NIEUWSBLAD dee CENTRAAL* CO BB A Hi NOORD-OOSTELIJKE SPOORWEGGE WESTEN Jts 1192. van Y R IJ D A G, 2J October Ó864. Dit Rlad verschijnt des Duigsdag jen Vrijdags, De Abonnementsprijs is /'LSD in de '.i maanden. Van AdverlentiënI tol 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents; legale Advcrtcnticn per regel 15 Cents, behalve liet Zegclregt. Afzonderlijke nummers fO. 10. llricveii franst. Bestellingen bij den Uitgever A. II. van Cleeff, te Amersfoort, Bureau Aoiersfoortsche Courant. Langstraat, Wijk F, 43, over de On Ie Visclimirkt. zoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Dircctenren in het Rijk. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op lttaniidng 24 October e. k. ten Raadhuizc te Amersfoortdes namiddags van 12 tot 1 urn. VAN DE POLL, Secretaris. Politieke Revue. De Europeesche nienwskraarn wordt in de laatste dagen gestoffeerd door de mare der thans te houden bijeenkomst te Nizzavan Czaar Alexander II met keizer Napoleon IIIterwijl de aanwezigheid van von Bismarck von Bcaclic te Biaritz (alwaar hij eene badkuur ondergaat, waarschijnlijk om zyn corpus nog meer tegen de liberalen in Pruissen te verharden) ook in verband lot bedoelde hijeen- komst schijnt te staan. Naar men zegt, zou die bijeenkomst voornamelijk ten doel hebben: de grondslagen tol eene vermin dering van de strijduiagten der verschillende groote stalen te leggen. Heeds heelt de Italioansche regering een aanvang gemaakt met de vermindering barer staande armee enzooals men weetis het Oustenrijkschc leger in Venetië reeds verminderd. Geldgebrek schijnt echter hiervan de hoofdreden te zijn, zooals geldgebrek tegenwoordig de oorzaak der vele faillissementen is. welke bekend zijn en bekend zullen wordenterwijl ook dc ongunstige berigten omtrent den toestand der Oostenrijksche en Turksche financiën nadeelig op den effecten- en geldhandel iullucuccert. In Italië roept ineu«T programma der Natie, waarin bovenaan staat: ««Home, llalie's hoold- slad is in geen enkel punt gekrenkt! Welk gezag heeft dat programma Keurt Keizer Napoleon dal programma goed Eu wat nog meer heteekentzal hijdes noods met kracht en binnen een niet ver verwijderd tijd perk dat programma tol eene waarheid maken Zonder die hulp lacht Keizer Frans Joseff uit de forten van zijn geduchten vierhoek met al dc pro gramma's van het jonge Italië en wuift elke vlag van die forten, Italië als 't ware toe: «ziedaar Venetië raak er eens aan De Parijssche papieren hoftroinpetters zijn reeds vertoornd op Markies Pepoli, die iu onze schatting nog zoo weinig in hun oog veel te veel zcide. Die toorn spelt Italië weinig goeds. De groote vraag van den dag te Turyn is echter op dit oogenhlik niet: «wat zal de conventie ons iu de toekomst geven?" maar: «heeft de schatkist geld genoeg voor morgen en overmorgen Zend soldaten naar huis" is de raadgeving van bekwame financiers, maar welk Minister van Oorlog heeft daarvoor ooit ooren gehad De Oostenrijksche Staatsschuld bedroeg op ultimo April ongeveer vijf en twintig honderd millioen en de rente die de Schatkist te betalen heeft, ruiin een honderd en vijftien millioen gulden. In 18(54 is de schuld vermeerderd met circa dertig inillioeu gulden. Maar daarvoor heeft men ook laauweren ge haald in Sleeswijk-Holstein De Koning van Pruissen, gaarne den heldenmoed zijner krijgslieden willende vereeren en beloonen heeft een onderscheidingsteeken ingesteld voor hen die deelnamen aan de bestorming der Duppeler schansen. De decoratie heel: Duppeler-storm-kruis. Daarop diende te worden gegriftovcrmagl wint l Dc vorst van Lichterstein heeft plan zijn vorsten dom aan Oostenrijk te verkoopen Bij de Duitsche b.ondsacte is hem dat geoorloofd en behoeft hij zijne onderdanen niet te vragen bij welken bondstaat zij al dan niet gaarne wenschcn te worden ingelijfd. Dc Duitsche dénhcid en de Duitsche vrijheid inaken tegenwoordig niet veel vooruitgang. Niet minder ongunstig zijn dc berigten uit Noord- Amerika omtrent de geldschaarschtc van het Noor der- en Zuidergouvorncinent. liet Noorden blijft steeds papicrengeld maken en het Zuiden vraagt slechts 40 millioen dollars te leen Wie die som aan het Zuiden lecnen kanbedenkt zich echter eene wijl vóór hij beslist of lij) die som leenen zal. In 't Noorden begint men zich te wapenen, om zich onderling bij de presidentskeuze te bestrijden, niet enkel met pen en inkt maar ook met staal lood en kruid. 't Zal heet by die verkiezing toegaanen zoo 't schijnt, zal Abraham Lincoln zoo gemakkelijk niet van 't bewind gestooten wordenzelfs zegt men dat hij veel kans iieefl president 1c blijvenen ook hij moet zin hebben zich die herbenoeming te laten welgevallen, hoewel 't gansch zoo aangenaam niet is hij de tegenwoordige tijdsomstandigheden hoofd van het Yaukeedorn tc zijn. AMERSFOORT, 20 October !8f»4 Worden door de lleercn Boas en Judels, blij kens achterstaande advertentie, Maandag avond e. k. twee buitengewoon fraaije stukken opgevoerd onder de beste van hun repertoire rang innemende ook den daaropvolgendcn Donderdag avond zal een brillant stuk worden gegeven hetwelk in deze week in hunnen Salon des Variétés te Amsterdam voor hel eerst werd vertoond gevolgd door een aller- koddigst nasluk. Maakten wij reeds melding van do concerten door hel gezelschap van den lieer Hubert Sauvlel op Dingsdag en Woensdag avond e. k. in Amicilia te geven, thans nu wij de programma's der voor te dragen stukken naast oris hebben, mogen wij ons gerust voorspiegelen dat de uitbundige bij val welke dit muziekgezelschap te Botterdam Amsterdam, enz. is ten deel gevallen, ook alhier niet zal falen. In hot aantal nummers der pro gramma's treden speciaal op de lleercn en Madame Sauvlel, Fraulcin Grelchen, do IIII. Fleischer en Karl Beek, torwijl mede de Ouvertures Wilhelm Teil, RaymondFelsenmuhleenz. met vol orchcst worden uitgevoerd. Morgen, Vrijdag avond, nemen de voor stellingen van het tooneclgezelschap dor Ueeren I. J. StoeteD. IK. Jacqui Co., Provinciale too- necldirecteuren van Groningen eti Frieslandvol gens achterstaande advertentiemet zeer aantrek kelijke stukken, een aanvang, en verdient dit tooueelgezelschapzeer goed zatncngestelJin ruime mate hel bezoek der ingezetenen van Amers foort en bewoners der environs, terwijl het reper toire bestaat uit gerenommeerde stukken, als dc Armen van Parijs, Aballino, enz., alsmede excel lente Vaudevilles. In een aantal der voornaamste plaatsen des rijks inogten de voorstellengen dezer Tooneelislen de bijvalsbetuigingen van hel publiek erlangen. Z. M. de Koning heeft benoemd tot Burge meester der gemeente IJssclstein den Heer J. C. F. Baron van Heerdt. Ue afdeelingen der Tweede Kamer houden zich bezig met hel onderzoek van het Wets-Ontwerp op de schutterijen. Vele leden hebben echter 's Gravenhage den rug toegekeerd. liet Provinciaal geregtshof in Noord-Holland beeft Adriaan Merenspolderwerker te Haarlem mermeer vrijgesprokeu van de tegen hem gedane beschuldiging van poging lot moedwilligen doodslag met voorbedachten rade (moord) op den rijksveld wachter E. Houwen en zijne onmiddellijke in vrij heidstelling gelast. De beschuldigde heeft reeds ruim 8 maanden in preventieve gevangenis door- gebragt. Het proviuciaal geregtshof in Zuid-Holland heeft uitspraak gedaan in de zaak van G. II.tegen een vonnis der reglbauk te Botterdamwaarbij hij ter zake van het in het publiek dragen van de millitaire Willemsordezonder daartoe geregtigd te zyntot zes maanden correctionnele gevange nisstraf was veroordeeld. Te Ftaneker is gearresteerd en na een voor- loopig verhoor te hebben ondergaan geboeid naar Leeuwarden vervoerd\V. d. S. meester verwer te Franeker, die tot driemaal gepoogd heeft het kind dat zyn vrouw vóór het huwelijk met hein ter wereld had gebragt, door middel van vergiT urn het leven te brengen, ton einde bij den dood des kinds f 70.uit een fonds te bekomen. Het kind is niet buiten gevaar. De oogst der appelen is in de omstreken van Veessen zoo groot, dat ze bijna onverkoopbaar zijn. Er zijn landbouwets, die zelfs 2000 mudden geoogst hebben. Do prijzen zijn zóó laag, dat voor de beste soorten niet meer dan GO it 70 cent per mud te maken is. Ambtenaren ter provinciale griüiön in ons rijk vragen, en zeer teregthooger traclemcnt. Hunne tractemcnlcn zyn ook geenszins evenredig aan den aard hunner betrekking en den stand dien zij in de Maatschappij moeten ophouden. Men schrijft uit Gencmuiden, dd. Ui Oct., het volgende In den loop dezer week keerde na 18J jarig verblijf in Noord-Amerika, waarvan 11 in Califor- nië, in deze gemeente terug II. van der Haar ongehuwd ruim 40 jaren oud. Deze is omstreeks 1853 rriel tier andere gezellen uit den Staat Michi gan over land met paard en rijtuig naar gemeld goudland vertrokken welke reis 130 dagen duurde, in het begin het goudzoeken niet zeer bemoedigend was, wijl de verdiensten niet geëvenredigd waren aan de duurte der levensmiddelen enz. Kan der llaak keerde gezond terug en vond zijne moeder, benevens velen zijner familie nog in leven." Van meer dan eene zijde komen er in den laatslen tijd uit Rusland berigten omtrent branden die kennelijk aangestoken zyn geworden door kwaad willigen en waarvan men geneigd is te meenen dal zij in verband staan met staatkundige partij schappen. Intusschen blijft de brand die van den 24slen Augustus tot den 3den September in de stad Simbirsk gewoed heeft, dc schromelijkste en betreurenswaardigste, waarvan tot hiertoe door de dagbladen gewaagd wordt. Er zijn tabellen uitge komen van de te Simbirsk geledene verliezenen de daarop voorkomende bijzonderheden zijn treffend. In hel geheel zijn er in die stad afgebrand 2 hoofd kerken 10 kerken van minderen omvang, 1 klooster, 27 gouvemements-gebouwen, 3 groote publieke gebouwen, 1117 particuliere woningen, verschei dene bazars en duizende winkels. Voorts zijn eene prooi der vlammen geworden een ontzaggelijk groot aantal vaten en plankendie opgestapeld lagen in de nabijheid der bavenbenevens meer dan 30,000 aldaar voorhandene balken. In geld wordt de aangerigte schade bij benadering geraamd op 10 millioen zilveren ropbels of 20 millioen gulden. Te Üchta iö een kruidmagazijn in de lucht ge sprongen. Door den schok z(jn 30 huizen ingestort en 24 hebben zoo geledendat zij gestut moeten worden. Hel aantal personen die er bij omgekomen zijn, bedraagt 6, terwijl 30 anderen gekwetst werden. Men schrijft uit Deventer aan de Orerijssel- sche Courant", 15 j.l. Men verzekert, dat uithoofde der ook hier gevoelde geldschaarschtedoor sommige handelaren eene rente is geboden, van 8 pCt. Deze booge rente is evenwel nog niet te vergelijken bij de woekerwinsten, die den kleinen arbeidenden stand maar al te vaak worden afgeperst. Eenige ware feiten mogen dienen tot bewijs. Een slagter werd door den nood gedron gen ƒ100 te leenen. In plaats van vooruit le komen; geraakte hij meer en rneer achterlijk. De oorzaak was, dat hij eene rente moest betalen van f2.50 's weeks of 130 percent, behalve nu en dan nog een geschenk in vleesch. Voor dergelijke gevallen sticht voorzeker de hulpbankdie sinds eenigen lijd bloeit, veel nut. Maar er zijn andere. Een behoeftig eerlijk daglooner had gebrek aan ƒ10. Het werd hein geleend tegen eene rente van 50 cent 's weeks of 260 percent. Drie jaren lang had hij deze rente betaald, en dus te zamen f78, toen een liefdadigeden achteruitgang van zjjn gezin ziende, hein uit de handen van den geld schieter verloste. Nog meer. Eene zeer arme weduwe, door ziekte van een harer kinderen gedrongen, beleende voor 50 cents haren ijzeren pot. Om te kunnen kokenhad zij evenwel dien pot dagelijks noodig. Zij leende hern derhalve eiken dag voor 1 cent. Zy betaalde dus van 50 cent 3.G5 rente in het jaar of niet minder dan 730 percent. Deze gevallen zouden voorzeker met vele andere te ver meerderen zyn. Zij toonen aan, dat er in de lagere slauden der maatschappij een schromelijk kwaad heerscht, waarop nog te weinig acht geslagen wordt. Hulpbanken, spaarkassen, banken van leening en dergelijke zullen niet genoeg vermogen, zoo iang nog geheime pandjeshuizen bestaanwaaraan dan ook waarlijk menig anne behoefte heeft. Mogt bij eene nieuwe wet op de banken van leeningdie zich nog steeds laat wachten, zooveel het mogelyk is, hierin worden voorzien. Waarlijk de zaak ver dient tneer ernstige overweging dan velen ver moeden. De bcriglen uit de fabriek-districten en be paaldelijk uit Lancashire zijn niet gunstig. Het aantal werkelooze arbeiders is in de laatste dagen aanzienlijk toegenomen, vermits verscheidene fabrie kanten te rade zijn geworden hunne werkplaatsen te stuiten en anderen hebben besloten om ten minste vooreerst de werkuren aanmerkelijk te ver minderen. Gebrek aan grondstof kan kwalijk als dc oorzaak van dezen toestand worden aangemerkt,

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1