AIIRSFOORTSCHI COÜRAIf, NIEUWSBLAD der CENTRAAL N00RD-00S TELIJRE SPOORWEGGEWESTEN JU 1335. »mi DINCSDiG, 7 February J865. Dit Blad vervchijnt dc» Dingtdags en Vrijdags. Dp UonnemcnUprija it f I 50 in de 5 lumnden- V„.i VdverlentiënI tot 6 regelt 60 Centtelke regel meerder 10 Cent»; legale Adverlenliën per rrgel IBCenlt. behalve bet Zrgelrrgt Aft. nummert/U10. DM.summers/0.I5. Briefen franco. Bettcllingen bij den Uitgever 4. van Cletff Ie AmertloorlRuretsu Amtrtfoorlsvht Courant, Langitraat. Wijk F. N». 43. over de Oude Viteli markt, too medo bij nlln Boekhandelaren en Pott-Directeoren in het Bijk. KENNISGEVING. DB BURGEMEESTER va* AMERSFOORT, Gelet op art. 7 der wet van 4 Julij 1830 (Staats blad n". 37). regelende bet kiesregl: Noodigt de inwoners deter gemeente uitom too ttf elders in de ryks directe belastingen over bet loopende dienstjaar t(jn aangeslagendaarvan vóór den 15. Februari) aanstaande te doen blijken, door overlegging van de aanslagbiljetten ter Secre tarie waartoe huo alle werkdagen 's voormiddags van 10 tot ure des namiddags.- de gelegenheid tal zyn opengesteld. Amersfoort, den 4. February 1805. De Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. DB ZWOLLEl^REN B!V Dl Wlnterdlenstrefellnf op don Centraal Spoorweg. Slot. Artikel in N*. 19*23 sloot met de toetegging: o a. de Zwolsche iuvloed op de dieoslregeling aan de eischen der loyauteil te toetsen. Dus een stap terug in de geschiedenis der taak: Als een bom viel Zatordag 34 September jl. alhier op sommige scherpe contróleurs der Centraal-Spoor- weg-besognes de ê/ficieuge tyding nederdal eene nieuwe, doch ongeriefelyke en oadeelige dienst regeling slechts 6 dagen later, op 1 October, tou in werking treden, supprimerende den beurapost- trein ent. De tijd drong. De Kamer van Koophandel ver gaderde spoorslags en reeds op 28 September ging haar adres, (voorkomende in N*. 1186) naar den Minister Thorbecke verzoekende behoud van den heurspost trein enz. Zij zond direct afdruk daar van aan de Kamer van Koophandel Ie Zwolle, met beleefd verzoekdat de Zwolsche Kamer hare adhaesie aan dat adres zou schenken en dus de pogingen uit Amersfoort by den Minister zou onder steunen." En wal was nu het loon. dat de Amersfoorlsche Kamer van hare Zwolsche zuster voor die loyale handeling inoogste Dat de Zwolsche Kamer (zonder telfs het minste berigt of antwoord naar Amersfoort te zenden) in tegenovergeetclden tin adviseerde aan den Zwolschen gemeenteraad (die daarmede eigenthjk niets te maken had. maar in dien geest by den Minister Amersfoort 'swen- schen tegenwerktezich aldus eclit blaauwoingeraclitig achter den Zwolschen gemeenteraad verschuilende. 'I Zij aan de beslissing van elk man van eer voorgelegdof die handeling der Zwolsche Kamer niet hoogst lakenewaardig is T Kon ty tich met de zienswyze barer Ainersfoortsche zuster niet ver- eeuigenwelnu 1 dan eeriyk en ridderlik naar Amersfoort geschreven: wy kunnen onze adhaesie niet aan uw adres schenkendit of dat zyn onze motievenen onze pligt schryft ons voor in dien tin by den Minister tegen u te strijden." Zóó ware voldaan geworden aau de eischen der loyauteil. Wie gluipend in T duister, verscholen en arg listig de hand zoekt af te hakken, die hein argeloos en openiyk werd aangebodentoont hy zich niet volkomen rjjp als sluipmoordenaar f Echter, Zwolle heeft Amersfoort niet meer noodigl Vroeger was het auders. Toen vroeger Zwolle llarderwyk Amersfoort euz. allerhande middelen en adressen in overeenstemming met elkander io het leven riepen om eeue spoorwegen te verkrygen toen werd Amersfoort door Zwolle geliefkoosd. Nu heeft Zwolle den Centraal-Spoor weg teer goedkoop (en als noodhulp by ontstentenis der Zwolsche atoomboot) verkregenen verkrygt twee staats spoorwegen voor niete, dus de Atncrsfoorlscbc citroen is uitgeperst en daarom de schil maar weggewor pen I Zwolle vergeet evenweldat er nog genoeg Krachtig aap in die schil aanwezig is, om den Zwollenaren een en ander in te gietendat hen inoei doen grynzen. Trots bunne coalitie tegen de wenschen uit Amers foort en hoe zy zich ook in expédienten mogen weudeu wringen of krimpenhet gezond versland de hcdendaagsche handelslogica achryven doi- zakelijkheid voor het personen, en brievenvervoer is. Helgemis daarvan, zelfs by de geld- en handels- crisis in het laatste trimester van 1864die ook nil nog diepe sporen achterlaten werd sterk ge voeld. De somerdienstregeling heeft de geschiktheid het gerief, nut en voordeel- van dien trein ontegen zeggelijk bewezen, en het supprimeren van dien trein van af 1 October jl. heeft in verschillende opzigten ongerief en schade veroorzaakt. Men spiegelt zich dan ook voordat deze trein hy de aanstaande zomerdienstregi-ling wordt hersteld, en wydera dat de Minister Thorbecke am de Kamers van Koophandel der stedenwier ingezetenen dien spoorweg uit eigen beure hekben betaald, het plan dezer dienstregeling in tijde zal eipediëeren, en alzoodeze vlug hunne adviesen aan Z. Eic. kunnen inzenden vóór dat de dienstregeling definitief wordt vastgesteld. Immers, wat beteekenen Kamers van Koophandel en Fabrieken als men hare adviesen in zaken van vervoer, posterijen, handel en fabrieken niet vraagt, of haar niet in de gelegenheid glelt die te formule ren Eene Kamer vau Koophandel is voor het meereodeel uit den aard harer bestemming een advi- gerend ligchaam. In dien zin strekt zich grootendeels haar werkkring uit, waot eene uitvoerende magt ia de bare niet en mag de hare niet zijn. Men make dan ook gebruik van hare diensten. Acht de Minister Thorbecke zich echter een te groot genie om opgemelden st(jl van werken bij intredende veranderingen in de spoorweg-dieuslregeling tot den zynen te makendan zal de Directie van den Ceulraal-Spoorweg wèl doen steeds bare planoen aan de Amersfoorlsche Kamer van Koophaodel voor te leggen vóór dat zy die aan den Minister zendt. Werd io de vorige artikelen bewezen: welk regt de gtad Amergfoort beeft om de prioriteit van invloed op de dienstregeling te genieten, ook speciaal aan de Amergfoorleche Kamer van Koophandel dient bil- lykerwyte die prioriteit te worden toegekend, en wel op de volgende gronden: oneindig ineer dan de Zwolsche Kamer heeft zij gedurende een twintigtal jaren voor bet verkrygeu van ecnen spoorweg ge- arbeid. Z(j bestaat uit zes leden, (waaronder chefs van zelfs in het buitenland zeer gerenommeerde handels-firma's) waarvan alleen de Voorzitter voor vijf duizend klinkende guldens (en oog wel bij antici patie) aandeelen nameen zoodje nu slechts f 1500.— waardterwyi hare andere leden mede voor dui zenden aan duizenden guldens aandeelen namen en aldus zoowel in kwaliteit als in privé' krachtig bet daarstellen desSpoorwegs bevorderden. Wat kan de Zwolsche Kamer tegenover zulke schitterende daden van medewerking stellen? De twaalf leden der Zwolsche Kamer hebben in kwaliteit en in privé nog niet half zoo veel voor den spoorweg gedaan en geofferden wat nu nog het doen betreftdrie heereo leden der Amersfoorlsche Kamer vervoeren meer handelsgoederen voor hunne handelszaken langs den CeotraaT-Spoorweg dao alle Zwollenaren bij elkander genomen De Minister Thorbecke vrage het den Raad van Administratie des Centr.-Spuorwegsof deze niet steeds betrekkelijk meer warme en daadwerkelijke medewerking heeft ontvangen in de glad Amersfoort en environs dan in dis provinciale hoofdstad Zwolle en environs, zetels van den Oocrijsseltchcn adel f Adel, die wel klateraohlige sier maakt, doch be droefd weinig nut verrigt. Z. Eic. onderzoeke eens: wie gedurende eene reeks van jaren meer voor het verkrijgen des Spoorwegs enz. hebben gedaan en geofferd: de Burgemeester, de Raad en handelaren van Zwolle (meest koop/of, die in chamber- cloack, op muiltjes cia met de lange Goudsclie pfip in den mond zaken verrigten of de Burgemeester, de Raad en handelaren van Amersfoort? Doet Z. Exc. daarnaar een naauwgezet en eeriyk onderzoek dau zal de slotsom ook daurin ten gunste van Amers foort zyn. Z. Ezc. onderzoeke: hoe de flaauwheid der Zwolsche Courant, die groote, ziellooze, rustig rustende matrone, in zake den spoorweg afstak en steeds afsteekt hy de werkzaamheid der kleine (doch volgens sornmigoii; dappere) en soms prikkerige Amersf. Cour., die teregt algemeen werd en wordt genoemd en erkend als de ruatelouie en moedige kampioene voorde belangen des Centraal Spoorwegs. terwyl haar Red. niet enkel met schrijvenmaar ook met daden kloek daarvoor streed. Waaronder men evenwel ook vindt een Schut- levaêrde behouder van Schoklandvan Rees Jacobs enidie m»I hun tijd zyn medeyegaan. Alle ministcriëele expahenten worden door zulke argumenten verpletterd I Mug ten de twee voorgaande artikelen den by val cn de erkenning van velen iooogsten, bij sommigen reeds de vraag op: zal dat schrijven iets helpen Ja, is hel antwoord daarop. Immers, de attentie aldus op de spoorweghelangcn enz. gevestigd, inoet hier en daar goode vruchten dragen; en Z. Exc. de Minister Thorbecke. zyn rcgtsgevoel niet smorende, tal oog en oir niet sluiten voor lal vau waar heden in deze artikelen-trits nedergelegd, voor de argumenten daarin gewevenevenmin als de Direc tie des Centraal-Spoorwegsdie daardoor met des te meer oordeelkunde de Haar toevertrouwde he- langfo zal weten te peilen en te behartigen. Door zwijgen verkrygt men in de tegenwoordige eeuw van publiciteit geen redres van grievenals bet de publieke zaak geldten waarop men da algeineene aandacht stellig niet boeyen kan door zalvende verhandelingen maar soms eerder door bet gehruik van een kras woordje en scherpe bijltjes. Amersfoort, den 4dcn van Sprokkelmaand, 1865. JANTJE REGTUIT. AMERSFOORT, 6 February 1865. Op Üiogsdug den 7 February 1865. des na middags ten één, ure zal de Raad der Gemeeote Amersfoort weder eene vergaderiog houden, waarin de ponten van behandeling zyn I'. Kohier van den hoofdeljjken omslag, dienat 1863. 2". Benoeming van eene regentes voor bet Bur- Ber Weeshuis. enoeming van Stembureaui voor de ver schillende verkiezingen io 1863. Zatordag j.l. werd hel corps officieren der d.d. Schutteryalsmede de lieer Auditeur by den Schuttersraad aan den nieuw ^benoemden Majoor, den II. E. G. lieer J. J. Maler, officiéél voorgesteld. Naar elders is gemelddat te Amerifoort ia io bewaring genomen eene klaarblijkelijk valsche coupon van 1 Jan. 1864, betaalbaar met 4,95, aao het hoofd gemerkt met N°. 49 en aan den voet met 98. cn onderteekeod in gedrukte schryf- letters: «Chr. Oortman en Zoon." Het watermerk ontbreekt en iu plaats van het woord annonce wordt daarin gevonden annonee. Ten bewyze. dat het puike vee nog altyd grage koopers vindt, moge dienen, dat te Gro ningen voor een paar dagen aan den koopman R. Smituil Frieslandz(jn verkocht twee vCito jonge kueijen voor den hoogen prijs van 060 guldeo. In Wanneperveen had laalsll. Zondagavond een treurig voorval plaats. Een jongelingzijne minnares bezoekende, en daartoe een nachleiyk uur kiezende, zoo als helaas! ook elders het ge hruik is, werd by liet uiigaau van de deur door iemand mul een scherp voorwerp over de klep van zyno pet gesucden. met dat gevolg, dat hei mes op de harde specie afstuitio cn hel meisje eeue diepe wonde in den arm bekwam. Ue moedwillige dader is dadelyk herkend en de Justitie doet reeds ondersoek Mogtcii toch ouders, meesters en meesteressen dat hatelijk gehruik vetfoeyen en nimmer nachte lijke bezoeken in hunne woningen toelaten; daarhy tou de jeugd veel winnen co de zedelijkheid be vorderd worden. Zondag zyn de kerkgangers te Londen van het Victoria park weder op schroinelijkstc wyzc mishandelddoor het werpeu inet sneeuwballen sleenen enz. De volksmassa was welligt 40.01)6 incnschen atorken de politie verinogt dus weinig. Zeker zyn 3000 vrouwen mishandeld, gewond of minstens hare kleederen bedorven, 't Was dezelfde dcmoosiralie legen de ryke kerkgaugcra, als voor eeuige jaren in het West End. Keiier Napoleon dweept met zyn leven van Cezar. Hij spreekt er over met iedereen«n krijgt hy een geleerde onderhaaden dan laat by hem niet los. Zyn er onder onze lexers sommigen die het eerste deel van Napoleons historisch werk willen hebben, zy kunnen hel voor vyftig francs by den uitgever Pion krijgen, liet hoek heeft tot grond stelling dat Cezara komst aao hel bewind do zege der democratie en van de Plebejers geweest is. Op dezen liistoriachen lieu commundoor de doc trinaire school lol vervelens herhaald en tot welker aanhangers, behalve de bh. Troplong cn Duruy nog maar teer weinigen beboerenduldt de keizer

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1