AHBSFOOBTSCHH CO BB ABT, NIEUWSBLAD der CENTRAAEpfc NOORD-OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN, <§17 Jtë 1284. vnn VRIJDAG, J9 Mei ÓS65. Dit Blad verschijntdcs üingsdagten Vrijdag*. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën, I lot 6 regels 60 Centselke regel meerder lOCents; legale Advertentiën per regel 15 Cents. behalve hel Zegelregt. - Aft. nummers ƒ0.10. Dubb. nummert /0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Oitg. A. H. mis CUeff, te AmersloortBureau A mersfoortsche Courant, Langstraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Vischmarkt, zoo tuede bij alle Bockhandelaren en Post-Directearen in het Rijk. KENNISGEVINGEN. Dt BURGEMEESTER VAR AMERSFOORT Brengt Ier kennis van de Ingesetenen deter gemeente dal liet door den (Commissaris des Konings in deze pro vincie executoir verklaarde kohier No. 8 van de perso* nelr betast ittfj over het 4. kwartaal van het dienst jaar 18m/b aan den Ontvanger van 's Rijks Directe belas tingen alhier is ter hand gesteld aan wien ieder verpligt is xijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aange plakt te Amersfoortden 16 Mei 1865. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. Ds BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen deter ge- tneeute. dat de lieer Commissaris des Konings in de Provincie Utrecht voornemens is op D i n g s- dag, den 2 3. Mei aanslaande, deze gemeente te besockenzullende voor eenieder die Z. II. E. Gesir. alsdan wenscht te sprekendaartoe op het Raadhuis, des vourmiddags ten elf ure, de ge legenheid worden opengesteld. Amersfoort, den 17. Mei 1865. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. De BURGEMEESTER tn WETHOUDERS var AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van tleeren Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht van den 4. Mei 1865 No. 19 (provinciaalblad No. 37). waaruit blijkt, dat zich ten vorigen jare in dit gewest cenige gevallen van kwaden droes onder de paarden hebben vertoond die door de belanghebbenden verborgen werden gehouden 5 Hebben het dienstig geoordeeld de belanghebbenden indachtig te maken op de navolgende verbodsbepalingen voorkomende in Art. 459 van het wetboek van Slrafregtluidende leder houder of oppasser van dieren of van melk- of slaglbeesten welke verdacht worden van aangedaan te zijn van besmettelijke siektedie niet dadelijk kennis daarvan gegeven zal hebben aan den Burgemeester der Emeente waar zij gevonden worden en die zelfs vóórdat Burgemeester op die kennisgeving heeft geantwoord deze dieren of melk- of slagiuersten niet opgesloten zal hebben zal gestraft worden met eene gevangenis van tra dagen tot twee maanden en eene geldboete van 8 tot 100 Art. 460 van lietsclfile wetboek luidende Desgelijks zullen gestraft worden met eene gevangenis van twee tot zes maanden en eene geldboete van f 50 tot /250, degenen die. in weerwil van het verbod der Regering hunne besmette dieren of beesten onder an deren zulten hebben laten loopen. Art. 5 der wet van den 9. Julij 1842 (Staatsblad No. 21)luidende Eenieder die zich weigerachtig mogt helooncn om zijn vee voor de beschrijving te laten opnemen die na latig of weigerachtig mogt zijn om aan de in het algemeen belang van den veestapel ree< vastgestelde of nog nader vastteslellen maatregelen en bepalingen te voldoen om onverwijld aangifta wegens de wekte van zijn vee te doen; om de personenwelke van regeringswege gezonden wordendes noodig vergezeld van het Hootd of een lid vau hel gemeentebestuurdaartoe in de behuizingen op de stallen, in de weiden of op andere plaatsen toctelaten om de van hem gevorderde opgaven aanwijsingen ol in lichtingen te geven of hel vee waarbij zulks doelmatig geoordeeld wordt des gevorderd te doen dooden en ont in het algemeen zich te onderwerpen aan de bevelen welke ten deze van regeringswege ten ulgemeenen nutte worden gegeven zalin zooverre daartegen hij dat wet boek van slrafregt niet is voorzien gestraft worden met eene gevangenis van acht dagen tot twee maandenof met eene geldboete van 23 tot ƒ200, zullende bij de toepassing der straf, inuicn daartoe termen zijn. door den Begier gebruik kunnen worden gemaakt van de be voegdheid bij art 463 van het wetboek van Slrafregt toegekend. En zal dien onverminderd het gegeven bevelwaarom trent nalatigheid of verzet mogt hebben plaats gehad onverwijld moeten worden ten uitvoer gelegd des noords onder inroeping van de sterke magtwelke hiertoe in dusdanig geval dienstbaar wordt gesteld. Amersfoortden 17. Mei 1865. Burgemeester en IVelhoudert voornoemd De Uurgemeetler Do Secretaris A. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op lMaandflg 99 Mei c. k. ten Raadhuizcte Amersfoort (te* namiddags van 13 tot 1 ure VAN DE POLL. Secretaris. AMERSFOORT. 18 Mei 1865. Maandag jl. zijn do exemplaren van het herzien Huishoudelijk reglement van hel Departement Amers foort der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen aan leden uitgereikt. Wanneer tnen nagaatdat de commissie tot herziening in de departementsTerga- dering van 15 Dec. 1864 benoemd is; en dat haar arbeid na de voltonying niet alleen gedrukt, door de leden onderzochtdoor de vergadering des departemens bediscussieerdgeamendeerd en aan genomen moest wordenmaar dat het volgens art 12 der algemeene Wet ook noodig was, eer inen tot het définitief drukken en ronddeelen overgingliet door de vergadering goedgekeurd reglement naar Amsterdam te zenden, om de goed keuring des Hoordbestuiirs daarop te verkrijgen: dan zal men moeien erkennen dat deze wets herziening niet talmender wijs is verrigt. en dat hel gelukkig ware. indien alle noodzakelijke wets herzieningen met gel|jke voortvarendheid behartigd werden. Het is heden juist 40 jaren geledendat onze geachte stadgenoot de Heer L E. Visser als heel- en vroedmeestcr promoveerde, namelijk op 18 Mei 1825, zijnde hij gedureode dit veertig jarig tijdvak, bij zeer omvangrijke praciijk. alhier met onverüaauwden ijver als zoodanig werkzaam. Het getal militairen van 1813 tol 1815. die zich alhier voor het Walerloofeesl te Leijden hebben aangemeld, is heden tot 15 geklommen. Gister middag werden de lieer Joh. Laden van Stoutenburg en Echtgenoot, van Amsterdam komende, die voor het eerst hun nieuw gebouwd prachtig kasteel te Stoutenburg zouden betrekken, feestelijk opgewacht door den Burgemeester Mr. E. L. Barou van Hardenbroek van Lockhorslde Wethouders en Leden van den Gemeenteraad van Stoutenburg. en eene garde dfhonneur van een tachtigtal Stoutenburgers te paard met toepasselijk vaandel. Aan de grenzen der gemeente zjjn door den Burgemeester en later door twee heeren Predi kanten der environs aanspraken gehouden; terw|jl de feestviering werd opgeluisterd door de muziek der Amersfoortsche Schutterij en bij- aankomst aan het kasteel door de schooljeugd welkomst liederen zijn gezongen. Door de garde tfhonneur werden daarna eenige éroluliën uitgevoerd en be tuigde de Heer Laden pan Stoutenburgmede namens z|jne Echtgenoot, dank voor de hartelijke welkomst. De weg en het kasteel waren versierd met eerebogen en vlaggen. Maandag j.l. kregen twee broeders, bejaarde huisvaders alhier, beschonken zijnde, twist, die tot dadelijkheden oversloegmet liet gevolgdat z|j van het plantsoen in de Beek nabij de groote Koppelpoort vielen en een hunner verdronk. Bij besluit van Z. M. den Koning is voor hen die in de jaren 1813—1815 in Ncderlandsche dienst aan de krijgsverrigtingenter herstelling en be vestiging van Neêrlands onafhankelijk volksbestaan een werkzaam aandeel hebben genomen een eere* teeken ingesteldbeslaande in een zilveren kruis met v|jf armen; op de eene zijde is hel jaar 1813 en op de andere zijde 1815 gestempeld het wordt gedragen aan een Oranjelint met twee witte streepen. Belanghebbenden kunnen hunnen aanspraken op het eeretceken bij den Minister van Oorlog doeu gelden. De kleeding bjj het leger wordt veranderd. De schacots worden kleiner, de épauletten afgeschaft en daarvoor eene metalen schouderbedekking ge dragen. De kragen worden hoogeromdat des soldaats-ieus is: «voorwaarts is de weg 1" en hij niet achterom behoeft te kijkenmaar op die kragen komen zilveren en gouden sterren. Door dag en Ijjd dragen ook de officieren een politie-muls. Sous-pieds worden alleen toegelaten als de officier dienst doet te paard. Op eerstkomenden nieuwjaarsdag inoet het leger van buiten zoo hervormd zjjn. 'l Zal er niet mooijer van wordenlol groot verdriet van veie juffers en Ilaagsche dienstmaagden. De brievenbestellers in 11 onzer grootste ge meenten zullen uniform dragenen wel 1°. jas van donker grjjs marengo laken, uil monstering van amarant, voorzien van dubbele rjj knoopen met Koninklijk naamcijfer; 2°. pet van geljjk laken, prijkendemet een ge- kroonden posthoorn 3°. metalen nommerpiaat met rjjkswapen en randschriftbrievenposlery. In de overige gemeenten onzes Rjjks (ook te Amersfoort) zullen de brievenbestellers alleen dragen de pet met den posthoorn en de nommerpiaat. Jl. Vrjjdag heeft voor het Prov. Geregtsbof te Drenthe teregt gestaan de bedelaarskolonist F.Tan Rijswijk oud 16 jaren en verblijf bondende aan het le gesticht te Veenhuizen beschuldigd van aan den heer C. Justus, molenaar te Amsterdam, een brief te hebben geschrevenom hem by gebreke daarvanden nek te breken of zjja buis in brand le steken. Hel Hof beeft hem veroordeeld tol seven jaren tuchthuisstraf. Naar men verneemtzijn reeds 200 bedeizara- kolonisten wegens het schrijven van brandbrieven, door gemeld Hof veroordeeld. Een onzer dagbladenna gezegd te hebben dat het meermalen gebleken is, hoe gevaarlijk soms voor vreemdelingen eene te groote nieuws gierigheid is om dea Vesuvius al te nabij te be schouwenlaat er op volgen, dat II Populo tTIlalio verhaalt, dat zulks dezer dagen wederom het ge val geweest is inet een vreemdelingen welvol gens berigt van dat blad, een Nederlander. Wtf geloovennaar heigeen een onzer vrienden uit 'sGiavenbage ons schrijft, dit berigt te kunnen bevestigen en nader toe te lichten, want er wordt waarschijnlijk bedoeld de oud-kolonel der Ned. kavalerie F., die op den 3 Mei, bij bet be klimmen van den Vesuvius, door een aanval van beroerte is overleden. Te Coburg is de Minister van Staat von Lepelin het huwelijk getreden met mejufrr. Mina von Meijern-Habnberg. De bruigom bad den ouder dom van 86 jaren bereikt, de bruid wasnaauwe- ljjks baar 20e jaar ingetreden. Men scbryft uit Parijs/dat de sieep-japonnen daar alleen mode zijn by plegtige gelegenheden en in de opera. Door dag en tijd draagt men er thans korte japons. Niét enkel aan vele dames, met lieve voetjes; maar ook aan vele cavaliers zal deze hervorming zeer aangenaam zijo. De voornaamste Paryssche dames wandelen (hans reeds niet meer met die sleepbezems, alleen dienstig om het straatvuil weg te vegen. Victor Hugo heeft een brief geschreven aan den gonfalonier van Florence, waarin bij zijne booge ingenomenheid betuigt met de wjjze, waarop daar ter slede de nagedachtenis van Dante wordt vereerd. Hjj beschouwt bet Dantefeest als eene nieuwe bevestiging van de Italiaansche eenheid. Het land toch, dat zjjnen dichter vereert, doet uitkomendat het één geheel is. Het vereenigde Italië (dus redeneert. Victor Hugo) is Italië. Het landdat zich tot één geheel vormtwordt ge boren. Hel komt mij voor dat Italië, door dien verjaardag te kiezen tot plegtige bevestiging zjjoer eenheid,- wil geboren worden op denzelfden dag als Dante. Die natie wil met Dante op denzelfden dag Terjaren. Niets is inderdaad li art verheffender." Aan het slot van zyuen brief verklaart Victor Hugo overtuigd te zijndat bet menschdoin steeds met rassche schreden voorwaarts gaat op den weg die leidt naar de eenheid der volkeren, dat is op den weg der verlichting, en dat het verbeveo doel zonder schokken zal worden bereikt door de enkele magt van het denkbeeld. Dan zullen vreem delingen hebben opgehouden (e bestaan, vermits op de geheele aarde niet anders dan landgenooten zullen.worden bevonden. Dal alles is dicbterljjk schoon geredeneerd, inaar de werkelijkheid ligt npg ver af. Meermalen werd door ons gewezen op de goede dieasten die de ondcrgcmelde Vereeniging voor de binnenschipper ij heeft opgeleverd en steeds opleveren zalen geschiedt alzoo ook do opname van het onderstaande, wegens plaatsgebrek tot heden vertraagd. Nadat aan het bestuurder Schippert VtreenigimgScha* tevair in het laatst van 1864 door eenige schippers waa te kennen gegeven, dat, daar de twee zware ijzeren drijf- tonnen, die ten dienste der sleepketting op Pampu» waren gelegdvoor de veiligheid der scheepvaart zeer gevaarlijk moesten worden genoemden het daarom wenschelijk was die door anderen, waardoor mioder ongelukken kamden ontstaanwerden vervangenheeft genoemd bestuur een adres gereed gemaakt, waarin de gronden voor zijn ver zoek tot die verandering omstandig waren opgegeven. Nadat het door een groot getal schippers was geteckend is het bij den Minister van Binnenlandscke Zaken ingediend. Hat gevolg hiervan was, dat volgens schrijven van genoemden Minister aan het Gemeentebestuur van Belt- ward, dat hiervan aan den Heer W. U. de Jang aio eerste onderteekenaar van het adres heeft kennis generen «aan het verzoek der schippers is voldaan, en uitwon zware ijzeren drijflonnen op Pampus door houten boeijeu van seer doelmatige inrigting werden 1

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1