A1ERSF00BTSGHE jgUg COUR AIT, NIEUWSBLAD dee CENTRAAL- p NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN M 1262. EN van T RIJ DAG, 06 Junij ó86S. VBS»/' Dil Blad »er»chijntde» Dingtdagsen Vrijdags. üe Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertenliën, I tol 6 regelt 60 Cents, elke regel meerder lOCenls; legale Adrertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. dfi nummert ƒ0.10. Dub't. nummers f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den (Jitg. A. II. na Cletff, te Amersfoort, Bureau 1 mersfoortsche Courant. Langstraat, Wijk F, 43. over de Oude Vischmarkt. soa mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in het Rijk. Ontvangen de navolgende giften 1 Man tb. H. C. f21». 3 1» ƒ5..15.— 1 2 a 1 2.— van de Plaatsel. Commissie te Schalkwijk. 2.50 Totaal ƒ53.50 en worden gaarne verdere giften ingewacht. De Districts-Commissie te Amersfoort van hel Fonds ter aanmoediging en onder sleuning van de Gewapende Dienst in de Nederlanden, P. R. FALTER, Voorzitter. W. P. A. VAN WERKHOVEN, Secret. AMERSFOORT. 15 Junij 1865. Ten kanlore van den heer Mr. J. van der Leeuw, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoortliegen ter inzage, dagelijks van des moreens 9 tol 12 ure. de Siat-m van dein-, uit-en doorgevoerde voornaamste handelsartikelen in Ne» derlind. gedurende de maand Maart 1863. Mogt de uitvoering van hel kerkelok koor onder directie van den Heer G. J. van Eijken hij de feestviering van hel óOjarig bestaan van het Ned. Bijbelgenootschapwelke te Amersfoort op 28 Fe» hruarij jl. plaats had algemeen hjjval verwerren en bleek daaruithoeveel schooner eo treffender het Protestantsche kerkgezang kan zijn dan het gewoonlijk is. met genoegen zullen velen vernemen dat dit koor in stand blijft, .om van tijd tut tijd voor eenig liefdadig doel kerkmuziek ten gehoore te brengen. Re gewenschte gelegenheid biedt zich nu daartoe juist aao vermits zich hier ter stede een aantal strijders vau 1813 1815 (waaronder van Waterloo) bevinden, die in behoeftige omstan digheden verkeerenen zullen alzoovolgens ach terstaande advertentie ten hunnen voordeele aaust. Dondcidag twee uitvoeringen geschieden. Op verzoek des concerlgevers heeft zijn broeder, de Heer J. 1. tan Eijken van Elberfeldeen der smotste en beroemdste organisten van Europa, zich volgaarne bereid verklaard het Concert met zijne talenten op te luisteren, en de heer Craeyvanqcrhier en elders gunslig bekend gaf, even als Dames eo lleeren van het koor. to-zegging om de solo-zangnummers te vervullen. Wegens de uitgebreidheid van hel programma enz. is het Concert iu eene middag-en avonduitvoering gesplitst. Velen van hier en uit andere plaatsen zullen ongetwijfeld gaarne van det* gelegenheid gebruik makenom zich het genot van dit veel belovend Concert te verschaffen en inzondetheid om het talent des heereo J. .4 van Eijken, die zich sinds jaren niet iu NederlanJ liet hoorente huldigen. Onder de program ma-nummers komen voor: Aria's uit de oratoriums Elias en Paulas van Mendelssohn Rartholdy en uil de Messias van Handel; koorzangen van G. J. van Eijken eo Verhuisten verder werken voor orgel van MozartJ. A. van Eijkenenz. enz. Waren reeds de loonen der wevers hier ter stede in de laatste' weken zoo hoog. als in de laatste jaren nog niet plaats vondthans is op nieuw door eenige fabriekanten alhier 10 Cents per stuk verhooging op hel Atnersfoortsch fahriekaat toegestaanwaartoe dan ook wegens indirecte con currentie tegen ander fabrikaat, gereedelyk aan leiding is. Morgen. VrQdag middag, ten 6 ure vergadert de Kiesvereeniging Amersfoort ,in Amicitia lot het opmaken van eea candidalen-gros voor het lid maatschap van den gemeenteraad. Op Maandag 19 Jun(j e. k. zullen, hij gele genheid tan de herinnering der 50 jaren geleden behaalde overwinning le Quatre-Bras en Waterloo, en der komst alsdan van II.II. K.K. Il.il. Prins en Prinses Hendrik der Nederlandende nieuwe Ambachtsheer en Ambachtsvrouwe der gemeente, te Baarn groote feestelijkheden plaats hebbenals 's morgeus I tol 4 ure matinee musicale in het logement Groeneveld bj) N. Peters door het muziek corps der Amliemsehe Schutterijalwaar ook een optogt te voet eo te paard zal komen, 's Avonds te 7J ure zal dezelfde optogt uit de kom der gemeente vertrekken en zich naar hel paleis Soestdyk begeven otn den Prins en de Prinses hulde ie bewijzeneo -.al bij het monument te Soestdyk te 9} ure een vuurwerk worden afge stoken. Daarna heeft een Concert op de Brink te j Baarn tan hetzelfde gunstig bekend muziekcorps j en algemeene illuminatie van particuliere woniugeo en een aamal eerebogen plaats. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is namens het spoorweg-comité Zotphen. rigting llaldern of Etnpel een adres ingediend ter zake van de concessie aan de IIII. II. J W. C. Swaan en W. II van lleyninsentot aanleg van een spoorweg AmsterdamHilversum, Amersfoort, om te doen hemerk'U «dal het verleenen dier conces siezoo als die déar ligt. éette andere grootsche onderneming, waarvan de verwezenlijking sedert ruim vier jaren met opoffering vau lijd en kosten op de meest volmaakte wijze is voorbereidgeheel zou komen in den weg staan." Zij verzoeken de concessie aan de IIH. Swaan en van lleyningen alleenlijk goed te keuren, indien ze verminderd worde met de sectie Ainsterdam-llilversumhet onmisbare uitgangspunt voor de zoo belaag» yke internationale concessie-aanvrage der IIII. Iloltzmaa en Siehurghte Amsterdam." Met ingans van 18 dezer zal het rijkstelegraaf kantoor te Soest dijk. voor den duur van hel verblijf van llll. KK. IIII. prins en prinses Hendrik der Nederlanden op het paleis aldaar inet beperkte dagdienst ceopend zijn. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat de schuttersom tot tirailleurs le kl. te kunnen worden benoemdmoeten hebben voldaan aan de voor waarden die thans bij liet voorschrift betreffende de wapenen en de schietoefeningen by de Infanterie voor deo afstand van 300 pas in de le kl. zijn gesteld. Hel provinciaal geregtshof in Gelderland heeft den stations-chef te Veeneodaal. in hooger beroep, schuldig verklaard aan het zonder opzet doen ont staan van gevaar voor een spoortreinen hem deswege by verstek veroordeeld lot eene gevangeuis- straf van 45 dagenin eenzame opsluiting te ondergaan. Naar men uit zekeré bron verneemtzijn te Snoek krachlens bevel der Regtbank wegens verduistering van koopwaren en aodere roerende goederen ten nadeele der concurrente crediteuren uit den boedel eens gefailleerden en wegens mede- plig'iuheid aan die misdaad, drie personen in hechtenis genomen, te weten de gefailleerde zelf, P W. v. d. M.. laatstelijk bakker te Kotidtim F. H.. bakker aldaar, en H. B. v. d. W.zaakwaarnemer, vroeger te Wommelsthans te Sneek. Moge het tot waarschuwing zijn voor velen om bij achteruitgang hunner zaken, zich niet te laten verleiden, om door oneerlijke en ligtelijk strafbare middelen, wat zij nog bezi'ten geheel of ten deele aan de gezamenlijke schuldeischers te onttrekken, ten bate van enkelen of van zich zeiven I De 1500 oud-gedienden zullen te Leijden ge spijzigd worden door vermaarde koks. cotifiseurs en restaurateurs. Menige boerenvrouw die een ge- knevelden kostganger heeft (A /80 'sjaars) is daar mede weinig in haar schik. Als hy terugkomtwii hij doperwtjes met geforceerde saoek, salade met gebakken tong enz. Op een adres van de Chr. Afgcsch. gemeente te Zwolle, en op inededeeling dat de leden der R.-Catholifke gemeente te Zwolle door godsdienst oefeningen. op Zondagavond plaats hebbende, weer houden zouden worden de volksvermaken bij te wonen, als die op Zondag 18 Juny e. k. plaats hadden, heeft de gemeenteraad besloten, die uit spanningen te doen houden op Maandag 19 Juoij. Ook te Utrecht is over dit punt in deu gemeente raad ernstig gediscussieerd. De Luiksche studenten, die gewoonlyk nog al veel te zeggen hebbennondigen alle studenten van de wereld uit. om te Luik een congres te houden, lot bespreking van vraagstukken betref fende het onderwys. Een programint wordt er niet opgemaakt eu het plaisir werdt geïmpro viseerd. Het zal er niet te miuder om zijn. Ue correctionnele regtbank te Lyou heeft een slager tot 16 fr. boete en in de proceskosten ver oordeeld (er zake van bedrog hij de aflevering der by hein gekochte waar. Hij had ol. bij het wegen der gevraagde hoeveelheid «leesch de zwaarte van bel stuk pipter. waarop dit lag. medegerekend. Dit stuk papier was 17 wigtjes zwaar. In Frankrijk zijn iu de laatste dagen ver schrikkelijke misdaden gepleegd. Zuo leest enen o. dat iu het arrondissement Mantes r-> eene hoeve te Favière, een herder die ofschoon gcituwd en vader j zijnde, in eene ongeoorloofde betrekkiog stond tot de dieastmeid der hoeve, deze laatste uit jaloerscb- heid op eene schrikbareode wyze beeft vermoord. In het arrondissement Chalons beeft een I Sjarige jongeling zijne moeder om het leven gebragt; na het plegen van deze gruweldaad wilde bij zich ver drinken, doch werd nog bij tyds uit bet water gehaald eo kwam in handen der justitie. Eindelijk heeft een boschwerker te Chalaumont zyne stief dochter een meisje van 16 jaren die hij getracht heeft te verleidenen uil vrees dat deze zijoe slechte bedoelingen zou openbaren door middel van een mes vijf vreeselijke wouden in de armen en botst toecebragtwaarna hij zich zelf van bet leven be roofde. Voor het ongelukkige meisje bestaat nog eenige hoop op herstel. Lissabonde reeds e'éomaal door aardbeving verwoeste stad (1755), werd in de vorige maand op nieuw aau bet tijdstip beriuDerd, waarin in weinige ureo 12.000 menschen het leven verloren. Men heeft drie schokken waargenomen. De beide eersten duurden eenigen tijd; de derde slechts een oogenblik. In het geheel duurden de drie schokken 3 a 4 seconden. Men' voelde de schokken ineer in de heneden dan in de bovenstad. In de benedenstad klonken in sommige huizen de deurbellen. In Cactlbos en Almada was de aardbeving nog veel meer merkbaar. De beweging ging van het Noorden naar het Zuidenen bij bet begin hoorde ineo eeo onderaardsch rollen. Te Florence was inen druk bezig met feest vieren bij de iowijding van den spoorweg toen een beerdie op het gefluit van de locomotief uit de diergaarde ontsnapte, de vreugde verstoorde. Hij stapte zeer bedaard in een haoketwinkelat er 37 roomtaartjes op en stak juist zyo ongema- nierden snuit in een trommel met soezentoen de jufvrouw vau achteren kwam en het ondier met behulp van 3 knechten2 meiden en een oude naaister, verjoeg. Uit den banketwiokel stapte de beer in een vrij wijn", maar hier viel hij in handen van twee polilie-agentendie daar juist eea morgen-verkoeling dronken. Uil Wiloa schryft men het volgende: Dezer dagen volgde bijna de geheele bevolkiog eene lijkbaar de winkels waren gesloten. Het lijk dat ter aarde besteld werdwas dat van een Israë litisch bedelaar, Szyinel Slizgsl, die gedurende dertig jaren gebedeld bad. Overal in de stad kende men zijn geroep: «Gedenkt den armende wedu wen en de weezenIn die dertig jaren heeft bij 90000 roebels bijeengezameld. Hij hield echter geen kopek voor zich zeivenmaar ondersteunde er de zieken mede, die hij zelf oppaste, betaalde het onderwijs van de arme kinderen, en deelde den behoeftigen de levensmiddelen uitdie tneu hem gaf. 's Avonds maakte hy snuif, die hy ver kocht oin in eigen onderhoud le voorzienal wat overbleef was voor de armen. Engeland beeft in de vorige weck twee beroem de manueu door den dood verloren. Sir Joseph Paxtou en sir John Richardson. Pazton was de uitstekende bouwmeester aan wien men het eerste wereld-ieutoonsteliingsgebouw te Londen in 1851 te danken had. Hij was lid van het Lagerhuis voor de stad Coventry en werd na de vollooying van genoemd gebouw tot ridder verheven. In de politiek behoorde hy tot de liberale party.'Richardson, de vermaarden natuuronderzoeker cn Noordpool- reiziger, had sir Johu Franklin op twee zijner reizen vergezeld, en veie werken geschreven over de zoillogie eu botanie der ysstreken vau Noord- Amerika. Paxton is 62. Richardson 77 jaar oud geworden. üe spoorweg-ongelukken in Engeland gaven den beer L. Palk aanleiding om de regering in het parle ment, te vragen of niet de mogelijkheid bestond om daaromtrent maatregelen te nemen, ten einde da veiligheid van bet publiek beter te waarborgen. De beer Gibson gaf daarop ten antwoord dat hy niet wist wat door het gouvernement meer kon worden gedaandat op bet oogenblik niet werd gedaan. Dag aan dag sterven personen tengevolge van de bekomen kwetsuren by het spoorwegongeluk, nabfl Rundnal voorgevallen. Vermelding verdient het feit. dat twee kleine kinderen als door eeo wonderden dood ontsnapten. Eeo buoner werd door de moeder ml een der ramen van deo wagen geworpen, ter- wyl hei andere ongekwetst gevonden werd onder twee lyken.

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1