AHIRSFOORTSGHE NIEUWSBLAD deb CENTRAAL- e NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN, M 1236. C O R AIÏ T, rf. vail VRIJDAG, 60 Februari) d865. Dit Blad verschijnt de» Dingsdags en Vrijdags. De Abonnementsprijs is /"1.50 in de 3 maanden. Van Advcrlentiën1 tot 6 regels 60 Centselke regel meerder 10 Cent»: legale Ad vort en tien per regel 15 Cenlz. behalve het Zcgelregt. Aft. nummert fO. 10. Dubb. nummert f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Uilgever A. II. van Cleejj te Amersfoort Bureau A inert foorttche Courant, Langstraat, Wijk F. N". 43, over de Oude Vischtnarkl, zoo mede bij alle Boekhandelaren cn Post-Directearen in bel Bijk. KENNISGEVINGEN. DE BURGEMEESTER VAK AMERSFOORT, Gelet op bet koninklijk besluit van den 17. October 1820 (Staatsblad N°. 22) Brengt- ter kennis van de ingesetenen dezer gemeente dat tot het uitgeven van de Patentbladen aan ben die in het jongslverloopen kwartaal van het dienstjaar 18«/« deswege aangifte hebben gedaanten raadhuize tal worden zitting gehouden op Zalurdag, den II. Fe bruary aanstaandedes voormidd ,gs van 10 tot 1 ure 'a namiddags en dat de niet-afgebnalde patentbladen door den deurwaarder van 's rijks brlastingen zullen worden bezorgd tegen betaling van tien eentt. Amertfoortden G Februarij 1865. I)e Burgemeester voornoemd A. G. WIJ KUS. NATION ALK KI LI TIK. DE BURGEMEESTER K.N WETHOUDERS va* AMERSFOORT Geiten de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 16. January 1865, N\ I N. M. en S. (Provinciaal- hlad .V. 7); Gelet op de artt 27 en 28 der wet van den 19. Augustus 1801 (Staatsblad N#. 72). benevens artt. 20 en 21 van het koninklijk besluit d. d. 8 Mei 1862 (Staatsblad N°. 46); Doen te weten dal de loting der in het vorig jaar voor de militie ingeschrevenenbehoorende lol de ligting van 1865. in het gebouw AMICITIA aan het Plantsoentusschen de Utrechtsche- en Slijkpoorlcn alhier gelegenlui geschieden op dingsdag. den 14. February 1805, aantevangen ten twaalf ure des middags. En voorts dal op donderdag, den 9. Februarij aanstaande, 's voormiddags van 10 tot 1 uur des namiddags, door of van wege de lotelingen (ge steund door twee getuigen) b(j den Burgemeester ten raadhuize aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften vermeld in de 2. en 5. zinsneden van art. 53 der wetter bekoming van vrijstelling wegens hroederdienstof op grood van te zyn eenige wettige zoon (zonder een of meer halve broeders te hebben); luideudc voormeld art. 53 in zyu geheel als volgt: Om vrijstelling wegens eigen militaire dienst «of die van broeders te verkrijgen, moet men overleggen een paspoort of ander bewijs van ont- «slag. of een uittreksel uit het stamboek, of een bewijs van werkelijke dienst. Ter bekoming van vrijstelling wegens broeder- dienst moet men bovendien overleggen een ge- tuigschrift van den Burgemeesterwaaruit het getal zonen tot het gezin behoorende blijkt. Vrystelliog als eenige wettige zoon wordt ver- leend op overleggiog van een getuigschrift van «den Burgemeester, waaruit blykt dat men eenige wettige zoon is." En art. 21 van aangehaald koninklyk besluit: «Het bewysstuk vermeld in de de eerste zin- snede van art, 53 der wetwordt ten minste tien dagen vóór den dag [den tweeden maandag in Maart]waarop de eerste zitting van den militieraad wordt geopendingeleverd by den Burgemeester der gemeentein welke de loteling, «die vrystelliog verlangt, wegens eigen militaire dienst of die van eenen broeder of broeders, «voor de militie is ingeschreven." Amersfoort, den 7. Februarij 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris. A. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. BURGEMEESTER ES WETHOUDERS vas AMERSFOORT, Gelet op art. 265 der gemeentewet Doen te weten dat het primitief kohier der plaatse lijke directe belasting [itoofdetijke', Osnatag) over het dienstjaar 1865 door den Raad j vastgesteld is en gedurende acht dagente rekenen van heden alle werkdagen van 10 lot 1 ure op de Secretarie der ge meente voor een ieder ter lezing zal liggen Amertfoorlden 8. Februarij 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester Dt SecretarisA. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Maandag 13 Fehranrlj e. k. ten Raadhuize te Amersfoortdes namiddags van 13 tot 1 ure. VAN UB P01.l>, Secretaris. AMERSFOORT, 9 February 1805. Op Maandag, den 13 Februarij 1865, des namiddags ten 1] ure zal de Raad der Geineen'e Amersfoort weder eene vergadering houden, wauin het punt van behandeling is: Missive van lleeren Gedeputeerde Staten tot wij- ziging van het raadsbesluit tot heffing eener belasting op het gedistilleerd de Likeuren en den Wyn. De Soiree Musieale der lleeren ran Eijken cn Craeijvangerwelke gister avond in Amicitia alhier plaats had, werd door een zeer talrijk publiek bij gewoond en mogten de Concertgerers en Dilet tanten da voldoeningsmaken, dat hunne talenten, met echt kunstgevoel aan de goede uilvoering der programma-nummers gewydalgemeen werden erkend en gewaardeerd. Het gedeelte van den centraal-spoorweg van Hattem tot Zwolle sinds lang in werking gebragt zijnde, heeft de raad van administratie van dien spoorweg aan den minister van oorlog het tarief medegedeeld van de vracliiprijzenwelke over de afstanden van verschillende plaatsen aan dien weg gelegentol Zwolledoor gewone reizigers ver schuldigd zijn. Aan de bevelhebbers in de militaire afdeelingen is kennis gegeven dat het de bedoeling des ministers is, dat van dat gedeelte van den centraal-spoorweg, worde gebruik gemaakt en voor hel vervoer van officieren tot marcherende troepen behoorende of detachementen geleidendebenevens voor afzonderlijk reizende militairen beneden den rang van officier, met bagage, zal niet meer dan de helften voor de detachementensterk 25 hoofden cn daarboven, niet meer dan een derde per hoofdmoeten worden betaald van de vracht- pryzen voor gewone reizigers vastgesteld. Men leest in hel L'tr. Dagbl: Men klaagt over het niet inededeelen per advertentie der vertrek-uren van de staatsspoor wegen aan de dagbladen, 't geen voor bet publiek een groot ongerief daarstelt. vooral waar er nu en dan veranderingen plaats grypen. De Friesche Cour. zegtdat bet niel-aankondigen geschiedt op verlangen van den Min. van Binneul. Zaken die vreest, dal de bladen, ter wille van de te ont vangen advertentieubillijke klagtendie tnoglen voorkomenniet zouden mededeelen. De beweeggrond zou wel zonderling mogen heeten en voor de pers beleedigend. De geschiedenis der laatste jaren heeft het getoond w(j kunnen in deze op ons zelven wijzendat de pers tegen over spoorweg-maatschappijen om eenige guldens voordeelhare pligten niet miskentterwijl wij spoorweg-directiëu niet zoo kleiugcestig achten om het publiek te doeu lijden, door beperkte openbaarmaking van datgecn waarin het publiek moet belang stellenals de bladen hillykc aan merkingen maken, welke door die direction gaarne moeten worden aangehoord oin dan zoo noodig de gewenschte verbeteringen te kunnen aanbrengen." Ook de Red. van de Amcrsf. Ct. meent dal in de eerste plaats in de Couranten de dienstregelingen behooren te worden aangekondigd en gelooft niet dat de Minister van Binncnlandschc Zaken zich daartegen verzet. Integendeelalles doet denken dat juist zulke aankondigingen den Minister aan genaam zynte mfeer omdat niet het R(jk de kosten daarvan betaalt. Evenwel men vermoedt, dat enkele Direction van spoorwegmaatschappijen die kosten willen spareneer.e besparingdie niet alleen zou blijken te zijn verkeerde zuinigheid maar ook verkeerd begrip van zaken waarvan zy later tot haar spijt de onaangename gevolgen zouden voelen. De opening van de spoorweglyn Arnhem— Zutphen, op 1 Februarij, was regt feeslelyk. Na de officiële redevoeringen riep een Zutphen's burgerleve de Koning I" 't welk door het pu bliek krachtig werd herhaald. Te Zutphen werd ook sterk gedineerd en op 4 ba I's mei groole ambitie gedanst. Nu hoopt men op groote outwikkeling vau handel en nijverheid in die stad. Op 16 February e. k. tal voor het prov. gcregtshof in Gelderland behandeld worden de zaak van M. N. Verschueren wonende te Tilburg, beschuldigd van het gewelddadig oin hel leven brengen van een kindwaarvan hare nicht C. van Luiemburg op 27 April 1864 was bevallen. Gelijk men zich herinnert heeft deze C. van Luiemburg aanvankelijk wegens hetzelfde feit te regt gestaan voor het prov. gereglshof in Noord- Brabant doch is zij door dat hof vrijgesproken ten gevolge van de verklaring der thans beschul digde, dat niet hare nicht, maar zij zelre het kiud had om het leven gebragtop grond waarvan tegen haar eene vervolging is ingesteld en zij door gemeld hof tot de straffe des doods is veroordeeld. Dai arrest is echter bij arrest van den Hoogen Baad van 10 Januarij 1863 vernietigd, met rer- w ij zing der zaak naar dit bof, om op de bestaand acte van !>eschuldiging op nieuw te worden berigt en afseJaan. Naar wij vernemen, zal voor de beschuldigde als verdediger optreden Mr. Elias. De Wethouder, Ambtenaar van den Burger lijken Stand, de heer F. H. Klooster te Makkingi moest een huwelijk voltrekken maar te vergeefs bleef incn op dien heer wachten, totdat omstreeks I uur er een bode kwam inet de bedroefde tijding, dal die heer tusschen Makkinga en Donkerbroek door de gladheid was gevalleo en.... zyn bil had gebroken. Z Cd. heeft in de koude byna ééa uur op den weg gclegeaeer er hulp kwain opdagen. De lieer B. Prakken heeft, omstreeks 5 uur des avonds, alsnog het huwelyk voltrokken. De stad Sarreguemineseene grensplaats ia de onmiddelijke nabijheid van Nancy is geruimen tijd in rep en roer geweest wegens net groot aantal stoutmoedige diefstallendie des nachts gepleegd werdenzonder dat men er in slagen kon de daders op het spoor komen. Een toeval heeft ten laatste tot de ondekking geleid dat de dieven in de kazerne schuilden. De bende bestond uit een deel van het 8ste regement kurassiersin overleg met een aantal ter slechter naam staande vrou wen. De kazerne was zóó gelegendat de ku rassiers haar des nachts ongemerkt konden ver laten om de beraamde stroopioglen te ondernemen. De justitie doet thans een gestreng onderzoek. Maarschalk Forey heeft ran zijne zijde eene dag order uitgevaardigdwaarin de wanordelijkheden waaraan die militairen zich schuldig maakten naar waarde gebrandmerkt worden. Het gerucht wil dal de Keizer zou besloten hebben het gcheele 8ste regement karassiers te ontbinden. Dat de kolonel van het regementdie bovendien oin zijne uitspattingen van allerlei aard berucht schijnt Ie zijnvan zijn rang ontzet zal worden schijnt in ieder geval vrij zeker. Hij is bereids door den Minister van Oorlog naar Parys ontbonden. Po'iticke Revue. Eene troonredeslap van inhoud maar lang van ademzonder de minste aantrekkelijkheid en herkaauwende een aautal oude en bekende politieke gebeurtenissenziedaar waarop het Par k-mept en Europa bij de opening van dal Britsche redenaarsstrydperk werd onthaald. Thans is nog eene troonrede in de maakname lijk die. welke Keizer Napoleou in eigen persoon voornemens is uit te sprekeQ, cn reeds uu de aandacht boeit vóór dat zy bekend is. Men zegt. dal de Keizer er met ijver aan werkt. T Zal hem echter moeijelyk ziju, iets te vervaar digen, dal algemeen boeyen kan. Terwijl een ieder meeutdat de vrede overal in Europa heerschtschijnt niettemin aldaar een oorlog uitgebarsten. Eu nog wel een oorlog waarbij de vrouwen die toch in alles eene rol spelen eene groote rol vervullen. ,'t Is oorlog in Griekenland tusschen den jongen Koning en de grooten des Rijks, omdat de jonge Mouarch, die prikkeling in zyn bloed heeft, liever daust, soupeert enz. met jonge, bevallige dames dan met ineer bejaarde en onbevallige ambassa drices en dames noble. Men meent evenwel dat zulk polkeren, souperen enz. den jeugdigen Koning al leidt het in crost tot geen oorlog, eveuwel interessante gevolgen kan hebben. De Zuidelykeu hebben de forten Caswell en Campbell, naby Wilmington, iu de lucht doen springen.

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1