NIEUWSBLAD der CENTRAA£gfe M l£G6. AHERSFOORTSCHE COÜRA NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTENM vau VRIJDAG, SO Junij J865. Dit Blad verschijntdes U(ngsdagscn Vrij/lag*. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën, I tot 6 regels 60 Centselke regel meerder lOCents; legale Advertentiën per regel 15Cents, behalve het Zegclregt. Afz. nummers ƒ0.10. Dubb. nummert f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Uiig. A. H. aan Cleeflf, te Amersfoort, Bureau Amtrsfoorltche Courant. Langstraat, Wijk F, N®. 43. over de Oude Vischinarkt, ioo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in het Rijk. PUBLICATIE. Di COMMISSARIS »i KONINGS ik bi PROVINCIE UTRECHT Gezien bet hcilait vin heeren Gedeputeerde Stolen der provincie Utrecht, dd. 15 Junij 1865 no. 53 Gelet op irt. 11 der wet vin den 14. Junij 1857 (iliitibUd no. 87) Brengt bij deze ter kcnnii vin de belanghebbenden dit de oponing vin hel jiglbedrjjfvermeld onder lilt. d ran irt. 15 der voormelde wet (hal schieten van waterwild) voor deze pro vincie l> btfpaild op Zaturdag den 15 Julij aanstaands ter pliuttc, ilwoar hetzelve, ingevolge art, 3 van het reglement op de uitoefening der jagt en vUicherjj in de provincie Utrechtvan 26 Jalij 1853 (provinciaal-blad no. 72) mag worden uitgeoefend, en de aluiting daarvan op den avond van Zaturdag den 1?. Aw g us lus daaraanvolgende met uitzondering echter van hit schieten van watersnippenwelk jigtbedrijf vooralsnog opengesteld zal blijven en waarvin de aluiting ialor ul bepaald wordenterwijl de jagtbedrQven bedoeld bij lilt. f en h van art. 15 der wet (het vangen van waterwild met slagnetten en het vangen van eendvogels in sene eendenkooi of daarmede gclijhstaanden toe stel) mede op den 15. Jul ij aanslaand» worden opengesteld. En ten einde niemand eenige onwetendheid hierran voorweodr, zal deze worden afgekondigd en aangeplaktwaar zutki te doen gehrui Icclijk is. Utrecht, den 23 Junij, 1865. De Commissaris des Koning» voornoemd VAN DOORN. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER vin AMERSFOORT Brengt ter kennis van de Ingezetenen dezer grmernte d it hel door den Commissaris des Konings in deze pro vincie executoir verklaarde kohier No. 2 van de wijken K- en F. der i'rraonete belattiiifj over hel dienst- jaxi 1aan den Ontvanger van 's Rijk» Directe Belas tingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te soldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aange plakt te Amerffoortden 26 Junij 1865. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. De BURGEMEESTER WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te welen, dat de processen verbaal van inlevering en opening der stembriefjes ter verkiezing van één lid voor den gemeenteraad in afschrift aan de Waag zijn aangeplakt en gedurende 14 dagen op de Secre tarie voor een ieder ter inzage liggenalle werkdagen von 10 tot I ure. Amersfoort, den 28. Junij 1865. burgemeester en Wethouders voornoemd De burgemeester De SecretarisA. G. WIJERS. W. L. SCHELTCS. AMERSFOORT. 29 junjj 1865. Ter verkiezing op eergister van een lid voor den gemeenteraad ter vervulling der plaats van wjjlen den lieer G. J. G. van Bockom Maas. z(jn van de 55(1 kiesgeregligdèn291 opgekomen. l)e uilslag was gisler als volgt: 2D I stem biljetten blanco en van onwaarde 7 284 geldige volstrekte meerderheid 143 Hiervan verkregen de Heeren P. Meihorst Jr. 115, en Mr. J. van der Leeuw 77 stemmen; de overige stemmen waren op eenige personen verdeeld. Diensiolgens zal op Dingsdag 11 Juli) e. k. eene herstemmmg lusschen beide Heeren geschieden. Z. M. heeft benoemd lot procureur bij de Arrond.-Regtbank te Amersfoort den Heer Mr. J. van der Leeuw, advocaat en plaatsvervangend kan- tonregter alhier. Donderdag den 22 dezer had in de St. Joriskerb het middag- en avondconcert plaats len voordeele van de hulpbehoevende oude strijders alhier. Ten aanhooren van een teer groot publiek zoo ingezetenen als vreemden werd het schoone pro gramma bijzonder gelukkig uitgevoerd. Het zang koor. dat den 28 Februarij de meeste voldoening rnogt smakendroeg de schoone koorzangen van den Heer G. J. van Eijken met een nog beier ensemble en aangenamer toon dan toen voor. lerwjjl het de zware Hymne van Verbuist Eeuwig is Godmet wegslepende opgewektheid en inge nomenheid uitvoerde. Het llüre Israël" uit Men- delssohos oratorium Elias werd met eene bijzonder liefelijke stem zoo keurig gezongendat daaruit ten duidelijkste bleek, onder welke goede leiding bet stuk was ingestudeerd. Mogten velen het prachtige orgelspel van den Heer J. A. van Eijken het meest bewonderen in zijne variatiën over Wien Neêrlandsch bloedtoch werden allen opgetogen door de Fantasie (f mol) van Mozart en de andalile uit Beethovens 5e sym phonic terwijl den kenners een waar kunstgenot was bespaard door het spelen der werken van Bach ei» de Toccata en Fuga van den organist iel ven. De Heer Craeijvanger zong zeer gelukkig. Zijne bijzondere zware basslem deed eene heerlijke uit werking in de kerkgewelven. Ily zong alles goed en nisi het rninst zjjne eigene schoone compositie God zal met ons en Holland zijn". De nette opbrengst van het concert 202.78 is aan den Heer Burgemeester ter band gesteld. De goede administratieve zorgen van Heeren Com missarissen van het concert verdienen mede allen lof. Dingsdag l.l. had in Arnicilia eene herbalings- les plaats voor de zangschool onder directie van den Heer G. J. van Eijkenwelke door de ouders der leerlingen en eenige geïntroctuceerderr, zooala leden van den gemeenteraad en van de school commissie enz. werd bjjgewoond. Iodien men in bel oog houdtdat de zansschool eerst half Maart is opgcrigt, moet men erkenuen, dat de uitslag vau het onderwijs hoogst verras send is. Niet alleen loch zongen de leerlingen met een aangenaam timbre en beschaafde uitspraak een stemmige, maar bovendien met zekerheid en juist heid tweestemmige liederen. Dat dit geen louter gehoorwerk was, bleek uit bet zingen op noleo, het naatiwkeurig acht geven op de voordragtstee- kenen en vooral uit het juisie treffen van tertsen kwarten, kwinten en octaven, wanneer door den lieer ran Eijken een grondtoon werd aangegeven. Door de zorgen van hel Comité van Toezigt werden in de pause en na den afloop der les eenige ververschingen aan de leerlingen aangeboden zoodat dezeeven als hunne ouders en hekenden zeer voldaan huiswaarts keerden. Z. M. de Koning is naar Lucern vertrokken, alwaar Z. M. twee maanden denkl te vertoeven. H. M de Koningin is naar Engeland vertrokken. Naar inen verneemtleven hier te lande thans nog ongeveer 2.800 personendie aan de veldtogten van 1813 tot 1815 hebben deelgenomen. Daaronder behooren, zoover bekend is. 7 marke tentsters, allen ongeveer 80 jaren oud. Al deze personen hebben aaospraak op het eereteeken dat thans ingesteld is. In de te Berlijn uitgegeven wordende Vossische Zeituiigleest men de volgende advertentie Een koopmandie er gelukkig in is geslaagd een raillissementsaccoord tot siand te brengeo, biedt zich aan heeren kooplieden aanom hen tegen eene billjjke belooning zijne in dezen opgedane ervaringen mede te deelenen hoe men hel moet aanleggen, om de niet goed gehouden boeken voor de bjjeenroeping van schuldeischers in orde te brengen. Te Marseille is men zeer bezorgd over de verwoestingen, die, naar aldaar "verhaald wordt, de cholera in Egypte aanrigt. De meeste geruchten echter, die hieromtrent verspreid worden, moeten op rekening gesteld worden van vrees en onkunde. Personendie pas uit Alexandrië zjjn gekomen verzekerendat zoo de ziekte er op groote schaal heersebt, zij niet zeer kwaadaardig is, en dat er, zoo al veel ziekten, toch weinig sterfgevallen zijn. In Engeland is onder de lieden die onmid dellijk belang bjj den katoenhandel en de bewer king der katoen hebbende meening heerschend, dat de katoenproductie van bet Zuiden der Ver- eenigde Staten niet spoedig en welligt nooit weder de vorige hoogte zal bereiken. In die meening is men bevestigd door hetgeen in de jongste berigten uit de Vereenigde Stalen is gemeld omtrent de houding der vrijgemaakte negers. In dun nacht van Zaturdag op Zondag heeft in dé fabriek van de bh. Meeking C°. Brook- street te Londeneen brand gewoeddie eene groote verwoesting aaorigtte; niet minder dan 30 huizen zijn verhield of voor een groot deel be schadigd. Ten 111 ure 's avonds zag men de vlammen uil dé bovenvensters slaan en hoewel spoedig zeer vele brandspuiten kwamen opdagen stonden 12 gebouwen die tot de fabriek behoor den reeds in lichteiaaije vlam vóór dat de spuiten water konden geven. Eerst in den morgenstond was men den brand meester. Gelukkig heeft men geen verlies van menschenlevens bij deze ramp te betreuren. Dc schade is natuurlijk zeer groot. Weder is een spoorweg-ongeluk te vermelden; liet viel voor j.l. Vrijdag op de lya van Edinburgh naar Glasgow. Een passagierstrein verliet n.l. ten 11£ ure 's morgens Glasgow en was reeds tot digi bjj Edinburgh genaderd, loen hij in botsing kwam met een locomotief, die op dat oogenblik zich op de hoofdljjn betond, om op andere rails gebragt te wordeD. Het gevolg der botsing was, dat de geheele passagierstrein. met uitzondering van den laatsten wagenvan de rails werd geworpen. Ge lukkig was het aantal reizigers gering, maarbjjoa allen hebben meer of minder ernstige wonden of kneuzingen bekomen. De wagens zijn gedeeltelijk vernield. De spoorweg-beambtedie de locomotief niet tydig genoeg van derails bad doen brengen, is in verzekerde bewaring genomen. 't Feest te Leijdenbegunstigd door fraai weder was fraai. De feestredegehouden door Ds. Rutgers tan der Loeff, was niet alleen uitmuntendmaar ook zóó ingerigt en geëigend naar de omstandigheden en de hoorders, dat zij algemeen bevallen beeft—- iets dat veel zegt. Z. M. de Koning en H.H. K.K. H.H. de Prinsen van Oranje en Hendrik vertrokken na afloop der kerk-plegtigbeiddoch Z. K. H. Prins Frederik woonde het diner der oud-strijders bij. De eerste toast werd door Z. K. H. Prins Frederik uitgebragt op Z. M. den Ketting en de tweede toast is .door Z.Exc. den Heere Luitenant-Generaal Baron Nepveu ingesteld op Z. K. H. den Prins van Oranje. De Minister van Oorlog Blanken deed de derde toast op de oude strijders en moest alzoo als van zelve de wedervergelding ondergaan, dat bjj, die zelfs geen enkele toegangkaart lot bet feest voor de 40 Amersfoortsche oud-strijders (thans buiten militaire dienst) bad beschikbaar gesteldde pri oriteit van den feestdronk aan een oud-strjjder uit Amersfoort Generaal Nepveu moest afstaan. Tot nog toe beeft men niet vernomen, dat iemand der oud-strjjders zich beeft verstout een toast uittebrengen op de a/wesige oud-strijders die van deu Minister van Oorlog geen toegang- kaarten ontvingen, al hadden z(j er even veel regt op als die honderden uit Amsterdam, die bonderden uil Rotterdam, enz. Wie toch op bet slagveld van Quatre-Bras en Waterloo den vijand moedig onder deoogen durfde te zieu, behoeft niet te vreezen in tegenwoordig heid van Prins Frederik onbillijk behandelde oud kameraden te verdedigen. VERGADERING van den Raad der gemeente Amersfoort van Dingsdag 20 Junij 1865. Afwezig met kennisgeving de beer Pisser. Na de voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering komt in behandeling 1°. Het voorstel tot onteigening van gronden voor eenen weg builen de Kleine Koppel met daartoe betrekkelijk onlwerp-besloit. De Poorsitler herinnertdat hij reeds vroeger bij de indiening van dit ontwerp heeft gezegddat hel alleen wordt ingebragt om te voldoen aan hetgeen vroeger in den Raad besproken was, maar dat Burg. en Weth. meenden* dal er in dezen geene termen xijnom eene onteigenings wet aan te vragendaar naar hun oordeel het daarstellen van eenen weg op die plaats wel in het belang zou xijn van sommige ingezetenenmaar niet van het algemeen. De heer van Bel is nog altijd van gevoelen, dat bier wel degelijk sprake is van het algemeen belang in den sin der wet. Hel aanleggen van den bedoelden weg staat naar hij meent volkomen gelijk roet de gevallen in den laatsten tijd bij de Sta ten-Generaal behandeldwanneer er ont eigeningswetten werden vastgesteld tot het aanleggen of verbreeden van straten en wegen. Niettemin zal hij tegen dit ontwerp stemmenomdat he> onvolledig is. Daarin wordt toch alleen gesproken van de gronden tot aan den overweg over de spoorbaan. Hij gelooftdat men om zeker te zijn ook de gronden moet kunnen onteigenen tot aan het station omdat men anders geheel afhangt van de Spoorwegmaatschappij. De Poortitter gelooft nietdat dit beswaar zoo groot is daar die Maatschappij genegen is om het terrein af te staan voor het aanleggen van een weg. De heer van tPalchren xal ook tegen het voorstel stem men omdat hij gelooft, dat er geene behoefte bestaat aan ern rijweg aan die zijde dewijl er een andere goods toegang beslaat van den kant van den Soesterweg. Maar aan verbetering van het bestaande voetpaddat naaf defl Koppel voertbestaat behoeftedaar het veel te wenscben overig laat, en er, naar hij vertrouwt, wel geen bezwaren tegen sullen bestaan om het te verbeteren omdat daarbij de eigenaars van den grond zeiven belang hebben. De heer van de Poll kan de opvatting van Borg. en Weth. ten aauzien van de gevallenwaarin onteigening kan worden aangevraagd niet deelert. Hij k overtuigd dat xij de wet veel te beperkt opvattenea dat, wanneer hunne meening doorging er nooit sprake van onteigening zou kunnen siin omdat er nimmer een geval bestaat waarin juist alle ingezetenen van het Rijkof van eene Crovineie, of zelfs van eene gemeente direct belang hebben ij het onteigenen van gronden. Het xou eene ongerijmd- heid xijn wanneer men de woorden ten algmterwa rtütit

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1