AHSKSFOORTSGHE NIEUWSBLAD der CENTRAAL^ CODRAffr NOORD-OOSTELIJKE SPOORWEGGE WESTEN 1187. Taii DINGS DAG, 4 October ÓS64. Dit Blad verschijnt des Diugtdags en Vrijdags. De Abonnementsprijs is 1.50 in de 3 maanden. Van Adverleiiliën, I lot 6 regels 60 Centselke regel meerder 10 CeoU; legale Advertentie» per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. - Afzonderlijke nummert /"O.II). Brieven franco. Beslcllingen hij den Uitgever A. II. van Cleeff, te Amersfoort, Bureau Arnertfoorlsoht CourantLangstraat, Wijk F: N°. 43. over de Oude Visch.narkt, zoo mode hij alle Boekhandelaren en l'ost-Direclearcn in het Rijk. De GEDEPUTEERDE STATEN «ov.sc.e UTRECHT Brengen ter kennis van de daarbij bclangbebbcndcn dal van de rcstant-geldleening van 14.500—ten laste van den Mac-Ailainwi-g van het dorp Houten naar den Lekdijk bij het Heutichemtche Teer, welke geldleening door de overname des wegs voor de Provincie flians cene provinciale schuld is geworden met 1°. Januari, 1865 zullen worden afgelost tuee aandedenieder ad /500.— waarvan de openbare uilloling zal plaats hebben op Don derdag den 6 October 1864 in het Gouvernements gebouw tc Utrecht, des voormiddags te II ure. Utrecht, den 29. September. 1864. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN DOORN Voorzitter. C. NV. MOOR REES. Griffier. K E S NI S G G V I G E N. Dr. BURGEMEESTER v*„ AVERSPOORT Brengt ter kennis van de Ingezetenen dezer gemeente dat het door den Commissaris des Konings in deze provincie executoir verklaarde aanvullings-Kohier van het B'alenireglover bel dienstjaar 186,/6,aan den Ontvanger van 's Rijks Directe Belastingen alhier is ter h.ind gesteld aan wien ieder serpligt is zijnen aanslag op den bij de Wel bepaalden voet te voldoen. Gedaan en o de daarvoor gebruikelijke plaatsen aan geplakt te Amersfoort den I. October 186). De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. BURGEMEESTER es WETHOUDERS vis A VERSPOORT Gelet op art. 264 der Gemeentewet Doen te welen dat bel aanvullings-Kohier der plaat selijke directe belasting op de II runt rit over liet dienstjaar 1861 voorloopig vastgesteld is en gedurende veertien dagen, tc rekenen van heden alle werkdagen van 10 lot I ure on de Secretarie (Ier gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen, binnen welken termijn elk op liet kohier aangeslagene bij den Raad bezwaren tegen zijnen aanslag kan inbrengen. Amersfoortden 3 October '864. Burgemeester en IPcthouders voornoemd. De Burgemeester De Secretaris, A. G. WIJEI'S. J. C. LEINWERER fd. Secr. AMERSFOORT, 3 Oclober 1864. Ten kantore van den Heer Mr. J. van der Leeuw Secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, liggen Ier inzage dagelijks van des morgens U lol 12 ute de stalen van de in-, uit en doorgevoerde voornaamste Handelsartikelen in Nederland, gedurende de maand Julij 1864. Met veel geuoegeu kunnen wij medcdcelen dat hel beroemde en uitgebreide muziekgezelschap van den lieer Hubert Sauvh'thetwelk reeds sedert 1 September en nog in bel locaal Uiligentni, te Am sterdam bij eivolle zalen vocale en instrumentale coucerleu geeft, gedurende de kermis te Amersfoort in Amicitia, bij voldoende inteekeuingwaartoe de Heer IV. Dolhof e ene lijst laat circuleeren, twee uitvoeringen zal geven. Men hoopt, dat cene ruime iuteckening aanleiding zal zijn lol bet verwezenlijken dier uitvoeringen, opdat Amersfoort's ingezetenen en de bewoners der environs zullen kunnen profi teren van een muziekaal genot, nog nimmer op zoo uitstekeude wyze gedurende de kertnisseu alhier aangeboden. De schapenmarktcn te Rarnevelu zijnnaar men van daar schrijftbeter afge'oopen dan zich dit in het begin der markten deed aanzien. Waren bij gebrek aau voedsel de prjjzen in de vorige maand zeer gedrukt, op de laatste marktdagen van September ging alles vlug vau de hand. legen goede prijzen. Zelfs was de aanvoer grooter dan gewoonlijk. Het grootste getal op eenen marktdag bedroeg over de 7000 stuks schapen. Het geheele getal beliep over de 24000 stuks. De drie beschuldigden van den moord op den pastoor aan den Rielmolen hebben iu de vorige week aan den rcgler-cornmissaris bij de arr.-regt- bank te Zutphen hunne schuld beledenen zijn onder behoorlijk geleide, naar Arnhem getranspor teerd, alwaar zij voor het hof van Gelderland zullen teregt staan. Het prov. geregtshof in Noord-Brabantheeft Cornelia van Luxemburg ook genaamd Verschure vrijgesproken van de tegen haar ingebtagte beschul diging van kindermoord. Z(j is daarna onmiddelijk op vrije voeten gesteld. Te Twello wordt alles aangewendwat mo gelijk is, om het gebruik van sterken drank bij openbare verknopingen te keer tc gaanen laten de Notarissen aldaar bij hunne aaukoudigingen vermeldendat er geen sterken drank geschonken of verkocht zal worden. Men meldt uit Meppcl van 30 September: Heden nacht brak op liet zoogenaamd Moleneinde alhier een brand uildie weldra zoo in lievigheid en omvang toenam, dat binnen nagenoeg twee uren de huizen bewoond door J. ten Hoornde wed. W. van lieerdeW. Vennik en twee woningen in gebruik bij W. Visser, II. Witvoet, Fledlerus en de wed. Bruins in puinhoopen waren verkeerd. De buizen waren geassureerd bij de maatschappij van Riemsdijk, te 's Gravenhage en tie Adelaar, te Am sterdam even als de inboedels van ten Hoorn en Vennik en de gereedschappen van de wed. van lieerde. Al de anderen hadden niets verzekerd en zijn, daar weinig is gered lliaus van alles ontbloot. Hoewel het vuur veel heeft vernield o. a. ook eeue groole party hooi, mag men nog met dankbaarheid vermelden dat de gevolgen veel noodlolliger had- dm kunnen zjju daar de stad op die plaats digi ineen gebouwd is. Zoo als gewoonlijk is de oor zaak van deze ramp onbekend. Als eene bijzonderheid deelt men mede, dat zich in de vorige week te Groningen niet een paar ter ondertrouw heeft aangegeven zeker eene zeld zaamheid bij eene bevolking van 36.000 zielen waarop waarschijnlijk de feestviering van invloed is geweest. Te Rumilly heeft een daglooner, zestig jaren oudzich doodgehongerd uit wanhoop over de de veroordeeling van zijn zoon tot zes maanden gevangenis. Zijne vrouw had te vergeefs alle mid delen aangewend om hem van zijn voornemen terug te brengen. Hij bleef hardnekkig, onder de hevigste folteringen van den honger, alle aange boden voedsel weigeren. Zelfs met geen droppel water wilde hij zijne lippen bevochtigen. De logementhouders te Bronswijk hielden onlangs een congres. Punten van behandeling waren: 1°. klagten van reizigers over het in rekening brengen van waskaarsen 2". klagten over de toeuemende vermagering der wijuflesschen. De eerste grief werd als ongegrond geacht en daarbij ter sprake gebracht een post op de logies- rekening te brengen voor slaapmutsen. (Men mompeldedat von Bisinarck daai toe jien wenk gaf.) De tweede klagle achtte men ongegrond. Een der heeren achtte zich ook (met hel oog op de indroogende wijnllesschen) in gemoede verpligt, om voor den gezondheidstoestand zijucr gasten behoorlijk zorg te dragen. I Men maakt zich te Weenen zeer vrolijk met de volgende liefdegeschiedenis. Eene rijke dame die echter de drie kruisjes achter den rug had, raakte smoorlijk verliefdop een jongen advocaat, Dr. Kant en noodigde hem bij haar aan huis. Hij kwam, en daar zij zich verbeeldde, dat hij te bloode was, om met de vraag voor den dag te komen, brak zij zelve bet ijs, en hij antwoordde: ik heb er reeds aan gedacht in het huwelijk te treden en myue keuze gedaan, maar: «Maar viel hem de dame haastig in de rede. Maar vervolgde hijde dame is rijken ik ben arm. Ik vreesdat ik niet naar hare hand zal durveu dingen, en wil liever, eer dat men mij van baat zuchtige begeerten verdacht houdt, iniju harlstogt in mijne borst begraven, eu er nooit mede voor den dag komen. Den volgenden dag zond onze verliefde dame aan Docter Kant in banknoolen eene som van 130.000 florijnen met liet volgeude briefjeWaarde lieerIk heb het genoegen U bijgaande eenige papiertjes te zendendie zoo ik hoep. alle hinderpalen lot uw huwelijk uit den weg zullen ruimen. Geioof mij, enz. Alise Martini." Onze advocaat, die nc. eens uit den nrand was, vroeg om de hand an Fraulein Eischel, de eigent- lijke datne zijucr nefde, en werd aangenomen. Mejufvrouw Martini heeft nu vau deu gelukkigen bruidegom de teruggave van het geld getiisehl maar. daar deze haar goene truuwbclolion lieert gegevenis haar eiseh door twee geregtshoven waarvoor zij achtereenvolgend den heer Kant ge daagd had verworpen. Wij kunnen op dit oogenblik twee tegenover gestelde meeningen waarnemen ten opzigte van de gedragsliju, door Oostenrijk ie volgen in de Itali- aausche kwestie, gelijk deze thans door Frankrijk is gesteld. Men was begonnen met Ie zeggendat het Wecncr kabinet de ste.n zou verheffen tegen de verkrachting van het tractaat van Zurich en protcsteeren zou tegen alle ingewikkelde bekrach tiging der inlijving van Napels en de Romagna in het koningrijk Italië. Doch deze meening vindt naauwclijks voorstanders meer en het is een geheel tegenovergesteld gevoelen, dat wjj thans door de meerderheid aangenomen zien. Men gelooftdat voor Oostenrijk de lijd geko men is om een ernstig besluit te nemeD; dat deze Mogendheid begrijpen moet niet langer die twijfel achtige en weifelende politiek te kunnen volhouden welke zij lot dusver heeft gevolgdmaar dat z(j den slaat der zaken zich helder voor den geest moet stellen eu een krachtig besluit nemenwan neer zij zich iu dc toekomst wil staande bonden. Om duidelijker le sprekenmen ziet voor haar slechts e'én middel om de moeijeiijkheden van het oogenblik te vermijden en zich op den duur staande te houden, en dat middel is: opregtelyk en zonder arrière pense'e het liberalisme aan te Demen, dat tot hiertoe voor haar slechts een masker is geweest. Wil zij ditdau zou de erkenning van Italië het eerste bewijs moeten zijn van hare opregtheid. Te Londen heeft men met blijdschap de op treding van een nieuw Spaansch Kabinet begroet. Hel is bekend dal een gedeelte der achterstallige schuld van Spanje zich in Engelsche handen be vindt en met genoegen hebben die schuldeischers vernomen, dat de regering van Koningin Isabella waarschijnlijk eene leeniog zal sluiten, waarin de oude schuld opgenomen zal worden. Meer was er niet noodig om het Kabinet Narvaez den steun van het Ministerie liussell-PHlmerston te verzekeren. Overigens heeft het uieuwe Spaansche Bewind zijne taak "boven veler verwachting goed aangevangen. Narvaez toont den toestand vao zijn land volkomen te begrijpen en te weten wat Spanje behoeft. De revolutiounaire pogingen zijn gesmoord en de be kommering, waartoe wel eenige grond bestond, is geweken. Generaal Prim, die niet wist boe zich uit zijue valsclie positie te reddenzag er niets beter op dau te zeggen dat hij ziek is, en zal Spanje verlaten. Espartero zelf betuigt zijne gehecht heid aan de Koninginen dus is alle hoop der revolutie voor het oogenblik van dien kant althans verloren. Generaal Grant van de Noordelijken wordt door sommige personen voor een grooten dronk aard versleten. De Richmonder Wigh haalt zelfs monstrueuse staaltjes daarvan aan. Een New-Yorker correspondent bestrijdt dat ten sterkste. De waar heid is, zegt hij, dat Generaal Grant zich van wijn of geestrijke dranken geheel onthoudt en al hel mogelijke doelom de otlicierendie hem omringenzoo matig mogelijk te doen zijn. Hij eet mol zijn staf en dan komen noch whisky, noch brandy noch wyn op tafel. President Lincoln wees oulangs iemanddie den Generaal van dron kenschap beschuldigde, aldus teregt: «Gij weet dus zekerdal Grant zich aan drank te buiten gaat? Wel zeker," antwoordde de ander, «hij drinkt allerschandelijkst!" «O," hernam de heer Lincolnwees dan zoo goed en vind den drank eens uil, waarvan hij het meeste houdt; ik wilde zoo gaarue aau een anderen Generaal eea vaatje daarvan sturen." Aan de onderwijs-paragraaf in het adres van antwoord op de troonrede wilde de heer Groea van Prinstcrer hebben verbonden eene afkeuring. Hij wil de toepassing iu den geest en zinwaarin de wet is vastgesteld, en aangezien ditz. i.niet liet geval islicht hij een voor le stellen amende ment toe, dat de strekking heeft oin te doen uit komen, dat de toepassing der wet van IS37 uitloopt op wegeijferiug van de vrijheid van onderwijs. Hij herhaalt zijne bekende grieven over de misbruiken in de toepassing der wet, over de oneerlijke toe passing van art. 23over het misbruik van art. 32. En bij wenscht deswege bij deze gelegenheid le liever cene verklaringomdat hij zeer weinig kans ziet op een voorstel lol wetsherziening van de Uegjring en omdat een voorsel, van hein uitgaande, hij de meerderheid ook geen kans van slagen heeft. Hij ontwikkelt vervolgeus het bezwarende, ja het doodende der wet voor de vrijheid van onderwijs. I jhoudens autorisatie, dat is gceue groote vrjjheid, maar nu is er vryhoid behoudens dat men zelf betale. Lal komt 'z. i. mot overeen met de eiscben cetier goede regeling van het enderwijs en deaau- spraken van gewetensvrijheid. Hierna bespreekt hjj

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1