A1IRSF00RTSCH1 gBf C 0 U R A »T, NIEUWSBLAD der CENTRAAÈÖh KOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEK, IJp m nes. EJt van DJNGSDAG, d November d864. Dit Blad verschijnt des üingsdagt en Vrijdags. De Abonnementsprijs is /"1.50 in de 3 maanden. Van Adverlenliën, I tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents; legale Advertenliën per regel 15 Cents, behalve liet Zegelregt. Afzonderlijke nummers fOAO. - Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. II. van Cleeff, te Amersfoort, Hureaa Amersfoorlschc Courant, Langstraat, Wijk F. N°. 43, over de Oude Vischmarkt, zoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in het Rijk. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMEBSFOOUT doen te wetendat op Maandag den 7. November aanstaande, des voormiddags ten elf ure, ten Raadhuize de uitloting zal plaats heb ben van édn aandeel in de geldleening van GOGO, aangegaan blijkens bel proces-verbaal van den 10/11. Julij 1855, en van een aandeel in de geldleening van 10000, blijkens het proces-verbaal d.d. II October I860 aangegaan. Amersfoortden 31. October 18G4. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris. A. G. W1JERS. W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT, 31 October 1864. Een van de Amersfoortsche kweekelingenwaar van wij onlangs melding maakten, J. J. Boukamp, is dezer dagen benoemd lot hulponderwijzer aan de openbare school der gemeente Soest. Voor de Hervormde Gemeente van het Hoogland was het gister een weemoedige dag. Haar ge achte Leeraar en vriend Ds. Dom Sci/fvn trad voor hel laatst op met het woord van Paulus 1 Tim. I vers 28. Acht en twintig jaar had hij daar het Evangelie verkondigd en weldoen was zijn leven; dat deed hij in de ruimste mate aan een ieder, die hulpe noodig hadzonder onderscheid van ge loofsbelijdenis. Geen wonder dan ookdat by algemeen bemind was en velen hem met leedgevoel zien vertrekken. Het kerkgebouw was te klein om de groote schare, die opgekomen was, te bevatten. Onder deze inerkte men vele ambtsbroeders zoo van hier als elders. De gemeente zong haren scheidenden Leeraar en vriend toePsalm 134 vers 3. De voorstellingen in het Paardenspel van den heer Schouten inogten den bijval der vele bezoe kers verwerven. Men zag aldaar dan ook behalve de goed ten uitvoer gebragte werkzaamheden te paard, verbazende kuustverrigtingen door de clowns eu kinderen, goed afgerigte paarden en komieke Engelsche ballet-pantomimes. Naar wij vernemen, heeft morgenDingsdag avondde laatste repre sentatie plaats, en vleit zich de Directie, dat bjj deze afsclieidsvoorstelling het publiek door talrijke opkomst zijne belangstelling zal toonenzullende alsdan ook de gezamenlijke artisten wedijveren om de tevredenheid des publieks te verwerven. Gelijk dezer dagen is medegedeeld verbinden de lleeren Swaau en van Heijningen aan hun ha venproject te Scheveningen thans hel plan tot aanleg vau een Spoorweg van Scheveningen 's llage over Woerden, naar Utrecht, ineteene voortzetting over Amersfoort eu Deventer naar Almelo. Hunne aan vraag om concessie voordien weg is in overweging. Eene vrouw wonende te Noordbargedie haar echtgenoot en 8 kinderen, waaronder een zuigeliughad verlateuom een scharenslijper te volgenis door de policie bij haren man terug- gebragtdoch kort daarnaop het lossen van een geweerschot, dat waarschijnlijk als sein heeft gediend wederom met haren geliefde doorgegaan. Ook de laatste heeft vrouw en kindereu. Door de zorg van hel bestuur der Noord» (lollandsche Reddingmaatschappij te Amsterdam werd in de afgeloopen week het station te Gallants- oog voorzien van een vuurpijltoeslelten einde bij strandingeene communicatie daar te stelleu tusschen den wal en het gestrande schip. In tegen woordigheid der plaatselijke commissie en van een talrijk publiekwerd daarna op het strand eene proef genomen welkeniettegenstaande het ongun stige weder en den sterken wind, het bewijs op leverde vau de doelmatigheid van zoodauig redmid delhebbende de pijl met een boog van 45 graden de daaraan verbonden lijn op een afstand van 290 ellen doen nederdalen. De proefneming is alzoo tot aller genoegen uitstekend afgeloopen. Hel Provinciaal Gereglshof in Zeeland heeft Zaturdag 29 October uitspraak gedaan in de zaak van Pieternella Engelaar, oud 27 jaren, huisvrouw van Adriaan Jansen, geboren te Kapellearbeidster te Biezelinge, beschuldigd van kindermoord, ge pleegd door eene gehuwde vrouw. Hel hof heeft !>i| zijn arrest io hoofdzaak overwogen dat. volgens bekentenis der beschuldigde, zij den 22 April I8G4 is gehuwd met Adriaan Jansen, voor wien zjj den staat van zwangerschap, waarin zjj verkeerde, verborgen heeft gehoudeneven als voor hare ouders, bjj wien zij inwoonde; dat zij den 21 Julij na cenig huiswerk op eene in den omtrek gelegen hofstede verrigt te hebben, bij liet huis waarts keeren in het geheim is bevallen; dal zij rondom den bals van het uit baar geboren kind een band van in elkaar gedraaid tarwestroo heeft ge knoopt waarna liet spoedig dood was en zij ver volgens bet lijkje een eind wegs heeft voortgedragen en in een waterput geworpen, waarna zij zich naar hare woning heeft begeven. Het hof heeft haar alzoo schuldig verklaard aan kindermoordgepleegd door een gehuwde vrouw en haar thans veroordeeld tot de straf des doods uit te voeren binnen de gemeente Middelburg, en in de kosten van het gedingmet last dat een extract van dit arrest zal worden gedrukt en aan geplakt te Middelburg en te Kappelle. Diep geroerd hield de voorziiler, na het uitspreken van het arrest, de volgende toespraak tol de veroordeelde: «Pieternella Engelaar! Gij zijt getroffen door het hooren van dit vonnis. Met diepen weemoed hebben uw regters het u aangekondigd. Wij willen 't erkennenrnet ernstige naauwleltendheid hebben wij gezochtof eene andere oorzaak des doods van uw kind mogl ondersteld wordendan die door uwe misdadige hand is toegebragt. Maar ze is niet aanwezig. De pligt van ous ambt gebiedt onsde wet in hare gestrengheid op u toe tc pas sen. Gij belijdt uwe schuldwendt u met die be lijdenis tot onzen geeerbiedigden Koning, liet is onze hartgrondige wensch dat Z. M. 11 genade verleene. Gij belijdt uwe schuldgij toont diep berouw. Moge die inkeer in u voortbrengen schuldgevoel voor God. Het kinddoor u gedoodwas een schepsel, welks leven aan Hem toebehoorde. Door hem de hoogste bron van liefdeis de band van liefde tusschen moeder en kind gelegd. Gij hebt dien band moedwillig verbroken. Gij hebt gezon digd zwaar gezondigd tegen God. voor uwe regters, in deze regtzaalhebt gij uwe schuld heieden. Als gy in uwe gevangenis teruggekeerd zijt, stort u daar nedèr voor den Hoogsten Regter: bid om vergiffenis, bid om genade. Diep gevallene zondares! Hij moge u weder oprigten, hij moge in u wekken den wil en de krachtenom de levensdagen die u gegund wordente heiligen voor hem. Dat zij zoo!" Bij gelegenheid van de jaarlijkscbe Didam- sche markt, heeft er eene gruwelijke gebeurtenis plaats gehad. Zekeren barbier werd zijn danseres ontnomenen wilde dit den omfutselaar betaald zetten. Iutusschen werd hij geroepen om een doode te scherenen terugkeeredde ontmoette hij op het kerkhof twee personendie onder llollliuizen te huis behoordenvan welken hij er een aanzag voor deogene, die zijn danseres ontroofd had. Kr ontstond hooge twist, en terwijl de twee personen hunne onschuld wilden aanlooneohaalde hij zijn scheermes uil den zak en bragt een hunner daar mede vier wonden toe, aan de gevolgen waaraan deze den volgenden dag is overleden. Men meldt uit Coevorden van 24 October: Ten tweeden male heeft men hier pret van 't vastleggen der honden. Naauw was deu armen heesten 't genot der vrijheid hergevenof een tweede dolle hond komt ten looneele, thans in den omtrek van Kmlenkampwaar hij onderscheidene koeyen en varkens zou gebeten hebben, 't Schijnt dus wel, dat in dezen omtrek meer dan ée'n dolle hond omdwaalt], (mogelijk nakomelingen van den eerstedie voor eenige weken bij Gramshergen zoo veel opgang maakte) of dat men in dezen omtrek met evenveel honden vreesals de honden met watervrees, beliebt is. Hier en daar mompelt men zelfs van 't vreemde, dal men in den regel van dolle honden hoort, kort voor of gedurende den jagllijd, als om te toonen dat jagtlionden geen aanleg voor hondsdolheid hebbenhoe 't zjj 'l concert dat het geketende of gekotle hondenge- slacht hier dagelyks uithuilt, als om te protesteren tegen 't hun by herhaling aangedane geweldmag streelend zyn voor hondenooren, 't is allesbehalve aangenaam voor de ooren van Goevordens ingeze tenen. die sterk naar 't einde van't honden-concert beginnen te verlangen." In den Leipziger kreits zyn dit jaar 378,594,000 meikevers gedood en ingezameld. De onderwyzers-posten in Sleeswijkvoor namelijk die met grondbezit, zyn zoo voordeelig, dat een groot aantal onderwijzers er wagen en paard op nahouden. De opengevallen plaatsen worden thans door candidaten uit Pruissen be stormd die in hun gezegend land zulke vette posten niet kunoen vinden. De gasfabrieken te Weenen zijn voor een gedeelte veranderd in hospitalen. Sedert eenigen tijd lieersclit daar de kinkhoest, en een aantal lijdersvooral kindereazendt men met het beste gevolg in de bedoelde fabrieken, alwaar zij dagelyks eenigen tijd doorbrengen. Spoedig ondervinden zij daardoor -verligting en liet geheele Jherstel volgt spoedig. Het proces van Franz Muller, die beschuldigd was den beer Briggs in een der spoorwegrijtuigen in Engeland te hebben vermoord en bestolen, is thans afgeloopen. De jury bestond volgens zijn eigen verlangen, uit 12 Eugelschen, hoewel hel hem veroorloofd was, dal daaroader zes zyaer land- genooten mogten zijn. Hij is veroordeeld tot de doodstraf. Politieke r.cvue. De staatsschuld der Noord-Amerikaansche Unie is nu tot twee duizend millioen dollars aangegroeid en groeit dagelijks met twee a drie millioen dollars aan. Zoodra die schuld bare uiterste groeikracht zal hebben bereikt, zullen de houders der papieren- waarden van dien Staal ondervindendat die schuld uit bare krachten is gegroeid. Zijn vele parvenus liefhebbers van loge's en visites, ook Keizer Napoleon III schijnt gaarne logeergasten te hebben en bezoeken af te leggen. Talloos zijn de Vorstenen Vorstinnendie ge durende zijne regering Frankrijk bezochten, en dat getal is nu weder vermeerderd door den Keizer van Rusland en diens.echtgenootwelke in het aan Frankrijk geannexeerde Nizza bet bezoek van Napoleon III hebben afgewacht. Wat zouden de beide magligste Monarchen der wereld, Keizer Alexander II en Keizer Napoleon III aldaar beredeneerd hebben? Zou het zijn de voort zetting van hei gesprek tusschen Keizer Alexander I en Keizer Napoleon Itoen door den laatsten aan den eersieu werd voorgesteld de wereldmagt te zamen te deelen en de Engelschen uil Indië te jagen Men moge gissen zoo veel men wilhetgeen werkelijk tusschen beide Monarchen op politiek terrein bepaald is. zal wel niet eerder wereld kundig worden dan bjj of na het uitbreken der feiten die het gevolg van hunne gesprekken zul len zijn. liet Polen-proces bljjft nog steeds'voortduren doch in weerwil der vermoeijende getuigen-verhoo- ren, blijkt het meer cn meer. dal men de gevan genen niets tegen de Pruissisclie regering ten laste kan leggen.gjDesniettemin houdt men er echter altijd van nog eenigen gevangen. In de zitting van den 25 dezer werd door de verdedigers de invrijheidstelling gevraagd van zekere Lebinski. Deze Pool bekentdat bjj tegen Rusland heeft ge streden alsmede d it hij van het begin van den opstand met de voornaamste hoofden in verbinding gestaan en onderscheidene vergaderiogea bijgewoond heeft. 11 ij ontkent echter, dat er ooit sprake van geweest is om den opstand op Pruissens gebied over te brengen. Er is daarvoor ook geen enkel bewijs te vindendoch desniettemin weigert de regtbank hein in vrijheid te stellen. Lebinski is vechtende en voortvlngtig op Pruis- sisch groodgebied gekomen, daar door de Russen gewond en voor dood blijven liggen. Toen hij door do Prnissische soldaten opgenomen werdwas hjj bewusteloos. Men heeft den ongelukkigen vlugte ling in de gevangenis geworpen. Vou Bistnarch reist druk eu heeft hel bijzonder druk. 't Was misschien wel zoo goeddal hij sliep. Op 25 October sprak hij «onder de roos" met Keizer Napoleon. Een paar dagen later onder vier oogen" met Keizer Frans JoseiT. Schoot hem een enkele dag tijds over, dan zou hij zich misschien verwaardigenook de Pruissen- minnende Lauenburgers even toe te spreken. Hadden de Licbteiisteiuers Zwitsersche" de Lauenburgers zijn beliebt met Pruissische lusten." Het getal faillissementen van groote huizen vooral in Engeland, neetnl op onrustbarende wjjze toe.

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1