AHIRSFOORTSCHI CODRAJfT, NIEUWSBLAD dee CENTRAAL^ NOOR» OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN, V<W Jts 1176. 'i r. !-{7ix.r.ii;y \*vV iM P van VRIJDAG, 26 Augustus d864. Dit Blad verschijnt des Dingsdagsen Vrijdagt. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 mnnden. Van Adverlentiër», I tot 6 regels CO Cents, elke regel meerder 10 Cents; legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve liet Zegelregt. - Afzonderlijke ,s t amers ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. van CUcff, te Amersfoort, Bureau Amersfoorlsche CourantLangstraat, Wijk F, N®. 43. over de Ou le Visclunirkt, zoo mede bij alle Boekhandelaren en I'ost-Direclearen in het Rijk. PUBLICATIE. DB COMMISSARIS des KONINGS ik de PROVINCIE UTRECHT, Gezien het liesluit van Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht van den 18. Augustus 1864. n°. 8; Gelet op art. II der wet van 13 Junii 1857 fSlaats- hlad n®. 87), Brengt ter kennis van de belanghebbenden dat de opening der jagt in de provincie Utrecht is bepaald op 'Donderdag, den 8. September aanstaandeen dat de lange jagt alleen des Dingsdags en des Vrijdags van iedere week zal inogeo worden uitgeoefend; dat bet jagen in ongemaaid te veld staand koren, peulvruchten en kla verzaad welke nog in 1864 moeten geoogst worden verboden iseven als het jagen in tabak zoolang bet zoogenaamd best goed niet is geoogst. Énten einde niemand eenige onwetendheid biervan kunne voorwenden zat deze worden afgekondigd en aan geplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Gedaan te Utrecht, den 20. Augustus, 1864. De Commissaris des Konings voornoemd VAN DOORN. BURGEMEESTER et WETHOUDERS var A VERSTOOR T Gelet op art. 264 der gemeentewet. Doen te weten dat het le aanvullings-kobicr der Plaatselijke Directe Belasting (Noordelijke OuiMlng) over hel dienstjaar 1864 voorlonpig vastgesteld is en ge durende teerden dagen, te rekenen vanbrden. alle werk dagen van 10 tol I ure op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen, binnen welken termijn elk op bet kohier aangeslagene bij den Raad bezwaren tegen zijnen aanslag kan inbrengen. Amersfoortden 22. Augustus 1864. Burgemeester en tf ethouders voornoemd De B urge mees ter De Secretaris A. G. WIJERS. W. L. SCUELTUS. AMERSFOORT, 25 Augustus I8G4. Omtrent het Kamp bij Milligen vervolgen wjj onze mededeelinjzeu BUITENGEWONE DAGORDER. Legf.kiu.aats hij Milligen, 21 Augustus 186'». Z. M. de Koning heeft mij na alloop vau de revue op heden, de even vercerende als aangename opdragt verstrekt, otn aan de Opper-, Hoofd- en verdere Ollicierenalsmede aan de Iroepen in de Legerplaats vereeuigd, lloogstdeszelfs tevredenheid te doen kennen over de houding, bet voorkomen en het defileren der troepen, zoomede over de iurigting eu de orde van de Legerplaats. De Generaal-MajoorBevelhebber, (jjet.) HAPPE. Maandag, 22 Augustus, werden simulacres van bivouacs gehouden, inet voorposten, per brigade infanterie, in het vuur; de le brigade infanterie bij bet Soil, de 2e brigade infanterie op de Meer- veldsche beide; beide brigades vereenigd met kavalerie eu artillerie. Een regement kavalerie, met de rijdende artillerie, manoeuvreerde op de Houtdorper heide. Deze manoeuvres werden door buitengewoon schoon weder begunstigdhet gebulder van het geschut en geweervuur was aanhoudend en lever den de manoeuvres voor den aanschouwer een heerlyk gezigt op. Dingsdag23 Augustuswerden de exercitiën door den vallenden regen tot 10 ure 's morgens uitgesteld, vervolgens tot II ure, en eindelijk geheel afgekommandeerd. 's Avonds en 's nachts hield de regen allerhevigst aanvergezeld van stormwind welke den geheelen nacht voortduurden zoodat dan ook verscheidene tenten deerlijk werden gehavend, ook omdat de lijnen braken, of de teutpinncn loslieten door de weekheid van den heide grond tengevolge van het gevallen hemelwater. Alles werd echter met den mcesten spoed door de manschappen hersteld. Woensdag24 Augustuszijn wegens den aan houdenden regen geene exercitiën gehouden, wer den de tentendie defect waren geraaktzoo spoedig mogelijk door anderen verwisselden is weder alles in het kamp, dat door het ongunstig weder geleden hadbehoorlijk in orde gebragt. De Mcppeler Courant oulaugs sprekende over den intogt «au het 3e batt. 8e reg. inf. aldaar, deed hel vermoeden ontstaandal er niet behoor lijk gezorgd was voor bepakking eu schoeisel en rust van den soldaat. Majoor Bube schrijft daarop uit de lcgarplaals bij Milligen. dat het baiaillon in de beste orde te Mcppel aankwam, en dal, als er iets op den gang van den soldaat was aan te merkende oorzaak daarvau lag in de Mcppeler slraatstecoen. Z. M. heeft de ridderorde van (Jen Leeuw van Nassau geschonken aan Prins Dolgourucky I, adjudant-gencnal des Keizers, en benoemd bij dc orde der Eikenkroon: tot grootollicier, den werke- lijken staatsraad Karrellijfarts van den Czaar tot kommandeurkolonel Ryleiew adjudant van den Czaar; en tot officier, (Jen hoftaad Popow, secretaris en penningmeester hij het beheer van het keizerlijk Bussisch hoofdkwartier. Z. K. II. de Prins van Oranje zal zich morgen naar de legerplaats bij Milligcn begeven. De ilooge Raad heeft o. a. verworpen de be roepen van den ollicier van justitie bij de arron- dissements-regthank le Breda legen A. van Dun en anderen. Het betreft daarbij de vraag, of bel spelen in ecne herberg op liet billard een van zoo danige spelen is, die geacht kunnen worden de godsdienstoefening te verstoren De Baad heeft die vraag onbekend beantwoord, Onder de oorzaken, die in 1863 in sommige gemeenten van Groriiugen tut vermeerdering in de opbrengst der belasting op het gedistilleerd leidden wordt vooral genoemd het meerder verbruik hij den ruimen oogst van kixilzaad. Op den rijkdom van de Drenthsche vecnen door sommigen het Drenthsch Kaliforme eenoemd valt tegenwoordig veel af le dingen. Terwijl toch door den lagen waterstand op de kanalen de afvoer van turf zeer wordt hemoeijvlijkt en daardoor werke lijk de prijs verhoogd, bedingen de schippers in Holland en elders thans nog minder dan in liet voorjaar. Op het ougenhiik zijn zij alzoo de lijdende partij. Hun bedrijf wordt door de onevenredigheid tusschen denzin- en verkoopprijs, en door de l3ge retourvrachten zeer gedrukt, zoodal hun toestand lang niet benijdenswaard is. Door de afschaffing evenwel van den accijns op de brandstoffenhebben ook de veenen op verre na dc waarde vanvroeger niet meer. Al het pogchen op het Drenthsch Kali- foroië gaat dan ook uiel meer op. daar iedereen weet dal de steeds loeucmende aanvoer van steen kolen de waarde der veenen zeer doet verminderen. Zij die hun kapitaal in de dure jaren in de veen derijen hebben gestoken, ondervinden nu natuurlijk groot verlies, en daar fabrieken en particulieren goedkooper steenkolen dan turf kunnen gebruiken ea de consumtie daarvan ongetwijfeld nog zal toe nemen kan het vooruitzigt voor de veenkoloniën niet zeer glansrijk zijn. Het buitengewoon ongunstige eu gure weder, waardoor zich de zouter van dit jaar in Nederland onderscheidt, wordt ook iu 't zuiden van Europa opgemerkt. Zoo leest men in een herigt uit Salz burg in de vorige weck aan de Weeuer Presse geschreven, het volgende: De doordringende koude en het aanhoudend slechte weder hebben te weeg gebragt, dat de zwa luwen hare nesten en eijeren in deze omstreken hebben verlaten om warmer klimaat op te zoeken. Duizenden jongen zijn van koude in de nesten omgekomeD. Dit zeldzaam verschijnsel heeft een diepen indruk op de plattelands-bevolking gemaakt. De oudste grijsaards kunnen zich uiel herinneren iets dergelyks beleefd le hebben, eu het ontbreekt natuurlijk niet aan sombere voorspellingen daarop gegrond." Een sterk contrast maken hiermede de berigten uit Noord-Amerika. In een schrijven uit New-York van den 11 dezer lezen wij het volgende: Sedert de laatste acht weken hebben wij eene bijna algemeene droogte gehad. Eene verschrikke lijke hitte beerscht dag aan dag; geen onwedcr, geen regen, geen wind, en de thermometer staat op 93 tot over 100 graden Fahrenheit in de schaduw. De vruclileu verbrandendu landerijen smachten naar water, en vertooueu niets dan slerveude planten. Een ontzettend vooruitzigt opent zich dat van hongersnood." Van 25 tot 29 Augustus a. s. zal het" vijfde algetneene Duitsohe juristen-congres te Bronswijk worden gehouden. De leden zjjo bij program ma dringend verzocht, ziclt vau de algemeene Duilsche kleuren (zwart, rood en goud) tc voorzien en deze ook gedureude feesten op de linkerborst te dragen. In den nacht van 19 op 20 dezer is op den passagierstrein tusschen Gorlitz en Kohlfurteven voorbij Bcnzigbrand ontstaan in den waggon der postadministratie. GeluKkig konden de twee in dezen waggon aanwezige beambten tijdig den conducteur en den machinist waarschuwen zoodat de trein stil hield en de vlatnineu die zich reeds vrij ernstig begonnen uit te breiden, aes,noord werden. Vele pakettea en brieven zijn vernield of beschadigd. De conducteur heeft bij zijne pogiogea lol blussching bijna al zijn hoofdhaar verloren ook verbrandde de lederen klep van zijne pet. De reizigers kwamen er met den schrik af, en na een betrekkelijk kort oponthoud stoomde men ver der. Als oorzaak van den brand wordt vermoed dat in een der p iketten voetzoekers zich bevonden, die door de schuddende beweging ontploften. Zondag omstreeks IJ ure na middernacht heeft inen te Lewes een vrij sterken schok van aardbeving waargenomen. Verscheidene bewoners werden uit hunnen slaap gewekt. Tegen het aan breken van den dag brak er een donderbui los en viel er ook te Londen zware regen. Onlangs werd gewag gemaakt van de menigte echtscheidingen in de laatste jaren in Engeland voorgekomen. De Morning Post bevat hierover deze regelen: Volgens de huwelijksopgavcn van 1862 nu onlangs uitgekomen, werden cr 28 huwelijken voltrokken van gescheiden echtgenooten. Vijftien dier mannen huwden weder met jonge dochters, twee met weduwen, negen (gescheiden) vrouwen met jongmaos eu twee met weduwenaars. Te Bir mingham hertrouwde een paar ua wettig gescheiden ie zijn geweest, liet getal echtscheidingen neemt toe en dientengevolge de huwelijken van gescheiden personen, liet getal daarvan was in 1862 driemaal g.outer dm in eenig vroeger jaar." Dc Charleston Mercury deelt eene roerende gebeurtenis mede. M«-jufvrouw Anna Pickens, doch ter van Gouverneur l'ickens, de gewonden in de hospitalen te Charleston verplegende, kwam in kennis «nel een gewond officier. André de Rochelle. De jonge lieden raakten op elkander verliefd, en na eene korlc vrijaadje werd besloten, dat zijden 22sten der maand Junij in het huwelijk zouden treden. Luitenant de Roebelle verrigtte in den morgen van dieu dag de dienst op het fort Sum ter eu men had dus bepaalddat de huwelijks- plegtigheid des avonds in de woning van den Generaal Donham zou voltrokken worden. Op het oogenblik dat de Episcopale geestelijke de bruid vroeg of zij gereed wasviel een bom op het dak van het gebouw, en drong in de kamer, waar het gezelschap verzameld was, waar zij barstte; zij wondde negen personen en daaronder ook Me- jufvrouw Pickens. Men kan het tooneel niet be schrijven dat toen volgde. De orde werd hersteld en de gewonden weggedragen, behalve de bruid, die bewegingloos op het tapijt lag. Ilaar bruide gomdie knielend over haar heengebogen lag, weende bitterlijk, terwijl bij het bloed trachtte te stelpen, dat uit eene groote wonde uit hare lin kerhorst vloeide. Een wondheeler vei klaarde, dat Mejufvrouw Pickens niet langer dan twee uren had te leven. Toen het gewonde meisje tot haar bewustzijn was teruggekeerdverlangde zij haar lot tc welenen toen men aarzelde haar dit te zeggen, zeide zij: «André ik bid u, zeg mij de waarheid. Indien ik sterven most, kan ik uwer waardig sterven." De tranen van den jongen krijgs man waren zijn antwoorden Mejufvrouw Anna al hare krachten bijeenrapende trachtte te gliin- lagcheu. Gouverneur Pickens had aile bewustheid verlorenen Mevrouw Pickens zag op haar kind met het tlrcoge wezenlooze oog neder van iemand, die op het punt slaat van zijn versland te verlie zen. Luitenant de Rochelle was de eerste, die weer begon te sprekt'ii. Annariep hijik zal ook spoedig sterven, maar ik weusch, dat gij als mijne vrouw sterft. Daar is nog tijd om ons te vereenigenliet jonge meisje antwoordde niet zij was te zwak. Een licht rood kleurde voor een oogenblik hare wangen. Het was duidelijk te zien dat vreugde en smart in haren boezem kampten. Op eene sofa liggende, haar bruidskleed tnet bloed bevlekt, tnet loshangeude haren bad zij nooit zoo schoon geschenen. Hulpeloos als zij was, nam luitenant dc Rochelle haar bij de band en verzocht den Eerw. heer Dickenson met de plegtigheid voort te gaan. Toen hel tyd voor het stervende meisje was om ja, te zeggen, opende zij verschei den malen hare lippen maar zy kon geen geluid geven. Eindelijk was het woord gesproken en een ligt schuim kwam op hare lippen. De doodstrijd begon. Snikkend ging de Predikant met de pleg tigheid voort. Een uur later was alles voorb(j eo de bruidskamer een doodkamer geworden. Luite nant de Roebelle heeft gezworen in den strijd tegen de Jankezen te vallen en wjj zjjn er xeker vau dat by woord zal houden.

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1