AHBRSFOORfSCHE CO DBA IT, NIEUWSBLAD der CENTRAAL- en NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN M 1149. I U.h- vnn Dl «GS DIG, U Mei JS64. Dil Blad rcrtchijnt des Uingsdagt cn Vrijdags. De Abonnementsprijs is 1.50 in de 3 maanden. - Van Advertentie»1 lot 6 regels 00 Cents, elke regel meerder 10 Ceuti; legale Advertentiën per regel 13 Centsbehalve het Zegelr-gt. Afzonderlijke nummers ƒ0.10. - Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. II. van Cleeff, te Amersfoort, Bureau Amersfoorttche Courant, Langstraat, Wijk F, V. 13. over de Ou lu Visclimsrkt, too uirie hij alle Boekliindelaren en Fost-Directearen in het Rijk. KENNISGEVING. Ds BURGEMEESTER v»s AMERSFOORT Brengt ter uwer kennis van de Ingezetenen dezer ge meente dat hel door den Commissaris des Konings in deze provincie executoir verklaarde kohier van het f*«- tentregt over het 4e kwartaal van het dienstjaar l8M/0 aan den Ontvanger van 's Rijks Directe Belastingen alhier is ter hand gesteld aan wien ieder verpligl is fijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voettc voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aan geplakt te Amersfoortden 20. Mei 1864. De burgemeester voornoemd A. G. W1JERS. SCHOUWE IS DB GEMEENTEN AMERSFOORT EN HOOGLAND. SCHOUT sa HEEMRADEN DE DRIE SLUM EX doen te WATERSCHAP vuten dat zij op Woens dag den Ie Junij 1864 des morgens ten 9 ure zullen schouwen de. M'oortêrhe Weteringde Hotte Wetering en de Eilendertêehe Wetering niitsgadrrs alle de Watergangen daarop uilwaterende. Eenieder wordt gewaarschuwd zijn slag of slagen tc maken en zijn land uit de schouw te houden. l/oojlandden 14 Mei 1864. Schout en Heemraden voornoemd A. SM1TTSchout. AMERSFOORT23 Mei 1864. Op D'mgsdag, den 24 Mei 1864, des namiddags ten één ure, zal de Baad der Gemeente Amersfoort weder eene vergadering houdenwaarin de punten van behandeling zijn I". Onlwerp-Regleinenten voor dc belasting op de brandstollen. 2*. Voordragt tot af- cn overschrijving op de gemeente-begrooting van 1863. 3®. Benoeming van eencn Hulp-Onderwijzer aan de Tusschenschooluil de voordragt van Burgemeester cn Wethouders. Gister morgen is brand ontstaan in eene achter kamer in dc Utrcchlsclie straat alhier, doch spoe dig gcbluscht, zonder dat de brandweer behoefde aanterukken. Lenige ktecdingstukken enz. cijn ver. brand. 'L. M. heeft benoemd tol dijkgraaf van het waterschap Eeinnes, den heer Mr. J. C. G. C. Laan. Op voordragt van den Minister van Binnen- landsche Zaken heeft Z. M. de Koning bij besluit van 20 April eene algeineene voorziening geuotnen omtrent de oprigtiug van localen lot het bewaren vau petroleum bestemd, lie bewaarplaatsen van petroleum zijn namelijk opgenomcu onder de inrig- tingenwelke volgens het Kon. besluit van den 31 January 1824 niet dan op verkregen toestem ming der plaatselijke besturen kuunen worden gemaakt of veranderd. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bij eengeroepen tot hervatting barer werkzaamheden legen Donderdag 2 Junij. Zaturdag namiddag te halfeen ure arriveerde te Zwolle aan liet hulpstation dc eerste trein van de Centraal-Spoorweg-Maatschappij. De directie heeft met dezen trein herhaaldelijk dc brug over den IJssel voor het eerst bereden. Deze proefneming heeft aan de goede verwachting, die men van het werk koesterde, uitmuntend voldaan. Men meldt uit Zwolle: «Men verneemt, dal het plan beslaat om de diligencedienst tusschen Utrecht en Zwolle van dc heeren van Gend en Loos ua den 31. dezer te staken, liet is te wenschendat alsdan door de hooge regering maatregelen worden genomen, dat door die stalling de bestaande postgemeenschap niet worde verbroken, vermits anders daardobr voor de brievendie na 6 u. 30 in. 's namiddags uit Amsterdam verzonden worden en bestemd ziju voor de noordelijke provinciën, geen gelegenheid meer zal zijn om ze op dien dag verder dan tot Utrecht te verzenden." Reeds 2 Mei j.l. is in de Amersfoortsche Courant N°. 1143 de Staking der Diligence-dienst op 1 Junij gemeldzoodat de Zwolsclic Courantmet het bovenstaand herigt vrij laat komt aandansen. De Amersf Ct. meldde tevensdat van Gend Loos in hel vervolg per waggon des Centraal-Spoorwegs hunne expeditie-zaken zullen voortzetten. Men zegt, dat tot de doorgraving van Holland op zyn Smalst waarvan het wets-outwerp dezer dagen door de Tweede Kamer is aangenomen het geld reeds gcvoudcu is. De op Woensdag j.l. te Amsterdam geveilde koflij is geheel verkocht, a twee centen onder de taxatie. Was die ook te hoog Den 18 dezer is te 's Graveihage geopend de 7de vergadering van heeren inspecteurs van het lager onderwijs, onder presidium van den Minister van Binnciilaiidsche Zaken. Te Kralitigen is men druk bezig met de veraeuding vau zalmen, in ijs gepakt, naar het buitenland. Zij bronnen ongeveer ƒ1 dc 6 ons op. De lloo'jevvt'nsr/tc Courant geeft in haar jongste nommer eene lange lijst van zakendie daar niet goed zijn. Zoo heeft men er de beste lantaarnsdie ook goed zouden branden, als ze ter bekwamer lijd werden ontsioken. Zelden beeft men een jaar zoo gucstig voor het veenbranden als het legen woord igc. De langdu rige droogte is regt geschikt geweest om den bo- renerond te verbranden en er boekweit in uit te zaaijen. Thans wordt er evenwel ook door den veeuiiianevenals door duizenden anderen, vurig naar regeu verlangd oin het zaad te doen ontkie men. Hoe belangrijk de veenbrand cn de boekweit-ver bouw voor Drenthe is. moge met eene enkele gc- mceutc worden aangetoond namelijk de gemeente Kunnen, die 26.000 bunder groot is. Men berekent, dat dit jaar alleen in die gemeente ongeveer 3.000 bunder veen worden gebrand; ieder bunder kan gemiddeld 20 mud boetweit geven en deze op ƒ3 gesteld zou de Oogst drie tou gouds kunnen opbrengen. Mogt die oogst ook dit jaar, evenals de beide vorige, voor hel grootste deel mislukken, dan ge- vo lt men ligt, hoe daardoor de geldschaarschte die sedert geruiineu tijd in Drcuthe heerschtnog zou worden verergerd en hoe schadelijk dil op alle an lere takken van provinciale welvaart zou terug werken. Men schrijft uil SteenwijkerwoIJ van 13 Mei: Sedert ccuige dagen wordt onze gemeente ge- welilig door branden geteisterd. Gisteren branden twee woningen af. waarvan in de eene eene bak kerij werd uitgeoefend, en waarbij eene aanzienlijke partij rogge en een varken verbrandden. De brand inoet in den schoorsteen zijn onstaan. Huizen en inboedels waren in de Ticlschc brand- waarborgmaatschappij verzekerd. Heden avoud zyn weder twee boerderijen binnen een uur tot den grond afgebrandwaarvan uit de eene het vee werd gered doch in de andere vier kalveren en twee varkens zijn omgekomen. De oorzaak van den brand ligt weder in hel duister. De gehouwen waren door den eigenaar verzekerd in de Zwolsche maatschappij; doch de inboedel van hem. die zijn vee verloor, was niet verzekerd; deze welgestelde hoer is ulzoo een behoeftig man geworden. liet getal der scholen in Frankrijk is 82,135, dus 16,136 meer dan in 1848. Dal der schoolgaande kinderen is 4,732.000of omtrent één tnillioen meer dan in 11348. De meisjesscholen maken ineer dan liet derde gedeelte van het geheel getal uit ul. 26.392; het getal leerlingen is in eenigzins sterkere verhouding, tc weteu, 1,609,000 of 35 ten honderd. Er zijn echter ook nog meisjes die de gemengde scholen bezoekenen de bewaarscholen tellen 345.000 kinderen. Over hel geheel rekent men dat van het jeugdige geslacht 600.000 kinderen van alle ouderwijs ver- stoken zyn. Dit getal is grootmaar vroeger was het nog omzettend grooter; dus inag men hierop verbetering wijzenofschoon velen de scholen te spoedig en met ougenoegzamc kennis verlateu. Dc Minister Duruy. houdt met kracht de ineeuiug voldie ook met de waarheid overeenstemtdat kennis de zedelijkheid vermeerdert. De trapswijze vermeerdering der schoolbevolking staat in verband met de vermindering der misdaden. Is de school bevolking sedert 1848 met een millioen vermeer dert, de misdrijven zyn daarentegen van 1847 tot 1860 met bijna de helft verminderd; en wel, zegt de Minister, moet tnen van de waarheid overtuigd zyn, dat het geld 't welk men voor de scholen besteedt, voor de gevangenissen minder zal be hoeven te worden uitgegeven. lu het Wetgevend Ligcliaam is het voorstel van het lid llavin, hoofdredacteur van de Siècle, in hel belang van het kosteloos en vcrpligt onderwys, met 225 tegen 16 stemmen afgewezen. Op den spoorweg van Namen naar Dinant is een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. De trein, die den 17 dezer te vijf uur in den namiddag van Namen vertrok is tusschen Ivoir en Moulins uit het spoor geraaktjuist op eene kromming naby eene brug. Vier rijtuigen zijn in de Maas gestort- De gravin Cornet is gedood even als eene dame uit Diriaut, die letterlijk verbryzeJd is. Vijf perso nen zijn min of meer ernstig verwond. De oorzaak van hel ongeluk kent men nog niet. Gelukkig waren er slechts een tiental passagiers in den trein. Het regtsgeding tegen den graaf Couli de la Pommerais, den geueesheer, die beschuldigd wordt de weduwe de Pauw en zijne schoonmoeder te hebben vergiftigd beeft in de laatste dagen alge- ineenc belangstelling gewekt. De teregtzittingen voor liet hof van assises te Parijs werden telkens door eene talrijke menigte bijgewoonddie met spanning den loop van deze vreeselijke geschiedenis bleef gadeslaan. De verklaringen der getuigen waren zeer ui hel nadeel van den beschuldigdehoezeer deze zijne schuld bleef ontkennen en de advocaat-gene raal heeft dan ook hij een zeer uitvoerig requisitoir de beschuldiging volgehouden vooral ten aanzien der vergiftiging van de weduwe de Pauw. Het tweede punt de vergiftiging van mevrouw Dubizy, achtte het openhaar ministerie mioder voldingend bewezen welke zware vermoedens daaromtrent ook magten bestaan. Den 17 dezer heeft de jury dan ook den graaf de la Pommerais schuldig verklaard aan vergiftiging van de weduwe de Pauw en hein tot de doodstraf veroordeeld. Naar men zegt. heeft de directie van een der schouwburgen van Parijs eene overeenkomst getrof fen met la Pommerais, betreffende de opvoering vau een drama, door hem in de gevangenis ge schreven. Het is bekend, dat in 1831 naby Sicilië een eilandje in de Middellandsche zee verscheenom weinige maanden later weder te verdwijnen. Het schijnt, dat dit eilandje, hetwelk toen, onder ver schillende benamingen, ook die van Ferdinanda ontvingthans op het punt is van weder te ver schijnen. Althaus de bodem wordt aldaar reeds koil ouder de wateroppervlakte waargenomen en zijne vcrhefling schijnt zelfs tamelijk snel te gaan. Den 26 April (O. S.) is te Wilna de eerste steen gelegd voor de gasfabriek bestemd tot de verlichting dier stad. Aan dennchout is door de onderneming de voorkeur gegeven boven steenkolen. Deze zijn uiterst hoog en zouden het gasverbruik te duur maken. De maatschappij Lalance, die de zaak heeft op zich genomenheeft reeds 49 steden in DuiischlandHongarije, Ualiö en Zwitserland, cn onlangs nog de stad llelsingfors in Finland van gaslicht voorzien. Als meu ten twcedenmale de kabel van den onJerzeeschen telegraaf zal leggenin het voorjaar vau 1865, is er welligt reeds eene andere verbin dingslijn tusschen Amerika en Europa in werking of althans hare voltooijing nabij, liet is de liuie die door Siberiëen vau daar naar Russisch Ame rika door Biitsch Columbia, naar de Noordelijke Siatcu der Unie loopt. Het bezwaarlykst deel der rigling, namelijk door Siberië, is reeds tot de hoofdstad Irkutsk voltooid. Dc heer Collins, een burger der Verecnigde Stalen, die van de Russische Regering het monopolie dezer lijn voor den lijd van 36 jaren heeft verkregenheeft nu ook van de Engelsche Regering concessie tot het leggen van den draad door Britse!) Columbia bekomen. Eene compagnie iu de Verecnigde Stalen heeft de con- structie op Amerikaanse!) grondgebied en het leg gen vau den 40 Engelsche mijlen langen kabel door den Beringstraatalsmede de voortzetting daarvau langs de Russische kusten tot de mondeo van don Amur, op zich genomen. Op laatstgemeld puut sluit zich het Oostelijk en Westelijk deel der draadgeleiding aan elkander. Een der New-Yorksche bladen geeft een over- zigt van de «kermis" of bazar" voor de «ge zondheidscommissie" tc Poughkeepsiede rustige hoofdplaats van Dutchess-county van vóór honderd jaren." Dag cn avond verdrongen daar de bezoe kers elkaar, en tot den matigen prysvan 10cents voor toegangen 50 cents voor ecu theein den landclijkeo stijl vao 100 jaren vroeger, waren dc ontvaugsten zeer ruim. Alen zag het uitwendige van eene zijde van een huis. De dubbele deur was versierd met een klop per," welke vóór 120 jaar had gediend aan ceue

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1