AMERSFOORTSCHE jjfrg GODRAV ïfo NIEUWSBLAD der CENTRAAL- NOOR» OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEiV EK Tan BIHGSDAG, 22 November J86Ï. Dit Blad aerachijnt da. Ui,,,..ly, an VrljiIk, Abnnna.nant.prij, i, ƒ1.50 in il. 3 maandan. - Van Adaarla.itiën, 1 loM^ah SO Cant.alia ra^Ü^üd^^ü^f tag,la Adaartenttan par rrg.l In Can... bahalr. ba. Zagalragi. Bartallinga. bij dan (liua.ar .5. II. CleefFté An.aralnnr., IInran, .1 .^.foorUcl., I.ang.lraat. Wijl F. V». 0,.r da Qnda Vi.ah.n.rll, .u.d. bij alla Bnalb.ndal.ra. an Po.t-Diraa.anran In bal Bijl. AMERSFOORT, 31 November 1864. Per tdidgraaf is heden morgen te Amersfoort liet herigt ontvangendat Abraham Lincoln als president der Unie is herkozen. Men schrijft uit 's flage. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft in overleg met den Minister van Justitie, voor schriften vastgesteld omtrent de bezoeken van het schooltoezigt in de gevangenissen. Deze regeling is hel gevolg van hel arrest van den Hoogen Raad, waarhij een beambte aan het hoofd ecner gevan genis geplaatstwegens het weigeren van inlich tingen aan de Plaatselijke Schoolcommissie, strafbaar is geoordeeld. Op eeue advertentie in de Kerkelijke Courant van Zaturdag den 20 October j.l.waarbij zijdie in aanmerking wenschen te komen als algemeen Secretaris van het Nederlandsch Rij heigenootschap op eeoe jaarwedde van 1500 gulden, werden uit- genoodigd zich aan te melden aan het locaal van genoemd Geuonlschap ie Amsterdam, waren den 9 November reeds 50 aanbiedingen ingekomen, zoodat het hoofdbestuur gemeend heeft op dien dag dan nu wel de lijst met die 50 sollicitanten als genomineerden te kunnen sluiten. Naderhand is het getal nog vermeerdcrd.|En toch werd van de sollicitaten het radicaal gevraagd van caudidaat in de godgeleerdheid bij de Ned. Ilerv. Kerk de Doopsgezinde Sociëteit of Remonslrantsche Broederschap! Is dit niet een teeken des lijds, dat getuigt van weinig liefde voor een reeds verkregen werkkring of vau te karige bezoldiging van vele der predi- kanleu by genoemde kerkgenootschappen De Rijks-Veearts der le klasse. L. van Uriel, schrijft: Daar in den jongslen lijd eenige gevallen van kwade droes onder de paarden zijn voorgeko men en in verhand met het verhandelde in de taaist gehoudene vergadering der Landhuishoude lijke Maatschappij (Afdeeling Valkenswaard en Wes- lêrhoven)wensch ik de aandacht te vestigen op dezehij de paarden zoowel als voor den meosch besmettende ziekte. Ecne wetenschappelijke beschrij ving daarvan le geven is mijn plan echter niet alleen ligt in mijne bedoelingoin hier de hoofd- !:enmeiken der ziekte op te noemen, die ieder kan waarnemen en eenige middelen op te geven, oin er zich zooveel mogelyk voor te beveiligen. Kwaad aardige droes is eene aan hel paardengeslacht eigene ziektevan scrofuleusen aarddie ontstaat of het gevolg is vau andere ziêkien b. v. goedaardige droes, verkoudheid, keelziekte enz. of door be smetting verkregen wordt. De speciale kenteekenen zijn: uiivlueijing van slecht riekende stoffen uit den neus, zweren op hel neusvlies en opzwelling der klieren onder de kaak. Deze laatste kenmer ken zich door hardheid en ongevoeligheid. Dikwijls kotneu hierbij wormhuilen op het ligchaarn, voor namelijk op de dijen, welke openbreken en met etterachtige stoffen opgevuld zijn. I)e smetstof is vast, dat wil zeggen, dal zij zich niet verspreidt door de lucht, maar dat de besmetting alleen ge schiedt duor aaurakiug met stoffen, afkomstig van drocsige paarden. De duur der ziekte is verschil lende;0 zij kan soms een kort, soms een jarig en langer verloop aannemen; in het hegin is herstelling mogelijk, doch verouderd zijnde, is dezelve on- geneesbaar. Uit het medegedeelde is gemakkelijk op te merken, dat men zich voor onmiddelijke aanraking moet wachten. Men onthoudc zich, zijne paarden op stallen te plaatsen die door aan deze ziekte lijdende dieren ziju bezet geweest, of hen uit hakken te voederen of uit emmers le drenken, Waarvgn te vermoeden is, dat zij door kwaaddroe- sige paarden zijn aangeraakt, liet is in hel belang der veiligheid in dezen aan le raden dal kasteleins en stalhouders steeds toezigt houden op de vreemde paarden welke by hen voederen; lerwyl hij eenig vermoeden van kwaaddroesige paarden te hebben gestald, de bukken, ruiveu. emmers enz. inet heel zeepwater, met soda, kalkwater of heter nog met chloorkalk worden gereinigd. Men vergunue cny nog de volgende waarschuwing, liet is gebleken dat de meeste houders vau kwaaddroesige paarden onbewust wureu vau het hestuuu dor ziektedoch (leze voor ecne verkomlheid aanzagenhot blijkt vry duidelijk dat zij hieriu gesterkt worden door onkundige en mol geëxamineerde vocjrlsondoor wolko de ziekte wordt voorbijgezien. Ieder die een paard bezitwaarbij ziel» de opgegoveue kenteeke nen vertoonengeve daarvan terstond kennis aan eenen bevoegden veearts en zondere zijn paard af; hij zal geen wettelijke overtredingen begaan en welligt anderen en zich zelven voor schade en rampm bewaren. Aan de Beurs te Parijs hcerscht eene groote spanning, veroorzaakt door het herigt dal twee voor name huizen te Lyon (welker passiva 10 18 millioen zouden bedragen) en onderscheidene huizen te Havre hunne betalingen gestaakt hadden. Te Nienherg hij Munster waren op aller heiligen een paar kinderen, een knaap van tien en een meisje van vijf jaar naar het veld gegaan, terwijl hunne ouders naar dc kerk waren. De jongen kwam op zijn tijd te huismaar van zijn zusje was geen spoor le ontdekken. Dezer dagen vond men het lijkje verbrand in een diepen greppel en nu veruain men van den jknaap die tol hiertoe gezwegen haddat hij met zijn zusje en een an deren knaap een vuur had gemaakt op een land; dal hij zich eenige oogeublikkcn had verwijderd en terugkomende liet kind hem brandend en bijna zonder kleederen was te geinoct geloopen. Voor zij hem bereikt hadwas zij op den grond gevallen. Zij hadden toen het luid schreeuwende kind in het water geworpen om de vlammen te blussclien maar toen zij het er uithaalden was het reeds een lijk. Daarop hadden zij het in een sloot verborgen, opdat de ouders er niets van zouden weten. Generaal Berg, Stadhouder van Polen, heeft de gewone zitting van den Staatsraad geopend met eene toespraak die aldus eindigde «Wij mogen ons niet ontveinzen, dal wij nog een gewigtigea arbeid te vervullen hebben. Eene uitgebreide zamenzwering en revolutionaire bewe gingen hebben de welvaart van alle klassen der bevolkiog bedreigd. De tegenwoordige Regering des Koningrijks is geroepen, bet geschokte gebouw weder te schragen en de nadoelen te verhelpen, welke Polen zich zelf heeft berokkend. «Wij moeten alle takken van bestuur (reorgani seren. «Ik noodig u uit, om inet het onderzoek der begrooting voor het jaar 1865 een aanvang te maken. Gij zult mei voldoening out varen, dat de Regering van dit land behoort tot het getal van diegene in Europa, welke het minst met Bnantiële moeijelijkiieden le worstelen hebben, in weerwil 7an de verliezeu en buitengewone uitgaven in de jaren 1863 en 1864. «Ik voed de hoop, dat het ons in zeer korten tijd gelukkeu zalde Qnautiën in een voldoenden toestand te brengenen dat onze werkzaamheden in alle andere takken van bestuur dezelfde gunstige resultaten zullen hebben." Het herigt is ontvangen dat in Japan een burger-oorlog is uitgebroken. De opstaudehugen hebben den 20 Augustus de stad Kioto, de res; dentie van den Mikado, overvallen. Er is bij die gelegenheid een heele strijd gevoerd ten gevolge waarvan de stad ten decle verbrand is. De Mikado zelf zag zich genoodzaakt naar dea tempel de vlugt te nemeu. De Regering der Zuidelijke Staten heeft hel thans dienstig geacht dc kapitalisten in Europa op de bedcakclijke gesteldheid van de ünanliëu der Unie opmerkzaam te maken, en te dien einde ecne aanschrijving gedagteekend (Jeu 10 Oct. j.l. aan zijne gelastigden in .uropa gerigl, wel verzoek, om baren inhoud publiek te maken. Op grond van ollioiële opgaten van liet Gotiver- nemeut der Unie, wordt daariu beweerd, dat de Vereenigde Stalen op den 1 Mei aanslaandehel vermoedelijke tijdstip voor het aanvaugen van een nieuwen veldtogtmeer jaarlijksche reute le betalou zullen hebben dau Engelaud, eu dal het volk in de Vereeuigde Siateu nu reeds dertig millioen dollars meer belasting voor dc schatkist der Uuie betaalt, dan het gansche iukomen der Britsche schatkist bedraagtdal de belastingen in de Ver eeuigde Slalcu bezwaarlijk nog liooger zouden kun nen worden opgevoerd; dut ulzoo eene oieuwe veldtogt enkel met geleend geld zou moeien worden ondernomen co dat hij de Staatsschuld der Ver- eeuigde Stalen dagelyKs ininsleus twee en ceu vierde uiilhocu dollars in kapitaal zou doen aan- groeyoi». Hiertiy wordt opgemerkt, dat dc Britsche schat kist hare inkomsten trekt tan ecne bevolking van 39 millioen meusclien, bezig uicl produclivea arbeid, terwijl de schatkist der (Joie hare inkomsten trekt van eene bevolking van slechts 23 millioen waarvan een groot deel opgehouden heeft te produceren en enkel bezig is te verbruiken en te vernielen. De aangewezen feiten (zoo leest men verder in de bedoelde aanschrijving) bewijzendatingeval de Vereeoigde Statengelijk nu te vreczen isden oorlog nog een jaar voortzettenhunne Staats schuld zoo groot zal wordendat zij volstrekt huiten staat zouden zijn aan de verpligtingen jegens de schuldeiseliers te voldoen, ook al waren zy daartoe eenstemmig gezind. Of zulk eene een stemmige gezindheid waarschijnlijk is, willen wij niet onderzoeken; zeker is het, dat reeds drie van de grootste Staten der Unie hunne Staatsschuld ten deele hebben gerepudiëerddoor het besluit orn den in Europa verschuldigden interest niet in speciemaar in papier te betalenwaardoor zij aan de Europesche schuldeiseliers de helft van het verschuldigde onthouden. Alleen dan wanneer de vijandelijkheden spoedig ophoujen zal het voor de Vereeuigde Staten mo gelijk zijn hunne schuldeischers te voldoen. Het is dus voor degenen, die reeds geld iu de Staats schuldbrieven der Unie hebben belegd, in bun eigen belang raadzaamin onderling overleg eene gezamenlijke poging te doenom den verderen toevoer van geldmiddelen aan de Unie af te snijden, en alzoo de slaking der vijandelijkhedenhet eenige middel lot behoud bunuer belegde gelden, te be werken. «Indien de Europesche' kapitalisten geen geld meer voorschieten, incet de oorlog eerlang ophouden, want de eigene hulpbronnen der Vereeoigde Staten zijn nagenoeg uitgeput. «Aan den anderen kant zullen die kapitalisten, door het Noorden verder met geldmiddelen tot voldoening zijner uitzinaige harlslogtea te voorzien de geldschieters ruïaeren en zich zelven het verlies berokkenen van al het geld hetwelk zij in de Staats schuld der Unie steken." BEELDEN UIT HET LEVEN, oorspron kelijke Novellen van ds. J. A. E;<gel. Te GroningenP. Noordboff. Deze novellen munten uit door eenvoudigheid gepaard inet boeijenden inhoud ea goeden stijl. De verhalen zijn allen naar het leven genomen niet overdreven, en juist geschikt, om in uren van verpoozing gelezen te worden. Wij wenschen dit boekje, dat overigens zeer net gedrukt is, een groot debiet toe, waartoe de lage prijs ook vooral veel medewerken zal. Het heeft H. M. de Koningin behaagd de opdragt vau dit boekje goedgunstig aan le nemen. (Provinciale Groninger Courant, 1864, n°. 120.) Politieke Revue. Florence wordt de hoofdstad van Italië. Met 317 tegen 70 stemmen heeft de Italiaansche Kamer van afgevaardigden het wetsontwerp, tot verplaatsing van den zetel rffer regering vau Turyu naar Floreuce aangenoinejl Keizer Napoleon UIdie dat wilde, ziel nu zijn wil gehuldigd. Maar of Garribaldi mei die verplaat sing wel iu zyn schik is. valt te betwyfelen, bij die altijd tot leus had een e'e'nig Italië met Rome tot hoofdstad De Pruissischc troepenvolgens de iu der tijd beruchte Pruissische-Russische conveutie, op de Poolsche grenzen gestatioaneerdworden op bevel des Kouings icruggeroepeu. Rusland kan uuzonder hulp, de Polen in toom houden. Iu België is bij de kamer der afgevaardigden ecu nieuw wetsontwerp ingekomen legen de mis bruiken bij de verkiezingen. Als inen leest wat daariu wordt nedergeiegd tot fnuiking van misbrui ken bij dc verkieziugendan mag zich wel afvra gen, hoe het mogelijk is dat inen zoo laat inet dergelijk wetsontwerp komt opdagen. Hoewel de laatste berillen van bet broedermoor- delijk oorlogstooneel in Noord-Amerika minder be langrijk zijn, trekken de opgaven van de laatste gevechten de aandacht, omdat de Noordelijken ouder Grant zoowal 20,000 man aan doodeugewon den en gevangenen veiloreu hebben; voornamelijk van de ougcregckle benden Zuidelyko partijgangers had zijn leger veel (o Ijjden. Ouder de bespottelijke politieke geruchten, be:

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1