NIEUWSBLAD dek CENTRAAL^ A1IBSF00RTSGHE CO VB ART, NOORDOOSTELIJKE SPOORWEGGE WESTEN1 c' Jts. 1356. Vftu VRIJDAG, 25 Mei J865. Dit Blad verschijntdes Üingnlagten VrijdagDe Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maandenVan Advertentiën, 1 tot 6 regels 60 Centselke regel meerder lOCeots; legale Adeertentiën per regel 15 Centsbehalve liet Zegelrrgt. - Afz. nummer, fOAO. Dubb. nummer, 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den IJitg. A. om CUeff, te AmersfoortHureau Amer,foort,che Courant. Langstraat, Wijk F. N®. 43. over de Onde Vischmarkt, zoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in bet Rgk. AMERSFOORT, 26 Mei 1865. Dingsdag morgen j.l. is Z. Exc. de lieer Commissaris des Koning9 in deze Provincie te Amersfoort aangekomen, heeft op het Raadhuis ten gehoore ontvangen het Gemeentebestuurde Hoofd- en verdere Officieren van het garnizoen en der d.d. Schutterij. Collegiën. Besturen enz., en besprak minzaam en belangstellend met allen het» geen ter Zjjner .kennis werd gebragt. Vervolgens bezocht Z. Exc. de Stads-Armenschoolde Tiis- schenschoo! en hel Gesticht de Pothdineerde by den Ueer Burgemeester en vertrok des avonds ten 8 ure naar Utrecht. Voor het eereteeken wegens deelname aan de krjjgsverrigtingen in 18131815, zijn, behalve de 23 in het vorig nummer vermelde ingezetenen van Amersfoortmede geregtigd de ingezetenen R. CaljeeJ. van NutC. Rep en J. Steenbeek alzoo 27. Aanstaanden Maandag 29 dezer zal op de stedeiyke begraafplaats te Utrecht plegtig worden onthuld het monument voor wylen den hoogleeraar Schiiider van der Kolk. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te 's Hage, den Heer MrB.van Hatsrlt, thans inspecleur der posterijen te Utrechtuit welke laatslgemelde betrekking hij op de meest eervolle wijze wordt ontslagenen tot inspecteur der posterijen voor de provinciën Noord-Holland en Utrecht, standplaats Utrecht, den Heer J. A. L. F. Sleffent. thans directeur van het postkantoor te Roermond. De 81e algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal gehouden worden op 8 Augustus in de Doopsgezinde kerk te Amsterdam. De beer Dr. A. D. Loman zal als voorzitter de werkzaamheden der vergadering leiden. Het heeft Z. M. behaagd, even als in de vorige jaren, aan onderscheidene gevangenen te Hoorn gratie te verleenen; aan drie werd geheel ontslag verleend, en aan anderen, ruim een dertigtal werden zes. vijf en drie maanden van bun straf tijd kwijtgescholden. Een vleeschhouwer uit Oud-Beyerhnddie geiteovleesch voor schapenvleesch verkocht heeft is in hooeer beroep door het hof in Zuid-Holland veroordeeld tot acht dagen gevangenisstraf. J.l. Zaturdag werd voor het Provinciaal Geregts- hof in Overijssel in hoogcr beroep behandeld de zaak van den heer J. G. van Rijn, vroeger predikant te Zwolle, wegens het wanbedrijf van overspel, door het onderhouden van eene bijzit in de ge meenschappelijke echtelijke woning te Zwolle, ter zake van welk feit hij bij vonnis der Arrondissement* Rpgtbank te Zwolle van den 30 Maart 1865 was vrijgesproken. Op het daarvan door den hoer Officier van Justitie ingesteld hoogcr beroep, was de beklaagde iu tiooger beroep voor het Hof gedagvaarddoch even als in eersten aanleg, niet verschenen. Geene getuigen gehoord zijnde voor het Hof, heeft de Procureur-Generaal de bevestiging van bet vonnis des eersten Regters en alzoo des beklaagden vrij- spraak gerequireerd waartegen Mr. G. D. Jordens Procureur te Zwolle, die voor de civiele party, mevrouw van Rijn. geboren Mijnardopkwam zich heeft verzetdie beweerde en gepleit heeft dat het aan den beklaagde ten laste gelegd feit volkomen was bewezenen onder referte aan zijne in eersten aanleg genotnene conclusiëo zou worden veroordeeld tot eene geldboete aan de civiele party voornoemd met de kosten. Na re- en dupliek bepaalde het Hof de uitspraak op a. s. Zaturdag, des voormiddags te 10 uur. Een lloogcveeuer wildat te Uooguveen op 18 of 19 Junü ee»e groote parade" worde ge houden door de rustende schutterij. De officieren zoudenzoo al niet in compleete uniform, dan schakot, epauletten en degen be- hooren te dragen. Er wordt thans te Weenen eene maatschnppy gevormddie geheel op de leest van een reeds te Stettin bestaand huwelyks-collegie geschoeid is. Ieder lid der maatschappij betaald bij zijne intrede vyf gulden in het fonds; trouwt iemand uit de maatschappijdan betaalt elk lid een gulden en wordt hein een kapitaal van 5000 tot 1000 gulden binnen vier weken na het huwelijk uitbetaald. De persoon, die deze huwelyksgift krygt, moet eerst een nieuw lid in zyne plaats stellen. Eene bevallige tooneclspeelster te Parijs heeft de zwakheid, nooit haar ouderdom te willen zeggen, en natuurlijk, hoe standvastiger zij dit weiaert, hoe nieuwsgieriger men er naar is. Bij geluk zoo als ten minste de menigte dacht werd zij als getuige in eene regtszaak opgeroepen. De habitués van den schouwburg wreven in de handen van pleizicr en zeiden: «Ha! Ha! nu zulllen wij toch te weten komen hoeveel zomers zij oud is. Zij moet er nu wel meê voor den dag komen, wil zij niet wegens oneerbiedigheid jegens de regt- bank in de doos gestopt worden." De zaal was propvol van nieuwsgierige luisteraars. De dame werd binnengeleid, hief hare haod inde hoogte en legde den gebruikelyken eed af. om de waarheid en niets dan waarheid te zeggen en ging vervolgens op den voor haar gereed staande stoel zitten. Uw naam vroeg de president. Angcliquc Toujoursflcurie." Uw beroep Artiste dramatique." Uw ouderdom V' Men kon nu een speld in de zaal hooren vallen en alle oogen waren op onze dame gerigt. Zy werd nu toch uit hare laatste verschansing gedreven.! Gekke Parijn-naars die zoo dachteu Zij stond dood eenvoudig van haar stoel op ging regt toe regt aan naar den stoel van den president en luisterde hem het geheim in hel oor. Hij knikte, teekende haar opgaaf in zyn geheime notulen aan en vervolgde glimlagcbend zijn ver hoor, zoodra zy hare plaats in haren stoel herno men had. Misschien had zij hein ook iets beloofd. liet publiek trok af, met gemengde gevoelens van neteligheid en bewondering, Te Rochefort wordt thaoseen stoomtraDSport- schip beproefd, hetwelk, volgens de Fraosche dagbladenin omvang en snelheid geene weergA in de andere vloten der wereld heeft. Het beet l'lnlrépide, en zal volgens de opgaven, in eens eene brigade infanterie, twee regeinenlen kavalerie en twee batterijen artillerie met bagage, ammunitie en leeftogt voor zes maanden kunnen overvoeren. Naar men zegt beeft eene voorname Russische dame, die bij den Paus ter audiëntie was toege laten. hem een paar wit zijden pantoffels ten geschenke gegevengevuld met baukbiljelten ten gezamenlijk bedrag van fr. 100.000. Voor de militaire regtbank te New-York is het proces in zake van de zamenzwering tegen het leven van wylen President Lincoln begonnende debatten hebben met gesloten deuren plaats. De belangstelling in dit proces neemt van oogen- blik tot oogenblik toe; tal van belangstellenden komen ter bijwoaing er van te Washington aan. In het marinearsenaal is een speciaal lokaal voor de zittingen van den krijgsraad aangewezen en de beschuldigden zyn allen iu bet oude tuchthuis op gesloten. Tol voor ecuige dagen hadden zy zich aan boord der monitors Sangus en Montauk be vonden; het zijn vijftien mannen eu één vrouw, nameiyk de oclitgenoote van Surratt. Allen waren sterk geketendmet een kogel aau ieder been en de handen zóó vaslgeboudeudat zy elkander niet konden bereiken. Kenigen der meest onbaudeibaren hadden de armen op den rug gebondeo. Eene soort van zak bedekte het hoofd en het aaogezigt van ieder hunnerterwijl daarin slechts openingen voor den mond en de neusgaten warenzoodat zy elkander niet kouden herkennen. Iedere gevau- gene werd door een schildwacht bewaakt. lie stoomboot Keyporl, waarmede zij naar liet tnarinearsenaal zyn overgebragt, verwyderde zich des Zaturdags te middernacht van de monitors, onder het langzaam gelui der klokken van de stooinbooten. By dit geluiddat somber als een doodsgelui over de wateren voortroldegaven byna al de gevangenen kenteekeuen van koortsige aan doeningen alsof zij hun laatste oogenblik gekomen waauden. In het arseuaal aangekomenzyn zij twee aan twee in cellendie afzonderlyk voor hen waren ingerigt, opgesloten. Even als aan boord der monitors is eene schildwacht met de bewaking van ieder hunner belast. De grootste voorzorgen worden genomen oin te voorkomen dat zy gemeen schap met elkander hebben en voorul dat zy zich door zelfmoord aan het vonnis onttrekken. De opening van het lijk vau Booth heeft nog aanleiding gegeven tot zeer belangwekkende byzon- derheden. De door den kogel toegebragte verwonding was van dien aarddat eeue algehcelc verlamming van armen en beeuen en van bet onderste gedeelte van den romp er het onmiddelijk gevolg vaa moet geweest zijnterwjjl de functiëa van het hart en der longen ongestoord bleven. Zyn geest was dus helder gebleven en toegankelyk voor het gevoel der vreesselykste smartenwe!ke een menscbelijk lig- chaam lijden kan, want vooral het zeouwstelsel was getroffenen men weet welke onlydelijke pijnen reeds uit de geringste zenuwaandoening voortspruiten. De cenige spieren, over welker be weging hij de beschikking had overgehouden waren die van zyn gelaat en vaa het hoofd io het algemeen; zij teekenden dan ook op hartroerende wyze de folteringen af, welke de elleodige in zyne laatste oogenblikken heeft verduurd eu die hem herhaal- delyk den dood als eene weldaad deden afsmeeken. Het Departement Alphen en Oudshoorn der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft voor de algemeene vergadering der Maatschappij S Augustus e. k. te boudeueen voorstel inge zonden luidende «Dat art. 5 der Wet van 1861 gewyzigd en dus gelezen worde: Als gewone leden kunnen worden aangenomen zy. die tot eenige Christelijke gezindte behoorenen zich bereid verklarenom bet doel der Maatschappijzoo als het in art. 1 omschreven is. te helpeo bevorderen." Dat Departement wil dus ia Anno 1865 nog de vraag opwerpenof men in het vrije Nederland dat drie eeuwen geleden de beulen der inquisitie verjoeg, vervolgens de Spaansche en Portugee9che Israëliten met hunne schatten en geleerdheid, zoo mede de beschaafde Fransche Protestanten, door de herroeping van 't édict van Nantes uitgeweken, (f) tot verhooging der algemeene welvaart ontving of men in dat classieke land der gewetensvrijheidhet regt der mensclien, of alleen het regt der Christen menschen; het regt der burgers, of alleen het regt der Christen burgers zal huldigen Hel voorstel van dat Departement is ontegenzeg gelijk gerigt tegen niet-Christenen, dat is: Israëliten. Zyn de brandstapels waarop eeoige eeuwen geleden duizeode Israëliten geroosterd werdenzeer onge schikte middelen geweest om vau de liefelijkheid en lie/de van het Christelyk geloof te overtuigen, of toen gunstige gedachten van deszelfs belyders in te boezemenook het voorstel Alphen en Oudshoorn is een ongeschikt middel oen deo waren Christen en Israëliet van het nut der Maatschappy tot Nut vau 't Algemeen te overtuigen of gunstige gedachten van zulke voorstellers in te boczemeu. Gelukkig wordt beden ten dage het gif van dweepzucht, domheid, onverdraagzaamheid en godsdienstbaat al meer en meer krachteloos; de belijders der verschillende gezindten naderen elkan der al meer en meer, niet vragende: hoe, maar wel of men aan God gelooften behoeft zelfs de zaak der menschheid, die de zaak der waarheid is. bijna oiet meer te worden bepleit, omdat als niet allen, dan toch zoo velen, by de tegenwoordige hoogte van wetenschap en beschaving, met oog en verstand het licht der waarheid zien. liet Dep. Alphen en Oudshoorn is nog zoo oobe- schaafd en onbeschaamd te pogen zich tegen het eerste middaglicht der waarheid te verzetten; wil naar de duisternis terug; wil achteruit, ia plaats vooruit Risum teneatis. Het beroemde edict van Nantes is de in 1598 uit gevaardigde bescherinings-acte vraarin Hendrik IV Koning van Frankrijk 26 jareu na de Parijssche bloedbruiloft (Barlholotucusnacht) de overgebleven Hugenoten of Gere- lor meerden in Frankrijk de vrije uitoefening hunner gods dienst in sijne Staten waarborgde. Koning Lodewijk XIV trok in 1685 deze acte weder in en verdreef daardoor een gedeelte zijner beschaafdste cn nijverste onderdanen naar andere landeninzonderheid naar Ouitschland en Nederland. Politieke Revue. Naauwelyks is de broederoorlog iu Amerika ge- eiodigd, of hernieuwde oorlogsplannen iu de Nieuwe Wereld komen ongerustheid iu de gemoederen brengen. liet bestaan van het pas opgerigte Mexinaanscbe keizerrijk wordt namelijk bedreigd door een aantal vrijwilligers, die uit het Unie-ieger ontslagendieast nemen by Juarez, wieu thans ook weder gekl en goedkoopen krijgsvoorraad ten dienste slaau. Dat kan ernstig worden, want Keizer Napoleon III die Maxitniliaan op deu Mexikaanschen troon ge-

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1