 ge pantserde, alzoo het dubbele getal van de schepeu die Engelaud en Frankrijk te zamen bezilleu. In wü'erwil van deze groote magtschuimen acht of ticu kaperschepen der Zuidelijken naar hartelust de zee maken op alle koopvaardijschepen der Noor delijken jagt en brengeu hunueu handel verliezen toe welke niet te berekenen zijn. Te vergeefs zenden de Noordelijken op de kapers hunne beste schepeu af; ie vergeefs leggen zij dezen hindeclaag op hin derlaag de sloutmocdigcn ontkomen aan alle strik ken hun gespannen eu lagcheu om de pogingen die het noorden legen hen in het werk srelt. Suêller dan de gedachteonbereikbaar als de vogelbe vinden zich de kapers der Zuidelijken overal ca nergens, eu iedereu dag treft de noordelijke koop vaardij oen zwaar verlies. «Welk eene les, zoo wordt verder gezegd10 zeeschuimers zyn de ondergang der koopvaurdy vau Noord-Amerika welke door ceue oorlogsvloot van 500 goed uitge ruste schepen beschermd wordtGedurende twee jaren wordt het Noordeu door het Zuiden op deze wijze bestookt cn verlamd, tcrwjjl in al dien tyd uog geen kaper is opgebragt."

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1