A11RSF00RTSGHI CO UR A IT, NIEUWSBLAD DER CENTRAA^Jb NOOItlHIÖSfElUKE SPOOttWEGGEWESTElY, KS"j Ü14. vnn V R IJ D A G, 3 Februari'j 3865. Dil Blad verschijnt des Uiugtdags cn Vrijdagt. De Abonnementsprijs is f I 50 in de 3 maanden. Van Ad vcrtcntiën1 lot 6 regels 60 Centselke regel meerder 10 Cents; legale Adverlcntiên per regel 15 Centsbehalve het Zegelregt Aft nummert /"0.10. Dubb. nummert f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. H. van CUefft te AniersloortRartau Amertfoorltche CourantLangstraat, Wijk F. N°. 43. over de Oude Viichmarkt, zoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in bet Rijk. NATIONAL» MILITIE. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien de aanschrijving tan den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 10. Januari) 1&G5N®. I N M. en S. (Provinciaal- blad N°. 7) Gelet op de artt 27 en 28 der wet van dén 19. Augustus 1861 (Staatsblad N®. 72), benevens artt. 20 en 21 van hel koninklijk besluit d. d. 8 Mei 1862 (Staatsblad N*. 40); Doen te wetendal de loting der in het vorig jaar voor de militie ingeschrevenenbehoorende tot de ligting van 1805. in het gebouw.AMICITIA aan liet Plantsoen, tusschen de Utrechlsche- en Sljjkpoorten alhier gelegenzal geschieden op diugsdag. den 14. February 1865, aantevangen ten twaalf ure des middags. Eu voorts dat op donderdagden 9. Februarij aanstaande, 'svoormiddags van 10 tol 1 uur des uauiiddags. door of van wege de lotelingen (ge steund door twee getuigen) bij den Burgemeester ten raadhuize aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften vermeld in de 2. en 3. zinsneden van art. 53 der wet. ter bekoming vau vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zjjo eenige wettige zoon (zonder een of meer halve broeders te hebben); luidende voormeld art. 53 in zyu geheel als volgt: Om vrijstelling wegens eigen militaire dienst «of die van broeders te verkrijgen, «noet men overleggen eeu paspoort of ander bewijs van ont- «slag. of een uittreksel uit bet stamboek of een bewijs van werkelijke dienst. Ter bekoming van vrijstelling wegens broeder- «dienst moet men bovendien overleggen een ge- tuigschrift van den Burgemeesterwaaruit bet getal zonentot bet gezin behoorendeblijkt. Vrijstelling als eenige wettige zoon wordt ver- leend op overlegging van een getuigschrift van den Burgemeester, waaruit blijkt dat men eenige wettige zoon is." En art. 21 van aangehaald koninklyk besluit: «Het bewijsstuk .-vermeld in de de eerste zin- «snede van art, 53 der wet, wordt ten minste lien dagen vóór den dag [den tweeden maandag in Maart]waarop de eerste zitting van den militieraad wordt geopendingeleverd bij den Burgemeester der gemeentein welke de toteling, die vrijstelling verlangtwegens eigen militaire dienst of die van eenen broeder of broeders, voor de militie is ingeschreven." Amersfoort, den 31 January 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgmeester De Secretaris. A. G. WIJERS. W. L. SCIIELTUS. DE SPOORWEG Msseat er dam—M meraf—rt- Xutphen. In weerwil van het te kennen geven des Ministers Thorbecke in de zitting der Tweede Kauier van 9 January jl.dat de concessie van den Spoorweg Amslerdam-Zutpen is vervallen, blijven wij staande houden, dat de spoorweg Amsterdam-Amersfoort- Nijkcrk-Zutphen binnen niet ver verwijderd tijds bestek zal tot stand koincn, cn wel hoogst waarschijn lijk zoo als wjj vroeger melddenvan uit Amersfoort over Barneveld naar Zulphen. Het spreekt wel van zelf, dat in hel ongunstig flnanciöele jaar 1804 de daartoe benoodigde kapitalen cn verdere vereischlen niet konden bijcengebragl worden. Nu echter het geld ruimer is en, naar men hoopt, weldra nog ruimer zal woeden mag men de stellige verwachting voeden, eerlang eeue Maatschappij voor dien spoor weg te zien optreden. Or zou men dan meenen: dat hel GooilandNaarden Weesp Hilversum enz. nog langer zonder spoorweg mogen blyven, ais zelfs een aantal dorpen in alle Nederlandsche provin ciën op Rijks'kosten met spoorwegen worden geze gend Wy zouden echter wenschendat eenige afvrykingen van de thans ingetrokken concessie zouden kunnen worden daargesteldo. a. voorna- mciyk zouden wij bol weasc'ielyk achtendat Baarn aan deze spoorlijn zou kunnen worden S «trokkencn Amersfoortde voornaamste stad langs e lyn, decisief tot centraal-punten als zetel dier MaatscbappO tou worden aangewezen. Wij vleijen ons over korten tijd in meer stellige termen te kunnen bevestigendat deze spoorweg spoedig tot stand komt. AMERSFOORT. 2 February 1865. Op den 28 January jl. beeft de Hoog Edel Gestr. (leer J. J. Sleder onhnes benoemd tot Majoor-Kuminandant der d.d. scbuttery te Amers foort, den vereiscbleu eed afgelegd in banden van Z.Ezc. den lleere Commissaris des Kouings in de provincie Utrecht. Z. II. E. G. treedt heden in functie. Gister beeft de Arrondissernents-Begtbank te Amersfoort uitspraak gedaan in de zaak betreffende f'- brandstichting te Hoogland [in No. 1221. uit voerig medegedeeld] en den jeugdigen brandstich ter veroordeeld tot eene correctionele gevangenis straf voor den tyd vao twaalf jaren. Donderdag avond jl. droeg de lieer Ur J.de la Mar in bet Israëlitisch 'genootschap lot Nut en Beschaving te Amsterdam bet werk voor van onzen geachten stadgenoot den lieer Dr. D. Burger, over Homerus. Plato en Spinoza. Op 6 Jauuar.y 1802 werd de dienst van het Bijks-télégraaf-bureau [beperkte dagdienst] le Amers foort geopenden was het aantal telegrammen ontvangen: verzonden: totaal: in 1862 1148 1025 2173 1863 1608 1524 3132 1864 1013 1551 3164. Uit deze cjjfers blijkt, dat elk jaar de télégra- fische gemeenschap met deze stad toeneemt. Het verschil van dien aanwas is oogenschynlijk wel zoo groot niet tusschen 1863 en 1804, als tusschen 1862 en 1863, maar men neme in aanmerking, dat bet télégraafbureau van den Gcntraal-Spoorweg sedert 6 Mei jl. mede particuliere téle'grammen heeft bezorgd [naar wij meenen een 400tal], en Dadat met de veranderde dienstregeling op den Centraal-Spoorweg. aangevangen op 1 October jl. de beursposttrein werd gesupprimeerd men juist 's middags tusschen 12 en 2 ure [gesloten uren van het Hyks-télégraafbureau] meer van den Cen- traal-télégraaf gebruik moest maken. Men veronderstelt ook. dat het aantal telegrammen van het laatste semester beduidend werd gevoed door een aantal buitenlandsche transactiën. Werd door ons in N°. 1216 aangekondigd, dat door een der boekhandelaren alhier een ADRESBOEK van AMERSFOORT zou worden uil- gegeven, bewerkt door den Heer J. C. Leinwebcr Griffier ter Stedelijke Secretarie thans is het ver schenen en gaarne brengen wij regtmatige hulde aan de doelmatige bewerking, liet boekje beeft eene grootere uitbreiding verkregen dan aanvankelijk werd beoogd en 't is wegens den zeer billy ken prys van slechts 25 Cts. geëigend door een ieder te worden aangekocht, als hebbende het ontegen- zeggelijk veelzydig nut. zoo door aanwijzing der woonplaats en maatschappelijke betrekking of be roep als by het aauleggen van alphabetische registers, het juist schryven van de namen en voornamen der ingezetenenbij de opmaking van kiezers enz. enz. Met genoegen vernemen wij dan ook, dat de inteekeuing op dit ADRESBOEK in zóó ruitne mate is geschieddal zij wel als sterk sprekend bewys mag gelden van de inge nomenheid waarmede met» de verschyning daarvan te femoet zag. De graagte waarmede het nu by de uitgave ontvangen werd en Wordt, pleit evenzeer voor de belangstelling, zoodat liet wel niet te verwonderen is. dat nu reeds hel grootste gedeelte van de oplage is uitvet kocht. Zelden zal men hier ter stede een muzickale avond bygewoond hebben zoo ryk aan echt kunst genot als de soiree musicale van Woensdag avond 8 February e. k. in Amicitia belooft te zijn. Im mers, behalve de beide concertgevers, wordt de soirée opgeluisterd door de talenten van twee onzer stadgenootenalgemeen erkend als hoog verdien- stelyke dilettanten (pianist en violist), die geheel belangeloos, voornamelyk uit liefde tol de edele toonkunst, met hunne voorlreffelyke inuziekale gaven zullen woekerenom een geciviliseerd publiek een uitmuntend kunstgenot (e verschatten. Is het een betreurenswaardig verschijnseldat heden ten dage maar al te veel luchtige of wulpsche crea tion de boofdbestanddeeleo van de programma's der concerten of soirée's musicales uilmaken, zoo wel oin het gros des publieks te voldoen alsook omdat de meeste solisten zich daarin gemakkelijker of beter te huis gevoelenmet des te meer belang- stelling kunnen de voorstanders van klassieke mu ziek zich verheugendat Woensdag avond e. k. niet aan dien wansmaak zal worden geofferd, maar degelijke muziek van groote, gevierde classieke com ponisten zal worden ten gehoore gebragto. a. sonate voor piano en viool [F. dur.)en trio C moll) voor piano, viool en violoncel, beide van L. van Beethoven; vierhandige clavierstücke van Robert Schumannsolo vourdragtea voor piano en viool enz. Men mag zich dan ook voorspiegelen, dat der gelijke compositiën op waardige wijze zullen worden vertolkten de bekwame vertolkers de voldoening zullen smaken een talryk en beschaafd publiek te boeyen eo te bevredigen. Bij het Departement van Kotoniën kan door regthebbenden worden beschikt over de nalaten schappen van de volgende ouder-oflicieren of man schappen in Indië overleden, als: E. Fontein, A. StikvoorlG. van de WakkerE. de Neijcr A. van Santen, P. Hermans, allen uit Amersfoort. Aan liet Kaapsche Volksblad van 22 Dec. ont- leenen wij het volgende Een treffend ongeluk heeft de ger.oederen van Kaapstads inwoners, bijzonder der Nederlanders onder hengevoelig aangedaan. Den 18 Dec. ver spreidde zich het gerucht door de staddal mejufvr. P. O., eene der dames-passagiers van bet voor ruim twee weken alhier van Rotterdam gearriveerde Nederlandsche schoonerschip Kaapstad Piicketden avond te voren in de bergen dezer stad verdwaald geraakt, en waarschijnlyk tot een noodlottig uit einde gekomen was. Later op den dag bleek dit gerucht maar al te waar te zijn. Uitgelokt door bet verheven natuurschoon van de bergkloof tus schen Leeuwenkop en Tafelberg, hadden eenige der passagiers van genoemden bodem, de heeren K.W. en S.. de beide zusiers O. uitgenoodigd om gezamenlijk dat heerlijk schouwspel le genieten. De wandeling werd ondernomen in den namiddag van den 16, toen men den weg koos over Groene- punt, eo na aldaar eenige oogenblikken te hebben uitgerust, bergopwaarts ging, om vóór het vallen van den avond langs den Kloofweg stidwaarls af te dalcu. Omtrent ten 7 ure bereikte men het Rond huisde gewone pleisterplaats voor wande laars. Slechts kort had men daar vertoefd of hel werd lijd geacht de wandeling voort te zetten. Jufvrouw P. O. was de eerste die opstond en haren geleiderden heer K.verzocht niet langer le wachtendenkende dat de anderen onmiddellijk zouden volgenwat ook weinige iniuulen daarna geschiedde. Maar ten eeucnmale onbekend met de verschillende bijpaden die naar den hoofdweg voeren sloeg het wandelende paar den verkeerden weg in en raakte in de duistere bosschen verdwaald schoon op zoo geringen afstand, dat het de andere leden van het gezelschap hoorde spreken en hun kon toeroepen.Dit werd echter van geenerlei zijde hoog opgenomen." De laalstgekouicn drie niets meer vernemendezetten den logt voort denkende dat de beide anderen al vooruit waren en keerden langs denzelfden weg over Groenepunt naar de stad, waar men ten 11 ure in den avond aankwam en uiet weinig verbaasd was dat het tweetal nog niet was aangekomen. Maar nog gevoelde tneu niet veel ongerustheid, vertrouwende dat zij in het hótel Rondlmis de opkomst der maan [half elf ure] hadden afgewacht. Geheel au Iers echter was de vreeselyke waarheid. Ten 6 ure des morgens kwam de lieer k. in de stad en verhaalde het volgende: Na korten lijd met incj. O. naar liet regie pad te liebbeu rondgezochtriep deze uitUier is de weg!" vatte de hand van haren geleider, deed eenige stappen voorwaarts cn stortte ouder den uitroepo Godin den diepen afgrond neder. Op zyn angstig geroep geen antwoord be komendenoch uil de diepte, waar de ongelukkige verdwenen wasnoch van de zijdewaar zyne togtgezellen waren of waar inensclien wonen alleen en onbekend, durfde hij geen enkelen slap voor- of achterwaarts doenmaar zocht kruipende naar een boomaan welks voet hij den schrikkeiyksten nacht zijns leveus doorhragt. Ten 3 ure des mor gens tocht h(j den wegnaar het Roodhuis, klopte daar aaumaar ongelukkig, geiyk later bleek, aan de verkeerde deur, en kreeg geen gehoor. Hy vervolgde daarop deu weg naar de stad. Zyne vrienden lieten ongeublikkelyk een rytuig inspan nen, vonden weldra de nootlottige plaats en zagen daarin den afgrond van ongeveer zestig voet diepte,

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1