AHBRSFOORTSGHE GODRAK NIEUWSBLAD dek CENTRAAL NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN/'M') M 1117. van DJNGSDAG, 2 February JS64-. Dit Blad verschijnt des Uingtdugt en Prijdagt. l)e Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 ralen. Van V IverteotiënI tot 6 regels 69 Centselke regel meerder 10 Cents; legale Advertenliën per regel 15 Cents, behalve het Zegclregt. - Afzonderlijke nummers f0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. II. van Cleeff, te Amersloort, llureuu AmersfoorltcUe CourantLangstraat, Wijle F, 43. over de Oulc Viscli i» irkttoo mele bij alle Boekhui lelircn en I'ost-Directeuren in het Rijk. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMEHSFOOIIT, Gewen de aanschrijving van den Heer Commissaris des Konings in de provincie Ulreclit van den 18 Janu- arij 1864, N°. 3 N. M. en S. (Provinciaal-blad N°. 13); Gelet op de artt. 27 en 98 der Wet van den 19 Au gustus 1861 (Staatsblad N°. 72). benevens artt. 20 en 21 van het Koninklijk Besluit d.d. 8 Mei 1862 (Staats blad N®. 40); Doen te welen, dat de loling der in het vorig jaar voor de Militie ingeschrevenen behoorende tot de ligting van I86V, in hel gelionw Amicitia aan het Plantsoen, tussclien de Utrechtsche en Slijkpoorten alhier gelegen, zal. geschieden op Maandag den 15 February I8GV. aautevaugeu teu twaalf ure des middags. En voorts dat op Donderdag. den 11 Februari] aan staande 's voormiildags van 10 tol I uur des namid dags, door of van wege de lotelingcn (gesteund door twee getuigen) hij den Burgemeester ten raadbuize aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften vermeld in de 2 en 3 zinsneden van art. 53 der Wet ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst, of op grond van te zijn eenige wettige zoon (zonder een of meer halve broeders te hebben); luidende voor meld arl. 53 in zijn geheel als volgt «Om vrijstelling wegens eigen militaire dienst of «die van broeders tc verkrijgen moet rnen overleg- gen een paspoort of ander bewijs van ontslag of een uittreksel uit het Stamboek of een bewijs van «werkelijke dienst. Ter bekoming van vrijstelling wegens broeder- dienst moet men bovendien overleggen ecu geluig- schrift van den Burgemeesterwaaruit het getal zonen tot liet gezin behoorende blijkt. Vrijstelling als eenige wettige zoon wordt verleend op overlegging van een getuigschrift van den Burge- meesterwaaruil blijkt dat men eenige wettige En art. 21 van aangehaald Koninklijk Besluit liet bewijsstuk vermeld in de eerste zinsnede van art. 53 der Wet, wordt ten minste tien dagen vóór den dag (den tweeden Maandag in Maart), waarop de eerste zitting van den Militieraad wordt geopend, ingeleverd bij den Burgemeester der gemeente in welke de loteling. die vrijstelling verlangt wegens eigen militaire dienst of die van eenen broeder of «broeders, voor de Militie is ingeschreven." Amersfoort, den 30 January 18(34. Burgemeester en Wethouders voornoemd l)c Burgemeester De Secretaris. A. G. WIJEBS. W. L. SCIIELTUS. AMERSFÖÖÏÏT7l Fobruarij 18647 Vrijdag jongst!, geschiedde in de Synagoge te Amersfoort de inwijding cencr nieuwe Wetsrol door een aantal ledematen aan de gemeente ten geschenke gegeven. Bij deze inwijdingwelke met bijzondere feestelijke plegligbeid gepaard ging. werden de gezangen (eipresselijk «laarvoor door den W. E. lieer Jb. Lopes Cardoso Jr. in bet lie- breetnvsch vervaardigd en in de Nederl. taal ver taald) gezongen door den Voorzanger en vijftien koorzangers terwijl de feestrede werd gehouden door den W. E. lieer waarn. Opperrabijn van het Synagogaal ressort Amersfoort. Op deze wetsrol prijkt ccnc prachtige zilveren kroongeschenk van den heer K. de Rooij alhieren vervaardigd in de fabriek van den Heer van Kempen te Voorburg. Door de scherpzinnigheid der surveillcereude rnagt heeft Zaturdag avond j.l. weder op het grondgebied van Amersfoort eene aanhouding plaats gehad van 250 kannen jenever. Men schrijft ons uit lluttcin: De hoop, die incu koesterde, om na een zacli- ten winter, in Maart 1864 de IJsselspoorbrug te gebruiken, is door de vorst zeer vertraagd om dat men voor den doorgang vau het ijs door de brug vele steiger werken heeft moeten afbreken. Hoewel de brug niets door bet ijs geleden heeft zal zulks toch wel ceue vertraging van ruim twee maanden te weeg brengen. Men schrijft ons uit Harderwijk De algcineenc vergadering van de Geldersclio maatschappij van Landbouw zal in Jutiij Ie Har derwijk gehouden worden. Men vertrouwt en vleit zich dat zij door de gemakkelijke gemeenschap druk zal bezocht worden. De deelneming tot hedenzelfs van Amersfoort en omstrekenom die feestenals: tentoonstellingvolksvermakelijk heden, enz., Ier gelegenheid van die vergadering te geven, te ondersteunen, is vrij aanzicnl.jk en overtreft nu reeds de verwachting. Men meldt uit Zutphen vao 28 Jan. In den afgoloopen nacht ten 2 ore werden de inwoners onzer stad uit den slaan gewekt gewekt door de drie traditionele kanonschoten welke den volke aankondigden dat de IJssel was losgegaan en de ijsgang doorging. Honderden stonden van hunne legersteden op en snelden naar de rivier zijde, om het oude, doch altijd groolsche schouw spel te aanschouwen. Alles is geregeld afgeloopen, en onze hulpbrug heeft zich goed gehouden en bijna niets geleden. Men meldt uit Utrecht van 28 Jan. Even als ir vorige jaren zullen gedurende de zomermaanden weder bij liet bat. mineurs en sappeors alhier worden* gedetacheerd officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten vao de ver schillende infanteric-rcgem-nten. ten einde de prac- lischc oefeningen van dat bat. bij te wonen, en om daarmede in de legerplaats te Zeist gekampeerd te worden. Zeker eigenaar van kippen vermiste sedert geruime» tijd eene kip. Was zij uit gastreeren gegaan en op de heen of terugreis jammerlijk om 't leven gekomen Was zij geschaakt door den een of anderen gekamden en gespoorden Don Juan uil de huur'. Had zij om welke redenen dan ook de pooten aan zich zelve geslagen? Niemand wist het. Maar ziet Zondag morgen kwam de verloren dochter in den harem terug gevolgd door seven kiekens Die zich 't meest verwonderde was de haan. Sedert jaren heeft men in Noord-Amerika zulk een strengen winter niet gehad als thans en ontzettend zijn de opgaven vun onheilen door de strenge vorst aangerigt. Een daarvan gaat alle beschrijving te boven. Ongeveer dertig mijlen van de grensscheiding lus- scben de staten Michigan en Indiana leefde een Duitschcr. Kreutzer genaamd, met zijne vrouw en vyf kinderen, liet ouJsle was een knaap van 7 jaren, de volgende een zoon van 5 jaren en de drie overigen meisjes, het jongste nog slechts een zuigeling. Het landschap is zeer heuvelachtig, zoo dat de sneeuw de wegen versperd had vpor voet gangers. Toen de diligence van Crown Pointeen plaatsje in de nabijheid, daar voorbijkwam, vond dc koetsier hel huis van Kreutzer afgebrand, naar allen schijn den vorigen nacht, maar niemand van het huisgezin was te ontdekken. Een mijl verder echter zag hij tot zijn schrik den vader en twee zonen in de sneeuw, doodgevroren. De vader hield zijne twee oudste zonen in de armen en scheen er mede gevallen te zijndoor de hevige vorst over mand. De koetsier plaatste de drie lijken in dc diligence, maar naauw was zij een kwarltnijl ge vorderd, of liet oudste meisje werd gevonden, gewikkeld in een shawlwaarin de moeder het waarschijnlijk nog leven! had achtergelaten, inde hoop dat eeu of ander reiziger het redden inogt. Ook dat lijkje werd in den wagen geplaatstdie op nieuw voortging op den eenzamen weg, en dat slechts om na ceu kort tijdsverloop de levenlooze overblijfselen van de moeder en de twee jongste kinderen te vinden. Het lijk van de moeder stond regtop in de sneeuw, de kinderen in hare armen, het jongste aan de horstDe koetsier brugl do lijken aan het naaste station. Centreville, waar de inwoners aan de betreurenswaardige slaglotl'ors eene behoorlijke begrafenis bezorgden. Door eene vriendelijke luiul ontvangt men hel volgende verhaal omtrent liet gebeurde met het Engelsche schip Ivalanchc en de Alabama, door deu gezagvoerder van de Avalanche zei ven opgemaakt Donderdag 19 Nov. Des morgens op de hoogte van Sou«outon Island. Er werd O. N. 0. op een afstand van 10 mijlen eene ten anker liggende stoomboot bespeurd, de Nedeil. vlag in top voe rende. Tea twee en een half uur kwamen twee gewapende sloepenen de oflicieren vorderden inzage van de scheepspapieren, wal ik weigcde daat de Avalanche een Engolsch schip was. en niemand hot regt had mij iu de voorzetting mijner reizc te belemmeren. De ollieieren evenwel antwoord den dat zij vermoedden dat het schip cco Atnc- rikaansch schip was en dat de stoombootvan waar zij gezonden waren het kaperschip Alabama was. De gezagvoerder van de Alabama gaf een tee- ken om het anker te laten vallen, en daar ik onder hel bereik van zijn geschut was, zoo achtte ik het geraden dit te doen. Ten drie ure lagen wi, op een mijl afstand van de Alabama ten anker. De officieren vroegen mijne papieren om die door den gezagvoerder Semrnes zelf te doen onderzoeken. De officieren verwijderden zich toen en kwamen ten half vijf weder met de papieren terug, vergezeld van den kapitein Lucas cn Mr. Neves, passagier, en de bemanning van het voor eenige dagen door de Alabama genomen schip Contest. Zij berigtten tnij dat ik mijne reis kon vervolgen, mits ik deze personen te Batavia of te Anjer aan wal zette. Ik beloofde dit en vervolgde mijne reis. De officier en de bemanning van de Alabama schenen mij menschen te zijn zoo als ik er nog nimmer ont moet had. Alle hoffelijkheid schenen zij afgelegd te hebben, alvorens zij de Avalanche beklommen. De bemanning heeft veel van een troep Boekaniers. Kapitein Lucas verhaalde mij-dat meu hem en zijn volk alle kleederen ontnomen bad. Dezer dagen overleed te Kampen de heer W. de Tourion Bryns, gepensioneerd luitenant-kolonel, in den ouderdom van 93 jaren. De overledene had vier Vorsten uit het huis van Oranje gediend. In 1788 als garde dn corps in dienst getreden, was hij prins Willem V naar Engelaad gevolgd in 1795 later diende hij als kapitein onder Willem I als majoor onder Willem U en eindelijk als luitenant kolonel onder Willem Hl. De bekende hertog de Luynes heeft te Toalon een klem stoomschip doen bouwendat uit elkander kan worden genomen en waarmede hij voornemens is eene groote reis te ondernemen. Hij zal eeist de belangrijkste punten aan de Middellandsche zee be- bezockcnvervolgens zijn schip van Syrië over Judea naar de Doodc Zee doen brengen cn aldaar weten schappelijke onderzoekingen doen. Van daar vertrekt hij weder naar de Middellandsche zeestevent de Zwarte Zee en de Zee van Azof inden Don op en do Wolga af tot aan de Kaspische Zee. Op kameelen wordt het schip benevens dc bemanning alsdan ver voerd naar Mosulde loop en oevers van den Euph- raut en Tigris worden onderzocht en door de Persi- schc en Arabische golfde reis naar de Middellandsche Zee hervat. Het vaartuig is een meesterstuk van hechtheid sierlijkheid en gemak cn kan in 24 uren uit elkander genomen en weder in elkander gezet worden Do Ministeriële porlefeulles liggen in Belde nog altijd op de groeue talel voor het nemen" maar er is geen ambitie. Op elke daarvan ligt 24,000 francs en toch durft men er niet aan. De liberale partij die heen ging bleef op eenige deslantie staan en roept eiken clericaaldie dc hand uitsteekt, toe: «raak er eens aan!" Eu zooveel licht is er door de liberale partij op de tafel geplaatst, dat de ultramontaanscbe dompers te klein zijnom het te verbergen. Koning Leopolddie in alle boeken der aarde raad geeft, is nu in zijue eigene huishouding ver legen. CO 11 RESPONDED TIE. Eenige kooplieden vragenwanneer de Centraal- Spoorweg-Maatschappij zal voldoen aan den wensch. onlangs in dit blad uitgedrukt, om te Amersfoort, min of meer in het centrum van de stad, een bcstclkantoor op te riglen Alles pleit voor deze oprigling, welke spoedigst mogelijk wordt verwacht, en ook in liet welbegrepen belang der spoorweg maatschappij niet langer mag worden uitgesteld. Vele aandeelhouders in den Conlraal-Spoorweg achten hel doelmatigdat 6 a 8 commissarissen ovit den Ceutraal-Spoorweg worden benoemd strijdende dit niet met de statuten. Zij zouden al leen een adristrend collcgie voor spoor wegaange- legenhcdeu dienen uiltemakeogenietende geen honorarium doch rembours van kosten erlangende. De leden van dat collegia behoorden Ie worden gekozen uit de primitieve inschryvers in den Gen- traul-Spooi weghun getal te verdeden 2 uit Utrecht. 2 uil Zwolle, 1 of 2 uit Amersfoort en 1 of 2 uit llarderwyk.

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1