AHIRSFOORTSCHE C 0 U B A H T, NIEUWSBLAD der CENTRAALf mv NOORDOOSTELIJKE SPOORWEGGE WESTEN M 1260. van VRIJDAG, 9 Junij ó865. Dit Blad verschijnt des Dingtdagsen Vrijdagt. De Abonnementsprijs i* ƒ1.50 in de 3 maandenVan Advertentiën, I tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder IOCosU; legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. Aft. nu miners ƒ0.10. Dubb. nummert f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. A. U. van CUeff, te Amersfoort, Bureau Amertfoorltche Courant, Langstraat, Wijk F, N°. 43. over de Onde Vischmarkt, zoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in bet Rijk. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op IHanndng 19 Jonlj e. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 19 tot 1 ure. VAN DE POLL, Secretaris. AMERSFOORT. 8 Junij 1866. De verkiezing voor een lid van den gemeenteraad in plaats van wjjlen den lieer G.J. G. van Bockom Maas. Wethouder dezer gemeente, zal op Dingsdag, den 27,Wo Junij aanstaande plaats hebben. Ter zitting der Arrondissemcnts-Rcgtbank van heden zijn de persoon J. C. Roos en A. M. van Beek, huisvrouw van C. K.beiden alhier gedeli- neerd schuldig verklaard aan vijf wanbedrijven van opligtingen te dier zake veroordeeld: de le tot 3 jaren correctionneele gevangenisstraf; de 2e tot 9 maanden cellulaire gevangenisstraf; en ieder lot betaling van ƒ25.bij niet-betaling der zei re ieder tot gevangenisstraf: de le van 14dagen; de 2e van 7 dagen eenzaam. Zjj hadden manufacturen, koloniale waren enz. te Amsterdam Utrecht en Haarlem besteld om daaruit keuze te doen de goederen grootendeels ontvangen behouden, en voor het meerendeel be- leend. De teregtzitting van 1 Junij waarin hunne zaak werd behandeld, duurde vjjf uren. vijftien getuigen waaronder voorname kooplieden uit ge- melde plaatsen werden gehoorden de beschul digde Roos verdedigde zich meesterlijk. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw: de hh. Dr. J. I'ennle Amsterdam; Egeling, referendaris bij het departement van binnenlandsche zaken afdee- ling geneeskunde; Blom Costergeneesheer te 'silage, en Ali Cohen, idem te Groningen. Te Utrecht collecteert men voor het Utrechtsch en voor het Nederlandsch Zendelinggenootschap. Men meldt uit Amerongen van 5 Junij: Eenige achtenswaardige ingezetenen alhier hebben het voornemen opgevat tot gedachtenisviering van den slag bij Waterlooop Maandag 19 Junjj a. s. een optogt zooveel mogeljjk gecostumccrd te houden naar het monument aanwezig op den Amerongschen berg. hetwelk ter blijvende herin nering aan die dagen aldaar is opgerigl, en waarbij in de eerste plaats zullen worden geuoodigd de alhier aanwezige oude krijgsliedendie het hunne tot bevestiging onzer onafhankelijkheid hebben bij gedragen. De avond van genoemden dag zal verder feestelijk op genoemden berg wordeu doorgebragl met muziek en vuurwerk. De Commissarissen des Konings in de pro vinciën hebben aan de burgemeesters der gemeenten bij circulaire dd. 2 Junij te kennen gegeven: dat, na de toezending aan den Minister van Oorlog van de opgaven betreffende de strijders die in Nederlandsche dienst aan de krijgsverrigtingen in de jaren 1813IS hebben deelgenomen en de feestelijke bijeenkomst te Leiden op den 25 dezer maand wenschen by te wonen, nog onderscheidene opgaven nopens dusdanige strijders, bij genoemde Commissarissenen ook regtstreeks verschillende aanvragen bij het Departement van Oorlog zijn ingekomen. Naar aanleiding daarvan beeft genoem de Minister de Commissarissen te kennen gegeven dat, onvermijdelijk gevolg van het overgroot aantal van de bier bedoelde oud-militairenreeds aan de eerste voordragt niet in alle opzigten het gewenschte gevolg zal kunnen worden gegevenzoodal de latere opgaven en aanvragen, vooral van ben die buis- vestiging verlangen wel buiten aanmerking moeten blijven. Ingevolge de uitnoodiging van dien Minister, hebben de Commissarissen de burgemeesters ver zocht om wanneer zich nu nog personen tot deel neming aan bet feest mogten aanmeldenhen in den aangegeven zin te willen inlichten en afwijzen. Zoodra de Commissarissen de toegangkaarlcn voor bendie tot bet feest zullen worden toegelaten van den Minister onlrangenzullen zjj die den burgemeesters ter uitreiking doen zenden. Naar wij vernemen zullen de oude krijgs lieden, die in 1813/15 aan de krijgsverrigtingen hebben deelgenomenbjj gelegenheid der voor gestelde feestviering vrjj vervoerd worden mei den staatsspoorweg in rijtuigen 2c kl. Het vrjj vervoer wordt toegestaan zoowe' bij de heen- als terugreis en zelfs wanneer zjj ter bekoming van documenten noodig voor de bijwoning van het feest, zich moeten verplaatseu. Men meldt uit 's Gravcohage van 6 Junij Zoo groot als de toevloed van bezoekers gisteren, den tweeden Pinksterdag, en vooral des namiddags, bier te Scheveningen was. herinnert men zich niet beleefd te hebben. Van alle zijdenmet alle gele genheden, en deze zijn tegenwoordig niet gering in getalstroomden de volksmassa's naar het zee dorp en werden door het schoonste weder in dit bezoek en dien uitspanningstogt begunstigd. Reeds eergisteren waren alleen door den tramway en de Engelsche omnibussen 1817 passagiers overgebragt, en gisteren klom dit getal tot 2837; dienstpersoneel en paarden hadden dan ook een zwareo dagdaar de rjjluigen zich van 's ochtends 8 ure begonnen te vullen en de heen- en wedertogten tot 11 ure 's avonds en zelfs later duurden. De oude omni bussen hadden bet niet minder druk deze hebben vroeger ook nog nooit zooveel menschcn vervoerd. De rijtuigen van allerlei aard en de gondels hadden evenmin te klagen. Het was dan ook wat de Engel- schen noemen een ware Derby-dag, ja. vreemde lingen verklaarden dat het bij gelegenheid van de wedrennen van Derby niet drukker is en men geene meer opeengepakte massa ziet. Dat het Bad huis Zeerust en zoovele andere uitspanniogs- en aanlegplaatsen dan ook stampvol warenbehoeft wel niet gezegd le worden. Men mag niet onbilljjk wezen, als men bjj zulk eene drukte wat wachten moest, of dat het verkeer een oogenblik niet noe menswaardig vertraagd werd. Gisteren avond ten 10 ure brak in de Parkstraat de as van een der tramway-rijtuigen 2e klasse; maar dit had geeoerlei nadeelig gevolg: de 46 passagiers, die in of op het rijtuig waren kwamen er zonder eenig letsel af, aileen een half uurtje oponthoud in de dienst op dat punt was cr het gevolg van. Van de oude omnibussen was er bij het Badhuis een paard op het veld van eer geblevenalthans neérgestort; maar ook dit bad geene nadeelige gevolgen voor passagiers of dienstpersoneel. Men mag zich verblijden dat het, bjj de stroomen volks van het verkeer op gisterengeenerlei ongelukken te betreuren zijn geweesten lof geven aan de trouwe handhaving van de maatregelen van orde, ook op het innemen van bel strikt getal personen in de omnibussen waardoor veelal ongelegenheden en onheilen worden voorkomen. De koetsiers en conducteurs van den tramway enz. hebben zich goed gehouden, ondanks hunne dienst van zestien uren achtereeu en de paardenaan welke inspan ning ook blootgesteldzijn van zoo goed rasdat zjjvolgens bet oordeel van den veearts en een ander deskundigemet een dag rust van zessen klaar zullen zijn. Het schoone saizoen had zich reeds vroeg hier druk ingesteldmaar zulk een dag als gisteren zal in de annates van de Scheve- ningsche kennis wel onvergetelijk blijven. De Hooge Raad, kamer van strafzaken, heeft in zijne zitting van gisteren behandeld het beroep van den heer J. 11. K.tegen een arrest van het hof in Overijsselwaarbij genoemde heer. Raadslid der gemeente Bathmen. veroordeeld is ter zake, dat hij den 27 December 1864 in de openbare Raadsvergadering dier gemeente, den burgemeester P., als zoodanig die vergadering presidertnde onder het drukken zijner vingers op eenen brief, bij herhaling heeft toegevoegd: die dezen brief beeft geschreven, dat is een schurk, dat kan geen ander gedaan hebbenals die een schurkenhart heeft." De reglbank te Deventer had bjj vonnis van 21 Februatij jl. den bekl. van alle regtsver- volging ontslagen op grond van art. 47 der ge meentewet houdende dat de leden van den ge- meentenraad niet geregtelijk vervolgbaar zijn wegens de stem of meeningdoor lien in de vergadering geuit, liet hof in Overijssel beeft daarentegen den bekl. schuldig verklaard aan beleediging in woorden van een magistraatspersoon in de waarneming zijner bedienirfg, en hem veroordeeld tot gevangenisstraf. Hiertegen cassatie. Door den Raadsheer Voorduin werd het rapport in deze zaak uitgebragt. Advocaat-Generaal Rümer herinnert, dat dergelijke kwestie meermalen voor den Hooge Raad werd behandeld. Het geldt toch den zin, het doel en de strekking van art. 47der gemeentewet. Naar zijne overtbiging kan die vraag uitsluitend worden beslist door den judex facli. Nu bljjkt uit het arrest, dat de brief, door den burgemeester geschreven nog niet in beraadslaging gekomen was, zoodat de gebezigde woorden niet betrekking hadden tot een in beraadslaging zjjnde punt. Bij zoodanige feiteljjke beslissing betoogt Adv.-Gen., dat men zich aan de uitzondering bjj art. 47 gemeentewet verleend, streng moet vast houden. Adv.-Gen. concludeert alzoo tot verwerping van het beroep. De uitspraak is bepaald op 20 Juojj. Brieven uit Hoogeveenin de Hoogeveentcke Courantgeplaatst, trangeo een treurig tafereel op van het schoolverzuim aldaar. Er kunnen en behooren zegt de schrijver van 1750 tot 2000 schoolgaande kinderen te xjja en in 1864 was het cijfer van deze laatste slecbts 1092. Meer dan 700 kinderen groejjen op niet voor galg en rad zoo rerrolgt hjjmaar tot beesten, die, zelve vruchten van dierl jjke wellust, opgefokt worden tot het voortbrengen van een geslacht, nog dierljjker dan zij." Dat millioenen rupsen bier en daar bet gras vernielden, is gemeld. Dat die rupsen door gebeele corpsen spinnen, zoogenaamde dik-en geelbuikeo, werdeo geconsumeerd, werd medegedeeld.Nu scbrjjft men. dat tal van ooijevaars de spinnen, zrfd en levensmoéoppikt En als de spinnen verdwenen zijn, waar blijven de surnumerairs onder de oojje- vaars dan De heer L. te Amsterdam bezocht voor eenige weken zijne buitenplaats in den omtrek van Arnhem. Het was eene heldere, zonnige dag en de beer L. onder den invloed der pas ontwakende lente riep overluid uit: lloe schoon!" Tot zjjne niet geringe bevreemding werd onmiddelljjk herhaald: «Hoe schoonschoonoonNooit had de heer L. vroeger een spoor van een echo opgemerkt, lig risp weder «Wie is daar?" En dadeljjk klonk het: «is daar, daar, aar!" De heer L. doorzocht eiken boek vaa den uitgestrekten tuin en ontdekte eindelijk in een boomden jeugdigen zoon van zijn tuinmandie zich sints eenigen tijd reeds met het beste gevolg geoefend had tn de nabootsing van den echo. De beer L. lachte niet weinig om den bengel en kwam op den volgenden inval; Hjj gaf den knaap kennis dat hjj over eenige weken gasten verwachtte ea gelastte hem op dien dag de echo na te bootsen. Die bepaalde dag kwammet ophef verhaalde de gastheer dat hij een buitengewoon schoone echo hadmen ging naar den tuin en in de nabijheid der plaats gekomen, waar hjj den jongen verbor gen bad, riep de heer L.: «Is bier eea echo F* Ten gevolge dier vraag, vergat de knaap zijn rol en de nagalm was: «Ja Meneer!" Men kan zich het gelach voorstellen dat toen opgingen waarin de gastheer, die er aanvankeljjk eeuigzinsontstemd uitzag, weldra bartel jjk deel nam. Den 29 Mei jl. gebeurde te Hamburg een verschrikkelijk ongeluk. Zekere J.onderwijzer in de gymnastiek, lijdende aan zenuwkoorts, maakte van een oogenbliktoen hjj zich alleen bevond gebruik om in ijlenden toestand het bed te verlaten en eene poging te doen uit bet venster, twee ver diepingen hoog, te springen. Zijne vrouw kwain juist in de kamer en wilde hem terughouden, maar hjj sleepte baar met zichbeide vielen uit het venster op de steenen en waren lijken. Weldra zal een der grootste hervormingen onder de regering van czaar Alexander II haar vol komen beslag krijgende nieuwe inrigting van hel regtswezeneen maatregel die na de e'man- cipatie der lijfeigenende belangrjjkste inag ge noemd worden. Hoe meer het tijdstip der uilvoering nadert, hoe onrustiger en meer gespannen de ge moederen zijn. .Algemeen is men het eens, dat de bewerking van hel ontwerp allen lof verdient, en hoe kan dit anders dan voortreffelijk wezen, als men voor zich had het wetboek Napoleonen de Engelsche en Duitsche wetten, wier toepassing wij dagelijks aanschouwen. Wat daar te lande ge leverd werdmoest derhalve even goedzoo niet beter zijnmaar de grootste moeijel ijk beid ligt in de uitvoering. Volgens hel ontwerp van wet zullen de regters onafzetbaar zjjnmaar bjj bet benoemen in Rusland van regters. die hunne betrekking levenslang zullen waarnemenmoet inen inel bui tengewone voorzigtigheid te werk gaande taak schijdt zelfs onmogelijkals men bedenkt dat de mondelinge instructie aldaar onbekend is en de processen daar bjj geschrifte geïnstrueerd worden, zoodat de stukken vaak zoo fabelachtig groot in aantal zjjn dal aan een vermindering bjjna niet durft gedacht worden. Wat zal er gebeurenvraagt men, als de regters voor hun leven benoemd, niet op de hoogte hunner taak zjjn, want zoo veel is zekerdat al zijn zjj nog zoo bekwame regtsge- leerdenondervinding hun ontbreekt. Zal men hun do vrijheid en het vermogen der burgers kunnen toevertrouwen

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1