AHIRSFOORTSCHE COHRAHJg^ NIEUWSBLAD dee CENTRAAL^ NOORD-OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN, .M 4171. Tnn DIKGSD1G, 9 Augustus dS64. Dit Blad verschijnt des Dingsdagsen Vrijdags. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advcrtenticn, I tot G regels GO Cents, elke regel meerder 10 Cents; legale Advertenticn per regel 15 Cents, behalve het Zcgelregt. Afzonderlijke nummers f0.10. Brieven franco. Bestellingen hij den Uitgever A. II. van Clteffte Amersfoort, Uureau Amersfoorlsche CourantLangstraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Vischmirkt, xoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Direclenren in het Rijk. AMERSFOORT, 8 Augustus 1864. Onder het ter perse gaan van dit nummer heeft de opfogt, harddraverij en wedren alhier plaats en waarvan in het volgend nummer nadere melding zal worden gemaakt. De Cre/eldcr Capelle handhaaft glansrijk haren hier en elders verkregen roem door de uitmuntende uitvoering van een aantal schoone muziekstukken in de matinée musicale en concerten van eergis- teren en gister in de Sociëteit Philharmonic, alwaar, behalve de leden een aantal toehoorders zoowel van buiten als uit deze stad waren opgekomen en ook de hoogere stand ruim vertegenwoordigd was. Vooral door het daverend applaudisement bleek de ingenomenheid van leden en verdere aanwezigen zoodat men zich vleit, niet te lang zal worden gewach tmet een hernieuwd engagement dezer Capelle alhier, liet Bestuur der Phil/iarmonie verdient den dank der leden en muziekminnaren voor het organi seren dezer uitvoeringen waarvan de laatste heden avond plaats heeft gevolgd door bal. Z. M. de Koning zalnaar wy vernemen zich Zondag e. k. in het Kamp by Milligen be vinden en aldaar de godsdienstoefening der Protes tanten onder het gehoor van Dr. J. J. Prins, Hoog leeraar te Leiden, bijwonen, zullende de gezangen alsdan bestaan uitvoorzangGezang 4vers 1 lusschenzangGezang 53, vers 1; en nazang Psalm 118, vers 14. Hoogstwaarschijnlijk zal des middags ten 12 ure groote parade worden gehouden. Naar wij vernemen zijn door de arr.-reglbank te Groningen de beide volgende voordragten opge maakt ter voorziening in de vacatures in dat col- legie: 1°. de IIII. Mrs. G. J. M. van Voorthuysen, te Amersfoort, W. B. S. Boeles, te Sneek en II. D. Guynotte Groningen2°. Mrs. W. B. S. Boelens, II. D. Guynot en J. Offerhaus, te Hooge- zand. De Schippers-vereeniging Schuttevaerdie, zoo als wjj onlangs schrevenzoo veel nuttigs en belangrijks verrigt ten behoeve van handel en scheepvaartzal thaos een verzoek aan de hooge autoriteit indienen, om te verkrijgen dat een kunst licht worde opgerigt op den hoek van Nek, in de nabijheid van Hoornwelke hoek bjj storm en donkerheid een gevaarlijk punt voor de scheepvaart is; alsmede dat de ijzeren boeijen op Pampus veranderd worden in meer elastieke toestellenom daardoor te vermijden dat de schepen daartegen schade beloopen zoo als somtijds gebeurd is. liet adres circuleert nu te Meppcl ter teekening bjj belanghebbenden, en bevat reeds een aantal hand- teekeningen van schippers enz. in Friesland Over ijssel Holland en Drenthe. Dat men bij het gebruik maken der tegen woordig zoo veel gebruikt wordende bronolie (petro leum) steeds met de meest mogelijke omzigtigheid dient te werk te gaan, is Zaturdag j.l. binnen Breda weder op eene bedroevende wjjze gebleken. De echtgenoot van den heer S. v. d. V.kleerma ker op de Markt, des avonds de lamp in de huis houdkamer met bronolie gevuld hebbende, wilde zich daarna overtuigenof zjj er een genoegzamen voorraad had ingegotenmaar kwam met de ont stoken lucifer te digt by de naar het schynt onvol doend gezuiverde oliedie dadelyk vlam vatte en den reservoir der lamp aan stukken deed springen. De brandende olie spatte voor een groot gedeelte op het hoofd van een bij de tafel staand lOjarig dochtertjedat dra geheel in den brand stond. Op het hulpgeschreeuw der verschrikte moederdie op dat oogenblik alleen met hare drie jeugdige kinderen Thuis was, kwam een schoenmakersknecht het eerst toesnellen; deze wikkelde het kind dade- lijk in zyn schootsvel en doofde aldus de vlammen uik Dank zy de spoedig aangebragte hulp der burenwaren de vlammendie bereids al de op en naby de tafel liggende kleedcren der kinderen hadden vernieldweldra gebluscht en werd zoo doende dit gezin voor grootcre onheilen gespaard. Hei met brandwonden overdekte meisje lydt de smartclykste pyncn en is geheel onherkenbaar. Men schryft uit Gorredyk van den 1 dezer het volgende: Toen een aldaar liggend schipper met zyn gezin gisteren stambooncn hadden gegeten, werden zy na den maaltyd allende een meer dan de ander, benaauwd en kregen geweldige pijn, zoodat binnen korten tijd twee der kinderen waren overledenterwyl de overige schepelingen nog in zorgwekkenden toestand vcrkccrcn. Na onderzoek is gebleken, dat de gegeten boontjes gekookt waren in een koperen aker, die niet vertind was, zoodat er vergiftige deelen uit het koper in de boontjes waren getrokken. Meu meldt uit Deventer vau 5 Aug. Het ho- niggewin is nu reeds grooter dan de geheele op brengst van het vorige jaar. Er zijn vele korven die dagelyks 2 pond zwaarder worden. Tc Munchen is eene volksvergadering gehouden, welke door omtrent 6000 personen is bygewoond en waar, ondereen algemeen goedkeurend gejuich, een besluit is genomenwaarby bet oniniddelijk byeenroepen van de lancsvertegenwoordiging wordt verlangd en het dadeiyk erkennen'van prins Frederik als wettige landsheer van Sleeswyk-IIolstein wordt voorgedragen als het eenig middel't welk kan worden aangewend om de Duitsche belangen tegen maatregelen van geweld te vry warenen den Duit- schen bond op goede gronden te vestigenzonder een Rijn-verbond of burgerkrijg. Uit Vichy wordt het volgende gemeldVoor eenige dagen kwam keizer Napoleon op zyne wan deling een vijver voorbywier stilstaand water by de heerscherule warmte zeer onaangenaam uit dampte. Tc Vichy teruggekeerdliet hy dadelyk den maire ontbieden en bragt dezen onder het oog dat zulke wateren niet moesten aangetroffen worden in de nabyheid van eene bewoonde plek, en zeer zeker niet in de nabijheid eener badplaats. De maire beloofde binnen het jaar de noodige ver betering te doen aanbrengen en meende den keizer met deze verzekering tevreden te stellendoch Napoleon zag den maire zeer scherp aan en vroeg op nog krachtiger toonHoeveel tijd hebt gjj noodig om dit kwaad weg te nemen De arme maireonthutst door den blik en den toon van den keizer, antwoordde: «Sire, in drie maanden hoop :ik aan Uwer Majesteits bevel te kunnen vol doen." Gy hebt u zeker versprokenzeide Napoleon nu«ge meent toch binnen drie of vier dagen." Onmogelykriep do verraste maire, die den keizer aanstaarde als wilde hy zeggen Je hebt je verstand verloren." Maar de keizer hernam: «Hoe, onmogelijk! Nu. wy zullen zien," en zich omkeerende liet hij den verbluften maire staan. Eenige oogenblikken later werd uit 's keizers kabinet een telegram naar Parijs gezondenhou dende bevel zes kompagniën jagers per eitra-trein naar Vichy te doen vertrekken; een tweede telegram hield in den last aan den directeur der keizerlijke tuinen onverwyld vijf of zes waggons struikgewassen en bloemen naar Vichy te zenden. De jagers en bloemen kwamendag en nacht werd gearbeid en in den namiddag van den vierden dag vond men in plaats van het kwalyk riekende water, een keurig aangelegden tuin. Onlangs werd te Amiens een harddravery van ezels gehouden. De pikeurs zaten er op met het gezicht naar dat deel des. ligchaams, 'twelk wy fatsoenhalve niet noemen en met langoor's staart in den hand. 't Publiek had veel pleizier, maar terwyl het schaterde van lagchcn storten er op '1 onverwachts eenige banken in. De meesten kwamen echter met den schrik vry. Figaro Programme geeft verslag vuil eene gelukkig volbragte omwenteling op het tooncel der groote opera. Sedertgcruimen tyd, en met grond, klaagden de lieden van verstand en smaak over het misbruik van de crinolines on het tooneel waardoor het costuum gedurig bedorven werd de belagchelykste anachronismen ontstonden, en het groote principemet zooveel moeite in den aanvang dezer eeuw ingevoerd en langzamerhand gevestigd: do historische waarheid in liet costuum, gevaar liep weder verdrongen te worden. Waarom zou de Cid niet weder in een zwarten rok'verschy- nen, Hermionc of Cleopatra met ecu haarnetje, als de schouwburg-dircctiUn bleven toelaten dat Alice in Robert en Rachel in la Juive met crino lines optreden? Dit misbruik had dan ook reeds lang allerlei aanmerkingen en dikwyls uitbundig gelach veroorzaaktals meu de nonnen in Robert, de bohimiennes in de Trovalore, do Zwitscrsche meisjes in Cuillaume Teil gccrinoliniseerd zag. liet bestuur dor groote opera begreep ceu eind aan dien wansmaak en dat zondigen legen alle begin sel van costuum te moeten maken, liy administra tief decreet werd het dragen der crinoline bij costumcnwaartoe zij niet behoorde, verboden, en hel iu-wcrking-koinen van dat, besluit op 2D Jnlij bepaald. Oin de eerste sujetten Ie sparen, en deze voorloopig alleen zijdelings te waarschu- wen, was het bedoelde decreet aanvankelijk alleen tegen de koristen en figuranten gerigten op de overtreding de straf was acht dagen schorsing van dienst, met verbeurte van tractement, bepaald. Als gold het een levensbeginsel, zoo stelde zich het personeel te wcör. De foyers en kleedkamers waren in formelen opstanden allerlei plannen van verzet werden er gesmeed. Vyf dames van hel koor staken de vaan van openbaren opstand tegen de directie op, door in de eerste acte, on danks het decreetmet crinolines te verschijnen in de tweede acte echter had er nog maar édne den moed daartoe behoudenin de derde bleek ook deze echter de wapenen te hebben nederge- legden kreeg het publiek de overtuiging dat het wettig gezag de overhand behouden had en alles tot rust en orde was wedergekeerd. Het Italiaansche Parlement, niets meer op de agenda hebbendevermaakte zich met eene mededeeling van den heer d' Ondcs Reggio luidende: Zekere gemeente in dit Koningrykhad dezer dagen behoefte aan een ezel Dat puntby 't gemeentebestuur in behandeling genomen, leidde tot dit besluit: «de onderwyzer der lagere school wordt eervol ontslagen en zyn tractement gebruikt tot het aankoopen van denzoo zeer gcwenschten ezel Naauwelijks had de heer d'Ondes Reggio dat ge-1 zegd of van alle kanten hoorde men troepen:noem die gemeente De spreker voldeed daaraan in comitd-generaal en daarop zeide een der afgevaardigden uit een dorp: «acht u gelukkig, mijne ileeren dat hel ge meentebestuur de magtniet heeft, om ook de Mi nisters te ontslaanwant hoe veel ezels kocht men niet voor het tractement van zulk een ambte naar die dikwyls beter kon gemist worden dan de onderwijzer. 't Laatste mompelde hy tusschcn de tanden. De raad van handel en openbare werken te Londen heeft aan do Spoorweg-Mantschappyen eenige aanbevelingen gezonden tot medewerking om meer veiligheid aan reizigers op spoorwegen te verschaf fen zoo als b. v. vensterglas lusschen do afdee- lingen van rytuigen te plaatsen voorzien van gor dijnen vervolgens omloopen met leuningen voor zien langs de buitenzijden der rytuigen te doen vervaardigen tot gebruik van den conducteur of des noods van de reizigers, een en ander vergezeld gaande van bepalingen ter voorkoming van misbreuk of moedwilligheid. Op sommige spoorlynen heeft men besloten een koord aan to brengenwaardoor de conducteur den machinist kun waarschuwen. De onvoorzigtighcid of nalatigheid op de spoor wegen neemt iutusschen toe cn heeft Maandag avond te Margate weder een ongeluk veroorzaakt, waardoor dcnkeiyk twee menschen het leven zullen verliezen. Een trein kwammet een spoed van acht uren in het uur, het station binnenstoomen op een anderen, die stond te wachten. Zouder den laatsten zou do eerste in het stations-gebouw en do wachtkamersdie waren bezet met menschen gestoomd zyn. De rcglbauk te Manchester heeft de Lan- cashire-Yorkshire-spoorweg-maatschappy tot eene schadevergoeding van 3000 pd. st. veroordeeld ten behoeve van een reiziger in manufacturen, een jong mensch van 20 jarendie ten gevolge van eene botsing aan hel Victoria-stationdoor nala tigheid der beambten veroorzaakt, levenslang kreu pel geworden is. Deze vergoeding bedraagt 1000 pd. st. meer dan do eisch. Het gemeentebestuur van Morschach heeft; op boete van 1 franc verbodenhel dragen van crinolines in de kerk. De dames zyn door een on dernemer in do gelegenheid gesteld om by de intrede in de kerk hare crinolines ter bewaring af te geven tegen eene vergoeding van 10 centimes even als voor de stokken en parapluil'n. Politieke llcvnr. Hoewel er allerhande tcgenslrydigc geruchten omtrent den kortcrcn of lungcron duur van don wapenstilstand tusschcn Denemarken cn de twee Duitsche Grootmagten in omloop zijnis dit echter van minder belang, omdat liet toch zeker is, dat de vrede definitief zul worden gesloten. Denemarken moet evenwel harde voorwanden aannemen, harder dan die het by de conferentie te Londen had kunnen bedingen, doch heeft zich

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1