NIEUWSBLAD dee CENTRAAL-^ NOORD-OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN, (.153 AH1RSF00RTSCHI COBRA» 1170. TF :A\ WT*o-f;r»j van VRIJDAG, 5 Augustus dS64. Dit Blad verschijnt des Dings,lags en Vrijdag*. De Abonnementsprijs is 1.50 in «Ie 3 maanden. Van Adverlentiën, 1 lot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents'; legale Advcrtentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. - Afzonderlijke nummers fü.lO. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. li. van CUeff, te Amersloortllurtau Amersfoortsche CourantLangstraat, Wijk F, N°. 43. over de On Ie Vischmarkl, ion mede bij alle Boekhandelaren en l'ost Directeuren in het Rijk. SPAARBANK. Het Bestuur xal zijne eerstvolgende zitting houden op MAlindng 8 Augustas e. k. ten naadhuixc tc Atnersfoorides namiddags van 1» lot 1 ure. VAN DE POLL, Secretaris. AMERSFOORT, 4 Augustus 1864. Zondag jl. is de 2e trein des Centraal-Spoorwegs van Zwolle op Utrecht 45 minuteo te laat alhier aangekomen. Vermits hel de eerste maal niet is dat zulks plaats vindt, en beduidende vertraging soms door gepaste maatregelen kan worden ver meden maken wjj biervan thans meldiog. Gister liep een retourbiljetten-trein. A f I.— per hoofd, tusschen Utrecht-Zwolle, waarin rich duitend personen bevonden. Heden was er een retourbiljetten trein tusschea Amersfoort (ook Nijkerk en Harderwijk) Zwolle, alwaar het thans kermis is. a f l.per hoofd, en zjjn daarvoor te Amersfoort 320 biljetten uit gegeven te Nykerk 160, te Harderwyk 21. te Nunspeet 15. Ten kantore van den lieer Mr. J. van der LeeuwSecretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, liggen ter inzage dage lijks »an des morgens 9 tot 1*2 ure, de Stalen van de in-, uit- en doorgevoerde voornaamste handels-artikelen in Nederland, gedurende de maand April 1864. Naar inen ons mededeelt, bestaat nu reeds zoowel van buiten als van binnen deze stad veel deelneming tot de harddraverij en wedren van Maandag e. k.welke, zeer nabij Amersfoort, op den Leusder grindweg worden gehouden. Het gunstig bekende muzijkcorps der rijdende artillerie, onder directie van den heer Neurenberg, zal deze, hier zeldzame festiviteit, opluisteren en des avonds in Amicitia een groot concert geven. Dehalve het daarna (e houden balgeschiedt des namiddags eene feestelijke prijsuitdeeling en wordt een diner van de leden der IJsclubHard draverij enz. in Amicitia gehouden. De gereserveerde tribune voor donateurs enz. met hunne dames wordt .reeds op het terrein opgeslagenterwijl ook. voor den matigen prijs van 25 cents, een ieder in de gelegenheid is gesteld eene goede plaats nabij het terrein te verkrijgenwaar de Harddraverij Wedren en Ezelswedren worden gehouden. Z. M. heeft eervol ontslag verleend op zijn verzoekaan den Heer Jhr. II. J. M. Barchman Wuijtiers. ontvanger der Registratie en Domeinen te Amersfoort, behoudens aanspraak op pensioen. De 3 Concerten en 2 Matinécs Musicales op ZaturdagZondag en Maandag e. k. der voortref felijke Cre/elder Capelleonder directie van den Heer Bcrnhard Moltrin de Sociëteit Philharmonie alhier, beloven stellig niet minder en zelfs waar schijnlijk nog meer genoegen te zullen opleveren dan die van 1862 en vroeger, en waarvan de herinnering bij velen niet is uitgewischl. Immers, behalve de classieke muzijkslukkendie echter zooals nu de programma-evenredigheid niet over schrijden treft men een aantal nieuweuitmun tende en geliefkoosde toonwerken en onderscheidene aantrekkelijke solostukken in de programma's dezer vjjf uitvoeringen aan terwijl inzonderheid Zaturdag avond veler attentie zal trekken een potpourri van Conradi Eine Reise durch Europa" in 21 périoden als: reis met den spoorwegOostenrijk; het fraaije Oostenrijksch nationaal lied Gott erhalte Franz den Kaiser" van den grooten Joseph Haydn; postreis; ZwitzerlandItalië; Frankrijk; zeereis; storm, Nederland; Engeland enz. Zeker zullen velen vooral begeerig zijn met dit intéressante stuk kennis te makenof die te hernieuwen met het grosses Marchpourrivan C. Bachde Kladderadatsch poipourri van Billucrde Fantaisic dramatique über Wagners Tanuhauser en een aantal andere sclioone stukken der Programma's van Zondag en Maandag. Hel is dus vooruil tc ziendat een overgroot getal ingezetenen van Amersfoort en environs zich het genot van de bijwoning dezer vyf uitvoeringen zal verschaffen. ~7 Het 3e jagerbataillon van het regeinent gre nadiers en jagers zal den 11 dezer vroegtijdig per Gentraal-Spoortrein van Utrecht naar Puttcu reizen en voorts naar liet kamp marschcren. Kunnen de andere troepen zich niet op dezelfde wijze uaar het kamp begeven Dingsdag morgen jl. reed op de boerenhofstede Klein Hel, onder Nijkerk, eene ploeg met twee paarden bespannenen bestuurd door een land bouwer langs een bijenstal. De bijen die in vlugt waren, vielen op de paarden aan. waarvan er een spoedig aan de ontvangen worden stierf, terwijl de dood van het ander elk oogenhlik tc gemoet wordt gezien. De landbouwer heeft geen letsel be komen. Z. M. heeft vergunning verleend aan III), kamerheer Jhr. J. L. Nepveu lot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 2e kl. der orde van St.-Anna. Ds. Moulijn, te Gouderak, heeft het beroep naar Amerongen aangenomen. Ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Win schoten zjjn uilgebragt 316 stemmen, waarvan 298 op den heer Jonckbloet en 2t8 op den heer Borgesius waren vereenigd. Derhalve gekozen de heer Dr. W. J. A. Jonckbloet. Indien het nog noodig is. het nut der koe- pokinënting ie bewijzendaa diene daartoe weder het volgende Men weet, dat in de gemeente Zeist het vorige jaar de pokken hebben geheerschU Het aantal lijders wordt door de geneeskundigen 'geschat op 500 waarvan echter slechts 169 behandeld werden. Van die 16'J behandelden waren er slechts 54 ingeënt en 115 niet ingeënt. Dit verschil, absoluut reeds zoo aanmerkelijkzou relatief nog oneindig aan zienlijker blijkenwanneer men eene opgave had hoeveel van de inwoners ingeënt waren en hoeveel niet. Wist men dat, dan zou de percentsgewijze verhouding nog veel meer ten nadeele van de niet- ingeënten blijken te zijn. Niet alleen echter werden van de niet-ingeënlen de meesten aangetast, ook de afloop was bij hen ongunstigervan de 54 ingeente lijders overleden slechts 2. dat is nog geen 4 pCt.; van de 115 niet ingeënten daarentegen 23dat is 20 pCt. Eenige wakkere handboogschutters van de sociëteit Concordia te Bergen op Zoom die in den nacht van 28 op 29 Julij waren uitgevaren om deel te nemen aan een concours van handboog- schutterijen uitgeschreven door de sociëteit Jacoba van Bejjeren te Goeszijn op de Molenplaat tus schen Bath en deze stad op hel drooge geraakt, zoodat zjj hun doel, om het eeremetaal te verove ren niet hebben kunnen bereikenen den vol genden morgenna een slapeloozen nachtmet veel krachtsinspanning onverrigler zake zijn gere tourneerd. Weldra zal voor het provinciaal geregtshofin Zuid-Holland te regt staan de dienstbode Sophia van Staverenoud 26 jaren laatst woonachtig te Aarlanderveenbeschuldigd van kindermoord, voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. Uit de deswege opgemaakte akte van beschuldiging blijkt hoofdzakelijk dat de beschuldigde iu hare verschillende verbooren heeft erkenddat zij is ongehuwdvroeger dienstbaar was en sedert Maart jl. bij hare ouders, te Aarlanderveenharen intrek had genomenen hoezeer volkomen bewust dat zij in zwangeren toestand verkeerdedit aan hare ouders herhaaldelijk heeft ontkend en op allerlei wjjze getracht heeft hun dat denkbeeld te ontnemen; dat zij in den nacht tusschen 3 en 4 April jl. in de schunr is bevallen van een kind van het mannelijk geslachtdat z\j vervolgens naar de woonkamer is gegaan om een mes te halen en dit genomen heeft uit eene kast, zonder dat hare ouders daardoor wakker zijn gewordendat zijin de schuur te ruggekomen, op hare hurken bij het kind is gaan zitten, het hoofd van het kind. dat op den rug lag, door optilling naar voren heeftgebragten met het mes de eerste verwonding in den nek toege- bragt; dat zij niet weet waar zij het kind verder heeft gesneden, ook niet dat zij er de armen, maar wel dat zij er stukken heeft afgesneden, den kende dat men de enkele stukken niet als van een kind herkomstig zou herkennen; dat zy in het verminken van het kind is gestoord geworden doordien eene buurvrouw hare zonen opriep en zy vreesde dat hare ouders ook daardoor wakker zou den wordendat zij de overblijfselen van het kind i„ een pot heeft gedaan en dezen zonder om te zien in het water geworpen dat zy vervolgens den pot in het water geworpen en zij vervolgens den pot in het water heeft uitgespoeld en weder in huis gebragtwaarna zy een emmer water heeft gehaald en de vlekken in de schuur weggeschrohd dal zij het mes zonder het schoon te maken in de schuur heeft laten liggen en weder naar bed is gegaan dut zij het kind niet heeft hooren schreeuwenmaar overtuigd was dat het leefde, omdat zij het heeft hooren smakkendat zij des morgens is opge staan en op een stoel is gaan zitten naaijen, doch niet heeft ontbetendat haar omstreeks elf ure te binnen schoot dat het broodmes nog iu de schuur lag, en zij dit toen is gaan schoon maken en weder in de kast heeft gelegd; dat kort daarna hare moeder kwam zeggen, dat er een kind in het water lag, (en gevolge waarvan haar vader is gaan kijken, die bij zijne terugkomst tot haar zeide: «Fie! wat is er met je gebeurd?" waarop zij terstond erkende: «ja, vader, bet is van mij"; dat dadelyk daarop de burgemeester, de kantonregier en twee doctoren binnenkwamen dat zij ook aan dezen hare misdaad beeft bekend, er bijvoegende dat zij reeds zes weken vóór hare bevalling hel plan had beraamd om het kind waarvan zij bevallen zou, te dooden. Deadvokaat- generaal Mr. van Maanen zal iu deze zaak het Opcnb. Ministerie waarnemen. De advokaat Mr. J. J. van Geuns is ambtshalve met de verdediging belast. De Koning van Pruissen heeft een onder- scheidingsleeken ingesteld voor de militairen die den veldiogl legen Denemarken hebben medege maakt deze decoratie zal aan een lint met de Pruissisch-Ooslenryksche kleuren gedragen worden. De doelmatigste décoratie zou zijn eene médaille, voorstellende aan de eene zijde: tien Pruissische soldatendie één Deen aanvallenen aan de an dere zijde: ro/i Bismarck met de zweep een aantal volksvertegenwoordigers uit hunne vergaderzaal ver jagende. De landverhuizing uit de noordelijke provin ciën van Pruissen neemt eer toe dan af; velen van hen, die in vroeger tijd naar Noord-Amerika ver trokken zijn en daar eeu bestaan hebben gevonden, zenden thans de kosten van overtogt voor hunne achtergelaten bloedverwanten of vrienden. Zoo wor den geheele dorpen ontvolkt. Toch heeft men er geen gebrek aan arbeiders: de groothertog van Mecklenburg-Schwerin voorziet daarin ondanks zich zeiven. De Mecklenburgers minder ingenomen met de stokslageowet dan huu landsvaderlijken groot hertog en diens staatslieden van het oude régime, zoeken werk in het Pruissischeom zoodoende niet langer het gevaar van stokslagen te beloopen. Wat die lyfstraflen aangaat, hoort men er iu Mecklenburg incer en meer van, dat de boeren met gelijke munt beginnen te betalenmaar daar de eenvoudige landlieden niet zoo precies de maat kunnen onthoudengebeurt het wel eensdat zjj wal dikker en langer stokken gebruiken, waarvan de toepassing pijnlijker is en langduriger gevolgen heeft dan de stokslagen die de wetgever in zijne wysheid heeft verordineerd. De aandacht der Parijzenaars is van de be langrijke politieke vraagstukken van den dag niet weinig afgeleid door het in de vorige week Don derdag avond in die hoofdstad voorgevallene in den tuin der Concerts des Champs-Elyséeswaar de bekende bankier Mirès rottingslagen heeft toe- gebragt aan den heer Laurier, bijgestaan door zekeren adrocaat Gambetta, een democraat, af komstig uit liet zuiden des lands en die bekend staal als een ultra zijner partij. De heer Mirès schijnt sedert het beruchte regtsgeding, waarin de heer Crémieui voor hein is opgetreden, wrevel legen den heer Laurier te hebben opgevat. De liceren Laurier en Gambetta hebben hunne getui gen gezonden aan den beer Mirès, die echter; uaar men meldtvoornemens is de zaak gereg- lelijk te doen behandelen. Men leest in een Parysch blad: Een voornaam geleerde heer de Thèmines, spre- kcudc van de uitmunde studie van Dr. Blatin over de hondsdolheidhaalt een geval van genezing aan waarvan hij persoonlijk de waarheid waar borgt. Men liet namelijk een persoondoor een dollen hond gebeteneenvoudig gedurende langen tijd bladen van nolenboomen kaauwen en dompelde den patient herhaalde malen in zeewater. Daar men Diet allyd in de nabjjheid der zee is, kan tnen ook baden van een surrogaat nerfien; ook kan men wanneer men geen versche notenboom- bladeren heeftzich bedienen van extracten of af kooksels. Hel gaat altijd op, zegt de heer de Thè- inines dal de persoone op wien men dil middel loepastvolkomen geneest. De Polen slroomen uaar Parijs. Iu de laalsl- verlnopen zes weken zijn ougeveer twee duizend

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1