AlIRSFOORTSCHl CO OR ART, NIEUWSBLAD der CENTRAAL; en NOORD-OOSTELIJKE SPOORWEGGE WESTER W N 1130. ifzECtLENl Tftii VRIJDAG, ÓH Ulnar l 8864. V Dit Blad verschijnt de» Uingsdagten Vrijdags. De ;Vhonnementsprijs i» ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertentie», 1 tot G regelt 60 Centselke regel meerder 10 Cents; legale Adverlentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummers ƒ0.10. brieven franco. bestellingen bij den Uitgever .4. van CUeff, te Amersfoort, Bureau Amersfaortsche CourantLangstraat, Wijk F. N°. 43. over de Ou Ie Visch.iyirlu, ioo mede hij alle boekhandelaren en Post-Directenren in het Rijk. AMERSFOORT. 17 Maart 1864. Gister zijn ter zitting der Amersfoortsclie regt- bank de pleidooien aangevangen in zake de Bhein- schifffahrts-Assecurans-Gesellschaft te Maiutz contra de Assurantie-Maatschappij UUrajeclum te Zeist. Itij verhindering van den Heer Mr. T. C.M.Asser, Professor in de regten en advocaat te Amsterdam, trad voor de eischeres op de lieer Mr. C. A. Cos* inanen voor de gedaagde de Heer Mr. A. J. Ilovy. beide advocaten te Amsterdam. Op Woens dag 6 April zal het vervolg van de behandeling der zaak plaats hebben. Naar w jj vernemen bestaat er nog gedurende deze maand Maart gelegenheid als lid te worden aangenomen der Amers/oorlsche IJsclub, en liggen daartoe het Reglement en de lijst van inteekening ler inzage bij den heer K. de tlooij, voorzitter der dub. Niet enkel wedrennen op schaatsen of ijsver* makelijkhedeu. maar ook andere voor gelegenheden gepaste genoegens te organiseren en uil te voeren, is het doel der club, een doel dat allen lof ver dient, want zoodanige gepaste genoegens, waarvan de hoogere-midden- en mindere stand genot kan hebben doen leven en opgewektheid van geest ontspruiten daar waar voor zoo velenna dage- lijkschcn arbeid, bezigheden of zaken, ontspanning en uitspanning nu en dan zelfs nuttig en noodig is, en opdat mede de eentoonigheid van hetgeen zich dagelijks herhaalt, aangenaam worde afgewis seld. Men hoopt, dat velen, ook omdat de contributie zeer billijk en met reglementairen waarborg is, zoowel voor hun eigen genoegenals om ten genoege van hel algemeen mede te werken, zich opgewekt zullen gevoelen, zich als leden der club, heizij schrif telijk of persoonlijk aan te melden. Men hoopt tevens, dal velen onder den hoogeren stand thans het vooroordeel: oin niet met stadgenooten tan anderen stand te willen meêdoenzullen afschuddenen mag dus wenschendat cene talrijke deelneming aan het lidmaatschap de goede pogingen van hel Bestuur moge hekroonen. lu den avond van den 11 Maart jl. hield de Afdeelmg van het Metalen Kruis, Amersfoort en omstreken eene vergadering, door bijna alle leden bijgewoond. De Voorzitter en Thesaurier verlangende hunne posten neder te leggenen de Secretaris aan de beurt van aftreding zijndewerd er een nieuw bestuur gekozen en geschiedde toen de benoeming van den aflredenden Secretaris, den Heer G. Hu bert Us. lot Voorzittervan den Heer C. Broedelet tot Secretaris; en van den lieer G. van der Zoo de Jong lot Thesaurier. Na het einde der werk zaamheden droeg de lieer P. L. Diehardadjudant o.-olficier van de veld -artillerie zeer sierlijk twee schoone dichtstukken hel Vaderland en Vaderlands liefde voor en werd verder de avond regl kame raadschappelijk doorgebragt. Op Zaturdag 26 Maart e. k. zal de kapitein S. Prince, eerstaanwezend Ingenieur alhier, be houdens nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, aanbesteden het eenjarig onderhoud, aantcvaDgen 1 Mei e. k. van: 1°. de werken, gebouwenenz. op de Legerplaats bij Milligen 2\ de kazernen, gebouwen, enz. te Amersfoort; beide onder het beheer der genie alhier, en waar van de bestekken verkrijgbaar zjjn. Door Z. M. is eervol ontslag verleend aan den paarden-arts 3e kl. J. R. Huysmans, van het reg. veld-artillerie. op het daartoe door hein ge daan verzoekuit de militaire dienst. Op 15 dezer werd te Amsterdam de alge meen. vergadering gehouden vau do aandeelhou ders in de Maatschappij van ineel- en broodfabrieken. De voorzitter deelde mede dat de toestand der maatschappij voortdurend bloeijende is. hetgeen reeds gebleken is door de aanzienlijke uitdeeling van winst. Spr. deed echter opmerken dat hel be drag der laatste uitdeeling ten deele ontslaan is uit de winst op de laatst uitgegeven aandeelen. l)e aftredende commissarissen en vennooten lot het nazien der balans en boeken werden bij acclamatie herkozen. Het opmaken der ontwerpen Toor de sectie Gro ningen—Leeuwarden is zoo spoedig mogelyk voort gezet. De uitvoering van alle werken van de grens der gemeente Leeuwarden tot aan liet station te Groningen, is voor de som vau ƒ1,780.000 aan genomen het maken van den jjzerei> bovenbouw van 5 draaibruggen voor de som van ƒ112,000. Bij dc aanvankelijkook in overleg met de mi litaire genievastgestelde hoogte van het stations- emplacement te Groningen, is eene doorsnijding van den lleerenwegter diepte van ongeveer 270 elnoodig. De overbrugging dezer doorsnijding kan plaats hebben door eene beweegbare of door eene vaste brug. In het belang van het veilig ver keer. zoo op den spoorweg als op deo lleerenweg. verdient de laatste inrigting bepaald de Voorkeur. Het gemeentebestuurhetwelk aanvankelijk het ophoogen van het geheele emplacement lol de hoogte van den lleerenweg had voorgesteld is, na beko men inlichting, van zijn bezwaar tegen eene vaste brug terug gekomen. Be uithakening van de sectie Groningen Winschotenvolgens de aanvankelijk vastgestelde rigtinglangs de Zuidzijde van het Winschoter diep met eene ombuiging naar Scheernda is ge schied. Be uitbakeniuglengtemeting en waterpas sing is voor een aanmerkelijk gedeelte afgeloopen. terwjjl intusscheo aan de kadastrale stukken voor de opteigening benoodigd wordt voortgewerkL Nadat door onze Regering de gevolmagtiudcn waren benoemd, die met de reeds door bet llan- noverschc Gouvernement aangewezen ambtenaren over de aansluiting van den Noorderspoorweg met de llannoversche Westbaan zullen onderhandelen, heeft een onderzoek plaats gehad Daar de verschil lende rigtingenwelke voor de aansluiting in aan merking komen. Bit onderzoek is afgeloopenen zoodra het puot van aansluiting zal zijn vastgesteld, kan nu onmiddelijk voor de rigliug van Winschoten lol aan het gekozen greDSpunl met de opoeiningen worden aangevangen. In de vorige week heeft de regtbank te Gro ningen uitspraak gedaan in de zaak tegen den heer W.beschuldigd van onzedelijk gedrag jegens meisjes van 7 lot 13 jaren, waarin ongeveer 40 getuigen waren gedagvaarden werd hij alzoo veroordeeld tot e'éu jaar eenzame opsluiting. Door de commiescngestationeerd te Gro ningen zijn van 1 tot 12 dezer 40 processen- verhaal opgemaakt, tegen personen, die buq ge distilleerd uiet geheel hebben aangegeven o. a. by den tapper T. 702 kanbij de winkeliers de G. 150 en by B. 40 kannen. Uil Zwolle wordt geschreven, d.d. 10 jl.: Men verneemtdat de stukken betreffende de gebeurtenissen te llyères uit Frankrijk zijn inge komen zoodat men verwachten kandat de in structie tegen Ds. van Rijn en mevrouw Pruimers eerlang zal worden gesloten." Men schryfl uil Zwolle: j Naar wy vernemen rekent mendat de lijn 2>«iolleMeppel der Staatsspoorwegen met het be gin van ISG6 zal kunnen worden bereden. Het jaar 1804 zal inen wel noodig hebben voor de onteigening van de perceelen waaromtrent de gemeente Staphorst veel inoeijel ijk heden zal opleverenwjj! men daar met tallooze akkertjes en nog veel inecr eigenaren te doen krijgt. «Wy vertrouwen echter, dat het aan hel beleid en de voortvarendheiddie men ook (en opzigte van deze spoorweglijn loont, zal gelukkeu zoo spoedig mogelyk in hel bezit van de gevorderde perceelen te geraken." De stad Sheffield is door eene verschrikke lijke ramp getroffeu. In den nacht van deu IIden dezer omstreeks 1 uur is de dundie op twee uren afstands gelegd en oulangs voltooid was doorgebroken en het water inet geweld iu de vallei van de Bon binnengedrongen, waar hel de brug gen over de rivier en eene menigte huizen wegnam en naar men vreesteen aantal inwoners mede- sleepte. liet lage gedeelte der stad Sheffield werd zoo spoedig overstroomd dal honderden inenschea in bunnen slaap door hel water overvallen en op jammerlijke wyze omgekomen zijn. In sommige stralen lagen de vernielde voor werpen acht of tien voet hoog en te midden daar van eene menigte Ijjken. Eene menigte manschap pen waren, by liet afzenden der laatste berigteu bezig de verongelukte bewoners, die te bed lagen, toen het water binnenstroomde, naar buiten te dragen. Velen van hen waren door het water in de tuinen gespoeld. Be verslagenheidde indruk op de stedelingen te weeg gebragt, is niet te be schrijven. Be zaken staau stil en de omvang der rtimp kan niet berekend worden. Honderden lerens zjjn verloren. Zeker geneesheer du Barin heeft in de Eu- gelsche bladen twee duizend pd. sterl. uitgeloofd aan dengene, die gcuegen is zich te leenen tot het nemen van eene natuurkundige proef, waaraan geen gevaar verhouden is. Du Barin heeft zyoe proeven bereids op houden, kallen en konijnen genomen en wenschl die tot heil der maatschappij ook op deo mensch voort te zetten. Hij heeft eene kat die kunstmatig door hem bedwelmd was, 24 uren lang ouder de luchtpomp gehouden en na dien lijd weder in liet leven teruggeroepen. De geneesheer beweert, dal een mensch gemakkelijk veertien dagen kan uithouden wat eene kat 24 uren heeft verdragen, en daarom heeft bij twee duizeud pd. st. uitgeloofd aan hemdie tijd en gelegenheid heeft om een paar weken den scbyn- duudc te spelen. liet komt velen vreemd voor, dat de geneesheerom twee duizend pd. sterl. (e sparenzich niet zelf onder de luchtpomp plaatst. Oulangs zijn te Dablio eenigc wanordelijkheden aangerigl door lieden, die zich leden noemden van liet genootschap der Fenians, eene geheime ver- eeniging onder de Ieren in Noord-Amerika, die tot doel schijnt te hebben Ierland aan de EDgelscbe heerschappij te onttrekken. Zij is dezer dagen in de Vereeoigde Staten door den bisschop van Chicago, een Ier van geboorte, in den ban gedaan. Deze prelaat gelooft dat Ierlands bevrijding niet het eriisiig gemeende doel dier lieden is, en dat zjj in allen gevalle door pogingen daarto* Ierland nog ongelukkiger maken zouden. Een treffend staaltje der landsvaderlijke staats instellingen waarin Mecklenburg zich nog mag verheugenlevert Warnemiinde. Ofschoon die ge meente 1600 inwoners telt, mogl daar tot voor weinig tijd geen bakker of slager wonen. Yleesch en brood moesten de Warnemiioders uit Rostock betrekkenalleen zwart brood mogten zij zelven bakken. Thans is hun evenwel de byzondere gunst verleenddal zij er eea bakkar op mogen nahou den. doch onder voorwaarde, dat hij geen scheeps- brood bakke. Een slager wordt er echter tot nog toe niet geduld. Dal gelukkige Mecklenburg! In de negentiende eeuw het zal tot in het late nageslacht herdacht worden is 'in Italië inenscheuvleesch gegeten en dat nog wel door hen die gezegd werden troon en altaar te verdedigen. Te Napels staat op het oogenhlik te regt de be ruchte roover Cipriano de la Gala met zijn broeder en eenige andereu. Onder meer bly'kt uit de ver klaringen van onderscheidene getuigendat zij een boerdien zij in handen kregenbij stukken gebraden en opgegeten hebben! Het ware niet te gelooven. als niet een dergenen die zelf meêgegeten heeftdoch later van eene amnestie gebruik makende de bende verlaten heeft en bersaghero is gewordenhet getuigde. De Parijsehe Pays deelt hel volgende mede, als een staaltje van ongehoorde wreedheid en tevens iu welken staal van anarchie Griekenland verkeert. Een niet onaanzienlijke gemeente in Attica, Menidi.' was luren burgemeester moede, maar de inwoners voedden geeue hoop zijn ontslag te kunnen bewer ken o ndat hij tot eene zeer gevreesde familie behoorde. In dien stap'1 van zaken hieldeu de uotabeleu eene vergadering. Men was daarin een stemmig van gevoelen, dat, voor en aleer men iets met vrucht tegen den burgemeester zou kun nen ondernemeu, deze familie uil den weg geruimd moest worden; het doodvonnis werd derhalve over haar geveld cn denzelfdeu dag reeds voltrokken. Be vader en vier van de vijf zonen werden in de stralen van het dorp vermoord. De vjjfde ontsnapte. Onder deze slagtoffers was nog een zeer jong kind maar de moordenaars oordeeldendal de kleine knaapindien men hem spaarde opgroeijende toch niet beter dan de anderen worden zou. Uit is echter nog uiet alles. Na den moord begrepen de inwoners van Menididal zij hun inisdrjjf moesten laten wettigen. De gemeenteraad vergaderde der halve, en, hoe ongeloofelijk het schijue, dit acht baar collegie keurde in een vormelijk proces-ver baal al het gebeurde goed. Hamburg. 10 Maart. De Börsenf.alle meldt uit lleiligeubafendat hel eiland Fehnnarn giste ren morgen te half zes ure door Pruissische troe pendie by stormweder waren overgezet, genomen is. De geheele Beensche bezettiug alsmede de koininaodant der aldaar geslalionneerde kanonneer boot, werden gevaugen genomen. De Nordd. Zt. verneemt dat de drie Pruiss. oor logschepen die by bet begiu van de vyaudelyk- beden in de haven van Brest voor anker lagen, last hebben gekregenom zich onder het bevel van deo Oostenrjjkschen vlootvoogd to stellen.

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1