AHERSFOORTSCHE C 0 U R AI NIEUWSBLAD dee CENTRAAL-,,0 NOOR» OOSTELIJKE SPOORWEG GEWESTEN M 1270. Tim Vit IJ DIG, JA Julij JS65. Dit Blad verschijnt des Dingtilagse n Vrijdags. De Abonnementsprijs is 1.50 in de 3 maanden. Van Advertenliën, I tot 6 regels 60 Centselke regel meerder 10 Cents; legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegclregt. Afz. nummers ft). 10. DM. nummers f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Ui tg. A. van Cleeff, te Amersfoort, bureau Amersfoortsche CourantLangstraat, Wijk F. 43. over de Oude Visclimarkt, zoo mede hij alle Boekhandelaren en l'ost-Directcarcn in het Rijk. Wegens de Verkiezing zal het volgend CouraiitnuiiiincrMaandag middag e: k. tusschcii 12 en 2 ure worden uitgegeven. Advertenliën enz. worden tijdig mogelijk verzocht. KENNISGEVING. Doen te welendat de processen-jrerbaal van inlevering en opening der Stembriefjes .ter verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad in afschrift aan de Waag zijn aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggenalle werkdagen van tien tot éën ure. Amersfoort, den 12. Julij 1805. burgemeester en Wethouders voornoemd, Üc burgemeester I)e Secretaris. A. G. WIJERS. W. L. SCIIELTUS. De Gemeanteraads—Verkiezing te Amersfoort. Op aanstaanden Dingsdag de verkiezing geschie dende van vijf ledtn voor den Gemeenteraadals zijnde aan de beurt van aftreding de lleereu Mr. A. li van Hel, Mr. II. W. van Werkhoven, J. 1. Dicmont, J. P. Schluilcr en C. Schetlusachten wij ons geuoopt deze verkiezing te bespreken. Wie met eenige aandacht de handelibgen en discussie!) van den Raad beeft nagegaan, zal vol gaarne instemmen, dat de Heer Mr. A. R. van Bel volmaakt aan bet mandaat va.< Raadslid beantwoord hebbende, bij alle zittingen aanwezig, daarin bijna altijd hel woord heeft gevoerd, en dusdanig dat hij steeds door gemoedelijkheid, zaakkennis, oordeel kunde en ondervinding uitblonkzoodat het hoogelijk door de kiezers moet worden gewaardeerd, wanneer bij genegen blijft het lidmaatschap van den Raad te vervullen. Werd hij zes jaren geleden met bijna algetneene. stemmen herkozenook nu zullen de kiezers door bet eenparig op hem uitbrengen hunner stemmen de gemeente en zich zeiven eene belang rijke dienst bewijzenen hopen wij, dat hij zich de herkiezing zal laten welgevallen. De lieer Mr. II. IE. van Werkhoven getrouwelijk de raadszittingen bijwonendeen bij menige dis cussie inel zaakkennis bel woord vperende, waarbij tevens zijne onderviuding bleek, bekleedt inel ijver cn eerc de betrekking van Wethouder; alzoo mag worden verwacht, dat ook ten zijnen qpzigte de kiezers zullen toonendat zij zijne werkzaamheid en belangstelling in het behartigen der gemeente belangen waarderenen liein uiet glans zullen herkiezen. De lieer J. P. Schluilcr behoort ook tol de leden, die ondervinding aan .zaakkennis parenhetwelk bij menige gelegenheid is geblclcen, vooral in den lak fmanliën, waarin zeer weinigen zoo geroutineerd zijn als bij zoodal bet niet meer dan- billijk zal zijn, wanneer hij met overgrootc meerderheid van stemmen wordt herkozen. Heeft eene ernstigethans geweken ongesteldheid den Heer J. I. Dicmont geruimen tijd belet de Raadszittingen bij te wonenwaarbij hij anders altijd aanwezig was, gaarne vereenigen wij ons met het gevoelen van zoo velendie zijne belang stelling en zijnen ijver in het behartigen der ge meentebelangen op prijs stellenzoodat het mede allezins billijk is, dat hij met eene zeer groote meerderheid vac stemmen wordt herkozen. De Heer C. Schellus, de zittingen bijgewoond hebbende, heeft steeds zijne opinie in raadszaken alleen door stemmen te kennen gegeven. Nu evenwel de Kiesvereeniging de Eendragt den Heer Mr. J. van der Leeuw in e'dns af met vol strekte meerderheid van stemmen in zijne plaats tot candidaat heeft gestelden de Heer C. Schellus in de kiesvereeniging Amersfoort na herhaalde stem mingen en herstemmingen slechts door toeval can didaat werdbehooren zich de kiezers alléén de *:raag te stellenwie hunner hel bekwaamst en geschiktst raadslid zal zjjn De lieer C. Schellus heeft altijd gezwegen en bijna alles tegengestemdde Heer van der Leeuw is toegerust met vele bekwaamheden, kennis, redeneer kunde, en paart in het vervullen van andere posten veel jjver aan werkzaamheid dus de kiezers mogen heslissen Stellen zij zich op een onpartijdig standpunt kiezen zy met verstand, en niet volgens neiging, maken zjj zich los tan persoonlijke genegenheid, partijbelang of conveuië.ntiënen vragen zij zich alzoo af: wie dezer twee candidaten als lid van den Raad he best voor de belangen der gemeente spre ken en arbeiden kan dan zal hunne keuze niet twijfelachtig zijn. Wat ook de uitslag der verkiezing zij, éénezaak drukken wij met klem op het gemoed der kiezers, die het wèl met de gemeente mcenen, namelijk: door getrouwe opkomst ter stembus de pogingen te verijdelendie welligt wederom door een klein getal kwaadwillige, domme of verdoolde kiezers zouden worden aangewend, om de achtbaarheid van den Raad te kwetsen, door iemand daarin te willen tillen, die door gemis aan de noodige respec tabiliteit, moraliteit en beschaving daaruit ten krachtigste behoort te worden aeweerd en waar mede alle tegenwoordige Raadsleden het verre be neden zich zouden achten aan de raadstafel te zitten. Wil men een burger uit den middenstand tot Raadslid kiezenniet alleen dat niets en niemand der Raadsleden zich daartegen verzetmaar zelfs zal men. mits hij eenigzins daarvoor bekwaam zij medewerking van onze zijde ondervinden doch eene eerste voorwaarde moet zijndat hijdie gekozen wordt, de noodige achtbaarheid bezit, welke niet gekocht kan worden door geld, door koopmanschap door zich een weinig aan de beschaving te wrijven, door even iets van bestuurszaken te snoepenof door h-t aanzetten tot voortdurend spel en drinkgelagen van weinig bemiddelde ambachtslieden en dienst barenmaar dat hij eene achtbaarheid heeft, die öf een aangeboren iets isóf door opvoedingea omgang met achtbare menschen verkregen wordt. Zorg te dragen dat onze Gemeenteraad uit res pectable leden zij zamengesteldis waarlijk nog wel meer dan de gang naar de stembus waard. Hebben wij eenige waarheden ter neder gesteld die voor sommigen pijnlijk zijn, wij mogten ze niet verhelen, want spreken was hier pligt. AMERSFOORT, 1» July 1865. Op Maandag den 17. Julij 1865, des namid dags ten één urezal de Raad der gemeente Amersfoort weder eene vergadering houdenwaarin de punten van behandeling zijn: 1°. Ootwerp-verordening voor de Commissie van Toezigt op de Scholen voor mi.ddelbaar onderwijs. 2°. Advies op het rekwest van den poortier aan de Sljjkpoort. 3°. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eene gratificatie aan den Bij weger. Ter verkiezing bij herstemming van een lid voor den Gemeenteraad ter vervulling der plaats van wijlen den Heer G. J. G. van Bockom Maas. zijn eer gister opgekomen 245 kiezers, en waren gister, na de opening der stembus, aanwezig246 stembiljetten af blanko en van onwaarde 8 geldigJ138 volstrekte meerderheid 120 Hiervan erlangden de Heeren P. Methorst Ji'. 141 en "Mr. .7. van der Leeuw 97 stemmen zoodat eerst genoemde is gekozen. Gister namiddag is ter vergadering der kies vereeniging Amersfoort, in Amicilia gehouden, een Candidatcneros voor hel lidmaatschap van den Ge meenteraad geformeerd bestaande uit de Heeren Mr. A. R. van Rel. met algenicena stemmen; Mr. II. IE. van Werkhoven,7. I. DiemontP. Schluilcr. J. Zandijk Sr., C. SchellusII. Kr uijff Gz Dr. L. C. E. E. Fork. R. IE. van Rnrgsleeden P, E. van lllersnmII. GerritsenMr. .7. eau der LeeuwG. Ilubers Dz..-1. D. Methorsl en E. van Sweden. Vervolgens werden de 5 aftredende leden in den breede besproken, en kwam men tot de conclusie: dat de 4 eerstgetnelde aftredende leden van den Raad of ten volle of altans nagenoeg voldeden. Op den lieer C. Schellus werd echter veel aangemerkt, inzonderheid dat hij nooit sprak, altijd tegen vooruitgang en legen bijna alles stemde; doel» vond Dij in een der leden een verdediger, die zulks aan vaste overtuiging toeschreef. Tol de stemming overgegaan zijnde, werden direct bij eerste stemming de aftredende Iloeren Mr. 4. van Rel, mot algemecne stemmen; Mr. II. IE. van WerkhovenJ. I. Diemont en <7. P. Schlattermet volstrekte meerderheid tot Candidaten geprocla meerd. Geene volstrekte meerderheid voor de plaats van den lieer C. Schellus verkregen zjjndewas het resultaat eener nieuwe vrije stemming, dat de Heeren J. Zandijk Sr.C. Schellus en II. Gerritsen evenveel stemmen erlangden dus niemand hunner eeue volstrekte meerderheid. Omtrent deze drie Heeren herstemd wordendeverkregen de Ueeren J. Zandijk Sr. en C. Schellus de meeste stemmen, doch £pnieuw geene volstrekte meerderheid. Toen omtrent beiden weder herstemmende, bevond zich één biljet van onwaarde onder de stembiljetten, dat tot gevolg had eene beslissing in den zin der gemeentewet, en waardoor de lieer C. Schellusmet slechts ééne stem meer dan den Heer Zandijk, Candidaat werd. Was dus de strijd voor deze laatste candidatuur heet en werd hij beslist door een toeval (een biljet van onwaarde)wij achten het een verblijdend leekendes lijds: dat voor hel eerst in eene kiesver eeniging alhier aftredende Raadsleden en Raads- candidaten werden besproken vóór dat men tot de stemming overgingten einde tot de slotsom te komen aan wietr men hel mandaat van Raadslid kan en mag toevertrouwen. Ter vergadering der kievereeoiging de Eendragt, gister avond in Amicitia gehoudenzijn uit het onlangs opgemaakte candidatengros tot candidaten voor het lidmaatschap van den Raad gekozen de Heeren Mr. A. R. van Del. met algemeone stemmen; J. P. Schluilcr, Mr. II. IE. van Werkhoven, J. I. Diemont en Mr. J. van der Leeuwmet belangrijke en volstrekte meerderheid van stemmen. Naar wij vernemen liet dezer dagen eene vrouw te Utrecht door eene andere vrouw ter post bezorgen eeu brief, inhoudende, volgens hare opgave: een muntbiljet f50.N°. 336, .50.— 492, .10.— 409, coupon 2.97 7964. f 112.97. Deze brief was, mede volgens hare opgave geadresseerd aan Mejufvrouw Wed. Straalkanp, ten huize van Mejufrouw Wed. Taets, aan het Weverscingel te Amersfoort. De geadresseerde heeft dezen brief niet ontvangen. Blijft hel dikwijls vermissen van brieven ven en naar bier een bedroevend verschijnseldesniet temin is het ecnegroote onvoorzigtigheid brieven waarin zich waarde bevindtniet aanteleekenen. liet aanteekenen kost slechts 10 cents en voor die kleinigheid kan men met gerustheid brieven met waarde verzenden. Den 10 Julij werd te IJaarn de eerste steen gelegd voor den aanbouw van de nieuwe schoolloca- len en de verdere vergrooling van het jonge Dames- Instituut. Opmerkelijk is bet dat door de zoo spoe dige uitbreiding en den loenenienden bloei dezer inrigting onder de leiding van Mejufvrouw A. M. M. Brouwerliet daarvoor door het Gemeentebestuur aangekocht buitenverblijf Probolingo geene vol doende ruimte aanbood en werd daarom de Direc trice als bewijs van erkenningen waardering barer bekwaamheid, verdiensten en onvermoeide zorgen, uilgenoodigd zelve dezen eersten steen te plaatsen, De Provinciale Staten van (Jtrecht hebben tot lid van de Eerste Kamer herkozen het aftredend lid den lieer Mr. J. Baron Taets van Amerongen tot Nalewisch met 22 stemmen; wijders waren uitge- hragl op de Heeren de Ileus 4, Baron van Lijnden 3li iron van Boelzelaer 2 stemmenMr. II. Roijaards van Scherpenzeel 1 en Baron van Reede 1 stern. Gister ving te Zierikzee de 21e jaarlijkscbe algemecne vergadering van het Nederlandscli Onder wijzersgenootschap aan. Bij de komst der leden in het ruime kerkgebouw werd ben in een koorzang den welkomstgroet gebragt, waarna de Heer A.M. Iiollewijn, Nz., Instituteur te Amersfoort, die zich welwillend met de feestrede had belast, in boejjen- den en krachtigen styl ongeveer het volgende zeidc: Spreker vraagt in zyne inleiding hoe het komt, dat de herinneringen uit onze schooljaren, in plaats vau vervuld te zijn met liefde cn genegenheid jegens onze onderwijzers, dikwijls een geheel tegenover- gestelden geest ademen. De oorzaak hiervan moet, volgens Spr.niet geheel in den onderwjjzer ge zocht worden, maar in dc inrigting der scholen zclvenwaar niet genoeg gelet wordt op alle be hoeften des kinds. Wel wordt het thans niet incer geregeerd door roede en plakmaar toch nog steeds gepijnigd door te lange schooltijdendie zijn ligchaam ziekelijkzijn geest gedrukt makcu.

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1