M 1180. AHIRSFOORTSCHI CODRAR NIEUWSBLAD der CENTRA A L-fo NOORDOOSTKLIJKE SPOORWEGGE WESTER vaii Y R IJ D A G, 9 September d864. Dit Blad verschijnt des Uingsdagt en Vrijdags. I)c Abonnementsprijs is 1.50 in de 3 maanden. Van Advcrtenlié'nI tot 6 regels 60 Cents elke regel meerder 10 Cents; legale Advertenliën per regel' 15 Cents, behalve het Zegclregt. - Afzonderlijke nummert fO.lO. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. II. van Cleeff, te Amersfoort, Rareau Amcrsfoortsche Courant, Langstraat, Wijk F. N°. 13. over de Oude Viscbinarkl, ion mede bij alle Boekhandelaren en Post-Direcloarcn in het Rijk. Ter kennis van een ieder wordt gchragtdat de prac- tische oefeningen bij het regement Veld-Arlilleriein garnixoen te Amersfoortzijn geëindigd zoodat het ter rein, genaamd de Vlasakkers, bij Amersfoortweder veilig kan gepasseerd worden. Utrechtden 5 September 1864. De Commissaris des Konings in de provincie Utrecht VAN DOORN. KENNISGEVING. BURGEMEESTER n WETHOUDERS va» AVERS- POORT Griet op art. 265 der gemeentewet Doen te wetendat het Iste aanvullings-kohier der plaatselijke directe belasting (Hoofdelijke Omslng) over het dienstjaar 1864 door den Raad vastgesteld is en gedurende acht dagen te rekenen van hedenalle werkdagen van 10 tot 1 ureop de Secretarie der ge meente voor een ieder ter lezing .-il liggen. Amersfoort den 7 September 1864. U urge meester en fVethouders voornoemd De Rurgemeester De Secretaris A. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. SPAARBANK. liet Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op IHnmirlns; 12 September c. k. ten Raadkuizc te Amersfoort des namiddags van 12 lot 2 ure, terwijl belanghebbenden worden uitgennodigd om limine boekjes tot bet bijschrijven der Rentenbetzij in die Zitting hetzij vooraf ten huize van een' der Commissarissen in te zenden. VAN DE POLL, Secretaris. AMERSFOORT, 8 September 1864. Sedert de vorige opgave (van 27 Mei) is door 4U personen, waaronder 9 nieuwe deelnemers, in de Spaarbank ingebragt (2237,25}; en is aan 18 personen uitbetaald 1605.74. Ten kanlore van den Heer Mr. J. van der Leeuw Secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, liggen Ier inzage, dage lijks van des morgens 9 tol 12 ure, de staten van de in-, uil- en doorgevoerde voornaamste handels artikelen in Nederlandgedurende de maand Junij 1864. In hel Kamp bij Milligen is Maandag 5 Sep tember, afgekondigd eene BUITENGEWONE DAGORDER. Alvorens de troepen de Legerplaats verlaten, ge voel ik mij gedrongen de Opper-Hoofd- en ver dere Officieren dank te zeggen voor den ijver en de belangstelling waarmede zij mijn pogen om de troepenvereeniging aan hel doel te doen beantwoor den hebben geschraagden eveneens aan de On derofficieren en verdere Militairen te doen kennen, dat ik met het meeste genoegen den goeden wil den goeden geest en de goede verslandhouding heb gade geslagenwelke bij en tusscben de verschil lende wapenen heeft geheerscht. Vaartwel Officierenvaartwel Militairen van alle rangen! u dank ik, dat het Kamp van 1864 my ten allen tijde eene aangename berinnering zal zijn, en mogt gij geroepen worden tot de toepassing onzer oefeningen in de ure des gevaarsmijne overtuiging zegt mijdat Koning eu Vaderland op u vertrouwen kunnen. Legerplaats by Milligen. den 5 September, 1864. De Generaal-Majoor Bevelhebber der Kamperende troepen (get.) IIAPPE. Voor het prov. gereglshof van Drenthe stond den 2 dezer te regt J. A. Bruiesant des Amorie oud 46 jarengeboren te Borne (Overijssel)van beroep arbeiderbeschuldigd van het in omloop brengen van Holl. guldenswetende dat zij valsch waren. Twaalf getuigen zijn in deze zaak geboord. Uit de acte van beschuldiging blijktdat gemelde persoon ook wordt beschuldigd van in de omstre ken van Almelo valsch geld te hebben vervaardigd, en dat hij te dier zake vervolgd wordendede wijk naar hel Zuid-Oostelijk gedeelte van deze pro vincie beeft genomen. In 1837 o. a. is hij door den krijgsraad tot twee jaren kruiwagenstraf ver oordeeld iu 1840 door het hof van Overijssel iot «even jaren tuchthuisstraf, brandmerk en geeseling; in 1848 tot cén jaar gevangenisstraf, en in 1849 tot gelijke straf. Volgens rapport van het muutcol- legie té Utrecht, ontbreken aan de verdachte gul dens het randschrift: God zy met ons; de specie bestaat o. a. uit zink en koper. Tevens blijkt, dat de vervaardiger dier guldens niet vreemd in deze iudustrie is. liet 0. M. bij monde van den Procureur- Generaal Mr. P. Hofstede, requircerde eene tucht huisstraf van zeven jaren en eene geldboete van /50. De uitspraak is bepaald op den 9 dezer. De onderwijzer d. II.te 'silage, die zich steeds aan misbruik van sterken drank schuldig maakte, is door de regtbank aldaar wegens bede larij veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf, met bepaling wijders, dat hij na bet ondergaan dier straf naar een der bedelaarsgestichten zal worden getransporteerd. Men meldt uit Delft, van 5 Sept. De navolgende afschuwelijke daad is gisteren namiddag hier gepleegd. Een tiininerinaosknecht, W. genaamd vervoegde zich ten 4} ure ten huize van den wethouder, den heer Mr. J. E. van der Mandelealdaaren verzocht hem te spreken doch ontving ten antwoorddat de heer v. d. M. juist aan tafel zat en hij een uur later zou terug komen. Ten 5} ure kwam hij daD ook terug en na alstoen met den heer v. d. M. gesproken te hebben gaf hij hem bij 't uitlaten aan de deur met een scherp snijdend werktuigvermoedelijk een beitel een steek in den buik onder de liokerborst ter diepte van een duim, waarop de heer v. d. M. in den gang neerviel. Onmiddelijk werd genees- en heelkundige hulp ingeroepen en gelukkig bleek dat de steek niet diep was doorgedrongen en niet in de ingewanden waarschijnlijk werd dit belet, doordien de heer v. d. M. gewoon is een zoogenaamd vlaggendoek te dragen. Hoezeer de heer v. d. M. veel bloed daardoor verloren heeft en zeer verschrikt is, bevindt hij zich tot heden redelijk wel en hoopt men op een spoedig herstel. Men schrijft die wan hopige daad toe aan de tneening, waarin deze timmermansknecht verkeerde, dat hij in zijne be langen was te kort gedaan, doordien zijne moeder, die eene gemeentebediening bekleedt, met hemen zijne vier kinderen sedert vele jaren kosteloos woon achtig was in een der gemeentegebouwenen hij met zijn gezin die woning nu moest verlaten, doordien de gemeente voor het gymnasium daaraan behoefte had. Tot gisteren avond elf ure heeft men hem vruchteloos gezocht, doch toen heeft hij zich zelf vrijwillig inj handen der politic overgegeven. Hij schijnt diep berouw te gevoelen en is heden zeer ter neergeslagen. Men leest in de Conslilutionnel De zaak der ontvoering van den jongen Isra ëliet Cohen is nog hangende, daar de Paus steeds zijnen beschermheer, den Keizer tart. Er was een tijd zoo hoort men zeggendat een Fransch vorst meer ontzag genoot in de raadsvergaderingen van Zyne Heilligheiden het volgende verhaal is in omloop. Onder de regering van Lodewijk Filips werdeven als nueen Israëüetisclie knaap, doei! Franschman van geboorte, door de Pauselijke over heden gestolen. In antwoord op den eiscli van invrijheidsstelling zeide de Paus. dat hy meester was in zijn eigene Staten en niet voor bedreigingen zou zwichten. De heer Guizot zond eene kalme nota, waarbij de onmiddellijke invrijheidstelling van den knaap geëisclit, en voorts berigt werd dat, ingeval eener weigering van de I'auseiijke regering, er bevelen gegeven waren om een eskader voor Ficitniano te doen verschijnen. De knaap was bin nen zes uren op vrije voeten. Nu heeft men veertig dagen noodig om te beraadslagen en is de eisclt niet ingewilligd geworden. Er bestaat dit onder scheid. dat in het tegenwoordige geval Culten geen Fransch onderdaan is; doch daarentegen zijn de politieke omstandigheden geheel anderswant het is de Keizer die inderdaad meester is van Rome, en de Paus heeft diens bescherming op de gewone voorwaarden aangenomen." De redevoering van den heer de Persigny, waarbij hij Keizer Napoleon schetste als deu groud- legger der vrijheid in Frankrijk, heeft zooveel in druk gemaakt, dat de dagbladen er zich nog voort durend mede bezig houden. De ministeriële bladen doen daarbij hun best om bovengenoemde stelling die in veler oog eene groote paradoxe is-, toe te lichten en zoo levert nu weder de Conslilutionnel in haar noinmer van den 4 dezer een artikel oin de uitspraak van de Persigny te verdedigen. Hel blad doet dit op eene vreemde manier; eerst zegt het, dal de vorige regeringen niet konden bestaan met de vryheidom er dan in eenen adem op te laten volgen, dut Frankrijk onder de tegenwoordi ge dynastie waarlijk vry is, daar zy liet algemeen steinregt bezit, dal de ware heerschappij der open bare tneening is. De Conslilutionnel spreekt hier dus zich zelf legen, maar hoe kan dit ook anderswaar men iets wil bewijzendat voor geen bewijs vatbaar is. Niet onaardig is de volgende redenering van de Chari vari, een blad, dat zich door zijn onaf hankelyken en pikanten toon onderscheidt: Aan een zieke werd een streng diëet voorge schreven om de koorts en opgewondenheid te ver drijven. Toen nu van beiden niets meer te vinden was, keerde de eetlust terug en deed hare regten gelden. De geneesheer komt. «Doctor, zucht de patiënt, ik ben zeer ontevreden." Hoe zoo?' Wijl ik nu hersteld ben. zou ik ook gaarne eenig eten gebruiken." Geduld Maar doctor dat herhaalt gij elkea dag...." Ziet gij wel, dat ik gelijk heb. Nu maakt gij u weder warmeen bewijs, dal het nog niet goed met u gesteld is." Niet goed Hoe zou dat ook mogelijk zyn bij den razendeu honger, die mij verteert?" «Doe my nu het pleizier van bedaard te blijven, waarde vriend." «Maar...." «Gy krygl geen eten, alvorens gij bedaard zijt." Eu ik zal niet op houden mij te beklagen tot gij mij eten gegeven zult hebben." Wie van beiden heeft gelijkde doctor of de paliëal De leer van den heer de Persigny komt naar mijn oordeel hierop neer: wanueer er geene oppositie meer bestaat, zult gij vrijheid hebben. Maar de oppositie bestaat juist omdat men deze vrijheid niet heeft...." Alexander Dumas is zoo verwoed over de hinderpalenwelke de censuur opwerpt tegen de opvoering van zijn drama Les Mohicans in het ThéAtre de la Gatedat hij het noodig hoeft geacht regtstreeks een brief tor den keizer te rigten. Dat schrijven besluit hij aldus: «Ik doe U. M. opmerken, dat ik noch gedurende de drie jaren der Restauratie van Karei Xnoch tijdens de achtien* jarige regering van Lodewijk Fi'ips, ooit een stuk van mij verboden of geachorst zagen ik voeg daarbij, alleen voor U. M., dat het mij onregtvaar- dig voorkomt een enkelen tooneelschrijver meer dan een half millioen te doen verliezen, wanneer men zoo vele lieden aanmoedigt ea ondersteunt, welke dien naam niet verdienen. Ik doe dus, voor de eerste en vermoedelijk ook voor de laatste maal, een beroep op den vorstwaarvan ik de eer had de handte drukken te Arenenherg, te Haan en op het Élyse'e, en die mij als een toegenegen proseliet up den weg van verbanuing en gevangen schap vonddoch my nog nooit op dien van het keizerrijk met een verzoek zag optreden." In Spanje hccrscht zekere gisting, waarover de Epoca het volgende zegtWij kunnen verzekeren dat de regering uit Barcelona, Saragossa cn al de Andaluzische provinciën dépêches had ontvangenwaarin de autoriteiten verklaren dat de openbare orde niet zal gestoord worden, welke pogingen de revolution- nairen ook mogen aanwenden." De berigten uit ge noemd land luidenvolgens een Parijsschen corres pondent der Indèpcndance Beigein alle opzigtcn ongunstig- Generaal Primaan wicn dc regering, zoo als men weet, eigendunkelijk eene verblijfplaats heeft aangewezen, ten einde hem tc verwijderen, ondervindt op zijnen logt de levendigste blijken van Sympatliio. In Katalonië is de toestand der arbeidende bevolking bedroevend, ten gevolge van gebrek aan work. De sehatkist is zoo uitgeput, dat eene lecning onvermijdelijk wordt geacht; vier kapitalisten, die eene som van vijf millioen realen van de regering te vorderen hadden hebben dio teruggevraagd, cn evenwel was dc Minister van Financiën niet daartoe in staat. Na ccnigo onderhandelingen hebben eindelijk de kapitalisten don Minister een uitstel van 90 dagen verleend. Voorts wordt gemeld, dat een Engclsch ban kiershuis aan de regering een voorschot van een vrij aanzienlijk bedrag beeft gedaanen de termijn van terugbetaling weldra verstrijkt. Politieke Rtcvnc. De Kculsclic Courant bespreekt de schorsing der vredes-coufereniiëii te Weeuentot pleister van de ougunstige tijding dier schorsiug aanvoerende: dat de Itcereu diplomatendie geeu financiers zjiu deu draad iu den doolhof vau cijfers en bereke ningen ter regeling der geldelijke kwesliëa niet konden vindenen nil deze regeling aan eene commissie vau diplomatische-rckenrneesters is opge dragen zoodat de conferentie op hot rapport dezer commissie wacht, om hare zittingen, waartoe zy thans geen stof tneer heeft, te hervatten."

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1