m GODBAR Jiï 1162. nieuwsblad der centhaal - "en NOORD-OOSTELIJKE SPOORWEGGEIVESTEN, vau YRIJDAG, 8 Jul ij JS64. Dit Blad verschijnt des Dingvlagt en Vrijdags. De Abonnementsprijs is /"1.50 in de 3 maanden. Van AdvcrtcntiënI tot 0 regels 60 Centselke regel meerder 10 Cent»; legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve liet Zegelregt. - Afzonderlijke nummert fOAO. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. II. tan Cleeff, te Amersfoort, Hareau Amersfoortsche CourantLangstraat, Wijk F, N". 43, over de Ou !e Visclunarkl, zoo mede bij alle Boekhandelaren en I'ost-Directcuren in het Rijk. K E ATS I S G E V I S G. BURGEMEESTER ej» WETHOUDERS va* AMERSFOORT brengen ter kenuis van de iogc- zeleneu dezer gemeentedieter erlangiug van het Eereteeken wegens eervolle langdurige wer kelijke dienst bij de Schutterijin de termen van Zijner Majestei's besluit d.d. 5 December 1851 (Staatsblad N°. 149) mogtcu gekomen zijn, cu verlangen met hel eereteeken te worden begiftigd dat zij zich tot het doen van de vcreischte aau- gifle ter Secretarie kunnen vervoegen op Woensdag, 13 July aanstaande des morgens van 10 tot 1 uur. Amersfoortden 7 JtiliJ 18(54. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, De Secretaris, A. G. WIJERS. W. L. SCHEI.TUS. SPAARBANK. liet Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting Imudm op lllliantlns 11 Julij e. k. ten Baadbuizu te Amers- foort des namiddags van 11 lot 1 ure. VAN l)E PULL, Secretaris. AMERSFOORT. 7 Julij 1864. Z. M. de Keizer van Rusland en de Grootvorst troonopvolger zullen Zondag e. k. des namiddags te Soestdijk aankomen, om een paar dagen by II. K. K. M. de Koningin-Moeder te verblijven. In de vergadering der Provinciale Staten van Utrecht is o. a. ingehragt een voorstel van Ged. Stalen om hen te magligen tot benoeming van een Provincialen Ingenieur op ceue bezoldiging van /2500 it f3000 voor het geval dat de voor genomen afscheiding der werkzaamheden van den Rijks Waterstaat van die van den Provincialen Waterstaat tot stand zal komen. Naar men verneemt heeft hel Z. M. behaagd van den 1 dezer het handgeld tot f 100 teverhoogen voor eiken recruut en militair, die zich voor zes jaren bij liet regement rijdende artillerie engageert. Men meldt uit Amerongen, van 2 July. Gis teren namiddag, omstreeks 7 ure, ontstond bier brand in of hij een schuurtjedat met al wat daarin nas, zijnde twee geiten, ceue ladetafel met lijfgoed, een kruiwagen en gereed scha ppquvan een onbemiddelde» ijverigen daglooner, geheel af brandde. liet vuur deelde zicli mede aan en ver nielde twee daarbij staande hooibergen, liet daar naast staande huiszijnde ccne roggebroodbakkerij, is gedeeltelijk uitgebrandmaar de daarachter aan verbonden tabaksschuurmet al wat daarin was. spijlen, timmerhout, gereedschappen enz., werd ccn prooi der vlammeneven als den daarachter- staanden hooibergbenevens I kalf en 8 varkens. Nog een daarbijstaand huis is uitgebrand en van nog een ander is hel dak brandende geweest. Men was hier jaren lang van ernstigen brand verschoond gebleven. Deze liet zich zorgwekkend aanzien en bedreigde, bij vrij hevigeu windbet onmiddellijk nabygelegen aaneen gebouwde deel dezer gemeente. Gelukkig bedaarde de wind meer en meer. De beide spuiten dezer gemeente werkten bij uitnemendheid. De algemecnc belangstelling en medewerking hebben zeer veel ten goede gedaan. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Het Provinciaal Geregtshof van Friesland heeft den 27 Junij j I. een boerenknecht veroordeeld tot vijfjaren tuchthuisstraf, wegens verkraclitiging van eeu Ifljarig meisje. Aangaande den kindermoord welke in de maand Mei door eene ongehuwde moeder te Tilburg zou zijn gepleegd doet zich een zonderling incident voor. C. V. L. bevindt zich voor dat feildal zij omstandig hekend heeft werkelijk te hebben bedre ven in arrest te 'sBisch en zou in de volgeude week voor het provinciaal hof te regt staannu 3 of 4 dagen geleden is de tante M. V.rnel welke G. V. I,. eene en dezelfde kamer bewoondeby den brigade-commandant der maréchaussee de verklaring komen afleggen, dat niet hare nicht, maar zij het kind heeft omgebragt. Nadat aan de justitie te 's Bosch daarvan kennis gegeven was, heeft deze de zaak in loco onderzocht en M. V. naar hel huis van bewaring te Tilburg doen over brengenwaaruil zij Zaturdag morgen gevankelijk naar 's Bosch is vervoerd. Sedert onheugelijke jaren is het bij verschil lende geregtshoven. reglbunkeii en kantongeregten eene usance geworden uin in de af te geven grosse van arresten of vonnissen in strafzakenhetzij voor heteckcning aan de hij verstek veroordeelden, hetzy om by de stukken te voegen voor een appèl of cassatie, de artikelen der wet, krachtens welke is veroordeeld wel aan te haleninaar niel den tekst daarin te schrijven. De Hooge Raad der Nederlanden heeft nu hij arrest dat gebruik afge schaft, omdat bij Art. 211 Wetboek van Strafvor dering op straffe van nietigheid de inschrijving van den tekst der wetwelke wordt toegepast ingeval van veroordeeling, is voorgeschreven; en op dien grond een vonnis vernietigd, waarin zooals uil de overgelegde grosse bleek wel de artikelen opgenoemd doch niet tcxtuccl opgenomen waren. Men meldt uit Venlovan 2 Julij Op nieuw heerscht hier en in Roermond in hoogen graad de kwade droes onder de paarden van het garnizoen. Reeds sedert meerjaren heerscht die gevaarlijke ziekte in deze twee steden en heeft jaarlijks aanzienlijke offers aan het gouvernemeat gekostzoowel door het groot aanta! overledene en afgehaakte als door de zeer vele onbruikbare paarden. Velen schrijven die ziekte aan het slechte drinkwater toe. Bij beschikking van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken van 4 dezer is bepaald dat de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in liet hoofdkiesdistrikt Win schoten noodzakelijk geworden door dat de heer Winkler Prins de op hem aldaar uitgebragte keuze niet heeft aangenomen, op Maandag 18 Julij, en de herstemmingzoo die noodig is, op Dingsdag 2 Augustus zal geschieden. Gedeputeerde Stalen van Zuid-Holland hebben eergisteren aan de Provinciale Staten medegedeeld dat zij een besluit hebben genomen ten aanzien van de uitgave der ziltingsverslagen. Die verslagen zullen nu by den heer van Langeuhuysen te 'sGra- venliage worden gedrukt, maar onder die stellige voorwaarde, dat geen eukel exemplaar daatvan bij eenig dagbladwat ook zal mogen worden gevoegd. De Heer Mr. A. S. van Nierop heelt zijn besluit te keunen gegeven dat bij in de Tweede Kamer dér Staten-Generaal zitting zal nemen voor het kiesdistrict Haarlem, zoodat iu het district Hoorn eene nieuwe verkiezing zal geschieden. Volgens de schoolberigten in de Nieuwe bij dragen vau Junij j.l. bedraagt het aantal Tacante scholenopenbare voor gewoon lager onderwys 36 openbare voor meer uitgebreid lager onderwijs 2opeubare voor meer uitgebreid lager ouderwijs 1bijzonder voor gewoon lager onderwijs 1 ge subsidieerde bijzondere voor meer uitgebreid lager onderwijs 3. Het aantal vacante hulponderwijzers- plaatsen bedraagt: Noord-Brabant II, Gelderland 17, Zuid-Holland 11, Noord-Holland 7, Zeeland 4. Utrecht 5, Friesland 0, Overyssel 8, Groningen 1, Drenthe en Limburg. Men meldt uit Vlissingen van 4 Julij: Zoo als men reeds melddeis het Noord-Ame- rikaanscbe stoomfregat Niagara, oa deze vesting met geschut te hehheu begroet, hetwelk door de batterijen werd beantwoord naar zee gestoomd om binnen veertien dagen hier te rug te keeren vermoedelijk om kolen in te nemen, want dit schynl in Engeland ten aanzien der Unie- stoom schepen zeer te worden vermoeijlijkt. Het blijkt dat van hooger hand eene gewigtige verandering in het plan dier stoomschepen is bepaald. Toen het fregat voor Antwerpen lag. gingen de officieren Brussel bezoekende ambassadeur hunner natie onthaalde hen op de ineest schitterende wijze, en er werd een groot bal met uitstekende pracht aangelegd waarop het pu-hcel corps diplomatiek was genoodigd. Onverwacht kwam echter hel hevel om dadelijk naar Vlissingen te stoomen en daar nadere bevelen in te wachten heden zijn die he velen ontvangen. De Kearsage schijnt nog niet zeil vaardig. Naar men verneemt, zullen er meer Unie- stoomschepen van tijd tot tjjd zich in onze wateren veitoonen. Bjj dat heen en weder stoomen schijnt ecu iio l bestaan, hetwelk tol hedeu nog onder diplom.ticke vormen is verborgen. Onder de bemanning. (5.50 koppen, van de Atnerikaansche oor'ogsboot Niagara bevinden zich naar men verneemt meer dan honderd Nederlanders; de commodore Gravel zelf is van Nederlandschen oorsprong, terwijl kapt. Wenslow van de Kearsage van Deenschc afkomst is. Toen Zr. Ms. fregat Zeeland onlangs de Kaap de Goede Hoop bezocht en daar de Alabama vond ging iemand van de Zeeland dat schoone schip bezigtigeo, en daar werd hem door een der officieren medegedeelddat er 23 West- Friezen stoutmoedige zeeliedenvan eene reus achtige gestalte, onder de bemanning gevonden werdenalsmede iemanddie in ons vaderland vroeger in ceue eervolle betrekking was geplaats rnaar wiens naam wij ons niet geregtigd achten hier te noemen, die aan boord van het kaperschip zekeren rang bekleedde. Zondag namiddag ten 2 ure heeft het te Darijs vrjj lievig gesneeuwd eene zeldzaamheid in de maand Julij. Eenigederte Parijs verschijnen Je dagbladen melden het volgende: «Te Rxnc zou een treur- concert gegeven worden ter nagedachtenis van Meijerbeer, doch de geestelijkheid kwain tusschen heide en verbood helomdat de overledene Israëliet was geweest." Onder een millioen geloovigen kan men hon derd duizend zulke geestelijken vormen maar vorm eensondereen millioen geloovigen, toonkunstenaars en toonzetters ééa Meijerbeer? Te Londeu is thans do eerste piardententoon- stelling geopend, waarop geen andere dieren dan de genoemde soort te hezigtigen zijn vroeger is altoos een algeineene veetentoonstelling gehouden. Er zijn 310 paarden aanwezig, waaronder van alle rassen en dressuren; tot de buitenlandscbe paarden* heliooren keurige Arabische en Turksche. De meeste aandacht trekken echter de Engelsche renpaarden, waarvan reeds verscheidene prijzen op den Derby dag behaald hebben. Dezer dagen zjn te Londen drie kinderen overleden door liet iu den mond steken van lucifers. Uit liet geregtelijk onderzoek is gebleken, dat de koppen dier lucifers zóó vergiftigd warendat e'e'n voldoende was voor doodelijke vergiftiging. Men wil dal de fabriek van welke deze lucifers afkomstig waren op boog bevel zal worden geslotenen dat eene wet zal wordea uitgevaardigd, waarbij hel op hooge boeten verboden is iets anders by de ver vaardiging te gebruiken dan geprepareerden phospho rus welke bevonden is voor de gezondheid niet schadelijk te zijn. De magistraat tc Götlingen heeft een bevel uiige uardigd, dat alle kollijhuishouders, die vrouwe lijke bcd:euden (Schenkuuinsells) houden, deze binneu 14 dagen m ieten ontslaan en door mannen doen vervangen. Naar men verneemtzijn de ge zamenlijke herbergiers tegen dit besluit in protest gekomen. Ais dit niet helpt, komen ook de mamsells" met eene petitie. Men mouipelt er echter van", dal ettelijke vaders van veelbelovende jonkmans den magistraat eea dank-adres zullen zeuden. Politieke itcvnc. Onder de officieren onlangs bij de Pruissische armee bevorderd, lelt ineu 147 adelijkcn en maar 12 burgerlijken. Er is zeker gevraagd of de eersten beter dien den dan de laatstcn Keizer Max en ega zijn in Mexico aangekomen. De Fransche bladen vertellendat zij daar met veel geestdrift, de Amerikaansche bladen zeggen, dat zij daar zeer koel ontvangen werden. Zij zijn echter gekomenom daar te willen blijvenais hun dit door hunnen nieuwe on derdanen wordt veroorloofddank zij den steun der Fransche bajonnetten. Men meldt uil New-York, van 25 Junij: Er heb- hen weder hevige gevechten hij Petersburg plaats gehad zonder eenig afdoend resultaat. Generaal Hancock (der Noordelijken) is met een verlies van lOOü man aan krijgsgevangenen en tan 1500 inan aan gewonden nabij den spoorweg van Weldon door de Zuidelijken teruggeworpen. Donderdag heeft hij echter zijne vorige positie weer ingenomen. Generaal Grant rukte langs de geheele linie voor waarts. Dij vond den vijand sterk verschanst. De discussie over de inotie van den heer Dis raeli betreffende Deneinarken is in hel Engelsche Lagerhuis in vollen gang. Hein werd dsdelyb gc- anlwooiddat Engeland niet alléén liet zwaard voor Denemarken kon aangorden. 't Excuus is zwak te moer omdat de motie hoofdzakelijk daarover loopt, dat de Engelsche Begering bij den aanvang der kwestie en bet houden der conferentie in woorden had voorge spiegeld, Deueinarken door daden te zullen steunen,

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1