AIIRSFOORTSCHE COURA NIEUWSBLAD dee CENTRAA# en NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGE WESTEN M 1122. van T RIJ DAG, d9 February JS6i. inWIHWVUÏVUTPV v SPAARBANK. Het Betluur zal zijne eerstvolgende zitting houden op IMnnndng 11 Februari] e. k. ten Haadhuize te Amersfoortdes namiddags van 19 tot 1 ure. VAN DE POLL, Secrstarit. Hit m.d u,,C, e„yj„7,. |k \!„,,.„eil„„,,prjj. i, /"l.sa j„ ,1,3 .„„„l.., v„ I l.t«cej,l.60C..U, ,lk, r.g.l .„dn l(IC,.t.; k,,l< AJ.ertwitien p.r re*. I I, Onl.Ji.h.ln h,l Z«J«lr5l. i/Wfcrff,», f. 1.1». Bnl.llin;.. bij d.n ültj.r.r A. H. On ff, t. Ainrr.loorlr.fr.rUck. CW..I, Lupin,!. IV,jk p. Vi.el. .ril. m.l. bij ,11. IWlh.nl.l.rr, e. P.,l-Dir,.Ie.rn. in brl Rijk. en koude. Bij het onderzoeken der kamer vond meo roor ongereer 7000 pd. st (ƒ84,000.) gelds waardig papier en andere voorwerpen benevens een aantal kleederen en een grooten voorraad steenkolen en levensmiddelen. Gedurende de he vigste koude was bij niet te bewegen vuur aan te leggen, en de uitgeteerde toestand zijns ligcbaams bewees, dat hem het noodige ontbroken had. Dezer dagen werd te Marrum eene oude vrouw ter aarde besteld, die bijna 84 jaren tel de. bare twee zusters en een broeder, die nog in leven zijn, tellen te zamen 2.36 jaren, zoodat zjj met hun tieren bijna 320 jaren uitmaakten, liet buitengewone van dien hoogen ouderdom valt nog meer in 'toog, als men in aanmerking neemtdat deze tier personen nimmer andere broeders of zusters hebben gebaden de overle- dene dus de eerste is, die uit het gezin is weg gerukt. Een te Helder woonachtig persoon, tader tan een viertal zonenhield dezer dagen wegens amhslhczighcden tijdelijk verblijf in eene nabu rige gemeente. Achtereenvolgens hadden drie zyner zonen voor verschillende liglingen der Nationale Militie vrijgelootde jongste zoon was nu aau de beurtom door het trekken tan een lot zich voor de krijgsdienst aangewezen, of daarvan vrij gesteld te zien. De vader deed eenige dagen voor de loting bet verzoekdatterstond na het be kend worden van den uitslag, hem die per tele graaf zou worden medegedeeld. Aan dit verzoek werd gevolg gegeven, want eenige oogenblikkea nadat de lOjarige jongeling, volgens aloud ge bruik inet het nummer op de petbet lokaal der loting had veriatenzond zijn oudste broeder aan het adres des vaders per telegraaf dit be- rigt: Mattheus XVII, vers 26, laatste ge deelte. Volgens den Courtier du Havre heeft men thans in de oude en nieuwe wereld te zamen genomen 8258 vrijmetselaars-loges met ongeveer 500,000 werkende leden. Hel aantal niet active en afgetreden leden bedraagt daarentegen nage noeg 3 inillioen. Daaronder zijn zeker ook de doodeo begrepen De Vigie du Cherbourg meldt uit Senegal dat in den vroegen morgen tan 30 December drie honderd man tan een Frausch expeditiecorps door de iulanders overvallen en met uitzondering vau spahis, wien het gelukte te ontsnappentermoord zijn. Onder de gedooden herinden zich een kapitein der genie, een kapitein der marine-infanterie, een tweede luitenant der spahis en een officier tan administratie. Generaal Faidherbe, Gouverneur der Kolonie, heeft onmiddelijk na het vernemen tan de ramp den vyand achtervolgd en een schitterende wraak genomen. AMERSFOORT. 18 February 1864. Van meer dan ééae geloofwaardige zyde deelt men ons welwillend mededat de spoorweg van Amsterdam op Zutphen, met wijziging in de oor- spronkelyke concessiezal worden gelegd over Hilversum tot Amersfoortaldaar zal een tweede spoor naast het reeds bestaande tan den Centraal- Spoorweg worden gelegdaldusdubbel spoor tot Nykerkvan Nykerk loopt de nieuwe spoorweg tot Zutphen. De verhuring tan Landerijen, toor den tyd van zes jarenop heden door Burgemeester en Wethouders van Amersfoort gehoudenis door hen gegund voor eene gezamenlijke som tan ƒ2277 in het jaar. De.vorige maal bedroeg, de huur ƒ2373. Op morgen middag ten 12 ure. ter gelegen heid der verjaring tan Zijne Majes'rit onzen geëerhiedigden Koning, zal op het terrein genaamd liet Kalfsocld huiten de Utrcchtsche poort gioote parade worden gehouden waarbij de d.d. Schutterij en 2 batterijen tan het Regeinenl Vei l-Artillerie zullen tegenwoordig zijn de parade wordt ge- kommandeerd door den lieer Majoor d'llainecourt. Des avonds zal door de 11.11. Onderollicieren tan het Regement Veld Artillerie een groot hal wor den gegeten ten huize tan den Heer Schimmel in het Logement de Goude Zwaan, en de 11.11. On derollicieren der d.d. Schutterij zullen op dien avond een Souper hebben ten huize tan den Heer Stork op dc Laugegracht. Zondag j.l. werd te Giessendam hetestigd door Ds. IlolwerdaPred. te C.orinchemdc kan didaat J. tan Loon als hulppredikant aldaar. Een der voornaamste gebouwen van Botter dam het voormalige Grmeenlandshuis van Schieland, binnen welks muren aanzienlijke kunstschatten werden bewaard is in weinige uren tijds ternield. De brand openbaarde zich eergister omstreeks half drie ure des nachts het eerst aan de zijde der Paauwensieegen wel aan de middenste zolder vensters. Mei eene buitengewone snelheid verspreid de de vlain zich tan daar. zoowel naar de zyde van den Schiedamschen Dijk als naar den ach terkant bij het plein en sloeg weldrana over die geheele verdieping hel gebouw te zijn doorge drongen. van alle vier hoeken uit ramen en dak, terwijl inmiddels het vuur zich voornamelijk in het middenste gedeelte van bet kapwerk vertoonde ten gevolge waarvan de schoorsleenen weldra ston den te waggelen en eindelijkeen groot gedeelte van den nok medeslepende naar binnen instortten. Iotusschen zette de brandweer hare yverige pogin gen krachtig voort; doch zóó hevig werkte het tuur, dat in weerwil tan alle pogingen het gebouw ten 8 ure, met uitzondering van de benedenste verdieping, nagenoeg geheel uitgebrand was. ler- wjjl ten 10 ure de vlammen zich nog allerwege op de puinhoopeti vertoonden en den geheelen dag de spuiten moesten blijven werken om eene nieuwe uitbarsting van het smeulende houtwerk te keer te gaan. Des namiddags ten 3 ure had het gebouw, inzonderheid aau de zijde der Korte Hoogstraat, reeds geheel en al het voorkomen eener ruïne, terwijl overigens de passage aan de Noord- en Zuidzijde zelfs toen nog zeer gevaarlijk bleef. Van des voormiddags tot legen den avond zag men nog, zoowel boten als beneden, op verschillende punten de vlammen uit het minder bereikbare houtwerk opflikkeren. Naar wy vernemen zyn tan de collectie schil ders. ukkeneen 380tai bedragende, slechts 170 gered. Ook van de portefeuilles met tcekeningen Zjjn vele behouden. Dc groote collectie Japansch porseleinmede in het museum voorhandenis gebeel vernield. Gelukkig heeft men by dit onheil geen verlies van menschenlevens te betreureuofschoon daar entegen sommige personen brandwonden en ander letsel bekwamen. Zoo verneemt men, dat de heer Gardinaalcommissaris van policic, die zich in de Paauwensteeg by den zyrnuur van het gebouw bevond juist op het oogenblik dat een brandend zolderkozyn met eenige sleenen naar beucden kwam, door een balk op het hoofd en legen de borst getroffen werd waardoor hij op den grond viel en zich vrij ernstig aan de hand en het been bezeerde. Verder werden onderscheidene personen door de neérvallende goot lij sten en brokken muur getroffen. Mevrouw de weduwe D. Pruimers is Zaturdag weder van des voormiddags tien uur tot des na middags drie uur in de bekende strafzaak voor den regter-commissaris in verhoor geweest. Een allervreemst geval deed zich (Maandag) bij de regtbank te 'sGravcnhage voor. Er stond te regt zekere B.aangeklaagd van medepligligheul aan diefstal. Maar wie was nu de dief? De eerste getuige in deze zaak verklaarde ondereede: lk heb gestolenik ben de dief" en bragt de gewigtigste bezwaren bij tegen den aangeklaagde medepligtige. En toch kon en mogt hij niet als dief vervolgd wordenomdat de diefstal gepleegd is bij zijnen vader.Te regt mogt de verdediger, de adv. Mr. Jac. van Gigcher op wijzen, dat in het belang der moraliteit aan dien beëedigden getuige niet veel geloof inngt worden gehecht. De suhstituut-olficier van justitie, Mr. Raedt van Oldenlurneveldhield de aanklagl vol, en relcwi- reerde dan ook de schuldigverklaring des beklaag den en veroordeeling tot eene gevangenisstraf van minstens een en hoogstens vijf jaren. De advocaat Mr. van Gigch trachtte het onbewezene der aanklagt aan Ie toonen en concludeerde tot vryspraak. Aan staanden Maandag zal de regtbank uitspraak doen. Zondag geraakte zekere Z.te Hoorn, met een winkelier, by wien hij spek wilde koopenin twist over het spek, welke twist zoo lievig liep dat de winkelier in volle woede zich naar zijn schuur begaf, waar hy wist dal een met hagel geladen geweer stondmet dit geweer naar Z. die inmiddels de woning had verlaten, toesnelde, en op hem aanlag, liet schot weigerde echter omdat er geen dopje of slaghoedje op was. De winkelier, dit bemerkende gaat naar zijne binnen kamer, voorziet liet geweer van een dopje, begeeft zich weder naar Z.legt het geweer wederom op hem aan en jaagt hem de gansche lading hagel in hel ligchaam. De commissaris van politie, hier van onderrigl, maakte onmiddellijk proces-verbaal op van het gebeurde. Een paar uren daarna vernam men dat de toestand van Z. zeer ernstig werd en men zelfs een oogenblik voor zijn leven vreesde. Het geregt stelde onmiddellijk een gcregtelijk onder zoek in bij Z.waarvan het gevolg was, dat de winkelier werd gearresteerd. Wij vernemen met genoegen dat ten gevolge van den ijsgang, in den nacht van IB February op den IJssel aan het Katerveer, de rivier thans geheel van ys bevrijd en liet verkeer tusschen llattem en Zwolle door middel van de pontvoor reizigers en koopmansgoederen als vroeger hersteld is. liet is te wenschen dat de Begering er nu ook in zal toestemmen, dat de wërkzaamhedeu aan den bovenbouw der IJsselhrug, die op verlangen van de belanghebbende dyksbeslurcn gedurende geruimen tyd wegens de vorst waren gestaakt, weldra zullen kunnen worden hervatopdat dit kunstwerk nog vóór den aanstaanden zomer moge voltooid worden. In de vorige maand werd te Groningen een huwelijk voltrokken waardoor de jonge man zwager werd van zyn vader en de jonge vrouw schoondochter van hare zuster. Onder de lotelingenwelke dit jaar voor de nationale Militie hebben geloot, bevond zich iemand, wonende in Sleenwyk welke gehuwd en vader is van twee kinderen, beide in leven; zyn oudste zoontje ging door dc stad inct lict.gctrokken lutings- nummer van zijn vader op de pel gespeld, voor zeker eene bijzonderheid welke zeer zelden in ons land wordt aangetroffen. Men leest in de Winscholer Courant: Als iets byzondersdat de vooruitgang zich tot alle bedrijven uitstrekt, dient vermeld te wor den dal door den landbouwer K. van Deen te Noordbrockslerhamrik reeds vóór het vallen der sneeuw, een begin is gemaakt om zyn land we der in zaad te brengen en wel inct het onder- ploegen van boonen. Zou het ook mogclyk zyn, daar onze aarde rond isen welligl niemand meer aan hare gedurige beweging twyfell, dal. zoo die buoncn hier niet opkomenze by onze tegenvoe ters (antipoden) vrucht dragen Thomas." In de wyk Betbnal-Green te Londen is een man, die als uiterst gierig hekend stondlevenloos in zijne kamer gevouden, bezweken aan gebrek Politieke Revne. Met den oorlog tusschen Pruissen, Oostenryk en Denemarken schijnt het, sedert de Denen groo- tendeels uit Sleeswijk verdreven zijn. een einde of toch iniustens een rustpunt ingetreden te wezen en moet de diplomatie nu weder naar de pen grypen. De handelszaken naar SleeswijkHolstein en Denemarken vinden thans geene verhindering meer het verkeer is weder geheel hersteld. De laatste berigten van het oorlogstooneel zyn als volgt 1°. De Oostenrijkers en Pruissen rukken in Sleeswyk al meer voorwaarts, en outinoelen voor eerst geen ernstigen wederstand ofschoon zy door eene streek trekken uitsluitend door Denen bewoond, liet Ooslenryksche hoofdkwartier zou te Apenrade gevestigd wordenen de Pruissen moetennaar het schynt, de schansen by Duppel aantasten, die echter door de Denen hardnekkig verdedigd zullen worden. Van een onderneming tegen bet eiland Alsen is nog niets bekend. Een Deensch regement heeft by Duppel een uitval gedaan op twee Pruis- sische battcryen doch met een ongunstig gevolg; byna het geheele regement ging er by verloren. In de Oostenryksche en Pruissische bladen vindt men een twistgeschryf over de vraag, wie van beide gealliëerden het meest beeft bygedragen tot de ontruiming van het Dannewirke. De Oostenrijkers en de Pruissen verklaren ieder voor zich, dat zQ den iigepalm hierby verdiend hebben. 2n. Ue Hamb. Nachr. meldt dat het eerste rege-

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1