CO DRA ET, NIEUWSBLAD dee CENTRAAL-,#' AKEKSFOORTSCHE NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGE WESTEN, M 15878. van Y RIJ DAG, Augustus dS65. Dit Blad verschijnt des Dingsdagscn Vrijdags. De Abonnementsprijs is 1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën1 tot 6 regels 60 Cents elke regel meerder lOCents; legale Advertentiën per regel löCents, behalve het Zegelregt. - Afz. nummers (0.10. Dubb. nummers f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. A. II. van Cleeff, te Amersfoort, Bureau Amersfoorltche Courant, Langstraat, Wijk F. n°. 43. over de Oude Visclunarkt, ioo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Direetenren in het Rijk. Dc gewone audiëntie van den Commissaris des Konings in deze Provincie zal op Zalurdag den 12 Augustus 1863 geen plaats hebben. De GEDEPUTEERDE STATEN pea province UTRECHT, Gelet op art. 162 der Provinciale Wet Brengen ter kennis van de belanghebbenden dat hel uitvoerig en beredeneerd Verslag over 1864 van den Toe stand der Provincie, tegen betaling van f I.ter Pro vinciale Griflie algemeen verkrijgbaar is gesteldalsmede in den boekhandel te bekomed is. Utrecht 8 Augustus 1865. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN DOORN. Voorzitter. C. W. MOORREESGriffier. SPAARBANK. Het Restaur zal zijne eerstvolgende zitling houden op Maandag 14 Augustus e. k. ten Kaadliuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. VAN DE 1'OLL, Secretaris. AMERSFOORT, 10 Augustus 18G5. Dezer dagen is door liet Bestuur ran het Metalen Kruis, a Meeting A mersfoorlde rekeniog opgemaakt Betredende den optogt en het onthaal der oud-slrij- ders 1813-15 hij het Walerloo-feest alhier. Voor namelijk ter kennisgeving aan de ingezetenen die daarvoor geldelijke bijdragen dedenheeft het Bestuur ons verzocht iricdetedeelendat de intee- keningslijsl opleverde de som van f 53,25 gift van een stadgenoot die onbekemi wenscht te blijven10. 63,25 uitgaven voor den optogt bij fakkellicht, met rijtuig, hel onthaal, enz., enz. >81.10 aldus te kort f 17,85 welk te kort uit de cas der afdeeling is verstrekt, terwijl daarenboven mede vele leden tot bovenge noemde 63,25 hadden bijgedragen. Lieten wij in ons verslag van het Waterloo-feest regt wedervaren aan de welgeslaagde pogingen der heeren Bestuurders G. Rubers Ds.G. van de.r Zoo de Jong en C. Brocdclet om voor de strijders en stadgenooten hel glanspunt van dit nationaal feest te organiseren't is ons tevens aangenaam uit bovenstaande opgave te kunnen constaterendat met betrekkelijk weinig geld veel is gedaan, en waarvan velen hier ter stede in ruime male genot hadden. Wij besluiten deze mededeeling met den liartgrondigen wensclidut dc afdeeling nog een schakel van jaren echt kameraadschappelijk vcree- nigd blijve eu iiaar Itestuur bij nationale feesten, zooals nu is geschied liet initiatief neme omge schraagd door welwillende ingezetenendaaraan luister bytezetten. Ter aanvulling van ons berigt in het vorig nummer betreffende het werktuig tot het hakken vari schors, dient, dat het ijzerwerk daarvan is vervaardigd door den Mr. smid J. Bloken het houtwerk door den Mr. wagenmaker J. llohsbcrgcn beiden alhier. Hel werktuig is van geheel nieuwe vinding en wordt in beweging gebragt door twee personen bet loopt over ronscls en raderenen heeft een vliegwiel en een trommel met twee messen om af te hakken, makende een gelijkvormige maat en trekkende de schors evenrediger door dan op de oude wijze geschiedt, tevens ook de schors voor beschadiging vrijwarende. Met der tijd zou op zoodanig werktuig ook de stoom- in piaals menschenkracht kunnen worden toegepast. Dingsdng voormiddag werd de 81c algemecnc vergadering der MaatschappijTot nut van 't alge meen, in het kerkgebouw der Doopsgezinde ge meente, te Amsterdam aangevangen. Dr. A. I). Lomandie als voorzitter deze vergadering leidt opende haar met ecne voorafspraakten onderwerp hebbende een onpartijdig onderzoek naar den gezondheidstoestand der Maatschappij van welk onderzoek het resultaat is, dat die toestand nog gcenzins hopeloos is, maar veeleer geacht mag worden blyk tc geven van verhoogd gevoel van levenskracht en levenslust. Volgens de lijst hebben 198 departementen af gevaardigden benoemdnog 5 departementen zijn nu het afdrukken bijgekomendus tc zuincn 203. Onder de orde-punten was het rapport van het hoofdbestuur en gecommitteerden der departementen AmersfoortHaarlem Leiden en Delfshavenvol gens besluit des vorigen jaarsop het onderwerp schoolverzuim. Dat rapport, geteckeod door de IIII. A, BeelooA. N. J. van de PollA. L Gastmann, G. G. Snellen en M. J. van Tussenbroek komt tol de volgende conclusion 1°. Aan hel hoofdbestuur wordt opgedragen, zoodra mop 'ijk een geschrift te doen vervaardigen en verspreiuen, waarin de middelen, die men tot bevorderiog van het schoolbezoek en ter bestrijding van bet schoolverzuim kan aanwendenworded opgegeven en ontwikkeld. 2°. Ieder departement benoemt eene commissie met het bepaalde doel om het schoolbezoek te bevorderen, en overweegt de middelen, die, Daar gelang der lokale behoeftentot dat doel kunnen leiden. 3". Indien de cas van een departement niet toelaat orn de bedoelde maatregelen ten uitvoer te leggen, in stand Ie houden of uit te breideu kan dat departementonder naauwkeurige opgave der in het werk gestelde pogingen en mededeeling van al zoodanige bescheiden waaruil de wenschelijkbeid en uitvoerbaarheid der zaak voldoende blijktzich wenden tot het hoofdbestuur der Maatschappij hetwelk uit middelenhiertoe op de begrooting aan le wijzen, vau de geraamde kosten een deel de som van (50 niet te boven gaande aan het departement zal kunnen verstrekken. 4°. Voor het nu loopende dienstjaar worden de uitgaven ten gezamenlijkcn bedrage van niet rneer dan f 1000, bestreden uit de middelen be doeld bij art. 78 der wet. De commissie van be grooting wordt verder gemagtigdtot weder- intrekking V3n dit besluit, de raming van behoeften voor dc volgende dienstjaren met de genoemde som le belasten." De commissie onthoudt zich vooralsnog van nadere toelichting. Het hoofdbestuur, bij monde van den heer de Lange, openbaarde kortelijk eenige be denkingen. Punt 1 is niet vergezeld van eene wet telijke raming van kosten; het hoofdbestuur rnoet alzoo tegen het opnemen van dien last bezwaar maken. Dep. Amersfoort, lid der commissie, ver dedigde het voorgestelde, waarop het hoofdbestuur repliceerde. Punt 1 op verlangen afzonderlijk in stemming gebragt, werd aangenomen inet 333 tegen 231 stemmen; de 3 overige punten werden bij acclamatie aangenomen. Dordrecht vraagt het woord lot het doen eener motie van orde. Het departement gelooft dat het voorstel aan de orde (XII. Voorstel van hel depar tement Alphen en Oudshoorndat art. 5 der wet van 1864 gewijzigd en dus gelezen worde: «Als gewone leden kunnen worden worden aangenomen zij. die tot eenige Christelijke gezindte bchooren, cn zich bereid verklaren, om het doel der Maat schappij, zoo als het in art. 1 omschreven is, te helpen bevorderen") niet zich aanbeveelt door nieuw- beid, als reeds zoo dikwerf cn langdurig behandeld. Het acht alle discussie overbodig, en wil hcldade- lijk in stemming brengen cn liefst bij acclamatie verworpen zien. Alphen en Oudshoorn trekt nu dadelijk zijn voor stel in. (Onlangs maakten wij in dit blad uitvoerige mel ding van dat voorstel Alphen en Oudshoorn, be- toogende: hoe dat département in de tweede helft der 19e eeuw nog gezind is achteruit te willen gaan. Dc algemeene vergadering heeft dan ook haar afkeurend zegel gedrukt op strekking en inhoud van dat voorstel.) Men meldt uit Franeker van 0 Augustus Üc kermis, die ten einde spoedt, was dit jaar een slecht geanimeerd volksfeest; zelfs het getal kramen en tenten is zoo geringdat men inct reden zou mogen vragen of de kermis reeds aan liet opbreken is geweest. Een voorval noglhaus gaf heel wat drukte. Een kermisklant met een baviaan bad er aardigheid in dit beest op de huizen te laten klimmen. Doch het beest wist zich van liet touw te ontslaan en klom nu van dak tol dak, van huis tot huis en inspecteerde toen ook de geveltoppen en schoorsteenensmeet hier cn daar een lossen steen af eu liet zich maarniet vangen. Hij at de grajuwe erwten op, die een huisman voor zijn middagmaal van den volgenden dag had nedergezetpoosde eene wyle in den tuin eener dameen overnachtte ergens tusschen de daken. Den volgenden dag lier- haalde zich het spectakel doch dc openbare magt keurde dc aardigheid op den duur afde briga dier der rijksveldwacht Dopheide legde zjjne kara bijn aan en loonde een goed schutter te zijndaar de baviaan bij het eerste schot doodelijk getroffen, op de straat stortte. De lieer Rcnan is met het tweede deel gereed van zijn werk over den oorsprong van het Christen dom getiteldhet leven der Apostelen." De correctionnele regtbank le Parijs heeft een leerling in de apotheek van Blondeaueen der beste apotheken van Parijstot drie maanden "evangenisstraf en 50 fr. boete veroordeeldter ,4,ake van vergissing bij het gereed maken van een receptaan de gevolgen van welke onvoorzigtigheid een kind overleden is. Iu de gemeente Montreuilonder Parijs, is een ontzettend ODgeluk voorgevallen. Een werkman daalde neder in een met doodende gassen gevulde put en stortte bewusteloos op den bodem. Een anderfgaat^ar beneden om lietn te redden, en deelt diens lot. tyg vier personen achtereenvolgens treft'dit onhéilen onder hen de twee jongste zonen van den fabriekant aan wien de puj toebehoort. Met *geweld moest men eindelijk nog anderen te rughouden die nutteloos hun leven wilden wagen. Pompiers van veiligheidstoestellen voorzien haal den de zes ongelukkigen uit de diepte opwaarts, maar geen hunner konoodanks de ijverigste pogingen tot redding, in het leven teruggeroepen worden. Adelina Patti heeft den 3 dezer te Vicby een concert gegevendat 20,000 fr. opbragt. Het aantal personendie geen toegang konden krijgen was veel meer dan dat van ben die den oniaDgs vergrooten schouwburg vulden. liet hof le Üouay heeft den 5 dezer zekereo Manesse ter dood veroordeeldals schuldig aan niet minder dan vijf moorden. Uit de verhooren is Dameiijk geblekendal dit monster den 17 Maart te Favril, een dorp bij Landrecies, vijf personen van het gezin Largillière met dezelfde bijl om bet leren gebragt heeft. Eerst bad hij zich op den man des huizes geworpen, die in den stal nog ecnigen arbeid verrigtteen verbrijzelde hem het hoofd. Uit deed hij ook den zoon en de dochter, die ter hulp waren gesneldalsmede eene zuster die met hare dochter bij haren broeder inwoonde. Vervolgens trof hij de moeder in de huiskamer en bragt deze geweldige slagen toe, waaronder zij deerlijk verminktnederzeeg, docb in hel leven behouden bleef. Geen half uur nadat de booswicht zijn wanbedrijf had volvoerd, bevond hij zich in een herbergen daarop grondde hy zich langen lyd, om tegenover den regter zijne onschuld te beweren. Het vreemde bij den moord wasdat men hoegenaamd geen diefstal ontdekte, doch nu is het gebleken, dat deze werd verrigt met het oog op dc nalatenschap, als zijnde de moordenaar de naaste cfgenaam. Uit Marseille wordt gemelddat aldaar 10 gevallen van cholera zijn voorgekomen. Het ongeluk dezer dagen op den Malterhorn, een berg der Zwitserschc Alpen, voorgevallenen waarbij 4 menschen het leven verloren, is den 27 July door een gelijksoortig gevolgd. Twee jeugdige Engelschenvergezeld vau twee gidsen en drie pakdragersbeklommen den Monte Rosa. Toen het gezelschap aan den zoogenaamden zadel" was gekomeu, barstte een der snecuwlawincn losstortte zich op de reizigers cn voerde deze mede. De gidsen waren de eersten, die zich redden, en ook onttrokken zij de twee Engelschenwelke reeds onder de sneeuw bedolven lagen aan den dood. Een der pakdragers werd bewusteloos en naar bel scheen zielloos voor den dag gehaald, maar nog met groote moeite tol bewustzijn teruggebragt. Een der beide andere pakdragers was zes voet diep in dc sneeuw gezakt cn den volgenden morgen vond men zijn lijk. Dc toeristen hadden zich niet j bediend van het louwbij het hestijgen der Alpen van oudsher altoos gebruikelijk. Volgens do raining na 1 July is de bevolking van Louden eindelyk tot boven de drie inillioen zielen geklommen, zijnde 3,015,494. Liverpool heeft eene bevolking van 476.338 zielen. Manchester 354 930, Birmingham 327,842 en Glasgow 423,723. In Engeland verkeert men in de grootste ougerusiheid omtrent het lot van den onderzeeschen telegraafkabel, die tusschen Engeland en Noord- Amcrika wordt gelegd. Drie dagen achtereen heeft men in het Ierschc stadje Valentiawaar bet uit einde van den kabel is, geene seinen van de Great Eastern ontvangen daar de telegrafische gemeen schap geheel afgebroken is.

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1