AHERSFOORTSGHE COURANT, NIEUWSBLAD dee CENTRAAL- er NOORD-OOSTELIJKE SPOORWEGGE WESTEN, Jts 1252. 7 ■y' van V R IJ DAG, Mei dS6ü. C.) Dit Blad verschijnt des Dingsdagsen Vrijdags. De Abonnementsprijs is 1.50 in de '3 maanden. Van AdvcrtcnliënI tot C regels CO Centselke regel meerder lüCents; legale Advertentiën per regel 15 Centsbehalve liet Zegclregt. Af3. nummers ƒ0.10. Dublt. nummers f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. A. II. van Cleeff te Amersfoort, liureau Amersfoortsche Courant, Langstraat, Wijk F, N°. 43, over de Onilc Visclunarkt, zoo mede bij alle Boekhandelaren en I'ost-Dircctearen in het Rijk. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS var AMERSFOORT Gezien de aanschrijving van den lieer Commissaris des Konings in de Provincie Utrecht d.d.2l April 1865 (pro vinciaalblad No. 35); Doen te vreten dat de voorwaarden cener vrijwillige dienstneming voor de koloniale troepen volgenderwijs door het Ministerie van Oorlog zijn zamengevat. Men moet zijn van 18 tot 40 jaren oud lang minstens 1.570 el in alle opzigten gezond en voor de militaire dienst geschikf. Men moet overleggen le. een extract uit bet geboorte-register 2e. een bewijs van goed gedrag afgegeven door de be voegde autoriteit Zijner weonplaatst 3e. het bewijs dat aan do verpligtingen ten aanzien van de nationale Militie is voldaan 4c. minderjarig (geen 23 jaren oud) zijnde cene be hoorlijk gelegaliseerde toestemming van ouders of voogdenv 5e. gehuwd zijndeeen gelegaliseerd schriftelijk bewijs dat de echtgenoote met het in dienst treden genoegen neemten zich heeft verbonden haren man niet naar Indië te volgen. De koloniale verbindtcnis wordt aangegaan als soldaat der Infanterie, voor den tijd van zes jaren te rekenen van den dag der inscheping naar de bestemming. Het handgeld bedraagt de som van ƒ150. Het aanbrenggeld is 10. Tot het aangaan van eene verbindtenis kan men zich aanmelden in iedere plaats waar garnizoen of eoiiige mili taire autoriteit gevestigd is. Amersfoortden 5. Mei 1865. Burgemeester ei Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris A. G. WIJERS. W. L. SC11ELTUS. De BURGF.MEF.STKR er WETHOUDERS var AMERS FOORT doen te welen dat de processen-verhaal van inlevering en opening der stembriefjes voor de verkiezing van drie leden der Provinciale Stalen van Utrecht, in het hoofdkiesdistrict Amersfoortop heden in afschrift aan bet raadhuis zijn aangeplakt, en gedurende 14 dagen op de Secretarie voor een ieder ter inzage zullen liggen alle werkdagen van 10 tot 1 ure. Amersfoortden 10 Mei 1S65. Hurgemecster en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretins H. W. VAN WERKHOVEN. W. L. SCHELTUS. fFeth. AMERSFOORT. 11 Mei 1865. De uiislag der verkiezing van Dingsdag j.l. van drie leden der Provinciale Staten van Utrecht. aRevaardigen door het kiesdistrict Amersfoort, was als volgt Geial opgeko- Gemcenlcn Getal kiezersmen kiezers Amersfoort385 103 Baarn7736 Bunschoten59 19 Kern nes 6219 Hoogland838 Leusden4931 Renswoude, 2711 Soest10316 Stoutenburg18 7 845 250 af blanco biljetten 5_ geldige stemmen245 Hiervan verkregen de Heeren: Mr. J. de Louter te Amersfoort. 239 stemmen. Mr. E. L. B .ron van llardenbrock van Lookhorst te Lensden237 Mr. J. C. G. C. Laan te Baarn. 329 zijnde aldus deze drie aftredende Heeren als Leden der Provinciale Staten van Utrecht herkozen. Verder erlangden de Heeren 11. Pen 3stemmen, K. -de Rooij 1C. van den Akker 1J. M. Sou I en anderen 1 stem. Uit 's Hoge wordt gemeld dat Dingsdag j.l. aan de Heeren Swaan en van Ileijningcn concessie is verleend voor den aanleg van eene haven te Scheveningen. en van een spoorweg van Schevcnin- geu over Utrecht, met ecu zijtak naar Lcijdcn en verder over Amersfoort. Deventer naar Almelo, en van Amsterdam langs Wccsp en Hilversum naar Amersfoort. Voor de aanbestedingDingsdag j.l. door het Gemeentebestuur van Baarn gehoudenwaren ingeleverd de volgende inschrijvingen: le percealSchool- en Onderwijzers- w o n i n g te de Vuurscho A. E. Nijkerk. te Naaidenƒ15.000.— II. van Esvcld, tc Amersfoort. 10,300. F. It. Frakkingle Bussum 9.600.— van Es, le de Vuursche 9,395. N. van Vcerscntc Hilrersuin 9,350. G. Maatkampte Baarn9.200. 2e perceelSchool en Vergrootinc van het Jonge Dames-Instituut te Haam A. E. Nijkerk te Naardenƒ14,00!).— F. R. Frakking tc Hussum 11.000. II. van Esvcld, te Amersfoort8.400. R. van Es, te de Vuursche 6,100. N. van Vcerscn, le Hilversum 5,999. G. Maatkamp, le Baarn5,900.— Beide perceelen zijn niet gegund. Men leest in de Uaagsclic Courant «Wij vernemen, dat het geneeskundig etablisse ment Zuiderburg eerlang zal worden opgeheven. Daardoor zal eene instelling verdwijnen wier nul eene onbetwistbare waarheid was. Immers, zij was steeds het loevlugtsoord voor ryk en armen wij mo^eii het niet verzwijgenzoowel wijlen de hoog geleerde heer llendriksz als zijn zoon Dr. IV. Hen- driksz hebben gedurende 33 jaren onvermoeid hunne beste krachten aan die instelling gewjjd. Onnoemelijke oilers heeft laatstgenoemde zich ge troost uitsluitend ter kostelooze opname en verple ging de arinc patiëntendie dan ook een oord verliezen waar zij met de meest bemiddelden op gelijkeu voet werden gesteld. Die beweldadigden staren dan ook rnet weemoed op hel sluiten van Zuiderburg. Wij stemmen volgaarne met die lijden den in en wenschendat het gerucht zich niet be vestige als zou de lieer Dr. llendriksz zich naar het buitenland begeven. Maar wat ook zijn besluit moge zijn, wij moeten het eerbiedigen, d-en kun- digen arts een hartelijk vaarwel naroepende, wiens geneeskundige verpleging velen zich met dankbaarheid zullen herinneren." De Red. van de Amcrsf. Ct. stemt volkomen met het bovenstaande in en zou het sluiten van Zuiderburg een onherstelbaar verlies voor zoowel rijke als arme lijders achtendie nergens beter verpleegd kunnen wordeu dan daar. Wie het établissement Zuiderburg bezoekt, hetzij als een voudig opmerker, hetzij als lijder, zal zich over tuigen dat deszelfs opheffing ten zeerste te betreuren zou zijn. De bekende zaak van den landbouwer J. B.. uit de Haarlemmermeer werd Dingsdag j.l. voor bet prov. hof van Noord-Holland behandeld. In een koffijhuis had deze eene portefeuille gevonden en medegenomen, en ze eerst later den eigenaar doen toekomen, toen deze de politie bad keunis gegeven en de vinder kennis had bekomen wie de eigenaar was, en dat de portefeuille geldswaarde bevatte. Het meest gewigtige punt der beschuldiging bestond daarindat hij bij zijne arrestatie zeide ik hch gefraudeerd en ik heb berouw aldus gehandeld te hebben." Door de regtbank vrijgesproken kwam de officier van justitie in appèl. Mr. P. S. Noyon het O. M. bij den hove waarnemenderekwireerde schuldigverklaring en eene eenzame opsluiting van ééne maand. Na het hooren der pleitrede gehouden door Mr. Rud. B. Benjamins, den verdediger van den geappelleerdedie de theorie verdedigde dat ieder vinder negolioruin gestor is, tot dat de kwade trouw wettig bewezen is, hetgeen in casu niet was geschiedheeft het hof den geappelleerde vrijge sproken. Men verneemt dat het bestuur der te 'sGra- venhage gevestigde Vereeniging tot bescherming van dieren dezer dagenna behandeling van an dere aangelegenheden, in den geest van hare sta tuten aan ecnige agenten van policie blijken van tevredenheid en erkentelijkheid heeft geschonken ter zake van betoonde belangstelling en ijver tot bcvordening van liet doel dier vereeniging; welke uitreiking is gepaard gegaan met hartelijke toe spraken van den voorzitter cn den onder-voorzitter des bestuurs, o. a. strekkende om den genoemden beambten de belangen van deze instellingvoor zooveel noodig, aan te bevolen, ten einde, door voortdurend toezigt op de naleving der plaatselijke verordeningen tegen de mishandeling van sommige dieren, de oogmerken der vereeniging verder te helpen verwezenlijken. Ook le Utrecht is zulk een vereeniging tot stand gekomen. Teleurgestelde liefde heeft reeds zeer dikwijls de redactie van menig dagblad instaat gesteld het publiek een of ander intéressant voorval mede tc doelen. Een jong volbloed Fratisclunaudie door een blaauwtjetot bot uiterste vervoerdzich in de Seine verdrinkt; dit, of eene variatie op dit thema, is het gewoonlijk, wat men van die me- dedeelingen le verwachten heeft. Dochdat een ilegmaliscli Nederlander op ruim Gljarigen leeftijd, en wc) a cause d'un amour rejelézoo wanhopig wordt, dat hij zich aan de deurpost van de woning zijner geliefde opknooptzulk eene tragisch-co- tnisclie scène is zeker nog al zeldzaam. Te Dode- waard heeft zich echter zulk een voorval opgedaan. De grijze minnaar was weduwnaar het voor werp zijner liefde eene reeds bejaarde weduwe. Hij heeft zich in den nacht van Zondag op Maaa- dag jl. op gemelde wijze van het leven beroofd. Jammer dat niemand hem hierin heeft kunnen ver hinderen een kostbaar menscbenlevcn ware behou den gebleveneene schanddaad minder gepleegd Maandag werd te Parys met groote plegligheid Ier aarde besteld het lijk van den heer Ullinann opperrabbijn van het centraal consistorie van Frank rijk. De overledene was als geleerde beroemd, als mensch geacht, en had den ouderdom van nog geen zestig jaar bereikt. De slippen van het lijk kleed werden gedragen door baron Rothschild, kolonel Cerfbeer, en de hh. Halpben en Anspach; voorts waren talrijke voorname geloofsgenooten waaronder verscheidene geestelijken tegenwoordig. De lijkstoet werd door ongeveer tienduizend personen gevolgd. lu den tempel werdnadat de gebeden in het Hebreeuwsch en in het Fransch waren op gezegd, de lijkrede uitgesproken door den opper rabbijn van Parijs, liet stoffelijk overschot is op de begraafplaats van Mont Parnasse ter ruste gelegd. De heer Roustanletterkundige, bad zich schuldig gemaakt aan gebrek aan eerbied voor de (exceptionele) wetten op de openbare vei ligheid, en werd te dezer zake door de regtbank te Versailles tot drie maanden gevangenisstraf en zestien francs boete veroordeeld. In hooger beroep is de duur der gevangenisstraftot vijftien dagen verminderd eu de boete niet opgelegd. Een omnibus tusschen Parijs en Creteil is over een afstand van drie mijlen door een lijk bestuurd geworden. De koetsier, die op den bok zat, werd nl. plotseling door eene beroerte overvallen, die dadelijk een einde aan zijn leven maakteliet ontzielde ligchaam bleef op de plaats in zittende houding, met het hoofd voorover han gende, en de voorbijgangersdie het bemerkten, meenden dat de man sliep. De paardengewoon aan het afleggen van dea weg, liepen ongehinderd en zonder aansporing geregeld tot de plaats van bestemming, en eerst daar bespeurde men dat de koetsier dood was. Thans is de tentoonstelling van honden ge opend iu de Champs Elyrées. waar een terrein van meer dan drie buuders voor hen is ingerigt. Er zijn twee duizend inzenders, die gezamenlijk 2240 honden hebben ingezonden. Er is even als op de tentoonstellingen van schilderij, p.enz. eene I afdeeling voor geweigerde honden." Aan prijzen zijn uitgeloofd 17000 francs, waaronder medailles van 300 francs; dus kan een hond hier evenveel I verdieucu. als een geleerde die eene prijsvraag beantwoordt. In de Wesley-kapel te Washington hield de bisschop Simpson dezer dagen eene voorlezing welke ook door den President Lincoln eu den Minister van Oorlog Stanton werd bijgewoond. In I den loop zijner voordragt verhaalde de bisschop j eene aniiccdote van een Kentuckiër, die op de vraag I van een Engelschmanwelke de grenzen der Ver- eenigde Staten waren, ten antwoord gaf: «In bet I Oosten worden zij door de opgaande zon begrensd, I in liet Westen door de evenachtslijnin hel Noor- I den door liet noorderlicht en in het Zuiden door liet laatste oordeel.' Deze anecdote herinnerde den I President aan de volgende historie die hij aan zijne omgeving mededeelde. John Buil kwam met een Indiaan iu gesprek en scheen zich zeer te be ijveren heul een hoogen dunk van de grootte van het Üritsche Rijk te geven. «De zou" zeide Buil, gaat voor het Britsche Rijk niet onder. Begrijpt gij wat dat zeggen wil O ja"hernam de Indiaan, «dal komt omdat God bang is de heeren Engelschen in liet duister te laten werken." Een ander verhaal gaf de President aan zijne vrienden ten beste, toen ecnige dagen na zyne herkiezing, en als deze reeds overal verzekerd was nog steeds nieuwe burigten uit verschillende streken ontvangen werdenwaarin de behaalde overwinning luide werd toegejuicht.

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1