COÜR AIT, NIEUWSBLAD der UENTKAAL-p NOORDOOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN, M 1161. vnu DIN GS DAG, 5 Julij JS64. Dit Blad verschijnt des üingsdags en Vrijdags. De Abonnementsprijs is f 1.30 in de 3 maanden. Van AdverlcntiënI tol 6 regels 60 Centselke regel meerder 10 Cents; legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve hel Zegelregt. dfzoiiderh/ke nummers fOAO. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever .4. II. van Cleeffte Amersfoort, /Iarena Amersfoortscht CourantLangstraat, Wijk F, N°. S3, over de Oude Vischrnirkt, zoo mede bij alle Boekhandelaren en I'ost-Dircctearen in hel Rijk. AMERSFOORT4 Julij 18C4. MorgenDinssdagvangen de Zomervergade ringen tan de Stalen der verschillende provinciën aan. Zalurdag jl. is aan de Ulrechtsche Hoogeschool tot doctor in de geneeskunde bevorderdde heer II. R. J. Kok Gi geb. te Amersfoort, na verde diging van een academisch proefschrift: oerr kunst matige vroeggeboortevolgens de methode, van Cohen. Van eene bevoegde zijde wordt ons verzocht, hetgeen in het jongste raudsverslag omtrent het voorstel betrekkelijk het voetpad buiten de Kleine Koppelpoort voorkomt, als volei te verduidelijken: In de vergadering met gesloten deuren is het voorstel tot het leggen van eene brug over de Beek niet 10 legen 4 stemmen verworpen, en is ge- volgeltjk bepaald dat overeenkomstig het voorstel van den Heer Visser, ten aanzien van het voetpad buiten de Kleine Koppelpoort, de onteigening ten algerneenen nutte zal worden voorbereid." .Men meldt uit Eemnes. (Buitendijks) van 1 Julij: lieden vierde onze hoofdonderwijzer, de heer C. Koning, zijn veertigjarig jubild. Van a'le zijden ontving hij bij die gelegenheid de ondubbelzinnig- sic bewijzen van de helde en hoogachtingwelke hij zich in tie veertig jaren, waarin hij in onze gemeente werkzaam was, zoo ruimschoots verwoiveu heeft. In her Iraai versierde schoollokaal, waarin de kinderen feestelijk onthaald werden, sprak de Burgemeester den jubilaris hartelijk toe, en bood hem ook namens de leden van dcu Gemeenteraad een kostbaar geschenk aan. He y. Roti. Cl. meldt, dar op 30 Julij e. k. de ficdcr land se he Entomologische Vereeniging hare j iarlijksche algeineene vergadering te Amersfoort zal houdenonder voorzitting van den hoogleeraar Cl. Mulder. Wij vernemen, zegt het Haagschc Dagbl., dat hel M. onzen geëerhiedigden Koning, immer bereid om wel te doen, behaagd heeft eeu sprekend bewijs ie geven van zijne levendige belangstelling in de maalsebapjiij van weldadigheiddoor aan die instelling uit zijne partieuliere fondsen eene jaar- lijksche bijdrage vuil 500 toe te leggen. Waarde Vorst zóó voorgaat in het ruim ondersteunen eener hoogst nuttige instelling van algemeone liefdadigheid, is het zekei le verwachten «lat ook vele andereu de helpende hand zullen bieden. En ruime onder steuning wij kunnen het niet genoeg herhalen, is noodig, wil de maatschappij van weldadigheid in staal hlijveu voortdurend teil zegen te verstrek ken voor 'Je talrijke verpleegden in hare vrije koloniën. II. M. de Koningin heeft eene gift van 100 afgezonderd ten behoeve van het Asyl-Steenbeek. Z. M. Alexander IIKeizer aller Russen, zou voornemens zijn in den loop dezer week gevolg te geven aan het bestaande plan om een bezoek hij II. M. .Ie Koningin-Moeder, op het lustslot Soest- dijk af te leggen. De Heer Commissaris des Konitigs van Over ijssel, Jhr. Mr. Cornells n.ickeris Donderdag avond te Zwolle in den ouderdom van 65 jaren overleden. Het gemeenschappelijk station bij de stad Utrecht heeft schipbreuk geleden op de bezwaren door den Minister van Biunenlandtche Zaken gemaakt. Tot ultimo September is voorloopig de verbinding met de Centraal-maatschappij behouden, waarop het publiek hoogen prijs stelt. Het slation wordt intusschen te Utrecht verbeterd en uitgebreid om bij voortduring de treinen van den Centraal- en later van den Staatsspoorweg te kunnen doen in- en uitrijden tegen eene vergoedinggelijk dit le Keulen is geregeld. Te Arnhem schijnt met den Staat een gemeenschappelijk station te zullen worden gemaakt. Met groot genoegen vernemen wij dat den 29 Junij door de hoofdcommissie voor het Monu ment van 1813 en door den Jury die in het paleis van Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden ver- eenigd waren met bijna algemeene stemmen de eerste prijs is toegekend aan het ontwerp Ebon- haezer voor het op le rigten monument in het Willernspaik le Amsterdam, en aan liet oniwerp geteckend N. O. de tweede prijs. Wij twijfelen oiet, dc plaatselijke coriimissiënwelke eerlang zullen worden opgeroepen, om ook haar oordeel uil te spreken zullen zich met deze keuze ver- cenigen. In dat gevul staat een echt nationaal gedenktcekcn onze residentie tc wachten. Uit het vijfde jaarlijksche verslag der werk zaamheden veirigt door hel collcgie van weten schappelijke keurders en door keurmeesters te Amsterdam ontleent inen het volgende: Volgens de registers hij het collegie berustende waren in 1803 le Amsterdam: 433 broodbakkers of 19 minder dan in 18G2. 183 2 61) 1 broodslijb 90 rundvccslaglers 27 nuchlcr-kalvcn- slagtcrs 103 varkcnsslagteis 1743 plaatsen, waar sterke dranken ver kocht worden Bij de hurstemmi Generaal gebeurde te Sneck ie is bekend maar de strijd 10 7 110 voor meer o lid der Staten- ieuws. I)c uitslag rij heftig. Weder zijds deed men zijn best tol aanbeveling der can didates Omstreeks half vier ure des namiddags werd bij trommelslag do<>r den omroeper herinnerd, dat bet stembureau ten 5 ure werd gesloten, en de kiezers aangemaand zich den tijd te nutte te maken. Men weet niet van welke zijde dc man in dienst is gesteld oin dezcrwijze de onverschil ligen tot het vervullen hunner verpligting op ie roepen. De commissie ad hoe uit den kerkeraad der Ned. Israëlietische Hoofdsynagoge te Amsterdam is het in hare jongsie vergadering eens geworden over de leidende beginselen voor een ontwerp van een nieuw reglement voor liet centraal bestuur der Israëlitiescbe kerk in Nederland dalbehoudens de goedkeuring van dm raad aan den Minister als ultimatum zal worden aangeboden. De gemeenteraad van Botterdam heeft beslo ten tot de vestiging van eene algemeene bergplaats voor petroleum op Fijenoord, zullende het daarvoor te bestemmen terrein worden opgehoogd. De Sleettwijker Cour. meldt uit Heerenveen lu een der dorpcu dezer gemeente (Schoterland) is in de laatstvorige week een welgestelde doch zonderlinge landbouwer overleden die eenige dagen gekweld was met een jeukerigen huiduitslag. Men had hem geraden zich nu eu dan eens met karne melk te wassclicu of te bettenom daardoor die jeukte weg te nemenhetgeen hij ook gedaan moet hebben; doch daar dit hein, naar 't schijntwal lastig viel kwam bij op hel denkbeeld om ceo bad van karnemelk te nemen, liet daartoe een groote kuip hiermede vullen en begaf zich daarin; echter met dat gevolg, dat de uitslag zich naar binnen verplaatste en zijnen dood ten gevolge had. Dezer dagen is weder het gevaarlijke gebleken van hondenwagens op den openharen weg. Zondag morgen reed een jeugdig landbouwer van Ten Post in een wagen met twee paarden langs den grind weg aldaartoen hem ecu hondenwagen tegenkwam met eenige honden bespannen. De paarden werden schichtig en stortten oogenhlikkelijk met hun voer man van den grindweg in het llamsterdiep. De jongeling zou waarschijnlijk hier eene prooi des doods zyn geworden ware niet juist een schipper met zijn vaartuig daar langs gevaren, die de scheepshaak in de kleeding van den drenkeling sloeg en hem daardoor met veel moeite redde. Toen men hem aan wal bragt, dacht men in den beginne, dal er geen leven meer in hem was. Spoedig werd hein echter geneeskundige hulp toe- gebragt, zoodat men nu de hoop heeft, dat zijn leven behouden zal blijven tot vreugde zijner hoogbejaarde ouders. De paarden met den wagen werden met veel- ir.oeite op het drooge gebragt. Indien de geleiders van hondenwagens hij liet na deren van paaid eu rijtuig hunne gespannen stil lieten staan, zou menig ongeluk voorkomen worden. In de llannoversche Kamers heeft men liet aanstellen van vrouwelijk personeel bij «le tele graafdienst besproken. De meerderheid der Tweede Kamer wilde er niets van welen en vreesde dat de staatsgeheimen niet veilig zouden zijn. (Hoe dom De Eerste Kamer was er wel vooreene proef le nemen. De voorstanders ineenden, dit men wel aan eene vergoeding iiiogl denken voor de schadedie den vrouwen vooreerst door dc naai machine zou berokkend worden. De lleeren schijnen er nog niets van te weten, dal von Bismarck Hannover wil inslokken. De Pruisische Minister van Onderwijs heeft onlangs een besluit genomenwaarbij bepaald wordt, dat het oudenigl in vrouwelijke handwer ken wel degelijk een der lakken van het openbaar onderwijs uitmaakt; hij heeft daarom aan de ge meentebesturen gelast, maatregelen te nemen, om dit onderwijs in alle meisjesscholen in te voeren. Onlangs las men in de Koningsberger Cou- rant de volgende advertentie: «Een medicinae doctor, die tevens vroedmeester is. wordt uitgcuoodigd zich teNeustadt, in West- Pruisscn te vestigenals zijnde aldaar aanwezig eene regtbaiikeen gymnasium, twee hoogere meisjesscholen en slechts één vroedmeester. In Zuid-Rusland heeft de koude veel koren velden vernieldook hebben de wijngaarden en vruchtboo.nen er zeer veel door geleden. De voor naamste levensmiddelen zijn dus reeds aanmerkelijk in prijs gestegen. Daarenboven vernemen wij dat de met graan geladen schepen hunnen weg op de de zijtakken van den Don uiet kunnen voortzetten, daar het water plotseling gezakt is. Deze vertraging is te meer te betreuVen dewijl sedert verscheidene jaren de meeste onzer koopliedendie door onge lukkige speculation zware verliezen geleden hebben, op de operation van dit jaar rekenen om hunne zaken le herstellen. De aan het buitenland verkochte granen kunnen tegen de bedongen prijzen niet geleverd worden dan met groot verlies voor onze handelaren. De 16 Junij, namiddag, is Nischnei-Norogo- rod de aanzier jkste der Russische missteden door een zwaren brand geteisterd geworden. De vlammen braken uit in de rij der zeepkramen op het jaar- marktplein, en verspreidden zich met eene onbeschrij felijke hevigheidzoodat weldra de gansche rijen houten kramen der cristal-, ijzer-, meubel-, huiden-, vruchten-, vilt-, tapijt- en wijnhandelaars in brand geraakten. De bouten schouwburg, zestien loge menten a! de houten huizen tusschen den oever der Oka en de Tartaardsche kerk werden in den asch gelegd, en toen ongeveer 11 uur 'savonds de wind heviger opstak woedde het vuur in een omtrek van minstens vier wersten, zoodat het ge- heele tnis-plein een vlammenzee geleek. Dat onder zulke omstandigheden de aangesnelde bluschmid- delen, ondanks den krachtigsten ijver, niet bij inagte waren iets uit te rigten, spreekt van zelf. Aan redding der koopwaren was ingelij^s niet te denken, en ofschoon de mis eerst over 8 weken begiut en nog pas een klein gedeelte der goederen ontvangen was, zal de schade toch zeer aanzienlijk wezen. Het leven van Jezus door Rcnan heeft hem men slaat borg voor de juistheid van het cijfer opgebragt eerst 99.000 Ir. voor de groote editie a G fr.en daarna 2o 000 fr. voor de volks-uitgave a 1 fr.te zamen ontving hij er alzoo voor de soin van 124,000 francs. De boekhandelaar Le'vy, uitgever, heeft, na aftrek van alle kosten, 140,000 fr. zuivere winst overgehouden. OuiHent den Oorlog in Amerika meldt men hel volgende: De toestand is over het algemeen bijna dezeirde zoo als hij was hij het begin van den veldtogt. De einduitslag van den strijd is onzekerder dan ooit, en de positie der federalen is ongunstiger dan zij in dit jaar tot dusverre geweest is. Grant heeft een verandering van front gemaakten daar mede ten volle zijne magleloosbeid bewezen. Hij had er op gehoogd te Richmond le koineu over den regtstreekschen wegal moest hij honderd duizenden menschen er aan opoffereninaar door de geduchte verschansingen van Lee werd hij ge noodzaakt zijne plannen op te geven, en den door Mac Clellan gekozen weg in te slaan. Hij staal op veel groolercii afstand van Richmond dan Mac Clellan heeft gestaan, en minstens 80,000 man zijn door Item opgeofferd zonder dal hij er ceuig voordeel motie verwierf. Die laklick van soldaten ter slagl- hank te slepen is niet altoos gelukkig; de nutte- lu.)ze hecatombe van Wildcuisse eu Spottsylvania hebben de federalen ontmoedigdeu hel aantal deserteurs dientengevolge was zeer aanzienlijk. Toen Grant te velde trok had hij 350,000 inan onder zijuc hevelen, en bovendien had Dutter, sedert door Beauregard geslagen35 000. liet hoofdleger is lol zijn primitief c ;fer leruggcbragt maar al de reserves zijn uitgeputcn zelfs was men ver- pligt af te zien van verscheidene veroveringen in liet Noorden met name in Arkansas. Lee zijner zijds heeft van Beauregard en andere punten versterking gekregen. Zijn leger is wel niet meer dan 200 000 man sterk doch hjj heeft zijn genie voor zichecu bij uitstek sterke positie heeft h(j

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1