AHERSFOOBTSGHE ffljg C0ÜBAIT. NIEUWSBLAD der CENTRAAL'fek NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN, M M4S. mHltÉ-n EN -k.. VAI1 I) I N G S D A G, Maart J864. Dit Blad verschijnt de» Ding,dagten Vrijdag,. De Abonnementsprijs i» ƒ1.30 in de 3 maanden. Van Advertentiën, I tot 6 regels CO Cent», elke regel meerder 10 Cent»; legale Advertentien per regel 15 Cent», behalve hel Zcgelregt. - Afzonderlijke nummert ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever .4. tan Cleeff, te Amersfoort, llureau A mersfoortiche CourantLangstraat. Wijk FV. 13. over de Ou Ie Visch-nirkt, «oi mede bij alle Boekhandelaren en Post-Dirccteuren in het Rijk. KEN X I S G B V I X G. 11, BURGKMF.SSTEK es WETHOUDERS VA, AMERS FOORT doen te welen, dat door den llaad dier ge meente. in zijne vergadering van den 19. Januarij 1861 is vastgesteld de navolgende VERORDENING lot heffing ecner belasting op lint Binnen- en Buitenlandse!' GEDISTIL LEERD, tien WIJN en tie LIKEUREN. I), RAAD DW ozoz.m AMERSFOORT Gezien de artt. 232. 210. 216 en 250 der Gemeentewet, Besluit: Kr zullen binnen deze gemeente worden gelieven op de hoofdsom van den rijks-aeeijns op het binnen- en builcnlaiidsch gedistilleerd 60 opcenten; op bel ingevoerde binnen- en builriihindseh gedistil leerd waarvan de rijks-accijns elders voldaan is eene belasting van 21 per vat bij eene warmte van vijftien gra den van den bonderddreligen thermometerliet wik vijftig kannen zuiveren alcohol beval en bi) meerdere ut mindere hoeveelheid of sterkte, naar evenredigheid; op den wijn eene belasting van 8 voor iedere 100 ka op de hoofdsom van den rijks-aecijns op de buiten- Inndsche zoete likeuren 4(1 opcenten op de ingevoerde likeuren alsmede op andere vermengde alcohol bes al lende dranken, onverschillig van welke sterkte, waarvan de rijks-accijns elders voldaan is, eene belasting van fi I per val. Gedaan le Amersfoort ter openbare raadsvergadering van den 19. Januarij 1861. De Voorziltrr De Srcrtlarit A. G. WIJ KUS. W. I„ SCI1KI.TLS. Welk Besluit is goedgekeurd bij dat van Z. M. den Koning van den 20. February 1861 N°. 108. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aan geplakt te Amersfoortden 27. February 1861. Uurgemeettrr ru Helhonden ran Amersfoort De II urge mee tier De Secretaris. X. G. WIJKRS. W. L. SCIIEI.Tl'S. AMERSFOORT. 29 Fcbruarg 1864. In de laatste lijden is het vervoer van reizigers op den CcnlraaI-Spoorweg beduidend toegenomen, en hopen dus velen, dal nu eindelijk, even als zulks bij andere Spoorwegen geschied:maand- slalen van vervoer en opbrengst zullen gepubliceerd worden. Naar men verneemt is het kontingent der naiionale militie voor de ligting dezes jairs door Z. M. vastgesteld op 94O0 manwaarvan 9000 tnan bestemd voor de laadinagt en 400 bestemd voor de zeemagt. Naar wij van verschillende zijden vernemen hebben de wetsontwerpen tot wijziging van de concessie van Holland op zijn smalst en lot (zoo genaamde) regeling van hel onderwijs van rijkswege in Indische taal-, land- en volkenkunde, in de secliüo der Tweede Kamer over bel algemeen een zeer ongunstig onthaal genoten, in het eerste wets ontwerp zag men, vrij algemeen, eene overmatige begunstiging van den concessionnaris, ten uadeele cii van het werk en van de obligaliehouJersin hel laatste ontwerp gceue enkele regeli ïg hoege naamd, dat echter, kwatn het tot stand, zeer talrijke en zeer leedere belangen der fainiliën in bet onzekere zou brengen. Onder de verzoekschriften dezer dagen bij de Tweede Kamer ingekomeu, behoort dat van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Am sterdam betreffende hel wetsontwerp tot verlioo- ging van hel minimum van opbrengst van den accijns op de suiker. De Kamer onderwerpt die voordragl aau een mei cijfers gestaafd onderzoek eu kotnl tot de slotsom de aanneming van de voordrag! te ontraden, op grond: 1°. dat zij uit een financieel oogpunt schadelijk voor den Staat zou zijn2°. dat zij voor den suikerhandel en de daardoor gevoede scheepvaart uadeelig zou zijn zoolang andere volken het tot dusverre gevolgde systeem handhaven; 3°. dat internationale over eenkomsten ten deze zouden gegrsejudiciëerd wor den en 4". dat niet gebleken is op welken be wijsbaren grond eene zoo willekeurige vermeerde ring van opbrengst aan de bier te lande bestaande raffinaderijen kan worden opgelegd. Door de bierbrouwers in Overijssel is mede dezer dagen een adres aan de Tweede Kamer der Statcn-Generaal ingezondenlegeu i'e aanhangige belastingwet op de bieren. Dit adres is zeer ge motiveerd en de zaak uit eon juist gezigtspunt beschouwendeallereerst met betrekking tot het publiek belang ten andere opzigtens hel belang van dezen tak van nijverheid. Dc gemeenteraad van 's Gravenhage heeft met algeineene stemmen besloten een adres aan dc Tweede Kamer te verzendenhoudende verzoek otn bel wetsontwerp lot wijziging der gemeentewet, zooals liet ligt, niet aan le nemen. Ook de Amstcrdamsche gemeenteraad heeft een adres tegen dat wetsontwerp met op één na alae- ineenc stemmen aangenomen lol afwending, zoo- als de voorzitter zich uitdruktevan de ramp waarmede de gemeente-ffnant.iëu worden bedreigd." Uit Zwolle meldt men aan de Arnh. Ct «Naar al'; waarschijnlijkheid zal de colossale spoorwegbrug over den IJssel ain hel Katcrveer bij Zwolle binnen vier maawlen gereed zijn. Deskundigen roemen niet alleen dc constructie maar ook de netheid en den sierlijken oogen- schijnli|k ligten vorin, van dit werk en tevens de vlugheid, die de Franschc arbeiders iu hun arbeid J aan den dag leggen. Men zi-t hieruit, dat de bruggenbouw in de j laatste jarenin menig opzietzeer is TOoruitge- I gaan. en onze ingenieurs eu werklieden kunuen van hunne Franschc kunstbroedersdie in ver- I sëhilleude Rijken van Europa bruggen hebben J gelegd veel der navolging waardig leeren." J Wie te Marliiizen ccn huis moet hehben zal wel doen zich te haasten Een heerenhuis door iemand in 1850 toot SIOO verkocht, is lAoor den (oenrnaligen verkoopcr wed--r gekocht voor /"ll .000en de tegenwoordize verkooper van dat huif. deed toen een panl voir ƒ140) over, dat dezer dagen hoewel zeer in waarde vermin derd, aan een anderen bezitter is overgegaan voor ƒ4000. Voor plekken uronds binnen de kom der gemeentehof in dc nabijheid van het spoorweg station worden dan ook buitensporige sommen gevraagd, en het gerucht, dal zich in Engeland eene commissie tot aanhouw van woonhuizen te llarlinuen zou gevormd hebben, komt dan daarom minder ongerijmd voor. Er beslaat daar groote behoefte aan goede woonhuizen. Naar men verneemtis te Londen opgerigt eene llolland-tramwaymCompanij of Maatschappij voor den aanleg van paardenspoorwezen in Neder land. Het kapitaal dezer vereeniging is bepaald op 200 000 p. st., verdeeld in 20,000 aandeelen, elk van 10 p. sl. De eerste uitgifte zou bestaan in 5000 aandeelen. A Is^ voorzitter wordt genoemd de lieer F. J. Law, voorzittor van de Londenscheotnnibus-vereeniging; onder de bestuurders worden genoemd de heeren N. I'. Goldschmidl en P. a. Landry te 's Graven hage. en J. v. Lennep bestuurder van de Amstcr damsche waterleiding-maatschappij. liet doel der maatschappij is om in de Neder- landsche stedendie daaraan behoefte hebben paardenspoorwegen aan te leggen. Reeds is con cessie verleend voor den aanleg van dergelijken weg van 's Gravenhage naar Scheveningen en zijn aanvragen voor nog andere concessiën in overwe ging. De aanleg van den weg van 's Gravenhage naar Scheveningen en het materieel voor dien weg worden op 40 000 p. st. begroot, liet werk is be gonnen en men vleit zich dat hel met bet einde van .Mei volbragt zal zijn. Onder de aanmerkingen, die bij het maand- register te Dunbar (Schotland) gevoegd worden komen deze drie bijzonderheden voor: Een zce.nan van 98 jaren stierf aan kanker in de voet. Hij had onder Nelson gediend en was tegenwoordig in de slag op Jen Nijl en bij Tlafalgar. Zonder bet gemelde ongemak was hij zeer wel. Een tweede persoon94 jaren oud was leerjongen geweest van Andrew Meikle, den uilvinder van den eersten Scliotschen dorschmolen en was tegenwoordig bij dc oprigtinz daarvan. De derde was eene dienst bode van 97 jarendie lol op de laatste maau- den van haar leven uitging en wier vader en grootvader even oud werden. Zij herinnerde zich uiet laatstgenoemden gesproken te hebben over den intogt van Willem III (prins van Oranje) en Maria te Londen in 1GS8 waarbij hij aanwezig was, en met haren vader over den inlogt van den pretendent te Edimburg in 1745. Zjj diende in een huisgezin aldaarwaar de dichter Burns dikwijls een bezoek bragt. Het hof van assises tc Parijs heeft het pro ces der Italianen, beschuldigd van zatnenzwering tegen Napoleons levenin twee zittingen ten einde gebragt. Van de vier aanwezige beschuldigden zijn twee Grecco en Trabucci, tot deportatie, en de twee anderen; Imperalori en Seaglionitot twintigjarige gevangenisstraf veroordeeld. De kerkelijke armenverzorging:. Een xcoord roor en oeer diaconién. Dc scheiding der Kerk van den Staatd-e meer en meer wordt voleindigd heeft ongetwijfeld voor de Kerk hare voordeden maar rr zijn daaraan, gelijk veelal aan veranderingen aanvankelijk bezwaren verbonden. Eene der moeijclykheden die zich thans vooral doel gevoelen betreft de armverzorging. Tot-u vroeger de Kerk naaawer aan den Staal verbonden was waren de diakenen eeoi- gerinatc burgerlijke ambten «ren. Zij werden wel door de Kerk benoemd maar moesten zich in de armcnbedeeling gedragen naar eene wetdie van den Staat was uitge gaan en waren aan bel Burgerlijk Bestuur verantwoor ding schuldig. Konden zij niet aan hunne verpligtingen omtrent de behoefligen voor wrlken z.j moesten zorgen voldoen dan werden z.| uit de gemeentekas ondersteund. Dit is door de scheiding der Kerk van den Staat ander» geworden. De kerkelijke armenverzorging is nu vrije liefdadigheid, daar zij voorheen rerpligte ondersteuning was aan de be hoefligen die vier jaren in eene gemeente gewoond had den Dit schijnt eene verpligting voor de Kerk; terwijl daardoor tevens hare armverzorging op het regie gebied is teruggehr.igt. En toch ontstaan daaruit thans groote bezwaren De kerkelijke armenwet bepaalt nu en zij kan en mag niet anders bepalen (lat de diakenen zoo rer hune middelen reiken moeten zorgen voor de armen, die tot hunne kerkelijke gemeente beuooren en wel in de eerste plaats voor de lidmaten. Zoo moet het ook zijn! Het gebied van den kerkeraad is de kerkelijke gemeente; daarover heeft hij het toezigt en bestuur. De diakenen zijn bepaald belast met de zorg, zedelijk zoowel als stof felijk voor de armen dier gemeente zij hebben het be stuur over dc armengoederen der kerkelijke gemeente. Aan wie behooren die goederen? Niet aan de burgerlijke gemeenteniet aan de Kerk of kerkvoogdij niet aan de diakenen zelve, maar bepaald aan de ar ien der kerke lijke gemeente. Voor deze zijn zij gegeven en worden zij beheerd: deze moeten er, zooveel mogelijk, uit onder steund worden. Gebruikt men iels van die goederen tot een andei einde dan onttrekt men het aan zijne eigen lijke bestemming en doet onregt. Er isbillijkcrw.jze geenc andere juiste voorstelling der zaak mogelijk. I'ocli nu ontstaat dc moeijelijkbeid De Staats-armenwet bepaalt, dat iemandsgeboorleplaa's zijn domicilie van onderstand is. Menigeen werd arn« builen zijne geboorteplaats, menig arme begeeft zich niet der woon naar eene andere plaats. De zoodanige behoort nu tot de kerkelijke gemeente zijner woonplaats en tot bare armen. Maar de diaconie dier gemeente is niet bij magte of niet gezind om hem tc ondersteunen. Zij wil zich aan de Slaals-anucnwet hou den die haar geheel niet aangaat. Zij wijst dien arine af. omdat hij elders geboren is. llij ziet zich nu genood zaakt om onderstand le vragen aan 't burgerlijk bestuur zijner woonplaats. Dit ondersteunt hem voor rekening zijner geboorteplaats en geeft daarvan berigt aan 't Bu-- gerlijk Bestuur aldaar. Hiermede heeft nu eigenlijk de diaconie zijner geboorteplaats niets tc maken die arme behoort geheel niet tot hare zorg. Maar de last die daar door aan de burgerlijke gemeente wordt opgelegd moet toch mede gedragen worden door de leden der kerkelijke gemeente daar zij hun deel moeten betalen aan den hoofdelijkcn omslag. Zullen zj nu ook blijven zorgen voor de armen die onder hen wonen maar elders ge boren zijn Dan dragen zij een dubbelen last Om dit tc ontgaan, handelt hunne diaconie, zooals men elders doetzorgt ook alleen voor de armen onder baar geboren en de gehccle kerkelijke armenverzorging wordt onwettig Zoodanig is de toestand in vele gemeenten. De diaconiën die op eene wettige wijze b.-deelen be klagen zich met velen daarover. Willen zij niet doen gelijk anderen dan vermindert ligt de liefdadigheid hunner gemeenten. Daar men toch in de gemeentebelasting inèe voor de armen geven moet, wil men soms niet meer kerkelijk geven maar zegtalles ntoel dan maar burgerlijke bedoeling worden Het staat dus te vreezen, dat de diaconiën zich meer en meer aan hunne wettige verpligting zulle» onttrekken. Een treurige toestand voor 't kerkelijk armenwezen en voor 'tgcheele kerkbestuur. Wat moeten de hoogere kerkbrr'uren in dezen doen? Dc zakeu haren gang laleu gaan? Dat mogen zij niet. Zij zijn verpligt de wet te handhaven. Die wet is immers door de Kerk aangenomen en de kerkbesturen inogen daarvan evenmin afwijken als dc burgerlijke Besturen van de burgerlijke wet. Zijn de kerkeraden of diaconiën onwilligom le ker kelijke wetten en reglementen op te volgen blijven zij onwillig na liefderijke en ernstige vermaningen de hoo gere kerkbesturen kunnen niet anders dan de kerkelijke tucht toepassen de onwilligen uit hunne bediening ont zetten. Dat geeft treurige gevolgen; de grootste verwarring in de gemeenten'. En voor wiens rekening komen die? Voor rekening van de ouwilligcn De kerkelijke arm- wet kan door geen Bestuur maar alleen door de Kerk, langs wettigen weg veranderd worden. Zij moet in de zen niet veranderd worden en kan en mag in de Kerk geenc andere arraenbcdceling plaats hebben dau thaus

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1