CO UB All NIEUWSBLAD der CENTRAA NOORD-OOSTELIJKE SPOORWEGGE WESTEN M 1215. van DJNGSDJG, 3 Januari'j 3865. Dit Blad verschijnt des Uingsdagsen Vrijdags. De Abonnementsprijs is .50 in de 3 maanden. Van AdvertenliënI tot 6 regels 60 Centselke regel meerder 10 Cents; legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve net Zegelregt. Afzonderlijke nummert ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever .4. van Cleeff, te Amersfoort, Bureau Amertfoortiche Courant. Langstraat, Wijk F. N°. 43. over de Oude Vischmirkt, ton mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directenren in het Rijk. AMERSFOORT. 2 Januarjj 1865. Mnakten vrij in N°. 1211 van December jl. gewag van het vermissen van brieven naar en van Ainer9- foor* per post verxondenthans geeft ook de officier van Justitie te Zutphen er teregt publiciteit aan dat een brief uit Zutphen verzondeninhoudende 35.—niet b(j de geadresseerde Mevr. Wed. ür. Wejjl alhier is bezorgd. De incidenten voorbijgaande ons omtrent deze zaak en andere vermissingen medegedeeld, als niets afdoende lot het te voor schijn komen dier hrieven. zoo meenen wij echter, dat het corresponderend publiek, hetwelk voor de veiligheid zijner correspondentie betaalt, het regt heeft van Z. Exc. den Minister van Financiën te mogen vei wachten, dat Z. Exc. eenige lijdelijk speciale iostructiën voor het Postkantoor alhier vaststelt, als waarborgen, zooveel zulks mogelijk is. voor die veiligheid. Z. Exc. zou o. a. kuonen gelastendat de brievenbussen met kunstsloten worden voorziener minstens twee hoofdgeëm ployeerden bij het openen daarvaneven als ook Lij het openen der aankomende pakketten tegen woordig moeten zijn en dat lijsten van de aanko mende en vertrekkende brieven moeten gemaakt worden waarop de narnen der geadresseerden wor- len geschreven. Een en ander zal het uitreiken der brieven wel eenigzins vertragen; doch hel postkantoor bezit een voldoend personeel, hetwelk er ongetwij feld prijs op zal stellendal het kantoor alhier builen verdere opspraak blijft, en het publiek zal zich ongetwijfeld in dezen stand van zaken gaarne tijdelijk eene geringe vertraging in ontvangst van brieven laten welgevallen. Gedurende den jare 1864 z\jn binnen de gemeente Amersfoort geboren: Uit wettige huwelijken207 jongens. 220 meisjes. In onechte15 24 ~222 *244 Gehuwd 98 paren. Overleden: Ougehuwden 97 m. gesl. 78 ?r. gesl. Gehuwden 46 30 Weduwenaars. 25 Weduwen 54 "708 ~Ï68 Levenloos aangegeven: 17 jougens. 14 meisjes. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend kantonregter te Rheneu, den (leer Mr. R. C. Immink advocaat en candidaat-notaris te Amerongen. De commissie van landbouw in de provincie Groningen heeft voor eenige dagen aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal hare bedenkingen doen kennen tegen het wetsontwerp nopens de personele belastingvoor zoover den landbouw betreft. Dit uitvoerige en met bondige redenen omkleed stuk beslaat 6 hladz. fol. Aan het slot daarvan lezen w(j het volgende: Wjj meenen te hebben aangetoond, dat het stelsel van den Minister is strjjdig met het beginsel der wetdat de landbouwende stand niet is vrij gesteld in zake algemeene belasting; dat zijn bedrijf even als alle bedrjjven soms minder gunstig wordt gedreven maar dat van geen gepriviligeerde goud mijn sprake kan z(jn. Met allen eerbied voor hel Ministericele wetsontwerp op de personele belasting verzoeken de ondergeteekendendat het door u niet tot wet mogen worden geheven." Uit Renktiui deelt men als cene hoogst zeld zame gebeurtenis mede. dat men aan hel veer aldaar met een haudwagen op het ijs gaatom te midden van deu Rijn op de drooge grindbank keisteentjes te gaan zoeken. Ook deelt men uiede dat zoo de droogte aanhoudtte midden van hel trotsche vaarwater eene tent zal worden opgeslagen om den grootvorst van Europa's stroomeu Ie mid den zijner bedding met een glaasje te begroeten. In 1853 verliet zekere Abraham Noordhoek Vlaardingenoin als matroos van Amsterdam naar Batavia te stevenen. Van daar vertrok hjj naar New-York, en, even als zoovele zeelieden, was hij naauwelijks op de plaats zjjner beslemming gekomen, toen hü van zjjn scbip wegliep, om daar op andere wjjze fortuin te zoeken. Sedert werd door zijne betrekkingen niets van hem vernomen, voor de maand Junjj jl.toen eene zijner zusters op het onverwachts een brief van hein uit Liverpool ontving, gedateerd 19 Junij 1864. Il{) meldde daarin: dal hij gedurende eenigen ijjd als scheeps kok op het Zuid-Atnerikaansche kaperschip Ala bama gevoerd door kapt. Semmeshad gevaren en een goad duitje bad overgewonnen dal zeer naar zijne famillie verlangde, die hij spoedig hoopte te ontmoetendat hij xelfs getracht had om op Vlaardinger paardenmarkt (22 Junij) t'lmis te zjjn maar dat dit niet gelukken zou, daar hij denzelfden dag waarop hij schreef, nog eenmaal met de Ala bama in zee moest stekendewijl zijn kapt. besloten had om een groot vijan lig schip slag te leveren. Noordhoek drukte nog den wensch uit om ook nu gespaard te blijven en beloofde dan zeker voor Rotterdamsche kermis de zijnen te zullen opzoeken. Men weetdat op den 20 Junjj het gevecht tus- schen de Alabama en de Kearsagc werkeljjk is geleverd en eerstgenoemde bodem daarbij in den grond is geboord. Volgens de berigten zijn van de 134 mandie zich zwemmende moesten redden sledhis 1 officier en 1 matroos verdronken, terwijl gedurende het gevecht circa 20 man van den Znid- Amerikaan sneuvelden. Later is het gebleken, dat ook Noordhoek bij die gelegenheid het leven heeft verloren. Door den Nederlandschen consul te Liver poolden beer May, werd daarvan berigt gegeven onder vermelding dat de overledene eenige gelden bij zijn kapitein te goed haddie bjj behoorlijke reclamewaarschijnlijk door zijne erven zouden te verkrijgen zijn. Onder medewerking van het ge meentebestuurmaar vooral door de loffelijke be- moeijingen van gejoemden consulis het gelukt de nalatenschap van Abraham Noordhoek in han den te krijgen, zoodat aan zijn broeder en twee zusters, menschen in behoeftige omstandigheden, na aftrek van onvermijdelijke kostenieder de som van f 398.33 is uitgereikt. Te J.yon is thans een proces tot echtschei ding aanhangig, dat veel opgang maakt, omdat de maneen hercules, zich beklaagtdat zijne vrouw hem geslagen heeft. Dit schijnt bijna onge- loofeljjk, als men de ligchamelijke verhouding der beide echtgenooten nagaat en er bij weet, dat de man bekend is als iemanddie zich nooit lang bedenkt om zijne handen te gebruiken. Toch is de klagt gegrond. Op een avond dat hjj doodelijk vermoeid van de jagt te huis kwam. zette hjj zich aan tafel, at als een uitgehongerde, dronk een goed glas wijn er bij en begaf zich terstond naar bedwaar hjj onmiddellijk insliep. Zijne vrouw sliep niet;1 zij kwam met een paknaald en bind garen en naaide de lakens stevig tot een zak. Toen haalde zij een bezemslok en gaf haar echtgenoot een geducht pak slaag, waartegen deze onmagtig was zich te verdedigen. Zie zoo sprak zij ten slotte hier hebt ge iets terug van hetgeen ge inij gegeven hebt. Ik ga naar mijne ouders." Den anderen morgen vond men den echtgenoot nog altjjd in zjjne lakens gewikkeld en woedend op zjjne vrouw. Het eerste gebruikdat hjj van zjjne vrijheid maakte, was het indienen van eene aanklagt tegen zijne echtgenootdie deze met eene vordering tol echtscheiding heeft beantwoord. De Sun, een van de groote dagbladen van Londen, verzekert, dat de aanstaande zitting van het Engelsche parlement door Koningin Victoria in persoon zal worden geopend, liet zou de eerste maal na het verlies van haren gemaal zijndat de koningin aan eene openbare plegtigheid van dien aard deel neemt. VERGADERING van den Raad der gemeente Amersfoort van Dingsdag 27 December 1864. Afwezig de II. II. DiemontScheerenberg efl Schelt ut (de beide laalsten met kennisgeving). De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd waarna achtereenvolgens wordt in behan deling gebrast 1°. Het rekwest van den heer J. G. Ileiinerhorst om eene aanstelling tot Makelaar. De beer van Beek vraagtof het wel noodig is dat er een Makelaar benoemd worde, liet is niet gebleken dat daaraan behoefte bestaat. Hij wenscht daarom dat het advies der Kamer van Koophandel worde ingewonnen. Ook acht hij doelmatig dat bet getal Makelaars worde vastgesteld daar er anders eene menigte dergelijke aan vragen zouden kunnen inkomen. De Voorzitter oordeelt, dut in de eerste plaats moet worden uitgemaakt of de verlangde benoeming door den Baad of door Burg. en Wetb. moet gedaan worden. Ofschoon hij voor zich dit twijfelachtig blijft vinden acht hij hel toch voorsigtiger dat de Raad bet doe zooals in de grooterc steden pleegt te geschieden te meer daar hij van ter zijde vernomen heeftdat er ook reg- tcrlijke uitspraken in dien geest zijn gewezen. De heer van Bel bevestigt dit laatste. Hij acht de vraag wel niet van veel gewigtmaar vindt toch ook beter het voorbeeld der overige gemeenten te volgen, lu 1853 bad da regtbank te Haarlem geweigerd een Makelaar te beëedigen omdat deze was benoemd door Burg. en Wcth. zijner gemeente. In het belang der wet heeft de l'rocureur-Generaal bij den Hoogen Baad zich tegen die beslissing in cassatie voorzien en is die cassatie daarop door dat hoogste regtskollcgie verworpenop grond dat art. 1 der gemeentewetdie thans moet aanwijzen wat door de woerden plaatselijk bestuur wordt verstaan zegt dat het bestuur eener gemeente bestaat uit den Raad een Burgemeesteren Wethouders. Dit is dus de regel en daarop wordt geene uitzondering gemaakt voor dit geval, ook niet door art. 1*26 der gemeentewet, omdat art. 62 wetboek van Koophandel de aanstelling van Makelaars niet verpliglcnd stelt maar alleen handelt over eene attributieve bevoegdheid waarvan men al of niet gebruik kan maken. Op voorstel van den Voorzitter wordt alsnu zonder hoofdelijke stemming besloten dat de benoeming bij den Raad behoort. De heer Herschel vraagt in irelk rak de verzoeker tot Makelaar verlangt aangesteld te worden. In kruideniers waren of in tabak of in iets anders Te Amsterdam en te Botterdam voegt men zoodanige opgave altijd bij het verzoek. Dit is ook noodig, daar men anders gevaar zou loopen iemand te benoemen lot Makelaar in een vak waarvan bij volstrekt geen verstand beeften dit zou in de gevolgen zeer nadeelig kunnen zijn. De Voorzitter antwoordt, dat in het verzoekschrift geen bepaald vak wordt aangewezen. Dit is hier ter slede ook niet gebruikelijk. Men kan deze gemeente in dat opzicht niet vergelijken met de groote handelsteden. Wilde men Makelaars tot een bepaald vak aanstellen dan zou het misschien noodig zijn het gelat daarvan tc bepalen en te beperken. Nu schijnt dit geheel overbodig. Het advies van de Kamer van Koophandel acht hij ook in deze minder noodigvooral omdat het makelaarschap alhier niet veel meer is dan een titelen ieder bijna door een patent als commissionair te nemen dezelfde werkzaamheden kan verrigten. De heer Vizier weet ook nietwaarom men het verzoek zou weigeren daar men zelfs in Amsterdam en Roller- dam daaromtrent veel tucer vrijgevig is geworden dan vroeger. Hij geeft toe dat in zeeplaatsen eenige meerdere behoedzaamheid noodig is, waar bij assnranliën enz. soms aan Makelaars bepaalde werkzaamheden worden opgedra gen maar in deze gemeente komt zoo iels niet tc pas. De heer pan de Poll wijst op art. 65 wetboek van Koophandeldat spreekt van eene algemeene aantslelling lol Makelaar, dal isin alle vakken en er bijvoegt dat de aangestelde in soodanig geval zelf volstickt geen handel mag drijven. De Raad heeft dus bij de vraag geen belangmaar de verzoeker weldie zeker de wet wel zal kennen. Het publiek is volstrekt niet gebonden om zich te bedienen van een der Makelaarsmaar is geheel vrij. Daarom is hij ook tegen het renvooi aan de Kamer van Koophandel. De heer Herschel vraagt nog eensof het dan niet gevaarlijk isdat iemand wordt benoemd tot Makelaar in een vak waarvan bij niets weet De Voorzitter herneemtdat het niet aannemelijk is dat zoo iets zou kunncu gebeuren en men zulks gerust aan de wijsheid der regtbank kan overlaten. De verzoeker wil zich meer toeleggen op administration als spreker zich niet vergist, en het is hem daarbij, naar het schijnt, meer oin den titel te doen hetgeen op zich zelf vrij onschuldig is. De heer van Beek zegtdat hij na al het gehoorde niet verder wil aandringen op dc verzending naar de Kamer van Koophandel. De Voorzitter stelt daarop voor overlegaan tot de be slissing op het verzoek cn wel door middel van besloten briefjes. De heer van Bel herinnertdat de wijze van benoeming van Makelaars ook in dat opzicht aanleiding beeft gegeven tot verschil van raccning op verschillende raadsvergade ringen onder anderen te Schiedam. Hij gelooft, dat men zeer goed op het verzoek kan beschikken door er mondeling vóór of tegen tc stemmen en dat dit ook meer overeenstemt inct den geest van art. 52 der ge meentewet. De Voorzitter meent zich daartegen te moeten ver klaren daar volgens dat artikel iedere benoeming moet geschieden met besloten briefjes en ook bel reglement van orde dit voorschrijft. Dc lieer ran Bel hervaldat art- 52 zegtdat de regel isdat over alle zaken mondeling moet gestemd worden en het slechts tine uitzondering toelaatname lijk bij het doen van keuzen of van voordragten van personen, liet artikel spreekt niet van benoemingen maar van keuzencn veronderstelt dusdat men uit meerderen aan ëén persoon de voorkeur geeft. Eene uitzondering moet altijd strict worden opgevatcn men inoet zich zooveel mogelijk ain den regel houden. Al zeide het reglement van orde iels anders dan lijdt het geen twijfeld.il dit onverschillig zou zijn oiudat het aan de wet geen afbreuk kan doen. De Voorzitter gelooftdat de vorige spreker bet artikel 52 te letterlijk opvatomdat er wel gevallen denkbaar zijn dat men eene betrekkingbijv. van ambtenaar zou te vervullen hebben waartoe slechts één sollicitant zich had opgedaan en men das geene keuze had. Hij wil echter uc beslissing aan den Raad over de wijze vaa stemming overlaten en atelt voor te stemmen met briefje*waarop zal staan voor of tegen. Dit voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 5 stemmen* Tegen verklaarden zich de H.H. ran de Peil, van Beek, VisserL. M. Lag ertoe ij en van Bel.

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1