NIEUWSBLAD der CENTRAAL- 1 COURANT, NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN JS 1134 <3S\ M van y RIJ DAG, d April J86i. Hit Blad verschijnt des Dingnlagt en Vrijdugt. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in «Ie 3 hi tanden. Van AdvcrtcnliiinI tot 6 regels 60 Centselke regel meerder 10 Cents; legale Advertenliën per regel 13 Cents, hehnlvc liet Zegeln-gt. Afzonderlijke nummert ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den l'itgcvcr A. II. van Clttff, te Amersfoort, Hureaa Amertfoorlsohe Courant. Langstraat, Wijk F, N®. 10. over de Oude Vischmtrkt, zoo mede bij alle Boekhandel aren en l'ust-Directeuren in het Rijk. AMERSFOORT. 31 Maart 1804. Tot waarnemend Directeur Tan hel posikaninor to Wonnerveer is beuoemd en reeds daarheen vertrokken do heer P. J. van Werkhoven, surnumerair aan het postkantoor te Amersfoort. Z. M. heeft, op zjjn verzoek eervol ontslagen den heer J. W. Rnngenberg als hoofdinspecteur der postcryeuen als arrondissemcuts-inspecleur der posteryen in £uid-IIollatiden hem benoemd tot directeur van het postkantoor te 's Gravenhage, in plaats van wijlen mr, J. Pols. Voorts is door Z. M. benoemd tot arrondissernents-inspecleur der posterijen in Zuid-Holland, standplaats 's Graven* liagc. G. W. baron Sweerts de Landas Wyborgh thans directeur van het eipedilie- kantoor langs den Nederlandscben Rijnspoorweg. Z. M de Koning is voornemens aanstaanden Woensdag 6 April iu de hoofdstad te komen, ten einde haar met zijn jaarlijksch bezoek te vereeren. Het Dagblad van 's Hage zegtdat na de heeren Uhlenbeck en van der Maesen ook de heer Betz v^eldra het Ministerie zal verlaten omdat de financiële plannen der regering in het algemeen weinig bijval vinden. Voor de voordrag! tot wijzi ging der gemeentewetdie de minste goedkeuring erlangt, ofschoon van den minister van binnenl. zaken uitgaande en door Item alleen geteekend zou de heer iLlz ook ten zoenoffer strekken. Op het Paaschfeesl zijn de ontl«y-offieieren en jongelingen van het Insiructie-bataillon te Kam pen op eijeren met broodjes onthaald. Hoor den bouwman A. Klapwijk, woonachtig te Helftis op 23 jl. de eerste grasboter voor dit saizoen aan Z. M. den Kouing ten geschenke aan geboden. Gister deed het provinciaal geregtshof van Noord-Holland (voorzitter Mr. G. Schiinmelpenninck Jz.) uitspraak in de zaak van K. Mooy, beschuldigd «an moedwillige brandstichting, waarbij het te voorzien was dat «laardoor menschenlevens werden in gevaar gebragt. liet bof heeft den beschuldigde bij breedvoerig gemotiveerd arrest schuldig ver klaard aan het hem ten laste gelegde feit en hem veroordeeld tot de straffe des doodsuit te voeren binnen de stad Alkmaar. Eene hoogst zeldzame zaak werd eergisteren voor het prov. geregtshof in Zuid-Hollandin hooger beroep behandeld. Den 17 December j I werd te Leiderdorp van wege het Rijk cene executoriale ver- kooping gehouden der meubilaire goederen van een armen arbeiderwegens verschuldigde belasting ad ƒ5. Twee kooplieden uit Leiden waren daarbij tegen woordig met het doel om te koopen doelt toen zij daarvan blijk gaven ontstond er niet alleen opschud ding, maar liepen zij bovendien groot gevaar aan allerlei mishandelingen bloot te staan, zoo-lat zij, daarvoor bevreesd zich van verder opbieden ont hielden. Deswegens werden drie ingezetenen uit Lei derdorp gereglelijk vervolgden twee hunner veroordeeld ieder tot cene maand cellulaire gevangenisstraf en de derde tot cene geldboete van 20, en wel '.er zake van het in gemeenschappelijk overleg belemmeren van de vrijheid van bieden bij gelegenheid eener open bare verkooping. De adv.-gen. Mr. Terpstra hield lieden na afloop van het getuigenverhoor de aanklagtc vol rekwireerde gedeeltelijk vernietiging van het vonnis der rcgtbnnk te Leidenen vcroordceling van ieder der drie beklaagden tot eene maand cellulaire gevan genisstraf en geldboete van ƒ50. De adv., Mr Levyssohn Norman die voor den eersten appellant optrad wees er opdut de beklaagden 'bier vervolgd worden wegens bet verriglen eener goede «laaddoor te trachten uit medelijden met een ongelukkigcn geëxecuteerdediens gering inbocdeltjc voor weinig geld terug te koopen. Vervolgens wederlcgdc pleiter alle de zijnen cliënt ten laste gelegde bezwaren en concludeerde lot vrij spraak. De uitspraak is bepaald op 5 April a. s. Men meldt uit Workum van 28 Maart Dezer dagen is hier een zelfmoord voorgevallen door de omstandigheden even ijsclijk air. betreu renswaardig op zich zelf. Een boer, op zijne eigene plaats wonende had gepoogd zich door ophanging vau hel leven te berooven, doch was door de meid nog in lijds afgesneden. Toen begaf hij zich in do woonkamer en bragt zich met een daar liggeud broodmes drie zoo erge wonden in hel bovenlijf toe, dat binnen weinige oogenblikken de dood er op volgde. Een ongeregeld leveninzonderheid voortdureud misbruik van sterken drank moei als hoofdoorzaak van dit opzet beschouwd worden. liet consistorie te Nimes heeft den heer Ath. Coquerel jr., wiens geschil met hel Parijschecon sistorie bekend is, uilgenoodigd het predikambt bij de Hervormde gemeente iu eerstgenoemde stad te aanvaarden. Milaan is een gewigtig middenpunt yior de Evangelisatie geworden. Vijf groote zalen zijn ge regeld eiken Zondag en menigen avond in de week met toehoorders bezet. Reeds heeft men een zesde locaal geopend. In Loinbardijë' hebben behalve Como nog Brescia Cremona. Garavagjio, Pavia, BareseMoreza groolere of kleinere Evangelische bijeenkomsten. In Cremona predikte een doortrek kende Evangelist 's avonds voor eene vergadering van 2000 personenhorrderdeu konden geene plaats bekomen. Wel zyn de meeste hoorders j'spoedig voldaan rnaar overal vormt zich eene kern van geloovige zielen. Politieke llevue. Eindelijk komt toch bijeen ter regeling der Deensch-Duitsche kweslieeene April-conferentie Op 12 April zal deze aanvangen, zijnde het door Engeland daarloe gedane voorstel aangenomen door Denemarken Frankrijk Rusland en Oosten rijkterwijl laatstgenoemde Mogendheid de verte genwoordiging van den Duitschen Bond door bij zondere gevolrnagligden daarbij wenscht. Maar Denen en Uuitscliers mogen rniddelerwyl blijven vechten Waarom niet lievereerst redenerenen nu het vechten staken Dat zou ten minste tijd gewonnen zyn in het belang van den vrede. Maximiliaande nieuwe Keizer van Mexico blijft drentelen om de reis naar zijne door de Franschen voor hein gepacificeerde Stalen aan gene zijde des nceaans aan te nemeu. Vreest hij voor zeeziekte? Of is hij eerder beangst, dat de Mexicanen nog niet in lijds hunne eerehogen illumination en vlaggen voor zijnen zegevierenden inlogt zullen gereed hebben Hoe 't zij vooral in Londen alwaar men zeer gecharmeerd was zijnen spoedigen reistogt Ie ver nemen is menwegens zijn dralenzeer teleur gesteld. Een vreemden-legioen zal Keizer Maximiliaan I naar Mexico vergezellen. Het zal de Keizerlijke garde vormen en uit Oostenrijkers, Franschen en Belgen heslaan Laatstgenoemden zullen de garde der Keizerin uitmaken. He grijze generaal Chapilie' organiseert het Belgische regeineut, dat onder de bevelen zal staan van kapitein -van der Smissen thans adjudant van den Minister van Oorlog. De vader van den heer van der Smissen was generaal en werd in 1842 Ier dood veroordeeld als aanvoer der van een orangistiscli koinplot. Hel Deluisch corps zal 2000 man tellen. De Belgische officieren en onderofficieren worden er bij opgenomen met een rang hooger dan dien zij tegenwoordig bezit ten. Zij verbinden zich voor zes jaren en hebben gedurende hel eerste jaar het regt naar België terug te keeren en hunne vorige betrekking daar weder te aanvaarden. 1 n Mexico krijgen zij gron- dendie hun kosteloos worden afgestaan: een navolging vau de militaire koloniën der oude Ro- ineineo. De ingenieur Kloinvan Namenwordt 's Keizers Secretaris eu tevens directeur eener mynontginning. He dagbladen hebben herigt dat een ontwerp van wet zal worden ingediend, strek kende om aan die militairen hunne hoedanigheid van Beleen Ie doen behouden; doch dit is noode- loos: immers zoodra een Belg inagtiging van den Koning gekregen heeft om in het buitenland als militair dienst le nemenverliest hij zijne natio naliteit niet. In hel onderwerpelijke geval heeft de Koning zelf het vormen van dat Belgische corps aangemoedigd. Wat zegt men Ie Parijs van de verkiezing der h.h. Carnol en Garnier-Pagès Hal het keiier- rijk vallen, en onmiddellijk door de omwenteling opgevolgd woiden zal. Napoleon handelt despotisch, en laat lerens het beginsel van orde en gezag ver gaan. Wat men er heeft is: omwenteling eu dic tatorschap, regeringloosheid en sterkte tegelijk. 'Morgen zal Catilina of Cesar by ons zijn; Catilina, wanneer ouvcrmijdelijk in de behoefte aan vryheid moet wordeu voorzienCesarwanneer de behoefte aan orde voldoening zal cischen. Maar zie bier de groote klip: Napoleon, gelijk men reeds meermalen zeide. Als de volken lot den toestand van verval zijn geraakt, waartoe de Franschen thans zyn ge zonken dan is er roem noodig om ze tot over spanning te brengen en te benevelen. Een weér- klinkende en theatrale politiek is noodig; genot, vermaken belangen de beurs schouwburgen panis et circenses (brood en spelen)om ze af te leiden en bezig te houden. Denken moeten zij niet, hel verledene moeten zij zich niet te binnen bren gen want anders zou herinnering van den besten en liberaalsten der koningeD den kleinzoon van Lodewijk-Filips van veel nut kunnen wezen. Het krijgsbedrijf op het tooneel des oorlogs ia Sleeswijk wordt door de twee partijen van den 30 gemeld als volgt: I. Telegrammen afkomstig uit Deensche bron: a. Heden morgen ten 3 ure hebben de Pruissen de werken van Duppel bij verrassing willen ver overen, doch zij zijn teruggeslagen. Men meent dat de Oostenrijksche en Pruissische troepen eene rugwaartsche beweging uit Jutland maken." b. c lieden morgen ten 3 ure beproefde de v(j- and de positie van Duppel te overrompelen en drong die tusschen twee schansen binneD. Hij werd, na een gevecht dat vijf uren duurde, naar zijne vroegere positie teruggeslagen. De strijd strekte zich uit langs de gehcele linie. Ons verlies is be trekkelijk onbeduidend." II. Telegram uil Pruissische bronDe Denen hebben heden een uitval gedaandoch zijn door de Pruissische troepeu (brigade Raven) teruggesla gen. Het gepantserde Deensche oorlogschip liolf Krake, door vier kogels getroffen, werd door het Pruissische geschut verdreven. Ooster-Duppel staat in brand. De Denen hebben 53 man gevangen genomen. Het verlies der Pruissen bedraagt: re- gement der garde 14 dooden53 gekwetsten; 18e reg.het getal tot dusver onbekend; het 53e regdat in reserve stondheeft geen verlies ge leden." In Noord-A merika hebben gedurende de laatste weken de Noordelijken geene. voordeelen eerder nadeelcnbehaald, en de uitvoer van katoen van daar naar Europa blijft nog lot de vrome wenschen bebooren. Intusschen zond men uit andere werelddeplen naar Engeland een inassa katoen die niet deugt Uk op de Gasmeters. Naar men verneemtmaakt het dezer dagen bij de regering een ernstig punt van ovcriveging uit om de wetsbepalingen omtrent den ijk der malen en gewigten ook toepasselijk te verklaren op do matendie voor den verkoop van het gas gebezigd worden d. i. voor de gasmeters. Sedert lang had de behoefte daartoe zich doen gevoelen. Het mag inderdaad cene ongerijmdheid genoemd worden dat geen cl katoen zou mogen verkocht worden zonder dat deze stof met eene jaarlijks geijkte maat gemeten is dat voor een kop meel of eene kan olie het meten met cene geijkte maat verpligtend is dat geen ons kuflij of zout anders dan met geijkte gewigten mag gewogen wordenmaar dat daarentegen het gas, een zoo belangrijk artikel en een artikel dal bovendien voor oppervlakkige contrdlc van den verbruiker onvatbaar iszonder ecnig toczigt van staatswege zvi mogen geleverd worden. Temeer, ja dringend noodzakelijk mag men het noemen dat hierin voor ziening worde aangebragtdaar de bepaalde zekerheid bestaat dal in vela plaatsen van ons land in gebruik zijnde gasmeters zich keumerken door onnaanwkcurighcid zoodat daardoor niet zelden eene vrij aanzienlijke miswijzing, na eens ten nadeclc van den verbruiker dan weder ten nadeclc van den gasfabrikantontslaat. iu de meeste rijken van Europa is de ijk der gasmaten dan ook reeds ingevoerd. Engeland beeft bier alweder, even als in bijna alles wat tot de nijverheid in betrekking staathet voorbeeld ge geven. Frankrijk en België hebben dit spoedig nagevolgd alsmede onderscheidene Duitsche stalen. In Rusland zal da ijk weldra wor den ingevoerd en in Zweden bood! men zich sedert gcruimen tijd met cene ernstige overweging van dit onderwerp onledig. Ook bier te lande was reeds sinds lang bij de regering aangedrongen op de regeling dezer zaak. Tot hiertoe bail zij nogtans bezwaar er toe over te gaanvooreerst om de mocijelijkheid ten aanzien der aan neming eener slandaaril-maat en ten anderen omdat men vreesde, dat bij invoering van den maatregelhet geschikte personeel ont breken zou om daaraan uitvoering te geven. Wat bel eerste der genoemde bezwaren betreft dit heeft inder daad in Engeland na de invoering van den ijlt der gasmaten een ernstig bezwaar uitgemaakt en toen de wet regelende den ijk der gasmeters in 1859 was aangenomen, dreigde de uitvoerbaar heid der wet een oogenblik te zullen afsluiten op dc mocjolijkhcij om cene voldoend naauwkeurige standaard-maat te vervaardigen. Uc termijn voor de inlevering der standaarden moest dan ook bjj cene nieuwe wet tot den 13Jen Januarij .1861 worden verlengd maar voordat deze nieuwe termijn veratreken was bevond hel En- gclachc gouvernement zich in het bezit van zoodanigen standaard vervaardigd onder het loeaigl vau professor George Glover te Lon den w.lke toestel bleek in allen dcele te beantwoorden aan allo cischen van naauwkcurighcid en duurzaamheid, die daaraan mogen gesteld worden Om tot dil resultaat Ie geraken beeft Eugeland zich natuurlijk groote geldelijke offers moeten getroostenmaar nu het eenmaal verkregen is kan men ziek bedoelde toestellen waarvoor genoemde heer Glover gepatenteerd is rn welke thans door Item/elven gefabriceerd worden voor een betrekkelijkgerin- gen prijs aanselutfon.

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1