NIEUWSBLAD der CENTRAAL- en AMERSFOORTSCHE jgt^ COURANT, NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN M 1384. EN ran TRIJ DIG, d September d865. Dit BUd verichijnt de. Dintjtdagicn Vrijde,,. De Abonnemeel.prij, ƒ1.50 in de 3 meenden. Ven Adeertenliën, 1 tot 6 regelt 60 Cent., elke regel meerder lOCenlt; legnleAdrertent.en per regel 15Centt, beh.l.ehet Zegelregt. - d/t. ƒ0.10. DM. nn.nn.er. 0.13. Beleren /roneo. Bettellingen bij den Ditg. A. H. rnn Ctrrfj, te Anicrefoorl, «nr.nn dmrr./norlre*. tWmet, L.ng.trn.t, Wijk P, (ft 43. o.er de On,ie Vi.cb.n.rkt, tnn mede bij lie Boekhandelaren en Po.t-Direntenren in het Rijk. KENNISGEVING. DE BURGEMEESTER IA WETHOUDERS MA AMERSFOORT Gezien Art. 203 der Wet van 26 Jun(j 1851 (Staatsblad NV 85); Doeo te weten dat de BEGROOTING der Plaat* selyke Inkomsten en Uilgaven dezer Gemeente voor bet Jaar 1866door heD aan den Raad aangebo den gedurende veertien dagente rekenen van heden, alle Werkdagen van 10 tot 1 ure, op de Secretarie voor eenieder ter lezing zal liggen en dat men van voormelde Begrooting afschrift kan bekomen, tegen betaling der kosten. Amersfoort, den 31. Augustus 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester De Secretaris A. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT. 31 Augustus 1865. Tot Voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur is in plaats van wylen den Wethouder van Bockom Maas, de Heer Wethouder Scheerenberg aangewezen. Eergister zijn b(j hel Rantongeregt Amersfoort behandeld 18 zaken van personen, leden der brand weer. die by den brand achter de Kampstraat niet waren opgekomen, en zal de uitspraak plaats Tinden Dingsdag e: k. De bewoner van hel pand, waarin de brand plaats vond. op 18 Juljj naar het buis van arrest over- gebragt. naar aanleiding van een onderzoek door de bevoegde magt betreffende dien brand ingesteld, bevindt zich nog aldaar. De Arrond.-Regtbank alhier heeft Dingsdag jl. uitspraak gedaan in de zaak van J. d. G., diligence ondernemer tusschen Amersfoort en Amsterdam bekentenis afgelegd hebbende der ontvreemding van een Cert. 3 pCt. Werkel. Schuld en hem veroor deeld lot den jaar eenzame gevangenisstraf, geld boete en in de kosten. Wij vernemen dat de Heer G. J. van Eijkcn, gedeeltelijk wegens het aantal nieuwe leerlingen, die zich hebben aangegeven voornemens is zyne zangschool in twee klassen te splitsen. Zyn wij wel onderrigl, dan zullen 's Woensdags de minst gevorderden van IJ tol 2} en de meest gevorderden van 3 tot 4 ure onderwijs ontvangen, terwijl 's Za- turdags de beide klassen op bet gewone uur ge zamenlijk zullen zingen. Ook moet het plan bestaan de verst gevorderden niet slechts op Nederlandsche, maar ook op Fransche en Duilsche woorden te leeren zingenen hen tevens in den solozang te onder wijzen. Naar wjj vernemen, zullen morgen. Vrijdag 1 September, de 3 brievenbestellers en de kantoor knecht van het postkantoor alhier in nieuw officieel half-tenue prijkenzullende zij alsdan gesierd zijn met de bepaalde pet en plaat, terwjjl, om dit tenue te volmaken, de officiëele jas en broek later volgen zullen. De Heer J. H. Muhringcandidaat tot de H. Dienst, als predikant te Wilnis beroepen zal aldaar op aanst. Zondag 3 September worden bevestigd door Ds. P. A. Romijnpredikant te Amersfoort. Z. M. heeft benoemd tot heemraden van het Waterschap Eemnes de lleeren G. F. II. Ragay en B. Perier. Nu de sprinkhanen-plaag en de daarop gevolgde hongersnood het Heiige Land teisteren, is het niet onbelangrijk (e vermelden dat in 1315 de sprink hanen zoodanig ganscb Europa overstelptendat ten gevolge van de hongersnood en ziekten van de bewoners stierven. In 1477 kwam een ontzettende zwerm naar Polen, en vervolgens naar Silezië Bohemen en Duilschland. In 1617 was die plaag in Frankrijk en waren de sprinkhanen zelfs in menigte ter lengte van ééo el en ter breedte van een half el. Men verneemt dat de aanvankelijk gunstige wending, welke zich in den toestand van den Mi nister van slaat baron van Hall had voorgedaan niet van bljjvenden aard is geweest, maar thans integendeel de krachten van de patiënt weder zigt- baar afnemen. Men meldt uit Apeldoorn van den 28 Aug.: Gisteren avond ten 7\ ure zijn Hannes en Frits Schreiber. beide alhier woonachtig, in eene her berg te Tweilo door een onbekend manspersoon onverhoeds aangevalicn en door messteken in en om het gezigt zwaar verwond. De dader is in hechtenis genomen en de beide gewonden zijn na voora' jeneeskundige hulp ontvangen te hebben, len 11} ure des avonds naar de ouderlijke woning vervoerd. Voor het oogenblik verkeeren de gekwetsten buiten gevaat ofschoon Hannes Schreiber veel bloed moet verloren hebben. De spoorweg Zwolle—Meppel geeft dagelijks aan ongeveer 400 man werk. Een Meppeler schoonebreed gecrinoliseerd deed eene oude vrouw, die in de cage staple en daarin verwarde, vallen, 't Oude mensch bekwam daardoor onderscheidene wonden. Ook jonge en oude heeren dienen op te passen zich niet in crinolines en cages te Terwarren. In den avond van 23 jl. werd te Zwartsluis aangehouden en naar bet huis vao verzekering te Zwolle overgebragt een uit het gesticht te Veenhui- zen gedeserteerd bedelaarskolonist, die in een win kel te Zwartsluis eeoe glasruit verbrijzelde en door de daardoor ontstane opening eene ilesch ont vreemdde, gedeeltelijk gevuld met suikergoed. Als beweegreden tot deze daad gaf hij op, dat hij liever in de gevangenis dan in de bedelaars gestichten wilde worden verpleegd. Hij heeft reeds vroeger tuchthuisstraf ondergaan. Men meldt uit Harlingen van den 27 Aug.: Naarmate de veeziekte in Engeland in omvang toeneemt, schijnt daar ook de vrees tegen den invoer van vreemde runderen toe te nemen. De stoomboot Lion, die anders wekelijks een massa rundvee uit voert, nam gisteren nagenoeg alleen schapen mede doch ook in grooter getal. Niet minder dan 2500 schapen werden per Lion medegenomenen aan de markt te Leeuwarden werd tot 35 cent voor het half kilo schapenvleesch besteed. Dat het geloof aan heksen en spoken in de verlichte 19de eeuw nog niet geheel en al is ver dwenen, bleek weder ten volle uit de behandeling voor de Arrondissements Regtbank te Assenbe treffende eene spookhistorie. Zekere M. P. uit de Knype (Friesland), meer bekend onder den naam van duivelbanner, is door gemelde Regtbank dezer dagen schuldig verklaard aan opligtery, ter zake van bet verdrijven van spoken. Hij is in dien ten gevolge veroordeeld lot eene cellulaire gevangenis straf van een jaar en eene geldboete van 25. Uit de Lemmer schryft men aan de Snceker Courant, d.d. 24 Aug.: Van de alhier voor eenige dagen uit Holland aangevoerde en verdachte runderenonder streng toesigt geplaatstis heden één overleden, en het blijkt, na een gedaan ondersoek van twee Rijks veeartsen, dat dit rund wel degelijk de sporen droeg van te hebben geleden aan de zoo zeer gevreesde runderpestwaardoor in Engeland bij duizenden sterven. i Ieder veehouder wachte zich er dus voorvcc te koopenwaarvan de oorsprong bij hem onbekend is en stelle zich zoo min mogelijk in aanraking met verdacht vee." Het schijnt inderdaad, dat een geduchte ramp ons vaderland dreigt te treffen. De veeziekte, die in Engeland woedt en daar zooveel ongerustheid ver wekt vertoont alle kentcekencn van de veepestdie in vroegere jaren ook in ons land duisende en dui- zonde runderen heeft weggerukt, zoodat er genoeg zaam geen vee te bekomen was en men voor eene gebeterde koe tot f 300.betaalde. Ieder veehouder zal met ons begrijpen, van hoeveel belang het is. de maatregelen, die van regeringswege genomen worden, om de overbrenging en de ver spreiding der besmetting te voorkomen, te ondersteu nen en alles te vermijdenwaardoor de besmetting op eigen stal en in eigen plaats, dorp of gehucht kan overgebragt worden. Wij hebben gemeend, bij het gevaar dat dreigt, ook onze waarschuwende slem te moeten laten hooren. De veehouders dienen zoo weinig mogelijk van vee te verwisselen, en geene vreemde kooplieden bij hun vee toe te laten, daar men niet kan weten, of deze soms niet van een besmette stal komen en de smetstof kunnen overbrengen. Dikwijls denken deze kooplieden alleen om hun eigen voordeel, en storen er zich weinig aan, of zij de welvaart der veehouders te gronde rigtcn. Een ieder zij dus voorzigtig. en. al moet hij eenig ooqenblikkelijk voordeel opofferen, hij doe dit liever dan zich en zijne gewest- en plaatsgenooten in gevaar te brengen. Niet verre van Montpellier, in het stadje Mèze zou dezer dagen een stierengevecht worden gehou den. Voor de toeschouwers was een amphitheater van hout cpgerigtwaarop 6000 personen hadden plaats genomen. Op het oogenblik, dat bet schouw spel beginnen zou, is dit getimmerte ingestort. De vreeselyke verwarring, door dit onheil veroor zaakt. werd nog vergroot doordien juist op dat oogenblik een slier was losgelatendie io zijne dolle woede links en regts geweldige stooten toe- bragten onder anderen eene moeder en kind op de hoornen namverre van zich wierp en jam merlijk verwondde. Het hof van assises der Haute-Garronne heeft Marie Binet. dertig jaar oud, tot levenslangen dwangarbeid veroordeeldter zake van moord gepleegd door vergiftigingeerst op Jean Lacoste haar eersten manen vervolgens op Lonques, met wien zy in tweeden echt was gehuwd. Het aanne men van verzachtende omstandigheden voorkwam het doodvonnis. De tentoonstelling van insecten te Parys lokt een talrijk publiek naar het nijverheidspaleis. De expositie is veel belangwekkender dan men dit had durven vermoeden. In het bijzood-r trekt de collec tie schadelijke insecten de aaüdacbt. Men vindt er al de insecten bijeendie schadelijk zijn voor de vruchlboornengroenten, granen, bet veevoeder, de bosschen en bet werkhout. Naast elk dier insec ten is een stuk houtenz.nedergelegddat de sporen van zijne vernieling draagt. Verder trekt bijzonder de aandacht al betgeen wat op de zijde teelt betrekking heeft. Te Parijs is een genootschap opgerigt tot beschermiug van kinderen. Deze maatschappij stelt zich ten doel: 1°. de gevaren te voorkomen, die bet gevolg zijn van het overlaten der kinderen door de ouders aan minnen, die hen naar afgelegen streken brengenzoodat de ouders geeo toezigt kuonen uitoefenen; 2#. al de middelen aan te wenden waarover de gezondheidsleer te beschikken heeft, tot ligcbaraelijke ontwikkeling van de kinderen alvorens tot hunne verstandelijke vorming wordt overgegaanten einde gezonde en krachtige men- schen aan het nageslacht te geven. De maatschappij stelt zich voor baar doel te bereiken door alle middelen die de ervaring baar aangeeft, vooral: door dé industriëlen uit te noodigen om in de na bijheid van Parijs en andere groole steden moeder- koloniën colonies maternelleste vestigen waar minnen zullen worden onderhouden^!!) als voedsters vao kinderenprijzen uit te loven voor minnen die bet best hare taak hebben gevuldde beste stelsels van opvoeding Tan geest en ligchaam bekend ta makenen eindelijk een blad uit te geven dat handelt over de belangen, die de maatschappij be hartigt. Leden kunnen zoowel mannen als vrouwen; ook laatsgenoemden zijn tot leden van het bestuur verkiesbaar. Het lidmaatschap is gesteld op tien francs. Wij laten hier volgen het verhaal eener ware gebeurtenis, dezer dagen voorgevallen in een Bel gisch dorp op de Fransche grenzeif. Een zeer rijk landbouwerwiens' naam wij zullen verzwijgen sedert eenige jaren weduwnaargaf zich na den dood zijner vrouw aan het misbruik vau sterken drank over. In den avond vau 13 Augustus jl. kwam hij in beschonken toestand te huis. Den volgenden morgen werd bet zeer laat en X. was nog niet verschenen. Een zijner zonen ging kloppen op de deur der slaapkamer, doch kreeg geen ant woord. Hij treedt ze binnenen ziet zyn vader nog te bed liggendie schynt te slapen. De zoon wil hem wakker maken tikt hem op de schouders, doch de vader beweegt zich niet. Verschrikt roept de jongeling om hulp; een geneesheer wordt ge haald en aan X. worden allen mogelyke zorgen gewyd. Vruchtelooshij is dood. Desniettemin aarzeli de geneesheer een verlof tot begraven te onderteekenen want zekere kenteekenen doen hem aan den dood van X. twjjfelen. Twee dagen ach tereen verwijdert de geneesheer zich geen oogen blik van het bed des landbouwers. Zelfs roept hy de meening van een zjjner vakgenoolen in. Beide beproeven al wat in de gegeven omstandigheden gedaan moet en kan wordenlaten geen middel onbeproefd om de levensgeesten in X. weder op te wekkenmaar zy bereiken hun doel niet en zyn ver- pligt zich overwonnen te verklaren. De lykplegtigbe- den nemen een aanvang. X. was algemeen geachten derhalve was het geheele dorp op de been om den overledene naar zyne laatste rustplaats te begelei den. Oprcgleiyk worden zijne kinderen beklaagd, die in snikken uitbarsten. Vooral de wanhoop vao het oudste dier kinderen, eene 18 jarige dochter,

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1