COBIAIT. NIEUWSBLAD der CENTRAAL^ NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGE WESTENWgf<) M 1179. van DJNGSDAG, 6 September J864. Dit Blad verschijnt des Uingsdags en Vrijdags. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 -minden. Van AdvertentiënI tot 6 regels 60 Cents. elke regel meerder 10 Cents; legale Advertentiën per regel 13 Cent*, behalve het Zcgclregt. - 4fzo wier lijkt nummers ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen hij den Uitgever A. tan Clee/f, te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche CourantLangstraat, Wijk F. V>. 13. over de Ou Ie Visclimrkt, zoo mede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Directeuren in het Rijk. AMERSFOORT, 1 September 1864. Op Dingsdag. den 6 September 1864, des namiddags ten ëe'n ure, sal de Raad der Gemeente Amersfoort weder eene vergadering houden, waarin de punten van behandeling zijn: 1°. Aanvullings-kohicr van den hoofdelijken omslag over 1864. 2°. Benoeming van leden voor de Commissie van wetgeving. Gister is alhier het verjaarfeest van Z. K. II. den I'rins van Oranje gevierd door het uitsteken der vlaggenenz. Tot burgemeester van Apeldoorn is benoemd de heer Mr. P. M. Tutcin Nolthcnius.Men weet niet of by dat ambt aldaar lang zal waarnemen. Naar wij van goederhand vernemen, heeft de Commissaris des Konings in de provincie Noord* Holland naar aanleiding van een (rouwelijk schrij ven des Ministers van Binnenlandsche Zaken, een circulaire gerigi aan de Burgemeesters in dat gewest, houdende mededeeliug, dat het naar zijne ziens wijze ongepast isdat Burgemeestersals zijnde amlitenareu tegenover de lloogere Begering niet geheel vrij zich door geteekendc aanbevelingen van candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Slalen-Generaalgelijk nog laatstelijk is geschiedin de verkiezingen mengen. Wat zegt en doet de Synode f Zij houdt niet-openbare zittingen, maar maakt vrij eng en ter zijde bekend wat zij besprak en deed. Meer publiciteitzou minder te gissen geven. Er zijn profeten die durven fluisterendal de vervolg-bundel van Evangelische Gezangen inderdaad in deze eeuw zal worden uitgegeven. Beter laatdan nooit. Men verneemt dat dezer dagen tot den be trokken Minister een vrij uitvoerig gemotiveerd adres is gerigt, houdende klagten over de wijze van inspectie der Israël, scholen, zoo als die thans geschiedt, waardoor elke school slechts eens in de drie jaren en somstengevolge van zekere omstandigheden eens in vier of vijf jaren wordt bezocht. Men verlangt die inspectie minstens jaar lijks. tot welk einde de aanstelling van drie of vier inspecteurs wenscheljjk wordt geacht. Iemand, die memorie heeft, vraagt in de Arnhemsche Couranthoe staat hel met het plan tot het stichten van een paleis voorde Staten-Gene- raal Dat ligchaam heeft eene behoorlijke ver blijfplaats noodig. Men meldi uit Dedcmsvaart van 2 Sept.: De turf wil uit de veenen niet wel opruimen doordien de gegoede vervceners de prijzen te hoog houden. He scheepvaart is dan ook niet bijzonder levendig. Om dc mindere klasse werk te verschaffen is men voornemens alhier matten te gaan fabriceren. In ons land valt de oogst in het algemeen goed uit, tot beschaming der voorjaars-ongeluks- profeten. Daarentegen beloven op Javasuiker en tabak slechte rekening, de cholera heerschl daar even als geldgebreken zijn er drukpersprocessen in de maak. Een goed vooruitzigt voor advocaten. In de omstreken en bosschen van Breda hebben de mierenijereazoekers het zeer volhandig en nooit, zegt men, heeft inen er zoo veel eijeren geraapt als tegenwoordig. He mierennesten zitten zeer diep in den gronden daaruit voorspellen velen eeueu vroegen winter. Profeten vindt men overal en over alles. Men meldt uit Zutpheti van 1 September Een negenjarig knaapjede zoon van een werk man alhier, was wegens zijn snoepen door zijne moeder bestraft geworden. Baloorig aulwoordde hij brutaal weg: ik zal me verdwelnu dit heeft het kind werkelijk gedaandooreven over de hospitaalspoortin het water te springen. Het lijk van den jeugdigen zelfmoordenaar is bedm ochtend uit de gracht opgevischt. De Protestantsche Git slaaf-Adolf-Vcreeniging had dit jaar eene ontvangst van ongeveer 183,000 thaler. Meer dan 600 behoeftige gemeenten hebben onderstand ontvangen cn de vereeniging heeft tot den bouw van 73 kerken bijgedragen 34 van ■welke reeds voltooid zijn. Onder de Fraosche ker kelijke gemeenten, die giften ingezonden hebben, merkt meu die iu Algeriü te Marseille en te Parijs op. Een jeugdig diplomaat de B.te Parys 'eerde onlangs een echtpaar kenneneen ouden ryken Engclschman met eene beeldsclioone vrouw waarop hij zóó verliefd werddat hij zwoer haar te volgen waar zij ook ging. Het echtpaar vertrok naar Londen en betrok een uiterst fraai liótel niet ver van Grosvenor. Dezer dagen zag hij gele genheid tegen middernacht in het hólel te komen en sloop hij zoo zachtjes hjj kou den trap op. Maar naauwelijks was hij hiermede bezig of hij raakte verward in den looper daar een der roeden was losgelaten en hij viel met zooveel geraas naar beneden dat de huisgenooten wakker werden en de eene knecht na den ander aan kwam zetten. Ook de heer des huizes daagde oponze diplomaat werd voor een dief aangezien en daar hij zijn mond hieldbesloot men onmiddelijk de politie er van kennis te geven. Toen bij hij den inspecteur van politie kwam, werd hij dadelijk verhoord en hij vond het raadzaam liever alles te bekennen, dan de ware toedragt der zaak mede Ie deelen. Men onderzocht ook zijne zakken en meo vond bij hem o. a. een looper, die hem zijn komen in het hdtel had gemakkelijk gemaakt. Nu was zijn schuld builen kijf en hij werd dan ook veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Men wil, dat men aanzoek heeft gedaan om hem uit tie gevangenis te ver lossen cn inen hoopt, dat dit wel gelukken zal. Het correctioneel procesingesteld ten ge volge van het onlangs te Lyon voorgevallen onge luk waarbij 27 personen door het omslaan en zinken eencr stoomboot het leven verloren, is af- geloopen. Dc kapitein van het vaartuig is tot drie maanden gevangenisstraf, en van de twee eigenaren zijn de een tot eene maaud gevangenisstraf en de ander tot 300 fr. geldboete veroordeeld ter zake van door nnvoorzigtigbeid den dood dier 27 inen- schcn te hebben veroorzaakt. Te Lyon heeft een man van vier-en-dertig jaar zijne beide kinderen, vier, en twee en een halfjaar oud, op eene tafel uitgestrekt, hun daarna met een scheermes den hals afgesneden en zich vervolgens zoo deerlijk gewond dat hij een uur later, tcrwyt inmiddels op het noodgeschrei der kinderen de buren, maar te laat, waren aangeko men, iu hel hospitaal is overleden. Algemeen werd de misdaad terstond aan een aanval vau woedende krankzinnigheid toegeschreven. Dc man was sedert zes weken weduwnaar. Zijne vrouw was in het kraambed overleden en een jonggeborene bij eene min op het platteland besteed. Op den morgen van den dag, waarop hij zijne twee andere kinderen en zich zelvcn zoo gruwelijk o:n het levcu hrugt had hij berigt ontvangen dat het kind overleden was. Zijn reeds diep geschokte geest schijnt dit nieuwe ongeluk niet te hebben kunnen dragen, en de razernij zich daarop van Item te hebben meester gemaakt. De Unita Ilaliana berigt, dat te Verona in beslag genomen is eene plaat waarmede men val- sche biljetten van 1000 francs gedrukt heeft. Het corpus delicti is naar Turijn opgezonden. De ver- vaardiger is een Duitsch graveur. Hij heeft er vijf jaren over gearbeid. Deskundigen roemen de plaat als een meesterstukzoo fraai en uaauwkeurig be werkt, dat men haar iu plaats van de echte zou kunnen gebruiken. De billetlen er op gedrukt zijn dan ook zóó overeenkomende met de ware. dat de administrateuren der bank gelooven niet dan met moeite de echte van de valsche te kannen onder scheiden. In Cardiganshire wonen thans in hetzelfde huis drie zusters van 9294 en 97 jarendie in hel bezit zijn van volmaakten welstand en onverzwakte geestvermogens. De oudste der zusters leest zonder bril, een feit waarvan bijna geen voorbeeld beslaat. Op eene boekdrukkerij te Gosport werkt een blinde letterzetter, welligt de eeuige in Europa en mogelijk wel liet eerste voorbeeld vau dien aard. Hij heeft een helper, die hein 4 a 6 regels tegelijk voorleest, welke hij dan onthoudt. Als hij aan het laatste woord is, roept hij dit overluid, cn zijn helper leest verder. Hij arbeidt eveu vlug en uaauw keurig als andercu. Naar aanleiding der mededeeling van bet besluit des keizers van Mexico, oin tweemaal elke week audiëntie te geven aan al degenenzonder stand of rang. die hem iets te vragen of te zeggen hebben, rnerkl liet Memorial diplomatique op, dat dit het volgen van eene der oudste iradiliën uit liet buis van llabsburg is. Maxiiniliaan deed liet dan ook reeds als gouverneur van Loinbardyö, en de keizer vanOostourijk evenzeer. Het Memorial verhaalt daarbijals een staaltje vau de goede werking die deze gewoonte meermalen gehad heeft, dat voorleden jaar een boer uit Kroatië, die four- rages aan bet militair bestuur geleverd hadna vergeefs drie maanden op betaling gewacht en aan gedrongen te hebben, besloot de reis naar Weenen te ondernemenen op de gewone algemeene audiëntie zich bij den keizer te beklagen. Binnen 24 uren werd den boer regt gedaan en hem zijne vordering betaald. In Colburns United Service Magazine leest men: «la Julij 1862 werd te Abenney, de hoofd stad van Dahomey een groot feest gevierd op den verjaardag des vorigen konings. Zeer veel gevange nen werden bij die gelegenheid, naar gewoonte, als oilers geslacht. Gedurende de uitoefening van dezen gruwel ontstond de aardbevingwelke de westkust van Afrika voor een groot gedeelte schudde. Toen de lievige trilling der aarde zich deed gevoelen, vroeg een van schrik verbijsterd opperhoofd den koning wat de oorzaak was van zulk een ongewoon natuurverschijnsel? «0 antwoordde Badahung, «het is de schim mijns vaders, die den grond schudt om ons te doen gevoelen hoe gebrekkig wjj onze godsdienst waarnemen door niet genoeg men- scben te offeren bij de verjaring van zijne geboorte." En zulk eeiii regering geniet de bescherming van het non-inferpcn/ie-beginsel in de lüe eeuw Politieke Revue» liet Decxiscbe Ministerie en de vertegenwoordi ging zijn aan liet kibbelen aan wie de fout ligt der krijgstegenspoeden, aan bet leger of aan het Ministerie; aan wie de fout ligt van de verkeerde politiek, aan de Ministers of aan de diplomaten; kortom, in plaats de ha'nden ineen te slaan ten einde te trachten de wonden te heelenaan het gemeenschappelijk Vaderland geslagendoet men elkander verwijten, welke die wonden slechts te gapender maken. 't Is daar ook als de armoede de deur intreedt, vliegt du liefde het raam uit. liet praten -Ier diplomaten te Weenen over den vrede gaat druk door, doch het lechenen van den vrede is nog niet ver gevorderd. Daarbij wrijft von Bismarck zich de handen want hoe meer er over -Jen vrede gebabbeld, en hoe minder er over gehandeld wordt, des te langer kunnen de Pruissen Sleeswijk-llolstein militaire- ment bezetten, er den boogen toon voeren en met den Duilsclien Bond den draak steken. In Tunis is het voortdurend niet pluis, zoodat de vreemde interventie al meer eo meer krachtige maatregelen neemt, ten einde de oproerige stam men outzag inteboezemen. Ook in Algeriü worden voortdurend expedition van Fransclie troepen noodzakelijk, terwijl in Syrië mede veel opstand smeult. De belijders der leer van Mahomet onderwerpen zich overal niet dan noode aan den Europeaanschen invloed. Hoewel er in Europa thans gelukkig geen krijg gevoerd wordt, is het einde van den zouter ganscli niet zonnig op het gebied der staatkunde, ja, het wordt op de beurzen al uevelachtiger. Ook Keizer Napoleon, die. in hel laatste dozyn jarenals de Jupiter der Europeesche vorsten door zijne verhevene positie op alles influenceerde, wat beduidende staatkundige beleekeuis kon heb benis neerslaglig cn afgetrokken. Men zegt, dat zijne gezondheid afueeinttegelijk met zijne physieke krachtenwelk een en ander veel nadeelige uitwerking op zijne iutcllectuëele krachten uitoefent. Naar vierjarige gewoonte blijven de Noord-Ame rikanen. zoowel te land als ter zee brocdennoorde- lijk slaags; doch de Noordelijke broeder vindt alleugskeus afleiding in dc keuze van een presi dent die eerlaug moet geschiedenwant de tijd van aftrediug vau Lincoln nadert. Eene sterke partijdie den vrede met de Zui delijken wenscht, wil Mac Clellan als president gekozen zienmaar cr is ook eene sterke party die dat niet wil. Alzoo zul in de Noordelijke (Jnie weldra een felle verkieziugstrijd intreden, als variatie op den strijd met de Zuidelykc broeders. Koningin Victoria en haar zoon en troonopvolger de Prins van Wallis zijn sterk gebrouilleerd. De Koninginingeblazen door den sluwen Lord Palmerstonis Duitscligezindterwijl de Prins, gehuwd tncl de üeensche Prinses Alexandra

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1