AMERSFOORTSCHï C O D R A tfj NIEUWSBLAD der CENTRAAL": eh NOORD-OOSTELIJKE SPOORWEGGE WESTEN, M 1239. vftii DINGS DAG, 2.9 Maart J865. Dit Blad verschijntdes Uingidagscn Vrijdags.— De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 ma.inden. Va.. Adverlentiën, I tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder lOCents; legale Adverlentiën per regel !5CenUbehalve het Zegelr. gt. - Afi. nummers ƒ0.10. Dub!., nummer» O 13. Brieven franco. Bestellingen bij den Ditg. A. H. van Cite ff te AmersfoortBureau Amtrsfoorttcke Courant. Langstraat, Wijk F, N».43. over de Oude Visch markt, «oo mede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Directeuren in het Rijk. AMERSFOORT. 27 Maarl 1865. De lieer van Heiden Iteinestein heeft in de Tweede Kamer o. a. de volgende zeer belangrijke opmerkingen omtrent de Noorder Spoorwegen ten gehoore gel.ragt Nog een ander punt, dal de heer Minister in zijne ma»jt heeft. Ik begrgp dal punt nu Ie moeten behandelen, omdat, naar wij althans hopen, de weg van Zwolle naar Meppel spoedig zal worden uitbesteed: ik meen dit te mogen aannemen or:,dat de onteigeningswet voor die l(jn sedert geruitnen tijd is aangenomen. Wanneer dat nu het geval zal zijn, dan zou ik wetischendat de termjjn van afwerking zoo kort mogeljjk gesteld wierd en al- thans niet te ruim. Wij zien tochdat de weg van Groningen naar Leeuwarden die eigenlijk in December des vorigen jaars had kunnen en moeten gereed zijn ook zelfs in dit jaar nog uiet zal gereed worden en nog, veel minder in exploitatie gebragt: dit zal niet kunnen plaats hebben vóór het vol gende j .arterwijl verschillende l(jnen 'n andere streken van ons vaderland in het Zuiden des Rijks ting in den loop van dit jaar afgewerkt en in ex* j.loitatie gehrngt zullen worden. liet arme Noorden zal nog meer dan een jaar van de belangrijke lijn van Leeuwarden naar Gro ningen verstoken zijn maar wat voor dat Noorden van oneindig ineer belang is, is de aansluiting te Zwolle dat tijdstip ligt helaas nog in het verschiet. Ik impnlcer dat niet aan den Minister van Bin- neulandsche Zaken alleen maar aan een zamenloop van omstandigheden, met en buiten zijne schuld. Maar nu heeft de Minister het voorzeker in zijne inagt. bij den termijn van afwerkiug bjj uitbesteding van nieuwe lijnen den meest mogelijken spoed ie be vorderen. Ik wenscli daarom den Minister aan te bevelen, dien termijn zoo kort mogelijk te.stellen, omdat ook aan de lijn vin Zwolle naar Meppel, die eene aller belangrijkste verbinding daarstell ceoe groote behoefte isterwijl blijkens hel on langs uilgebragt regeringsverslag over de exploitatie der Staatsspoorwegende opbrengst der kleine Noordelijke lijn llarliiigen-Leeuwardenofschoon nog geheel op zich zelve liggendereeds voordeden voor de schatkist afwerpt, terwijl dusverre geene der Zuidelijke lijnen anders dan met nadeel wordt geëxploiteerd. Ik durf gerust voorspellendat de Noordelijke verbinding, eens in orde zijnde, ver rassende uitkomsten zal opleverenwelligt meer dan alle Igncn in Noordbrahanl en Limburg te zauien." Van het dienstpersoneel der hofhouding van wjjlen II. M. de Koningin-weduwe zijn bij die van fill. KK. IIII. Prins en Prinses Hendrik overgegaan de hoeren Faasonkamerdienaar; Zimmerman, hofmeesterFranken, zilverbewaarderen de lakei van de suiteReeser. De kapper Mellisie is ge- pensiouneerd eu zal zich naar Rusland begeven. Men schrijft uit Zwolle vat) den 24 Maart: Men zag heden middag ongeveer 25 personen met den Centiaal-spoortrein van hier vertrekken, om naar Noord-Acnerika te verhuizen. Zij zullen zich tot dat einde morgen te Rotterdam inschepen naar Hull, per spoor Liverpool hereiken en vau daar naar New-York oversteken. Hel zijn allen in woners van Overijsselgehuwden en ougehuwden, waaronder zich een negental uit deze stad bevindt. Dezer dagen is in het licht verschenen de tekst der prijsvraag uitgeschreven door hel Neder- landsch Onderwijzers-Genootschap: Hoedanig be hoort eene school te worden ingerigt." Het genoot schap gevoelde zich geroepen zulk eene poging te doen, om een juist inzigt aangaande de architec tuur van schoolgebouwen voor het lager onderwjjs in Nederland te doen ontslaan en algemeen te maken. Hij de beantwoording der vraag behoort te worden gelet: 1°. op het belang der gezondheid 2°. op de behoeften van het tegenwoordig lager ooderw|j9; 3". op de deugdelijkheid en welstand van het gebouw 4°. op de ligging van het terrein 5". op de hoogte en ruimte der lokalen6°. op luchtverversching wering van togt en verwarming 7°. plaatsing en inrigting van privaten enz. Voor de voldoende beantwoording der prijsvraag wordt eene premie van 200 uitgeloofd. De antwoorden worden uilerlgk i Mei I860 ingewacht. Er worden thans in Duitschland spoorwagens der eerste klasse in gereedheid gebragt, die tot slaapkamers dienen kunnen. Ook voor de tweede klasse worden wagens iugerigt tol eene gemeen schappelijke zaalom daarin dagbladen te lezen te rooken en kaart te spelen. Mede worden wagens ingerigt voor een table d'hdle. Voor het geregtshof van Puy-de-Dötnc (Fran krijk) wordt thans een zaak behandelddie op eene alleronoatuurlijkste misdaad belruk kins heelt. Op zekeren dag reisden de twee echtelieden Pelesier-Griinardias van liet stadje Maringues naar Riom af. vergezeld van hun eenigen zoon. Sedert werd dit echtpaar niet meer gezien. De zoon nu wist door middel van valsche brieven belangstel lenden in den waan Ie brengendat zijne ouders niet meer ten hunnent zouden terogkeerenmaar dat zij zich Ie Marseille zouden vestigen. Toen eindelijk de dochter met geweld er op aandrong om hare ouders te hezoekeu vertoonde haar broe der haar een brief, waarin de dood van hun vader en moeder gemeld werd. Van de onechtheid dier brieven overtuigd bekende hij al ras. dat hij zijne ouders vermoord had, ten gevolge waarvan hij nu teregt staal wegens V3der- en moedermoord. Uit hel onderzoek der zaak is gebleken, dat de onmenschelijkc moordenaar, na zijn ouders om het leven te hebben gebragthunne lijkeu heeft lijn gehakt en vervolgens door de vat keus heeft doen opeten om alzou elk spoor zijner misdaad te doen ver-dwguen. In de gemeente Faverillcs, nabij Landrecies, zijn onlangs zes personen van één gezin op de afschuwelijkste wijze vennoord geworden, deels in hunne woning deel.) op den openbaren weg. Van du zestal is slechts eene vrouw op dezen oo- uenhlik nog in levenofschoon in een ijsclijkcu toestand verkeerendedoch zij weigert alle op heldering te geven, en bepaalt zich tol de belofte, later aan haren broeder openbaringen te doen. De moord is niet door diefstal gevolgd, en derhalve vermoedt men dat famitiewraak aanleiding tot die ijzingwekkende misdaad gegeven heeft. Gedurer.de de stormwinden van Maarl zijn zestig sleenkolenligters op den Theems gezonkeu zoodat eene zeer groote hoeveelheid steenkolen op den bodem van den Theems ligt. De berigteo van de Noordelijke strandeu zijn op nieuw zeer rampspoedigvele schepen Tergingen en incnig wakker zeeman kwam in de golven om. ofschoon de reddingbooten belangrijke diensten bewezen. Politieke Heme. De Italiaansche kroon schijnt voor Koning Vic or Emmanuel eeu le zwaar gewigt te zijn, want, naar men zegt, wil hij afstand doen ten behoeve van zijnen 21jarigen zoonhetgeen echter Napo leon III niet bevalt, die natuurlijk vreest, dat een jongeling minder de woelgeestendie Rome en Venetië te spoedig willen aanhechtenin toom kan houden dan een door de jaren en de onder vinding gerijpt Vorst. De Parlementen in de meeste Europcsche Staten zjjn in volle werking, en in de ineestcn daarvan worden de maatregelen hunner Souvereinen sterk bestredeu; edoch die Souvereinen doen toch veelal wat zij zei ven goedvinden. Zoo redeneert men ook met afwisselende ver bittering in liet Fransch Wetgevend Ligchaam zonder daarom de Parijzenaars veel stof tol attentie te geveodie thans nog bezig zijn de beschou wingen over den Julius Gezar te verduwen eg zelfs dien grooten Romeinschen krijgsheld lot held der kleederen-nouveautd's verheven hebbenzoodat men eerlang zwarte rokken a la Julius Cesar voor hel zotnersaisoen te gemoet mag zien. Met dat al blijft men steeds ter beurze even als in den dampkring naar zonnige dagen turenterwijl men in de fiuanciëele wereld weder onthutst werd, door de lijding: dat de Spaauschc Cortes de wet lot inning hij vooruitbetaling van 300 inillioch realen met 182 tegen 79 stetnineo hebben aan genomen. Is die aanucming aangenaam voor de Spastische Regering, de belastingschuldige Spanjaarden zullen er zich zeker niet over verheugen, want in de geheele wereld treft men landskinderen, die eerder daarin achteruit in het betalendae iu vooruit betaling willen zijn. Men is benieuwd hoe de waarschuwingen zullen zyt) ingerigt. want: achlerslalligo belasting kan daarin het juiste woord niet zijn. Dat is ecliter maar eene kwestie van woorden, het hoofdpunt is om de zakken d r Spaansche rijksburgers op eene wettelijke wjjze te verligten en daarvoor kan men altijd woordco vinden. De Pruissische Minister van oorlog tracht telkens weder op uieuw tebetoogen, dat Pruissen een mag- tig leger noodig heeft om aan zijne mogelijke aanvallers ontzag te kunnen inboezemen. Vooral in de zitting der volksvertegenwoordiging van den 10 dezer heeft hjj zich zeer sterk uitge laten. liet is een feit," zoo drukte hij zich uit, dat Rusland, Frankrijk en Oostenrijk ieder oogen- blik eene legermagt van grooter getalsterkte dan de onze tot hunne beschikking hebben. Uit dien hoofde moest het bestuur van bel Pruissische krijgswezen zoodanige maatregelen nemen, dat het iu staat zij op het beslissende oogenblik den vijand hel hoofd te bieden en aanvallen af te weren. Ik behoor niet tot degenen, die spreken alsof Frank rijk ons welligt morgen of overmorgen den oorlog zal aandoen; ook ik geloof, dat de wijze Souverein, die thans Frankrijk regeert, zeer ver daarvan af is; doch het lijdt bij inij geen twijfel, dat hg het zal doen, zuodra hel voor zjjn belang vereischt woidt. Wanneer deze omstandigheid zich voordoen zal, kan niemand vooruit weten. Wij wordenalzoo door de Tolstrekte noodzakelijkheid gedrongen om meer te doen dan hier te lande vroeger voor de verdediging gedaan is. De in 1814 geslichte inrig ting van ons krijgsgewezen was voortreffelijk, doch elke inrigting hoeft haren tijd en ieder stelsel overleeft zich zelf." Men vraagt zich af. met welk doel generaal too Roon zooveel wantrouwen tegen Keizer Napoleon aan den dag gelegd heeft, maar houdt heter voor, dal de minister niet zoozeer van zjjne achterdocht omtrent den Keizer der Franscben beeft willen doen blijken, als wel aan de Pruissische natie een hejlzaatn schrikbeeld heeft willen voor oogen stel len. 't Is het grol geschutdal hij thans tegen de volks-vertegenwoordigers losbrandtnadat T tirail- leurvuur blijkbaar geene uitwerking htd gedaan. De jeugdige koning der Hellenen heeft nog niet veel genoegen gesmaakt sedert zijne komst op den troon. De toestand van Griekenland laat bij voort during zeer veel te wenschen over. Van dag tot dag worden de berigten van daar onrustbarender. De revolutionnaire partywaarvan de heer Bulga ris de ziel isen de leden van het voormalig kabinet Miaoulis onder koning Ollo hebben zich vereenigd om de tegenwoordige regering en vooral graaf Sponneck, 's konings Deenschen raadsman, te bestrijden. Laatstgenoemde wordt verantwoorde lijk gesteld voor den bijna aan regeringloosheid grenzenden toestand des rijks. De lieer Canaris zelf, voorzitter van den Minis terraad heeft zich door de oppositie laten over halen gemeene zaak met haar te makenen in eene uitvoerige memorie aan den koning beschul digt hij zijne ambigénooten van alle mogelijke euveldaden. Den een of anderen dag is te Athene eene vreeselijko uitbarsting te verwachtenhet koninklijk gezag wordt niet meer erkend, en op verscheidene puuten van den llelleenschen staat verneemt men den kreet: «De republiek, of da doodDoor eeue verandering van Ministerie zal men bezwaarlijk bij magte zijn de crisis te be zweren, en bijaldien in de gegeven omstandigheden de Bulgaristische partij er in slaagt zich weder van het bewind meester te makendan zou men verwikkelingen op de Turksche grenzen moeten vreezen. De markies de Boissy, de zonderling van d n Franschen Senaat, sprak dezer digen in zooveel woorden uitwat sedert langen tijd eeue hoofd gedachte uitmaakte zoowel bij de hooge dignitarissen van het keizerrijk als by de enkele opregte vrien dendie de keizer heeft, t.w. liet antwoord op de vraag Wat er van Frankrijk zou moeten worden indien Napoleon III zijn hoofd eens neerlegde Dat antwoorddoor den markies gegeveowas ailes behalve in kieschen of keurigen vorm gekleedbij zeide toch uiels minder dan: «In dat geval'zou Frankrijk in den modder verzinken". Maarschalk Maguau maakte zich boos over die woorden en zeide dat in dat geval het leger onmiddellijk den keizerlijken prins als zijas vaders opvolger zou uitroepen." Aangenomen, dal maarschalk Magnan overtuigd is van vrat hg zegtmen zou dan duizend tcgeu ée'n durven wedden op de hand van den markies de Boissy en boude zich verzekerddat hel Cesarisuie eenmaal vallen zal met hém, die dezer dagen weder en dat met onbetwistbaar talent liet bewgs heeft geleverddat het Ce- sarisme van onzen tijd in zijn persoon als geïn carneerd is.

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1