AMERSFOORTSCHE COURANT NIEUWSBLAD deb CENTBAALf<| NOORDOOSTELIJKE SPOORWEGGE WESTEN, Vf M 1127. ran DINGSDAG, 8 Maart d864. Dit Blad vorichijnt de» Dingtdagten Vrijdag». Dc Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertentie», 1 lot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents; legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve hel Zegclregt- Afzonderlijke nummert ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. H. aan Cleefifte Amersfoort, Bureau Amertfoorttche Courant, Langstraat, Wijk F, N°. 43. over de Onde Vischmarkt, zoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Dircctearen in het Rijk. NATIONALE MILITIE. KENNISGEVING. DE BURGEMEESTER E.I WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op de artt. 87, 88 en 150 der wet be trekkelijk de Nationale Militie van den 19. Au gustus 1861 (Staatsblad N°. 72) eo de artt. 25 en 26 van bet Koninklijk Besluit van den 8. Mei 1862 (Staatsblad N°. 46); Gezien de kennisgeving van den heer Kolonel Militie-Commissaris in de provincie Utrecht van den 1. February 1864, circulaire N#. 5; Doen te weten dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze gemeente op Vrijdag, den 18. Maart aanslaande, des voormiddags ten 10 ure, in bet openbaar zal worden gehouden in eene der zalen van het Raadhuis te Utrecht, in gaande op hel Oud-Kerkhofen bestemd is tot het doen van uitspraakomtrent de verschenen vrijwilligers voor dt- Militie; de lolelingen die redenen van vrijstelling hebben ingediendde lolelingen die van dc dienst uitgesloten of daarbij roorloopig niet toegelaten worden; en alle overige lotelingeu, behoorende tol de iigting van bet jaar 1864. Voorts dat de tweede zitting van den Militieraad, bestemd tot het doen van uitspraak omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zakenen ten opzigte van ben die als plaatsvervangers of onm- merverwisselaars verlangen optelreden ter voor melde plaatse in het openbaar zal gehouden wor den op Dingsdag, den 12. April 1864, des voor- middags ten 10 ure. Eu brengen tevens ter kennis van de belang hebbenden dat de tijd en plaats dier zittingen aan eiken loteling zal worden bekend gemaakt door middel van een aan zijne woning of aan die van zyncn vader of voogd te bezorgen biljet alhoewel het niet-ontvangen van zoodanig biljet niet ontheft van de verpligling tot hel verschijnen voor den Militieraad of tot het indienen van de tol staving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken zullende de loteling die vrijstel ling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid, gebre ken, of gemis van de gevorderde lengte, en de plaatsvervanger of nummerverwisselaar, in persoon voor den Militieraad moeten verschijnen, ieder op het voor hem hierboven vermeld tijdstip. De lolelingen, die verlangen-bij de ZEE-MILITIE te dienenworden uitgenoodigddaartoe vóór den 1. April aanslaande ter Secretarie zich aan- femelden. Amersfoort, den 5. Maart 1864. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, A. G. WIJERS. W. L. SCIIELTUS. AMERSFOORT, 7 Maart 1864. Op Dingsdag den 8. Maart 1864, des namiddags ten één ure, zal de Raad der Gemeente Amersfoort weder eene vergadering houden waarin de punten van behandeling zjjn 1°. Missive van bet R.-C. Armbestuur, inet rap port vab Burgemeester en Wethouders. 2°. Voordragt tot af- en overschrijving van posten op de begrooting der Schutterij over 1863. 3°. Kohier der Hondenbelasting over 1864. 4°. Rekwest van de stads vroedvrouw weduwe II. Linkom ontslagmet Toorstel van Burgemeester en Wethouders. 5°. Benoeming van een heel- en verloskundig lid der Plaatselijke Geneeskundige Commissie, in plaats van wijlen den lieer II. van Loon. Sedert de met 1 Maart verhoogde accijns op het gedisteleerd in werking is getredenhebben hier, even als in enkele andere gemeenten, daartoe bevoegde ambtenaren processen verbaal opgemaakt, wegens ontduiking van die belasting op het grond gebied der gemeente Amersfoort. Z. M. heeft den heer J. J. Bruinsmate Leeuwardensecretaris van het ten vorige jare aldaar gehouden 18de landhuishoudkundig congres, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. In de Tweede Kamer heeft 3 Maart de in terpellatie van den beer van Coltstein over hel interim van het departement van buitenlandsche zaken plaats gehad. De Minister Thorbecke heeft verklaard dat de algemeene belangen door het interim geen nadeel ondervinden en dat de Minis ter ad interim waakt voor al hetgeen hei handels- en scheepvaartbelang vordert en dezelfde verant woordelijkheid draagt als een definitief Minister. De discussie over de Indische comptabiliteitswet is op Woensdag a. s. aan de orde gesteld. lo het kiesdistrict Roertnood zijn op 3 Maart ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer, in de plaats van den heer Cornellsuitgebragt 1169 stemmenvolstrekte meerderheid 585. Gekozen de heer F. baron de Keverberg, advocaat, met 641 stemmen. Volgens officiële opgaven telt ons vaderland 2463 openbare lagere scholen van welke de hoofd onderwijzers lot een getal van 1009. dus hel J ge deelte. een vast inkomen hebben (om bet woord genieten niet te misbruiken) beneden de ƒ500. wat meer zegt. 262 dier ongelukkigen moeten met minder dan 400 tevreden zijn. Slechts 254 onder wijzers hebben een inkomen van 900 tol ƒ1200, wat men een fatsoenlijk burgerlijk bestaan kan Doemenzonder zicli te mogen beroemen op een ruim bestaan; 157 daarentegen hebben een vast tractement boven ƒ1200. waarvan 10 zelfs boven ƒ2000. liet getal dergenen dos. die een bestaan hebben, voegzaam bij hunnen stand in de maat schappij is dus builen verhouding tot de verwach ting. die men daarvan mogt koesteren, terwijl nog een te groot 40tal zich mei te karig loon moet vergenoegen. Als bijlage bij het adres van den gemeen teraad te 'sGravenhage aan de Staten-Generaal tegen de door de Regering voorgestelde verande ringen in de wet op het personeel en de gemeen tewet is eene berekening gevoegd waaruit blijkt dat personen, die nu in 'sGravenhage betalen, later zullen betalen als volgt; een particulier nu f838. later f 1718; een ambtenaar nu ƒ201, later f369; een winkelier nu f 268^ later ƒ542. Voor Amsterdam gelden bijna deze zelfde becijfe ringen behalve dat de stadscas aldaar door de 25 opcenten op het personeel tot 50 gebragt, niet zou geholpen zijnzoodal ook de aequivalents- belasting zou moeten verhoogd worden. Wij zouden hel een groot ongeluk voor de gemeenten rekenenzoo de voorgestelde financiële verande ringen in de gemeentewet wierden aangenomen. Wij vreezen dal ongeluk echter niet, daar wij vertrouwen stellen èu op de volksvertegenwoor digers in het algemeenèn op de volksvertegen woordiging in die gemeente. Ook de raad van den Helder heeft besloten oin zich tot de Tweede Kamer te wenden met verzoek tot verwerping van bet bekeude welsoul- werp tot wijziging van de gemeentewet ten opzigle van het belastingstelsel De heer Mr. G. A. de Meester, burgemeester van Harderwijk, lid der Tweede Kamer van de Stateu-Generaal voor hel kiesdistrict Zwolleis overleden. De stad Amsterdam heeft een gevoelig verlies geleden door het ontslapen van Mr. NV. J. C. van Hasselt, ridder der orde vao den Nederl. Leeuw, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, raadsheer in het provinciaal gereglshof aldaar enz. Iljj werd geboren te Amsterdam den 9 Januarjj 1795, en had aldus den ouderdom van 69 jaren bereikt II jj was bezield met warmen ijver, om veel en veelzijdig nul te stichten; hij bragt een zeer werkzaam leven door. Als regtsgeleerde muntte hij uiten bijzonder wijdde hij zich aan hetgeen op handels- en zeeregl betrekking beeftzoo als zijne uitgegevene geschrifteu daarvan getuigen. Hij stond de belangen voor vau menige nuttige inrig- ting hier te landeinzonderheid daar ter slede waarvan onder anderen het collegie Zeemanslioop en de Handelsschool de vruchten plukten. Ook op het gebied van vaderlandsche geschiedenis en oud heidkunde was hy tehuis, en gaf daartoe menige belangrjjke bjjdrage in hellicht. Vele letterkundige en liefdadige maatschappijen vonden in hem een voorstander. Hel is te wenscheu, dat eerlang zyne wezenlijke verdiensten door eene bevoegde band zullen worden in het licht gesteld. Onlangs ontdekten eenige knapenterwijl z(j achter een der voornaamste openbare gebouwen te Amsterdam speeldeneen lossen steendie tot tijdelijke afsluiting van een rook- of verwarmings kanaal diende, en zagen door de reten iets blinkends. Zjj namen daarop dien lossen steen weg en ronden daarachter eene splinternieuwe porte-monnaie, waar in f 25 aan rijksdaalders. Nog verbaasd over dien eersten vond klom hunne verrassing en verwon dering niet weinig, toen zij by nader bezien van de opening een tweede, nieuwe porte-monnaie in bet oog kregenen waarin bun bleek 50 insge lijks aan rijksdaalders te zijn. De brave jongens dachten er niet aan zicb bet gevondene toe te eige nen, maar niet wetende wat inet hunne ondekking aan te vangen werd besloten de zaak aan den vader van een hunner te gaan vertellen en ben dt porie- ntonnaies. te brengen. De vader gaf dadelijkeven eerlijk als de jongens, aan de politie kennis van het gebeurdeen deponeerde het gevonden geld. Van wege de politie zou alsnu de plek, waar eeo en ander verborgen geweest is ontdekt waswor den gesurveilleerdin de overtuiging dal h(jdie er zooveel geld verstopt hadwel te eeniger- tijd zou opdagen om iets uit zijne zonderling ge kozen schatkamer te halen. Intusschen kwam inen reeds eene aanmerkelijke schrede ter ontraadseling van de zaak verder. Een der jongens namelijk was nog eens gaan zien of er ook nog meer verborgen was. en vond een pak brochures, aan een boek handelaar te Amsterdam geadresseerd. Bij dezen werd ontdekt wie de afzender wasbij wien thans door verdere nasporing de gebeele toedragt van zaken bleek. Twee loopjongensuit dien winkel hadden hunnen patroonterwijl hij aan tafel zat een bankbiljet van ƒ100 uit het kantoor ontstolen, dit onraidtieljjk gewisseldporte-monnaies gekocht en daarin de ontvangen rijksdaalders geborgen. Eerst hadden zij dat geld in hunne woning ver stopt, maar voor ontdekking bevreesd, de plaats uitgekozen hierboven beschreven en alzoo aan den openhareu weg toevertrouwdbetgeen ben in huis niet veilig scheen. In weinige dagen badden zjj ƒ25 van het gestolen bedrag in snoep- en schoftkelders verteerd. Naar wij vernemenwordt in noogeveen de turf verkocht tegen 9. 9J en 10 cent de ton. Zoo als men weetwordt door het Rijk aangevangen den 1 Maartgeene belasting meer geheven op de steeokoleo en op den turf. Die be lasting bedroegvoor 1000 Ned. pd(een hoed wordt geschat op 1500 pd.) schaalkolen ƒ5. met opcenten en zegel f 7.59; voor eeo hoed (13 mud den) maatkolen ƒ5.40, met opcenten en zegel /7.83J; voor een mud cokes 20 cents met opcen ten en zegel 30 J cents; voor 100 ton turf. naar gelang van soort eo klassevan 2 tot ƒ10, met opcenten en zegel van ƒ3.04 tot ƒ15.18. De houtverkoopingen om Deventer brengen dit jaar ruim een derde meer op dan in gewone jaren. Ten gevolge van den verhoogden accjjns op het gedistilleerd en de daaruit ontstane vrees voor de uitbreiding van den sluikhandel aan de Han- noversche grenzenzijn in deze week de posten der rijks-ambtenaren in Wesierwolde bijlangs de grenzen des rjjks verdubbeld. Mogt het doel der regering, oin den sluikhandel met kfecht tegen te gaan bereikt wordenhetgeen evenwelmet bel oog op de sluikerij in het kleinzeer te be twijfelen staatdewijl het terrein te groot is en de rijks ambtenaren over 't algemeen met al de smokkelpaden niet bekend zijn. In het dorp Boorsheim had in den nacht van laatstleden Zaturdag een groot ongeluk plaats. Zeker laudbouwer aldaar had zich met zijne vrouw en bun kindje, anderhalf jaar oud 's avonds te slapen gelegd na vooraf een ketel gevuld met beesten voeder op de kagchel te hebben geplaatstten einde den inhoud gedurende den nacht door te laten koken. Den volgenden morgen bleef de deur der woning gesloten en boordeu de buren bel kind schreeuwenhetgeen ben aauleiding gaf de deur open te trappen. Men vond toen het echtpaar be wusteloos te bed liggen. Dc man was reeds eeu lijk, de vrouw, ofschoon nog in leven, was be wusteloos en verkeert in levensgevaar. Alleen op het kind schijnt de stikluchtdie in het vertrek werd bespeurd geene uilwerking te hebben gehad. Van de vier veroordeelde Italianen heeft alleen Scaglioni zich in cassatie voorzieu. De Londensche Globe zegtdat in het Noord westen van Noord-Arnerika eene telegraaflijn zal worden aangelegd tot verbiuding van het Noord- Amerikaansche telcgraafnel met eene ijjn die uit Rusland over de Behriugstraat zal worden gelegd en dat het Engelsche gouvernement vergunning

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1